Jump to content

iPad Mini (2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπερβολές.

 

Το iPad mini τα σπάει και για μένα είναι το κορυφαίο all-around tablet της αγοράς αυτή τη στιγμή. Ας το πάρει όποιος θέλει άφοβα.

 

Το λέω, όντας Apple-hater και φανατικός Android. Τα Android tablet έχουν σοβαρό πρόβλημα στο user experience.

 

Επίσης, το iPad mini, είναι το τέλειο μέγεθος για tablet, τρελή τιμή και πανάλαφρο.

 

Τώρα σχετικά με το να περιμένει κανείς το επόμενο, έχει πολυ-αναλυθεί γιατί κανείς δεν πρέπει να περιμένει το επόμενο σε όλες τις συσκευές εκτός αν βγαίνει τον επόμενο μήνα.

 

Μέχρι να ανακοινωθεί και να βγει στα μαγαζιά θα έχουν περάσει αρκετοί μήνες, άρα μιλάμε για μια άλλη επιλογή σε μια άλλη χρονική στιγμή. ;)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 911
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειναι υπερβολικοι οι αλλοι για αυτο σου λεει περιμενε να βγει το 2 ....γιατι ειναι τοσοοοοο πολυυυυυ ευχαριστημενος απ το 1. Φιλε μου αν θες ακουσε με ΜΗΝ αγορασεις το τωρα το μινι αν οχι ακους τους υπολοιπους που παιζουν ενα παιγνιδακι και τους φαινετε απιθανο . Αν θες να σερφαρεις ιντερνετ ειδησεις νεα , φεισμπουκ κλπ . Δεν κανει αν θες να παιζεις καμια ωριτσα παιχνιδια παρτο αλλα και παλι δεν αξιζει 300 ευρω για τα παιχνιδια μονο. Η μην ακους και κανενα και κανε και εσυ οτι και εμεις που το αγορασαμε και παραβλεψαμε τις κριτικες των αλλων και τωρα αλλος το φυσαει και δε κρυωνει αλλος παιζει πιανακι και ειναι υπερευχαριστημενος !!! .

 

Μεχρι το σεπτεμβριο θα αγορασω ταμπλετ(πιθανον,να μαστε καλα).

Αυτη τη στιγμη το ipad mini εχει 300 ευρω που ειναι το ανωτατο οριο για το budget μου.θεωρω πως το ipad mini 2 θα ειναι σαφως ακριβοτερο.αν βγει σε λιγο αυξημενη διασταση (πχ πανω απο 8" και μεχρι 9") ισως με φρεναρει απτο να αγορασω και να αυξησω το budget και να προτιμησω το 2.

Οσον αφορα την εμπειρια χρησης,οπως και την ιδια χρηση που με ενδιαφερει ειναι η εξης:browsing,tapatalk,facebook,twitter,google+, και ισως 1-2 παιχνιδια(παραπανω δεν παιζω).

Θεωρεις οτι το ipad mini δεν θα με καλυψει;

Οπως και ναχει εχω ενα μηνα να το σκεφτω

:)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ευχαριστημένος απόλυτα από το 1 και όχι δεν θα πάρω το 2 όταν βγει.

Του λέω να περιμένει να βγει το 2 διότι για εμένα είναι αμαρτία να μην περιμένει ένα μηνάκι ώστε να πάρει στα χέρια του το 2 το οποίο θα είναι και τελευταίο μοντέλο και βελτιωμένο.

Μεγάλη διαφορά στην τιμή δεν νομίζω να έχουν, εξαρτάται και από την οθόνη που θα βάλουν, retina ή μη.

 

Εφόσον έχεις και 1 μήνα να το σκεφτείς φίλε μου με την ησυχία σου.

Πετάξου σε κάποιο μαγαζί κιόλας και παίξε μαζί του με την ησυχία σου και μας λες μία πρώτη εντύπωση για το εάν σε καλύπτει, εφόσον αποφασίσεις να μην περιμένεις και θα πάρεις το 1. :)

