Jump to content

[Επισημο] Samsung Ativ S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα στην βδομάδα το έκανα downgrade σε 8 και csc ATO δεν περίμενα λίγο την πήραν ναι όσοι είχαν developer preview πάνω η μόνο οι 8αριδες;

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά Καλημέρα και καλό μήνα , μετά απο περίπου μιά εβδομάδα με τα επίσημα Windows 8.1 , παρατήρησα ότι η μπαταρία μου τελειώνει ποιό γρήγορα με την ίδια χρήση που έκανα με τα 8.0 , και με ενεργοποιημένη την οικονομία της μπαταρίας .

Δεν ξέρω εάν αυτό είναι φυσιολογικό και συμβαίνει σε όλους , μήπως είναι κάτι λάθος ? ή πρεπει να κάνουμε κάτι .

Περιμένω τις απόψεις σας , την γνώμη σας για αυτό το θέμα .

Ευχαριστώ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία μου τελειώνει ποιό γρήγορα με την ίδια χρήση που έκανα με τα 8.0 , και με ενεργοποιημένη την οικονομία της μπαταρίας .

 

Και εγώ το παρατηρώ αυτό στις 3 ημέρες που έχω κάνει το update, εκεί που έβγαζα άνετα την ημέρα με την ίδια χρήση λίγο μετά το απόγευμα θέλει φόρτιση, μια αύξηση της κατανάλωσης περίπου στο 25%. Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλετε αυτό, αν κάποιος έχει διαβάσει κάτι σχετικό που δίνει λύση ας το παραθέσει εδώ στην παρέα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το παρατηρώ αυτό στις 3 ημέρες που έχω κάνει το update, εκεί που έβγαζα άνετα την ημέρα με την ίδια χρήση λίγο μετά το απόγευμα θέλει φόρτιση, μια αύξηση της κατανάλωσης περίπου στο 25%. Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλετε αυτό, αν κάποιος έχει διαβάσει κάτι σχετικό που δίνει λύση ας το παραθέσει εδώ στην παρέα...

 

Αναμονή έχει ελαφρώς καλύτερη. Επίσης ελαφρώς καλύτερη η κατανάλωση της μπαταρίας κατα την ομιλία. Αλλά αν το "δουλεύεις" γενικώς όντως καταναλώνει περισσότερο. Γενικά αποκλείστε εφαρμογές, που "δεν χρειάζονται", από το να τρέχουν στο background και θα έρθετε σε "φυσιολογικά επίπεδα" κατανάλωσης της μπαταρίας!

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

2+ βδομάδες πλέον με την επίσημη 8.1 στο Ativ μου. Μέχρι στιγμής:

 

+ καμία επανεκκίνηση

+ η κάμερα άψογη (αν και έχω μια εντύπωση ότι έχει υποβαθμιστεί ελαφρώς η ποιότητα των φωτογραφιών σε σχέση με πριν)

+ κανένα κόλλημα εφαρμογών

 

- κατανάλωση μπαταρίας μεγαλύτερη σε σχέση με την GDR3

- ο IE έχει κάποια bugs που δεν είχα στην Developer Preview

 

Αυτά από εμένα μέχρι στιγμής!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καμια βδομάδα κι εγώ χρήσης των 8.1 έχω να πω τα εξής αρνητικα, επανεκινησεις απειρες, φωτο θολές, εφαρμογές προβληματικές όπως πάντα, απειρα bugs του ie, τεράστια κατανάλωση μπαταρίας, κάνει πάνω από 8 ώρες να φορτίσει πληρως και άλλα πολλά προβλήματα, έχω φτάσει σε σημείο να θέλω να το πετάξω απ το 4ο και μάλλον θα το κάνω, αυτά μέχρι στιγμής... Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω και πάλι την παρέα , έμαθα ότι βγήκε και μια σημαντική αναβάθμιση των Windows 8.1 update 2 η οποία από ότι ακούγεται είναι σημαντική , και μας προετοιμάζει για τα επερχόμενα Windows phone 10 .

Τί λέτε να λύση αυτή η έκδοση το πρόβλημα της μπαραρίας , και θα μπορούμε να την κατεβάσουμε ?

Edited by dbalaba
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω κι εγώ την εμπειρία μου:

1) Κανένα κόλλημα

2) Καμία επανεκκίνηση (ευτυχώς αυτό σταμάτησε από την gdr3, στην 2 ήταν εμφανές πρόβλημα)

3) Υπέροχη φωτογραφική, όμως

4) Υπέρμετρη κατανάλωση μπαταρίας

5) Η οθόνη δεν κλείνει πλέον όταν μιλάω παρ'όλο που έχω κάνει hard reset

6) Αυτά. :)

 

 

Χαιρετίζω και πάλι την παρέα , έμαθα ότι βγήκε και μια σημαντική αναβάθμιση των Windows 8.1 update 2 η οποία από ότι ακούγεται είναι σημαντική , και μας προετοιμάζει για τα επερχόμενα Windows phone 10 .

Τί λέτε να λύση αυτή η έκδοση το πρόβλημα της μπαραρίας , και θα μπορούμε να την κατεβάσουμε ?

