Jump to content

[Note series] Αξεσουάρ γενικά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα κι εδώ.

 

Βγήκα σήμερα στην γύρα για ένα καλώδιο USB OTG για USB host με το Note 2 + ποντίκι, πληκτρολόγιο, flash disk θα τα δοκιμάσω όλα.

 

Υπάρχει κάτι φθηνό που να παίζει σίγουρα με το Note 2 ;

Δεν θέλω το original Samsung το βρήκα στα 20€.

 

Αν έχει αναφερθεί στο thread κάντε μια υπόδειξη, γιατί με το search δεν κατάφερα να το βρω.

 

Εγω παραγγειλα και μου εστειλε ο Νικος απο το extreme mobile το γνησιο στα 14€ (χωρις τα μεταφορικα) . Δουλευει τελεια με φλασακι και εκτυπωτη (με ποντικι και πληκτρολογιο δεν το δοκιμασα ακομα) .

Edited by guspsoras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα κ απο μενα μεσ την βδομαδα θα γινω κ εγω ενας υπερυφανος κατοχος αυτου του ''θυριου'' κ θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα που θελω να του παρω

1.χρειαζεται screen protector γιατι καπου διαβασα οτι η samsung λεει καλυτερα οχι

 

3.Εχει καποιος καμια πολλη καλη ιδεα να προτεινει μεχρι 30ε καμια καλη θηκουλα για να το προστατεψω σκεφτομουν απο ελλαδα plaisio-public της μαμας του την flip case 29.90e

 

Και εγώ τις Ιδιες απορΙες Εχω. Ειδηκα για τις ζελατινες. Φοβαμαι να το ακουμπησω ακομα και με το s Pen

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τις Ιδιες απορΙες Εχω. Ειδηκα για τις ζελατινες. Φοβαμαι να το ακουμπησω ακομα και με το s Pen

Να ακουμπάς την οθόνη εντελώς αφοβα, σταθερά, δυνατά, δεν παθαίνει τίποτα. Όμως γιατί να μην βάλεις ένα screen protector όπως αυτό που αναλύω παραπάνω , όταν το καλής ποιότητας vikuity δεν επηρεάζει την χρήση της οθόνης καθόλου, μα εντελώς καθόλου, και δεν φαίνεται καθόλου, το ξεχωρίζεις τόσο δύσκολα όσο δύσκολα βλέπεις αν κάποιος φοράει φακούς επαφής;;; Προσοχή μόνο στην τοποθέτηση, Διάβασε παραπάνω τις σχολαστικες οδηγίες που έγραψα.

 

Επίσης διάβασε για θήκες αυτά που έγραψα παραπάνω, κάποιες δεν προστατεύουν το περιμετρικο νικελ απο πτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, έχει αγοράσει και δοκιμάσει αυτην εδω τη μπαταρία για το note 2;

 

http://www.ebay.com/itm/4000mAh-High-Capacity-Battery-Samsung-N7100-Galaxy-Note-2-II-/370702138408

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και εγώ τις Ιδιες απορΙες Εχω. Ειδηκα για τις ζελατινες. Φοβαμαι να το ακουμπησω ακομα και με το s Pen

 

Το screen protector είναι απαραίτητο σε αυτές τις συσκευές. Κάποιο ποιοτικό δεν θα φαίνεται καν ότι υπάρχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το screen protector είναι απαραίτητο σε αυτές τις συσκευές. Κάποιο ποιοτικό δεν θα φαίνεται καν ότι υπάρχει.

 

Όπως τα λέει ο athanaso. Τόσο μεγάλες οθόνες μαζεύουν σκόνη και με την τριβή που δημιουργείται από το δάχτυλο μας ειδικά στο κάτω μέρος που είναι το πληκτρολόγιο στο οποίο γράφουμε με σύρσιμο του δακτύλου αργά η γρήγορα θα γίνουν γραμμουλες που θα φαίνονται υπό γωνία στο φως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος τι χρειάζομαι για να μπορώ να συνδέσω το τηλέφωνο στην τηλεόραση και να μπορώ ταυτόχρονα να έχω συνδεδεμένα ποντίκι πληκτρολόγιο και gamepad? Θέλω δηλαδή να το κάνω κάτι σαν υπολογιστή. Εψαξα λίγο στο google αλλα δεν κατάλαβα τι πρέπει να αγοράσω ακριβώς. Οποιος ξέρει ας βοηθήσει λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου διαβασε λιγες σελιδες πισω και θα τα βρεις. Σε μια σελιδα δεν γινετε να τα βρισκεις ολα.