Link to comment
Share on other sites

Venoos σωστα τα λεει τωρα περιμενε τουλαχιστον μεχρι τελος σεπτεμβριου που θα εχει ξεκαθαρισει το θεμα τι θα εχει και τι οχι το νεο ιpad mini και τι το ipad 5 . Για μενα χωρις δυστυχως να μπορω να στο αποδειξω μεχρι τοτε θα εχει σιγουρα πολυ καλυτερη αναλυση το νεο ipad αυτο εξαλλου ακουγεται και το γιατι δεν ειναι τυχαιο γαιτι ειναι μεγαλη η γκρινια για την χαμηλη αναλυση οθονης του. Αν εχεις δουλεψει ipad me retina , nexus 10, ακομα και νεξους 7 εχουν πολυ καθαροτερη οθονη και στο διαβασμ των σελιδων κουραζει αυτο πιστεψε με καινοταν εχεις ενα ταμπλετ τι σκατα το θες ? δεν θα μπεις ιντερνετ ? οποτε γιατι μερικες να χρειΖεται να κανεις ζοομ για να καθαρισουν τα γραμματα οπως συμβαινει τωρα με το ipad mini? ακομα και το iphone 5 κολλητου ακομα καινμε το τηλεφωνο το νεξους 4 το δικο μου αν συγκρινω την αναλυση της οθονης θα σου πω για μια ακομα φορα οτι ειναι πραγματικα μαπα ουτε καν μετρια. ν δεν εχεις εμπειρια με αλλη οθονη ισος δεν κΑταλαβεις και πολλα απλα οτι θα σε κουρασει μετα απο ωρες διαβΣματος. Αν εχεις θα καταλαβεις τι λεω. Αυτο που σου λεει να πας σε ενα κΑταστημα και να το περιεργαστεις για αρκετη ομως ωρα ειναι πολυ σωστο και θαμσυμφωνησω απολυτα θα καταλαβεις ακομα περισσοτερο γιαμτο μεγεθος του την ταχυτητα του και οτι αλλο σε ενδιαφερει. Προσωπικα θα σου πω για να μην το κουραζουμε και αλλο το θεμα . ΔΕΝ μου αρεσει η ανΛυσηβοθονης του ,η μικρη μνημη γιατι χρησιμοποιω πολυ ασυρματες συνδεσεις για μουσικη και ταινιες και Απλα κλεινει καποιες φορες τοσο χαλια δηλαδη. Και καποια εκνευριστικα της apple αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα πουνθα πρεπει εκ των προτερων να αποφασισεις αν θες αντροιντ η απλ. και ποιο πολυ τομλεω αμα θες να Σχοληθεις με ταινιες η αρχεια ειναι χαλια το γενικα το ipad γιατι υστερει η apple σ αυτο και φυσικα δεν φταιει το μινι. ΜΟΥ αρεσει το μεγεθος του το βαρος του ( αν και το νεξους 7 ειναι ακομα πιο ξεκουραστο να το κρατας και να διαβαζεις) , εχει πολλες εφαρμορμογες δεν ειναι αργο εκτελει γρηγορα αυτο που θες , τα περισσοτερα application τρεχουν ωραια χωρις προβληματα , εμενα μου κλεινει μονο καποιες φορες αλλα ακομα και αυτο το ξεπερναω . Εχει πολυ καλα ηχει ωραιο ηχο για ταμπλετ ισος καιμτον καλυτερο απ ολα ,εχει ωραια αντιθεση χρωματων και αρκετα καλη φωτηνοτητα ακομα καινστον ηλιο. ο σχεδιασμος του και η εμφανιση του ειναι πολυ καλη, δειχνει για πολυ καλη κατασκευη τουλαχιστον οσο καιρο το εχω και το εχω βαλει να κανει τα παντα λεμε δεν το ανοιγω να δω το φεισμπουκ μονο οταν λεμε ολα ολα.γενικα ειναι ωραιο μηχανακι . Ομως θα το πουλησω αμεσα αν και εφοσον βγει το 2 ακομα και αν χασω χρηματα γιατι κουραζει η οθονη του , και σιγουρα θα επρπε να εχει δυπλασια τουλαχιστων μνημη μη πω και παραπανω γιατι ακομα δεν ειδαμε και το ios 7 εκει μπορει να υπαρχει μεγαλυτερη απαιτηση μνημης ... Αυτο ειναι κατι που πρεπει να λαβεις υπ οψην σου σοβαρα και επεξεργαστης κΑλος ειναι αλλ δεν πΑει τοσο γρηγορα οσο το ipad 4 . Η οριστικη μου προταση περιμενε 2 μηνες θανξερουμε πολλα περισσοτερα και ουσιαστικοτερα πραγματα . Οπως και να εχει ομως η εμπειρια ipad ειναι καλη. Η google κανει αλματα ομως και πολυ γρηγορα θα τα ξεπερασει εκτως και κανει κινηση η apple. Ειναι ωραιο γκατζετακι και αν αποφασισεις να το παρεις το σιγουρο ειναι οτι θα το ευχαριστηθεις . Γιατι κατι θα βρεις που να καλυπτει τα γουστα σου .
Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις απαντησεις.πραγματικα βοηθατε.οποτε (ουτως ή αλλως θα το εκανα) να το δω απο κοντα σε ενα μαγαζι και να παγωσω το θεμα τουλαχιστον μεχρι τα τελη σεπτεβρη.εκτος και αν μου το κανουν δωρο!!! :))))))

