Jump to content

[Επισημο] Samsung Ativ S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έκανα και εγώ αυτή την αλλαγή σε ΑΤΟ (από εχτές ) αλλά μου βγάζει ένα μήνυμα λάθους :

 

"Δεν είναι δυνατός ο έλεγχος για ενημερώσεις αυτή τη στιγμή .(80072εε2)" :cry:

 

Το ξαναγύρισα σε DBT που ήταν, στην αρχή μου έβγαζε το ίδιο μήνυμα μετά από λίγο έκανε κανονικά έλεγχο .

Ξαναγύρισα σε ΑΤΟ και από εχτές δεν κάνει έλεγχο και μου βγάζει συνέχεια το ίδιο μήνυμα ......

Ξέρει κανένας τι συμβαίνει ??? :!:

 

Μία από τα ίδια και για μένα. Ήταν DBT και το γύρισα σε ATO, αλλά βγάζει το συγκεκριμένο σφάλμα. Ξέρει κάποιος κανένα τρόπο για να το προχωρήσουμε;

 

Προσπάθησα να κάνω ελενχο ενημέρωσης παρ όλο το σφάλμα που πέταγε.,,και τελικά έκανε λήψη και ενημέρωση... Gdr3 πλέον :D

 

Δηλαδή επέμενες και τελικά σου έκανε το update ή το γύρισες σε αυτόματη εγκατάσταση των ενημερώσεων και κάποια στιγμή το έκανε μόνο του;

 

Edit:

"Τελικά όταν άρχισα να εγκαθιστώ ξανά τις εφαρμογές που είχα πριν το hard reset κάποια στιγμή πήρε μπρος η ενημέρωση....τώρα την ολοκληρώνει. Πιθανόν, για να δει το νέο update, πρέπει να έχει πρώτα κάποια προηγούμενα μικρά updates που με το hard reset χάνονται....υποθέσεις κάνω."

Edited by prezakis
Συνένωση Μηνυμάτων
prezak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επέστρεψα κι εγώ μετά από αρκετές μέρες απουσίας στο κλαμπ του Ativ S.

 

Το πρώτο που πήρα το έδωσα μιας και είχα και το 920, αλλά τώρα ήρθε για να μείνει μιας και ο περιορισμένος χώρος του 925 με έκαναν να το αποχωριστώ.

Το αγόρασα από το Mr.Mobi και σας το προτείνω ανεπιφύλακτα! Αν και στην αρχή είχα σχηματίσει αρνητική άποψη διότι ο κύριος του καταστήματος μου είπε ότι θα το έφερναν στις 4 το απόγευμα την επομένη της παραγγελίας, μέχρι τις 6 δεν είχε έρθει, αλλά μετά έμαθα ότι ήταν κλειστοί κάποιοι δρόμοι λόγω πορείας κι έτσι το έλαβα χωρίς έξοδα στο σπίτι μιας και ήταν φανερό ότι ο φίλος είχε αγχωθεί και προσπαθούσε να κάνει τα πάντα. Με λίγα λόγια, άψογος!

 

Στα της συσκευής, το τηλέφωνο είναι ιταλικό κι έχει μέσα κάποια προγράμμα της TIM, το εικονίδιο της εταιρείας υπάρχει στο boot, υπήρχε και στη lock screen, αλλά έφυγε και γενικά με γύρισε στο 2005 και περίμενα να εμφανιστεί η Βανδή με το θέλατο. :p

Η συσκευή είναι ταχύτατη όπως και κάθε WP, αλλά η οθόνη της με απογοητεύει στο άσπρο γιατί το κιτρινίζει πολύ, είναι αισθητό. Επίσης, για κάποιο λόγο αρνήθηκε να εγκαταστήσει το ελληνικό λεξικό και αφού ξεκίνησα τη λήψη, αυτή ξεκίνησε μετά από κάνα 15 λεπτο, ενώ ήμουν συνδεδεμένος σε WiFi και έμπαινα κανονικά στο ίντερνετ (μάλλον κάποιο πρόβλημα υπήρχε γενικά με τις ενημερώσεις γιατί δεν μου εμφάνιζε ούτε ότι ήταν ενημερωμένο όταν έκανα έλεγχο συσκευής για ενημερώσεις).