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Να ακουμπάς την οθόνη εντελώς αφοβα, σταθερά, δυνατά, δεν παθαίνει τίποτα. Όμως γιατί να μην βάλεις ένα screen protector όπως αυτό που αναλύω παραπάνω , όταν το καλής ποιότητας vikuity δεν επηρεάζει την χρήση της οθόνης καθόλου, μα εντελώς καθόλου, και δεν φαίνεται καθόλου, το ξεχωρίζεις τόσο δύσκολα όσο δύσκολα βλέπεις αν κάποιος φοράει φακούς επαφής;;; Προσοχή μόνο στην τοποθέτηση, Διάβασε παραπάνω τις σχολαστικες οδηγίες που έγραψα.

 

Επίσης διάβασε για θήκες αυτά που έγραψα παραπάνω, κάποιες δεν προστατεύουν το περιμετρικο νικελ απο πτώσεις.

 

Μα θελω να βαλω απλα ρωταω για να δω αν χρειαζεται το Note.

 

Για την τοποθετηση δεν εχω προβλημα γιατι οσα χρονια με iphone και με φωναζαν αλλοι να κανω εγω την τοποθετηση.

 

ευχαριστω πολυ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ jimmy. Αν κατάλαβα καλά παίρνω ένα us otg, το συνδέω σε ένα usb hub και απο κει συνδέω τις συσκευές και το καλώδιο mhl για την τηλεόραση? Edited by mobo
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο athanaso. Τόσο μεγάλες οθόνες μαζεύουν σκόνη και με την τριβή που δημιουργείται από το δάχτυλο μας ειδικά στο κάτω μέρος που είναι το πληκτρολόγιο στο οποίο γράφουμε με σύρσιμο του δακτύλου αργά η γρήγορα θα γίνουν γραμμουλες που θα φαίνονται υπό γωνία στο φως.

 

κατι τετοιο.Δεν εχω πστωτικη και ετσι δεν μπορω να κανω αγορες απο εξω...

 

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cases/PURO-Screen-Protector-Galaxy-Note-II-Bla-SCREEN270.htm

 

στο iphone ειχα παντα κινεζιες και δεν ειχα προβλημα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα bluetooth handsfree. Γενικά έχουν περάσει 2 νόκια από τα χέρια μου τα οποία δεν είχαν αρκετά δυνατό ηχείο με αποτέλεσμα να μη με βολεύουν καθόλου. Έχω δει το plantronics voyager legend και φαίνεται να είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν. Έχω διαβάσει από κάποιους άλλους χρήστες ότι αντιμετώπιζαν προβλήματα με αποσυνδέσεις. Αυτά διορθώθηκαν (μέσω κάποιας αναβάθμισης λογισμικού του handfree ισως?) ή εξακολουθούν να υπάρχουν? Γενικά είναι αξιόπιστο με δυνατό ηχείο και καλή απομόνωση των γύρω θορύβων? Εκτός από αυτό έχετε κάποιο άλλο να προτίνεται? Νομίζω ότι το plantronic έχει bluetooth v3.0. Αυτό παίζει σημαντικό ρόλο στη μικρότερη κατανάλωση ενέργειας και στη μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας? Τώρα με handsfree συνδεδεμένο όλο το 24ωρο μου κρατάει ίσα ίσα 24 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα bluetooth handsfree. Γενικά έχουν περάσει 2 νόκια από τα χέρια μου τα οποία δεν είχαν αρκετά δυνατό ηχείο με αποτέλεσμα να μη με βολεύουν καθόλου. Έχω δει το plantronics voyager legend και φαίνεται να είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν. Έχω διαβάσει από κάποιους άλλους χρήστες ότι αντιμετώπιζαν προβλήματα με αποσυνδέσεις. Αυτά διορθώθηκαν (μέσω κάποιας αναβάθμισης λογισμικού του handfree ισως?) ή εξακολουθούν να υπάρχουν? Γενικά είναι αξιόπιστο με δυνατό ηχείο και καλή απομόνωση των γύρω θορύβων? Εκτός από αυτό έχετε κάποιο άλλο να προτίνεται? Νομίζω ότι το plantronic έχει bluetooth v3.0. Αυτό παίζει σημαντικό ρόλο στη μικρότερη κατανάλωση ενέργειας και στη μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας? Τώρα με handsfree συνδεδεμένο όλο το 24ωρο μου κρατάει ίσα ίσα 24 ώρες.