Ο λογος που θα επιλεξω ipad mini (ειτε 1 ειτε το. 2) ειναι γιατι εχω μαυρα μεσανυχτα απο ios και θελω να το δοκιμασω(δεν μπορω να παρω iphone 5,ευνοητοι οι λογοι)

Ε,εκει που θαπαιρνα ενα nexus7 ή ενα galaxy tab 2 10.1 ας παρω το mini να δω τι παιζει.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις απαντησεις.πραγματικα βοηθατε.οποτε (ουτως ή αλλως θα το εκανα) να το δω απο κοντα σε ενα μαγαζι και να παγωσω το θεμα τουλαχιστον μεχρι τα τελη σεπτεβρη.εκτος και αν μου το κανουν δωρο!!! :))))))

Ο λογος που θα επιλεξω ipad mini (ειτε 1 ειτε το. 2) ειναι γιατι εχω μαυρα μεσανυχτα απο ios και θελω να το δοκιμασω(δεν μπορω να παρω iphone 5,ευνοητοι οι λογοι)

Ε,εκει που θαπαιρνα ενα nexus7 ή ενα galaxy tab 2 10.1 ας παρω το mini να δω τι παιζει.

 

Οχι φιλε μου. πρεπει πρωτα να παρεις το galaxy tab 2 και μετα το ipad mini, για να εκτιμησεις καλυτερα ορισμενα πραγματα.

 

Ωπως και να εχει, αν καποιες εφαρμογες κλεινουν στο μινι, δεν σημαινει οτι εχουν καλυτερη συμπεριφορα στο ipad 4. Μπορει να ειναι θεμα εφαρμογης δηλαδη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γώ ανάλογο προβληματισμό αλλά με φοβίζει λίγο το iOS λόγω μη γνώσης του μιας και τώρα έχω το Galaxy Note.

Στα μαγαζιά που πήγα και το είδα από κοντά είναι πολύ ωραίο το mini κύλιση φοβερή, βάρος ιδανικό όμως από την άλλη βλέπω και το 10άρι Samsung Tab II και λέω ρε μπας και πάρω αυτό να γλυτώσω λεφτά να έχω και μεγαλύτερη οθόνη ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου. πρεπει πρωτα να παρεις το galaxy tab 2 και μετα το ipad mini, για να εκτιμησεις καλυτερα ορισμενα πραγματα.

 

Ωπως και να εχει, αν καποιες εφαρμογες κλεινουν στο μινι, δεν σημαινει οτι εχουν καλυτερη συμπεριφορα στο ipad 4. Μπορει να ειναι θεμα εφαρμογης δηλαδη.

 

Εχω το galaxy tab 2 7" p3110(wifi only)

Και θελω να κανω την "αλλαγη"

;)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Πιο μοντελο ειναι αυτο που πουλαει ο Γερμανος; Ρωταω γιατι θελω να κατεβασω την iOS 7 beta και να την βαλω στο mini, αλλα εχει δυο εκδοσεις, Α1454 και Α1455.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Διαβάζοντας τις τελευταίες συζητήσεις να ενημερώσω / θυμίσω πως εδώ συζητάμε αποκλειστικά για τη συσκευή του τίτλου.