 

Έχω όμως κι ένα πρόβλημα. Συνδέω το κινητό με usb στο λάπτοπ μου (Win 8.1) και δεν το "διαβάζει". Συγκεκριμένα, μου εμφανίζει στις συνδεδεμένες συσκευές μία "Windows Phone", αλλά μέσα δεν έχει τίποτα και όταν πάω να επικολλήσω κάτι, μου εμφανίζει μήνυμα ότι η συσκευή έχει αφαιρεθεί/καταστρεφεί κτλ. Επίσης, όταν επέλεξα να κάνω συγχρονισμό, μου εμφάνισε στον υπολογιστή ένα Windows Phone (μάλλον Nokia :p ) και μου εμφάνισε μήνυμα ότι κάτι έχει γίνει λάθος με τη συσκευή και θα πρέπει να την επανεκκινήσω. Το έκανα, αλλά τίποτα.

 

Καμμιά βοήθεια; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το κλασσικό hard reset και δοκιμάζεις πάλι.Και εγώ απο το ίδιο μαγαζί το πήρα και όλα είναι οκ.Αν χρησιμοποιείς το ίδιο account που είχες στο νοκια ίσως παίζει conflict.Δοκιμασε να φτιάξεις νέο για το ativ.Αυτά έχω μόνο στο μυαλό μου προς το παρόν.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,μετά το update δεν εχω λεξικό.Πληκτρολογώ και δεν βγάζει τις προτεινομενες επιλογές του.Γνωριζει κανεις πώς το ενεργοποιώ ξανά;
prezak
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,μετά το update δεν εχω λεξικό.Πληκτρολογώ και δεν βγάζει τις προτεινομενες επιλογές του.Γνωριζει κανεις πώς το ενεργοποιώ ξανά;

 

Θα πας ρυθμισεις--> πληκτρολογιο και μετα θα πατησεις προσθηκη και θα κατεβασεις τα Ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το κλασσικό hard reset και δοκιμάζεις πάλι.Και εγώ απο το ίδιο μαγαζί το πήρα και όλα είναι οκ.Αν χρησιμοποιείς το ίδιο account που είχες στο νοκια ίσως παίζει conflict.Δοκιμασε να φτιάξεις νέο για το ativ.Αυτά έχω μόνο στο μυαλό μου προς το παρόν.

 

Τώρα με σκότωσες. Μόλις τελείωσα το "στήσιμο" και μου λες να κάνω hard reset. :P

Στο Ativ έχει άλλο λογαριασμό της Microsoft, διαφορετικό από του 925, οπότε δεν το σκεφτόμαστε.

 

Έχω κάνει τα πάντα, το συνέδεσα σε διαφορετική θύρα, έκανα το κόλπο για τα Win 8 που ανέφερε ένας φίλος πιο παλιά, αλλά τίποτα, συνεχίζει να μου εμφανίζει ότι έχει πρόβλημα η συσκευή. Θα δοκιμάσω και στο άλλον υπολογιστή με Win 8.1 και σ'έναν με Win 7 κι ας ελπίσω να δουλέψει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ VXR_ZAP,θα το δοκιμάσω.

 

OK έγινε δουλειά αλλα αργεί να ξεκινήσει το update. Γραφει προετοιμασία εγκατάστασης για παρα πολύ ώρα.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
prezak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα!!!

Μετά το τελευταίο update έκανα επαναφορά το κινητό και τα έπαιξε, δηλαδή αφού έβγαλε τα κλασικά γρανάζια και έκανε reboot δεν φορτώνει την start screen όλα μαύρα, την στάθμη της μπαταρίας, του σήματος και την look screen τα εμφανίζει και κλήσεις δέχεται, άλλος κανείς με το ίδιο πρόβλημα?:(

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες τελευταίο update εννοείς την Gdr3 την επίσημη υποθέτω και όχι την preview.Τεσπα ένα παλικάρι έχει ποσταρει οδηγό για flashαρισμα της gdr2.Μετα κανείς και όλα τα update απο την αρχη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλά Χριστούγεννα!!!

Μετά το τελευταίο update έκανα επαναφορά το κινητό και τα έπαιξε, δηλαδή αφού έβγαλε τα κλασικά γρανάζια και έκανε reboot δεν φορτώνει την start screen όλα μαύρα, την στάθμη της μπαταρίας, του σήματος και την look screen τα εμφανίζει και κλήσεις δέχεται, άλλος κανείς με το ίδιο πρόβλημα?:(

 

To επαθα και εγω και το εχω γραψει εδω στο τοπικ...