 

3 bt έχω δοκιμάσει έως τώρα

1. Plantronics PL350 Θετικά Άριστη ποιότητα ήχου και απίστευτη εμβέλεια. Αρνητικά Πολύ συχνά ενώ είναι συνδεμένο κανονικά στο τηλ.. ενώ σου κάνουν κλήση πατάς το κουμπί από το bt για να απαντήσεις και ο ήχος μεταφέρετε στο τηλ.

2. SE 410 – εξαιρετικά οικονομικό – πολύ καλό σε όλα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν κάνει με διπλό πάτημα επανάκληση τελευταίου αριθμού

3. Samsung WEP 490 στα ίδια επίπεδα με το SE και λίγο πιο χαμηλά όσο αφορά το ακουστικό του τόσο σε ποιότητα όσο και σε ένταση.

Από τα 3 το Plantronics είναι καλύτερο σε ακουστική – μικροφωνική ποιότητα συμπεριλαμβανομένου και στην απομόνωση των θορύβων. Αλλά και τα άλλα 2 είναι σε καλά επίπεδα… εγω σε αυτό το θέμα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με κανένα. Η μπαταρία επιβαρύνετε ελάχιστα με τα πιο πάνω bt και εάν υπάρχουν διαφορές είναι μηδαμινές.

Link to comment
Share on other sites

3 bt έχω δοκιμάσει έως τώρα

1. Plantronics ... Πολύ συχνά ενώ είναι συνδεμένο κανονικά στο τηλ.. ενώ σου κάνουν κλήση πατάς το κουμπί από το bt για να απαντήσεις και ο ήχος μεταφέρετε στο τηλ.

Παρέλαβα το voyager hd.

Αν την στιγμή που μιλάς, εν μέσω κλήσης,πατήσεις το κουμπί του bt, λειτουργεί -ορθώς- η εντολή που του λέει δρομολόγησε την κλήση στο κινητό. Αν ξαναπατήσεις το κουμπί την επαναφέρει.

Όμως το bt εχει αισθητήρα, ώστε όταν το σηκώνεις από το τραπέζι και το βάζεις στο αυτί, να απαντάει αυτόματα. Έτσι είναι προγραμματισμένο. Αν εσύ από συνήθεια, πατήσεις και το κουμπί για να απαντήσεις στην κλήση, ενώ δεν χρειάζεται, τότε μπαίνει σε ισχύ η παραπάνω λειτουργία και το δρομολογεί στο κινητό.

 

Άποψη μου είναι ΟΧΙ ΤΟ LEGEND διότι όπως έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα δεν έχει φορτιστή usb αλλά δικό του, σε αντίθεση με το σχεδόν ταυτόσημο και εξαιρετικό plantronics HD που προτίμησα και το οποίο φορτίζει με usb!

 

Ποιοτικά, όχι μόνο ακούω άριστα, αλλά και ακούγομαι άριστα, στο οποίο είχα γκρίνια από συνομιλητές με άλλα bt

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει μια μπαταρία Anker και την παρέλαβα αυτήν την εβδομάδα. Το έχω φορτίσει μια φορά και προς το παρόν έχω βγαλει 23 ώρες και είμαι στο 80% με ελαφριά χρήση. Δηλαδή οθόνη γύρω στη 1 ώρα ανοικτή, λίγο Wifi, λίγο 3G. Προς το παρόν δηλαδή παρόλο που την πήρα 7 ευρώ περίπου είναι πολύ κοντά στην αυθεντική. Αν λάβω υπόψη πως είναι ακόμα και στην πρώτη φόρτιση...
Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει μια μπαταρία Anker και την παρέλαβα αυτήν την εβδομάδα. Το έχω φορτίσει μια φορά και προς το παρόν έχω βγαλει 23 ώρες και είμαι στο 80% με ελαφριά χρήση. Δηλαδή οθόνη γύρω στη 1 ώρα ανοικτή, λίγο Wifi, λίγο 3G. Προς το παρόν δηλαδή παρόλο που την πήρα 7 ευρώ περίπου είναι πολύ κοντά στην αυθεντική. Αν λάβω υπόψη πως είναι ακόμα και στην πρώτη φόρτιση...

 

Ακούγεται ενδιαφέρον

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το voyager hd.

Αν την στιγμή που μιλάς, εν μέσω κλήσης,πατήσεις το κουμπί του bt, λειτουργεί -ορθώς- η εντολή που του λέει δρομολόγησε την κλήση στο κινητό. Αν ξαναπατήσεις το κουμπί την επαναφέρει.