 

Για συγκρίσεις και επιλογή συσκευής υπάρχει ξεχωριστός χώρος... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

 

Οι ενδιαφερόμενοι απευθυνθείτε εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

δες εδώ (στο 2¨50 του βίντεο ) την διαφορά στην καθαρότητα του κειμένου σε ρετίνα οθόνη και μη όπως του ipad 4 με το ipad mini

και αυτό λέω δεν είναι απαραίτητο να ενοχλεί κάποιον αλλά με τρελένει όταν υποστηρίζουν κάποιοι ότι αυτή η οθόνη έχει καλή ανάλυση ,

γιατί πολύ απλά δεν έχει . φυσικά είναι μακράν ανώτερη των samsung που αναφέρουν ποιο πάνω αλλά ας μην κάνουμε τη σύγκριση έπειτα και από την παράκληση του athanasos (ο οποίος ήταν η αφορμή που με έμπλεξε με smartphones και τα tablets από την εποχή του HTC HD2 !!!!)

υπομονή πολύ λοιπόν να δούμε τι θα βγει και μετά αγορά .

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι καλυτερη η οθονη του ipad 4, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι του μινι ειναι χαλια ή για πεταμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προβλημα... Μου επεσε κατω και εσπασε η οθονη:mad::mad::mad:

Εχετε ιδεα ποσο κοστιζει η επισκευη της; Επισης που να το παω για να την φτιαξω γιατι το εχω παρει μεσω της προσφορας της Helioskiosk οχι απο μαγαζι..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνίσε αυριο με την εξυπηρέτηση πελατών της Apple να βρεις μια άκρη.

Δεν γνωρίζω ποιο είναι το κόστος αντικατάστασης οθόνης και τι παίζει με το θέμα απο όπου το προμηθευτικες

http://www.apple.com/gr/support/contact/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβάζω για το ιπαντ μίνι για μικρή ανάλυση κ.λ.π. Έχω πάρει όλα τα ιπαντ 1,2,3,3,4 και το μίνι .που το βρίσκω το ποιο βολικό σε βάρος για διάβασμα παιχνίδι κ.λ.π.

Η διάφορα με την ρετινα για μένα ειναι πολυ μικρή ίσως θα το θελα ποιο γρήγορο

Αλλα την δουλειά του την κάνει επειδή το χρησιμοποιό πολλές ώρες την ημέρα το βάρος του παίζει μεγάλο ρόλο όσο για τα ανδροιντ δεν έχω βρη κάποιο που να μου κάθεται καλα στο χέρι έχω ενα ασσους.Πιστευω ότι ενα μίνι με την ρετινα και ποιο γρήγορο επεξεργάστη θα ήταν ιδανικό α και ενα usb και έχουμε τον τελοιο συνδυασμό .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το επόμενο mini θα έχει και καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη οθόνη, συνεπώς... θα αποτελεί αξιόλογή αναβάθμιση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο mini θα έχει και καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη οθόνη, συνεπώς... θα αποτελεί αξιόλογή αναβάθμιση.

 

Καλυτερη οθονη θα εχει. Ο καλυτερος επεξεργαστης ομως δεν θα φαινεται στην πραξη γιατι θα αναλωνεται στην υποστηριξη τησ μεγαλυτερης αναλυσης οθονης, οπως ακριβως εγινε με το ipad 3 αε αχεση με το ipad 2. Ετσι λοιπον, μονο η οθονη θα ειναι η αξιολογη αναβαθμιση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλυτερη οθονη θα εχει. Ο καλυτερος επεξεργαστης ομως δεν θα φαινεται στην πραξη γιατι θα αναλωνεται στην υποστηριξη τησ μεγαλυτερης αναλυσης οθονης, οπως ακριβως εγινε με το ipad 3 αε αχεση με το ipad 2. Ετσι λοιπον, μονο η οθονη θα ειναι η αξιολογη αναβαθμιση.

 

Είναι όπως το βλέπει κανείς... γιατί υπάρχει και η άλλη πλευρά που λέει πως χάρις τον (κατά πολύ) καλύτερο επεξεργαστή θα χειρίζεται με άνεση την σημαντικότατη αύξηση του ppi.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη οθονη θα εχει. Ο καλυτερος επεξεργαστης ομως δεν θα φαινεται στην πραξη γιατι θα αναλωνεται στην υποστηριξη τησ μεγαλυτερης αναλυσης οθονης, οπως ακριβως εγινε με το ipad 3 αε αχεση με το ipad 2. Ετσι λοιπον, μονο η οθονη θα ειναι η αξιολογη αναβαθμιση.

 

Λογικα αν κρινω απο την retina που θα εχει το mini 2 θα πρεπει να εχει και διπλασια μνημη απο τα 512 του τωρινου μοντελου.

Μου φαινεται απιθανο μονο στη cpu+retina να δουμε αναβαθμιση χωρις αυξηση της μνημης.