 

Ειχες την >gdr3 την επισημη ή την preview??

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω την Preview ειχα εκανα reset και εγινε το ιδιο πραγμα πρεπει να φλασαρεις το κινητο απο την αρχη...

 

http://www.mediafire.com/download/67c76d6ipub2zih/Οδηγός+Εγκατάστασης+GDR2+για+Ativ+S.pdf δες εδω

Edited by VXR_ZAP
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα και την εγκατασταση της gdr3 εχω 2 πραγματα να πω.πρωτον δεν μου εχει ξανα κανει επανεκκινησεις ,οπως εκανε πριν απο μονο του και δευτερον συνεχιζει να εχει προβλημα το bluetooth,δλδ,δεν κανει καλη ζευξη με bluetooth samsung εξωτερικο,hook,και κολλαει και αναγκαζομαι να κανω reboot
Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ το κινητό ok!!!:D

 

Toν φιλο Geo_Xar να ευχαριστησεις που εφτιαξε τον οδηγο και μας εσωσε οσους την πατησαμε

 

Εγω μετα και την εγκατασταση της gdr3 εχω 2 πραγματα να πω.πρωτον δεν μου εχει ξανα κανει επανεκκινησεις ,οπως εκανε πριν απο μονο του και δευτερον συνεχιζει να εχει προβλημα το bluetooth,δλδ,δεν κανει καλη ζευξη με bluetooth samsung εξωτερικο,hook,και κολλαει και αναγκαζομαι να κανω reboot

 

Αυτο με τις επανεκινησεις το παρατηρησα αφου εκανα επισημα την ενημερωση...

Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι στους χαρτες πρεπει να εχω ανοιχτο μονο το GPS για να εντοπισω ενα δρομο πχ που θελω. Αν εχω ανοιχτο wifi ή 3g πεταει σφαλμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα και την εγκατασταση της gdr3 εχω 2 πραγματα να πω.πρωτον δεν μου εχει ξανα κανει επανεκκινησεις ,οπως εκανε πριν απο μονο του και δευτερον συνεχιζει να εχει προβλημα το bluetooth,δλδ,δεν κανει καλη ζευξη με bluetooth samsung εξωτερικο,hook,και κολλαει και αναγκαζομαι να κανω reboot

 

εγώ βρήκα λύση με nokia bluetooth, μία φορά στο τόσο να υπάρχει θέμα ζεύξης.

Link to comment
Share on other sites

το περιμενω και εγω το ativ s(λογικα αυριο)πιστευω δεν ειχα καλυτερη επιλογη σε αυτα τα χρηματα.ωραια οθονη καλη καμερα κτλ!κοιτουσα και το moto g αλλα ηθελα λιγο να ξεφυγω απο το android.ασε που θελω να δοκιμασω και τα win 8 καθως μονο κινητα με 7.5 και 7.8 ειχα.εχω διαβασει ολο το φορουμ και βλεπω θετικα σχολια.δεν ξερω αν καποιος εχει ποσταρει η ισως εγω δεν ειδα,πως τα παει το ηχειο του?εχει δυνατο ηχο?
Link to comment
Share on other sites

το περιμενω και εγω το ativ s(λογικα αυριο)πιστευω δεν ειχα καλυτερη επιλογη σε αυτα τα χρηματα.ωραια οθονη καλη καμερα κτλ!κοιτουσα και το moto g αλλα ηθελα λιγο να ξεφυγω απο το android.ασε που θελω να δοκιμασω και τα win 8 καθως μονο κινητα με 7.5 και 7.8 ειχα.εχω διαβασει ολο το φορουμ και βλεπω θετικα σχολια.δεν ξερω αν καποιος εχει ποσταρει η ισως εγω δεν ειδα,πως τα παει το ηχειο του?εχει δυνατο ηχο?

 

το ηχείο του είναι πάρα πολύ δυνατό, πιστεύω ότι θα σε καλύψει πλήρως!