Όμως το bt εχει αισθητήρα, ώστε όταν το σηκώνεις από το τραπέζι και το βάζεις στο αυτί, να απαντάει αυτόματα. Έτσι είναι προγραμματισμένο. Αν εσύ από συνήθεια, πατήσεις και το κουμπί για να απαντήσεις στην κλήση, ενώ δεν χρειάζεται, τότε μπαίνει σε ισχύ η παραπάνω λειτουργία και το δρομολογεί στο κινητό.

 

Άποψη μου είναι ΟΧΙ ΤΟ LEGEND διότι όπως έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα δεν έχει φορτιστή usb αλλά δικό του, σε αντίθεση με το σχεδόν ταυτόσημο και εξαιρετικό plantronics HD που προτίμησα και το οποίο φορτίζει με usb!

 

Ποιοτικά, όχι μόνο ακούω άριστα, αλλά και ακούγομαι άριστα, στο οποίο είχα γκρίνια από συνομιλητές με άλλα bt

[ATTACH]29155[/ATTACH]

[ATTACH]29156[/ATTACH]

[ATTACH]29157[/ATTACH]

Οτι καλύτερο και ποιοτικοτερο έχω αγοράσει ποτέ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Οτι καλύτερο και ποιοτικοτερο έχω αγοράσει ποτέ...

Συμφωνώ! Τa plantronics είναι κορυφή. Το voyager legend έχει κάποιες λειτουργίες φωνητικές παραπάνω, μάλλον άχρηστες για κατάλογο επαφών στα ελληνικά, κατά τα άλλα είναι σχεδόν ταυτόσημο με το voyager HD! Όμως το πρώτο δεν έχει usb φορτιστή, ενώ το δεύτερο έχει, συνεπώς αν ξεχάσεις τον φορτιστή ξεχνάς το πρώτο, ενώ το HD φορτίζει οπουδήποτε με οποιονδήποτε usb φορτιστή ...Δεν καταλαβαίνω γιατί το αλλάξανε! Μέχρι τώρα συνεργάζεται άριστα με το note 2 (υπάρχει και app μπαταρίας)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καλα screen protectors απο Ελληνικα μαγαζια?

 

Επισης αν χρειαστω κατι original πχ μπαταρια πως θα καταλαβω οτι δεν ειναι μουφα?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]29155[/ATTACH]

[ATTACH]29156[/ATTACH]

[ATTACH]29157[/ATTACH]

Οτι καλύτερο και ποιοτικοτερο έχω αγοράσει ποτέ...

 

εδώ στην Ελλάδα το πουλάνε κάπου ή να το πάρω από το Amazon?

Link to comment
Share on other sites

εδώ στην Ελλάδα το πουλάνε κάπου ή να το πάρω από το Amazon?

 

http://www.extreme-mobile.gr/p.Plantronics-BT-Headset-Voyager-Legend.746190.html

 

το εχει το extreme-mobile το λεει τωρα οτι αναμενεται αλλα οταν το ειχα παρει μου το ειχε φερει μεσα σε λιγες μερες. παρτον ενα τηλεφωνο να σου πει

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Ίδια χωρητικότητα με την κανονική έχει η μπαταρία anker. Για τα λεφτά της αξίζει. Απο amazon την πήρα. Ήρθε γρήγορα και σφραγισμένο κουτί και λοιπά.

Σήμερα είναι στο 54% με 1μέρα και 13 ωρες. Οθόνη ανοικτή 2 ώρες. Φωνητικές κλήσεις 1 ώρα. Και σχετικά μέτρια χρήση wifi-3g. Πιο πολυ έπεσε γιατί μόλις παρέλαβα αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/110975928980?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Αξίζει με τα χίλια τα λεφτά του. Παίρνει usb πληκτρολόγιο ποντίκι και δουλεύει άψογα. Εγώ έχω ένα πακέτο ποντίκι πληκτρολόγιο microsoft με έναν αντάπτορα usb ασύρματο και τα παίρνει και τα δύο ταυτόχρονα χωρίς θέμα. Επίσης δοκίμασα σκληρούς δίσκους και τους διαβάζει τέλεια αρκεί να έχουν τροφοδοσία φυσικά και να είναι fat32. Μπορείς να το κάνεις να διαβάζει και ntfs αλλά θέλει root. Πάντως 1 ευρώ κάνει έλεος και κάνει απίστευτα πράγματα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Αξεσουάρ γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...