Jump to content

[Επισημο] Samsung Ativ S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορω να αλλαξω τη προεπιλεγμενη εφαρμογη καμερας απο της ρυθμισεις και οταν ανοιγω τη καμερα να μου ανοιγει αλλη εφαρμογη που θα εχω επιλεξει?

Μου βγαζει μονο της microsoft

Και αν ναι με πιο τροπο?

Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους

έχω το εξής θέμα με τη συσκευή.

όταν πήρα το ατιβ το χρωμα έμφασης ήταν το μπλε το αλλάζω λοιπόν και βαζω γκρι. Όλα καλά απο τότε. Προσφάτως αλλάζω το χρωμα σε μπλε αλλά αμα το κλείσω και το ξανανοίξω μου επαναφέρει το γκρι. Γιατι γίνεται αυτο; καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις περασει την 8.1 preview for developers ειναι απολυτα λογικο λογω bugs της δοκιμαστικης εκδοσης, αν παλι δεν εχεις αναβαθμισει και σου παρουσιαζει τετοιο προβλημα προφανως τη κανει καποια εφαρμογη τη ζημια και ισως και να χρειαζετε επαναφορα η συσκευη απο τις ρυθμησεις για να στρωσει.
Link to comment
Share on other sites

Με την 8.1 το έχει κάποιος τεστάρει σε ταχύτητα σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση?Το έχει φίλος και κάνει παράπονα για κολλήματα κτλ αλλά δεν έχει κάνει καμμία ενημλέρωση λογισμικού από τότε που το πήρε.:rolleyes:
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μεχρι χθες δεν εδινα σημασια γιατι δεν εστελνα μηνηματα αλλα σημερα που εστειλα το πρωτο μηνημα καραφλιασα, ειδα πως πανω απο 70 χαρακτηρες μετραει και δευτερο μηνημα!!! μετα δοκιμασα να γραψω με greeklish και μου μετραγε 160 κανονικα, σοβαρα μιλαμε? δεν υπαρχει καποιος τροπος να ειναι 160 χαρακτηρες και ελληνικα? δε συνιθιζω να γραφω greeklish, αυτο πρωτα φορα το συνανταω! εχω windows 8.1 παρακαλω ας μου απαντησει καποιος γιατι ειναι φλεγον το θεμα. Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μεχρι χθες δεν εδινα σημασια γιατι δεν εστελνα μηνηματα αλλα σημερα που εστειλα το πρωτο μηνημα καραφλιασα, ειδα πως πανω απο 70 χαρακτηρες μετραει και δευτερο μηνημα!!! μετα δοκιμασα να γραψω με greeklish και μου μετραγε 160 κανονικα, σοβαρα μιλαμε? δεν υπαρχει καποιος τροπος να ειναι 160 χαρακτηρες και ελληνικα? δε συνιθιζω να γραφω greeklish, αυτο πρωτα φορα το συνανταω! εχω windows 8.1 παρακαλω ας μου απαντησει καποιος γιατι ειναι φλεγον το θεμα.

 

Ναι έτσι βγαίνουν οι rom του Ativ S (με περιορισμό στους 70 χαρακτήρες για κάποιες γλώσσες).

Για να λύσεις το θέμα, βάλε αυτη την εφαρμογη

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/greek-sms-160/0d65247e-bd67-4625-aca8-e8d32e23ae0e

 

Ξέρω κοστίζει 1 ευρώ, αλλά θα γλυτώσεις πολλαπλάσια.

Link to comment
Share on other sites

οκ να το δωσω το ενα ευρω αλλα δεν εχω ξανα αγορασει εφαρμογη και δεν ξερω τιποτα, πως γινετε να πληρωσω, γινετε να μου τα κρατησει απο τη καρτα ξερω γω η οχi? μπορω να βαλω και το κωδικο της χρεωστικης μου, δεν υπαρχει καποιος κυνδινος?

και μετα αν τυχει να κανω επαναφορα καποια στιγμη και τα χασω ολα θα πρεπει να ξαναπληρωσω η θα μπορω να το κατεβασω ετσι αφου θα εχω πληρωσει μια φορα? αυτο με ενδιαφερει περισοτερο απο ολα.

Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

οκ να το δωσω το ενα ευρω αλλα δεν εχω ξανα αγορασει εφαρμογη και δεν ξερω τιποτα, πως γινετε να πληρωσω, γινετε να μου τα κρατησει απο τη καρτα ξερω γω η οχi? μπορω να βαλω και το κωδικο της χρεωστικης μου, δεν υπαρχει καποιος κυνδινος?

και μετα αν τυχει να κανω επαναφορα καποια στιγμη και τα χασω ολα θα πρεπει να ξαναπληρωσω η θα μπορω να το κατεβασω ετσι αφου θα εχω πληρωσει μια φορα?

 

Μπες να αγοράσεις και θα σε καθοδηγησει να βάλεις κάρτα το store.

Οποιαδήποτε εφαρμογή αγοραστεί μια φορά, συγχρονίζεται με το Microsoft account σου και το θυμάται ακόμα και μετά απο hard reset ή ακόμα και σε άλλη συσκευή windows phone που θα ενεργοποιηθεί με το ίδιο account. Δηλαδή σου εμφανίζει ότι την είχες αγοράσει στο παρελθόν και δεν σου ζητάει να πληρώσεις, απλώς είναι έτοιμη η επιλογή "εγκατάσταση".

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Οκ μια χαρα τοτε, εκει που λεει αριθμος πιστωτικης καρτας να βαλω τον 16ψηφιο που ειναι στη καρτα μου, τον IBAN ή τον αριθμο λογαριασμου που γραφει μεσα στο βιβλιαριο?
Link to comment
Share on other sites

Οκ μια χαρα τοτε, εκει που λεει αριθμος πιστωτικης καρτας να βαλω τον 16ψηφιο που ειναι στη καρτα μου, τον IBAN ή τον αριθμο λογαριασμου που γραφει μεσα στο βιβλιαριο?