 

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μηνυμάτων που να επιτρέπει τους 160 χαρακτήρες; Λόγω ιταλικής rom δεν υπάρχει επιλογή και τα μηνύματα τελειώνουν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

το ηχείο του είναι πάρα πολύ δυνατό, πιστεύω ότι θα σε καλύψει πλήρως!

 

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μηνυμάτων που να επιτρέπει τους 160 χαρακτήρες; Λόγω ιταλικής rom δεν υπάρχει επιλογή και τα μηνύματα τελειώνουν αμέσως.

 

και εμενα ιταλικο θα ειναι απο οτι ρωτησα!υπαρχει θεμα δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

το ηχείο του είναι πάρα πολύ δυνατό, πιστεύω ότι θα σε καλύψει πλήρως!

 

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μηνυμάτων που να επιτρέπει τους 160 χαρακτήρες; Λόγω ιταλικής rom δεν υπάρχει επιλογή και τα μηνύματα τελειώνουν αμέσως.

 

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/greek-sms-160/0d65247e-bd67-4625-aca8-e8d32e23ae0e

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ιταλικο θα ειναι απο οτι ρωτησα!υπαρχει θεμα δηλαδη?

 

το δικό μου που είναι από mr.mobi είναι της TIM κι έχει λογότυπα στην έναρξη και διάφορα προγράμματα της εταιρείας μέσα (TIM Cloud κτλ). Στο θέμα των μηνυμάτων, δε μπορώ να ενεργοποιήσω τους 160 χαρακτήρες κι έτσι τελειώνουν αμέσως.

επίσης, κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι βρίσκεται πολλές εκδόσεις πίσω σε σχέση με τα υπόλοιπα και μέσω OTA δεν βρίσκει τίποτα (βρήκε δύο ενημερώσεις μόλις το άνοιξα, αλλά και πάλι, είναι πίσω σε σχέση με τα "ελεύθερα").

 

@xxlakis7, ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου που είναι από mr.mobi είναι της TIM κι έχει λογότυπα στην έναρξη και διάφορα προγράμματα της εταιρείας μέσα (TIM Cloud κτλ). Στο θέμα των μηνυμάτων, δε μπορώ να ενεργοποιήσω τους 160 χαρακτήρες κι έτσι τελειώνουν αμέσως.

επίσης, κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι βρίσκεται πολλές εκδόσεις πίσω σε σχέση με τα υπόλοιπα και μέσω OTA δεν βρίσκει τίποτα (βρήκε δύο ενημερώσεις μόλις το άνοιξα, αλλά και πάλι, είναι πίσω σε σχέση με τα "ελεύθερα").

 

@xxlakis7, ευχαριστώ πολύ!

 

χμμμ οποτε ξερω τι να περιμενω!τα λογοτυπα δεν με ενοχλουν.οι αναβαθμισεις ειναι ενα θεματακι βεβαια!τουλαχιστον να στελνει κανονικα μηνυματα(160 χαρ)

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των 160 χαρακτήρων ανά μήνυμα έχω επικοινωνήσει 2 φορές με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Samsung και την δεύτερη φορά ο υπάλληλος μου είπε ξεκάθαρα ότι η συσκευή έτσι είναι και δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες... Ευτυχώς που έχω καρτοκινητό με πολλά μηνύματα το μήνα...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

έχω κάποια θέματα με τον IE και θα ήθελα τα φώτα σας.

1. Όταν πάω να δω ένα βίντεο το οποίο έχει διαφήμιση στην αρχή,δε συνεχίζει στο βίντεο είτε πατήσω παράλειψη είτε την αφήσω να παιξει όλη,γιατι γίνεται αυτό????

2. Όταν είμαι σε κάποια σελίδα και πατήσω το βελάκι δεν πάει στην προηγούμεη σελίδα αλλα ξαναφορτώνει την ίδια και ίσως να θέλει και 3 φορές πάτημα μέχρι να πάει στην προηγούμενη και

3. Όταν πάω ναδω ένα mail, είτε yahoo είτε gmail κλείνει ο ΙΕ,μου το είχε κάνει μια φορά παλιότερα σε κάποιο site αλλά σήμερα με πετούσε συνέχεια απο το gmail.ο λογαριασμός δεν είναι συγχρονισμένος. (λέτε να έχει αλλεργία στο google? :D )

Καμιά βοήθεια??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...