Οπως και να εχει και σε συνδυασμο με το ios7 θα ειναι εξαιρετικοτατη προταση και μονοδρομος σε αυτες τις ιντσες μιας και με εχει βολεψει αφανταστα αυτο το συγκεκριμενο form factor και βραχος σταθεροτητας και ομαλοτητας εδω και 5μηνο που το εχω:)

Αλλα οταν θα βγουν στην αγορα τα πρωτα tablet στις 8-9 ιντσες με τους Bay Trail με Windows 8.1 τοτε ο ανταγωνισμος θα αποκτησει μια αγρια ομορφια μιας και θα βγουν μπολικα μοντελα απο πολλους ΟΕΜ για ολα τα γουστα και βαλαντια να καλυψουν διαφορετικες αναγκες καταναλωτων.:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αν κρινω απο την retina που θα εχει το mini 2 θα πρεπει να εχει και διπλασια μνημη απο τα 512 του τωρινου μοντελου.

Μου φαινεται απιθανο μονο στη cpu+retina να δουμε αναβαθμιση χωρις αυξηση της μνημης.

Οπως και να εχει και σε συνδυασμο με το ios7 θα ειναι εξαιρετικοτατη προταση και μονοδρομος σε αυτες τις ιντσες μιας και με εχει βολεψει αφανταστα αυτο το συγκεκριμενο form factor και βραχος σταθεροτητας και ομαλοτητας εδω και 5μηνο που το εχω:)

Αλλα οταν θα βγουν στην αγορα τα πρωτα tablet στις 8-9 ιντσες με τους Bay Trail με Windows 8.1 τοτε ο ανταγωνισμος θα αποκτησει μια αγρια ομορφια μιας και θα βγουν μπολικα μοντελα απο πολλους ΟΕΜ για ολα τα γουστα και βαλαντια να καλυψουν διαφορετικες αναγκες καταναλωτων.:p

 

Θα εχει διπλασια μνημη Αλεξ. Αλλα, αυτο που λεω ειναι οτι στην πραξη δεν θα δεις διαφορα, γιατι η παραπανω μνημη θα ειναι απαραιτητη για την αναλυση της οθονης.

 

Παντως, τωρα που χρησιμοποιω και το iphone5, υπαρχει σαφης διαφορα ταχυτητας το 5αρι ειναι αποστευτα ακαριαιο!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παντως, τωρα που χρησιμοποιω και το iphone5, υπαρχει σαφης διαφορα ταχυτητας το 5αρι ειναι αποστευτα ακαριαιο!

 

Έτσι δουλεύει και το ipad 4 και παρόμοια εμπειρία χρήσης περιμένουμε και από το επόμενο mini.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δουλεύει και το ipad 4 και παρόμοια εμπειρία χρήσης περιμένουμε και από το επόμενο mini.

 

Μακαρι παιδια, μακαρι.

Παντως το 2 με το 3 δεν ειχαν καμια σπουδαια διαφορα στην ταχυτητα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πρώτες εντυπώσεις στο iPad mini...νιώθω πως το iPad έγινε galaxy s4 με touchwiz...Για ένα πράμα παραδεχόμουν την Apple, για το ότι δεν υπήρχε πουθενά lag και τώρα ξαφνικά νάτο...κρίμα...Πολλά σπασίματα στις εναλλαγές και αρκετό lowframe γενικότερα...
Link to comment
Share on other sites

Hard reset εκανες μετα το update?

Αλλα οπως και να εχει το Mini 2 πρεπει να αναβαθμιστει παντου αναλυση οθονης,cpu-ram,αν και πλεον οταν θα κυκλοφορησει θα βγουν 8ιντσα σε windows και αν με ικανοποιουν σε χαρακτηριστικα/εξοπλισμο θα τα προτιμησω απο την Apple.

Να δουμε και εντυπωσεις απο αλλα παιδια

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πρώτες εντυπώσεις στο iPad mini...νιώθω πως το iPad έγινε galaxy s4 με touchwiz...Για ένα πράμα παραδεχόμουν την Apple, για το ότι δεν υπήρχε πουθενά lag και τώρα ξαφνικά νάτο...κρίμα...Πολλά σπασίματα στις εναλλαγές και αρκετό lowframe γενικότερα...

 

Δοκίμασες επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων και στήσιμο από την αρχή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini (2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...