 

Κάρτα φυσικά. Αφού σου λέει αριθμός κάρτας

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μου γραφει ο αριθμος και ο τυπος της πιστωτικης καρτας δε συμφωνουν? αφου ειναι ο σωστος και ισχυει η καρτα μου, μηπως επειδη ειναι χρεωστικη?

παντως στις επιλογες πληρωμης εγραφε πιστωτικη ή χρεωστικη

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά και μόνον, νομίζω ότι δεν είναι κατανοητό η αγαπητή Samsung να μην έχει φροντίσει ώστε τα SMS να φεύγουν με 160χαρακτήρες/μήνυμα.

Και καλά η Microsoft, αλλά ας πούμε η Nokia γιατί να το έχει τακτοποιήσει το θέμα από τα πρώτα ήδη Lumia που κυκλοφόρησαν , και τώρα οι χρήστες Lumia στέλνουν κανονικά πλήρη με 160χαρακτήρες SMS.

 

Γενικά η Samsung δείχνει να έχει από την αρχή παρατήσει το θέμα windows phone, όμως αφού προσέρχονται μερικοί πιστοί, μετά λέμε υπάρχουν προβλήματα στο λειτουργικό (φλας, επανεκκινήσεις κλπ), που όμως πάλι στο τέλος μόνο στα ativ φαίνεται να εμφανίζονται με καταιγιστικό τρόπο.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το φλας δεν μου εχει κανει ποτε προβλημα μεχρι που εβαλα την developer εκδοση, οταν βγει με το καλο η επισημη θελω να πιστευω πως θα στρωσει και οχι μονο το φλας αλλα και οι επανεκινησεις επισης που ηταν απο παντα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια πια εφαρμογη καμερας χρησιμοποιητε τωρα που εγινε ********* η καμερα με την 8.1?

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θέλω να καταλήξω, στο θέμα firmware και ελλιπής υποστήριξη της Samsung δηλαδή.

 

Η Samsung ένα μοντέλο WP 8 έχει, άντε κι ένα ακόμα τώρα πια, κι αυτό φαίνεται να μην το υποστήριξε επαρκώς μέχρι το gdr3 WP8.0 .

Με αποτέλεσμα οι λιγοστοί κάτοχοι ativ να διαμρτύρονται πιο ηχηρά από άλλους κατόχους WP, για θέματα που δεν παρουσιάζονται με την ίδια ένταση.

 

Κάθε μοντέλο από κάθε εταιρεία χρειάζεται πλέον του λειτουργικού, και επιπλέον drivers-firmware.

Το preview for developers των 8.1 μαρτυρά ακριβώς ότι με σκέτο καθαρό λειτουργικό,

η καθεμιά συσκευή αντιμετωπίζει προβλήματα τα οποία οφείλει να επιλύει ο καθένας κατασκευαστής.

 

Έχετε την εμπειρία του φλας στα 8.1 , αντίστοιχα με τις επανεκκινήσεις στα 8.0 .

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα και συμπληρωνω οι οποιες επανεκινησεις συνεχιζοντε και με τα 8.1, στο μονο που θα κανω μια παρατηρηση ειναι οτι το θεμα με τη καμερα εχω ακουσει πως το εχουν παρουσιασει και νοκια lumia μετα την εγκατασταση της developer preview ομως επειδη η νοκια εχει φροντησει υπαρχει η εφαρμογη νοκια camera η οποια ειναι πολυ αξιοπιστη αντιθετα με τη samsung που οι εφαρμογες τις ειναι πολυ φτωχες και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα και ειμαστε αναγκασμενοι να βολευτουμε με μια φτωχη και μη αξιοπιστη εφαρμογη των windows store μεχρι να ερθει η επισημη αναβαθμιση η οποια πραγματικα ευχομε να λυσει το θεμα της καμερας διοτι ειναι μεγαλο το προβλημα αντιθετα με τις επανεκινησεις που πραγματικα δε δημιουργει τοσο μεγαλο προβλημα και συνιθιζετε τουλαχιστον σε εμενα δε μου το εχει κανει ποτε ενω μιλαω στο τηλεφωνο η κανω μια σοβαρη δουλεια παρα μονο οταν το κινητο ειναι σε αδρανεια και αραια και που. Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς διάθεση να μακρηγορώ περαιτέρω, οι επανεκκινήσεις θα συνεχίζονται με τον ίδιο τρόπο στα preview 8.1 όπου το λειτουργικό είναι γυμνό, προδίδοντας την ευθύνη των κατασκευαστών που δεν έβγαλαν καιρό τώρα βελτιστοποιημένους drivers στα μοντέλα WP 8.0 που όμως τους χρειάζονταν ως αποδείχθηκε στην πράξη.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα με τη καμερα και με το φλας την εχετε ολοι με την 8.1 ή το εχω μονο εγω το προβλημα?

εμενα δεν αναβει ποτε φλασ! :cry:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η Samsung έχει χρησιμοποιήσει διαφορετικά components ανάλογα με την παρτίδα;

Και άλλες παρτίδες είναι πιο προβληματικές σε drivers, restart κλπ εν σχέση με άλλες;

 

Μάλλον περιμένετε καλύτερα τους universal drivers της Samsung.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν αναβει ποτε φλασ! :cry:

 

εμένα πάλι ανάβει τι να πω η συσκευή πως μπορεί να φταίει ή είναι hardware το πρόβλημα ή software εάν δεν είναι hardware γιατί δεν κάνεις ένα reset μπας και κάτσει καλύτερα το software

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...