 

Κανείς δεν ξέρει μέχρι τώρα. Η δεύτερη αναβάθμιση των 8,1 θα δοθεί τις επόμενες ημέρες μέσω του προγράμματος developer preview και σίγουρα δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα από κει μιας και σε κάθε αναβάθμιση επηρεάζονται όλα. Μόνο με την rtm στο κινητό σου θα ξέρεις ό,τι και να ακούς από άλλους.

Για να καταλάβεις τη διαφορά στη μπαταρία σε σχέση με dp και rtm, στην 3η-4η αναβάθμιση των 8,1 dp το καλοκαίρι η μπαταρία δεν τελείωνε, ήταν σα να είχα δεύτερη μπαταρία ενσωματωμένη, σε επόμενες αναβαθμίσεις χειροτέρεψε ενώ τώρα έχει αποκτήσει μία σταθερότητα, αλλά διαφορά στην κατανάλωση με τα 8 υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και πάλι παιδιά για το θέμα της μπαταρίας , και νομίζω ότι βρήκα την απάντηση στο θέμα της αυτονομίας ,

Εγώ προσωπικά επειδή έχω ενεργοποιημένα τρείς διαφορετικούς λογαρισμαούς Email στο κινητό μου συνεχώς λαμβάνω email , και συνεπώς η μπαταρία μου αδειάζει πολύ γρήγορα , (σε σχέση όμως με την προηγούμενη έκδοση την 8.0 δεν άδειαζε και τοσο γρήγορα) , όμως όταν απενεργοποίσα τα δεδομένα , αυξήθηκε κατα πολύ η διάρκεια της μπαταρίας , μιλάμε για 3 εικοσιτετράωρα τουλάχιστον με απλή χρήση βεβαίως , χωρίς πολύ ιντερνετ ή κάτι άλλο παιχνίδια και άλλα .

Νομίζω ότι αυτό θα δώσει μια ανάσα στην μπαταρία σας .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχουν και άλλοι?

 

Όχι εμένα κανονικά κλείνει η οθόνη όταν το πλησιάζω στο αυτί ή όταν μιλάω με ακουστικά και πλησιάζω το χέρι μου από πάνω κλείνει. Κανένα πρόβλημα για εμένα μέχρι στιγμής. Πέραν κάποιων ελάχιστων bugs στον ΙΕ, όλα δουλεύουν άπταιστα!! είμαι στην 3η βδομάδα πλέον και εξακολουθώ να μην έχω ούτε μια επανεκκίνηση...

 

Το άλλο που μου είχε κάνει ήταν στο Skype. Μιλούσα με την front camera ανοιχτή και ο συνομιλητής μου με την δική του κλειστή και μετά από λίγο μου έκανε time out η οθόνη (έσβηνε) με αποτέλεσμα να κλείνει και την κάμερά μου. Βέβαια πιστεύω ότι μπορεί να είναι και bug του Skype αυτό και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι δεν λάμβανα εικόνα από τον συνομιλητή μου...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην βδομάδα το έκανα downgrade σε 8 και csc ATO δεν περίμενα λίγο την πήραν ναι όσοι είχαν developer preview πάνω η μόνο οι 8αριδες;

 

Έχω να ασχοληθώ καιρό με τις αναβαρθμίσεις του Ativ. Έχω εδώ και αρκετό καιρό τα 8.1 με Developer Preview και η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετά προβλήματα (όταν κάνω restart χάνει ρυθμίσεις όπως ήχο κλήσης, η κάμερα δεν δουλεύει σωστά, μπαταρία υπερβολική κατανάλωση σε σχέση με προηγούμενη έκδοση κυρίως σε flymode,κ.ά.). Διαβάζω ότι βγήκε η επίσημη 8.1 η οποία διαβάζω από πολλούς ότι είναι πιο σταθερή από την Developer Preview.

Οπότε εγώ προτείνετε να βάλω την official έκδοση για να διορθωθούν τα προβλήματα που έχω;

Αν αυτό πρέπει να κάνω, θυμάμαι καλά ότι πρέπει να κάνω downgrade για να μην έχω την developer preview κι έπειτα κάνω κανονικά αναβάθμιση; Το downgrade, μου θυμίζετε πώς γίνεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

prezak
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα τι διάφραγμα έχει;

Πώς τα πάει σε νυχτερινές;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω να ασχοληθώ καιρό με τις αναβαρθμίσεις του Ativ. Έχω εδώ και αρκετό καιρό τα 8.1 με Developer Preview και η αλήθεια είναι ότι έχω αρκετά προβλήματα (όταν κάνω restart χάνει ρυθμίσεις όπως ήχο κλήσης, η κάμερα δεν δουλεύει σωστά, μπαταρία υπερβολική κατανάλωση σε σχέση με προηγούμενη έκδοση κυρίως σε flymode,κ.ά.). Διαβάζω ότι βγήκε η επίσημη 8.1 η οποία διαβάζω από πολλούς ότι είναι πιο σταθερή από την Developer Preview.

Οπότε εγώ προτείνετε να βάλω την official έκδοση για να διορθωθούν τα προβλήματα που έχω;

Αν αυτό πρέπει να κάνω, θυμάμαι καλά ότι πρέπει να κάνω downgrade για να μην έχω την developer preview κι έπειτα κάνω κανονικά αναβάθμιση; Το downgrade, μου θυμίζετε πώς γίνεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θα ακολουθήσεις τον οδηγό εδώ κι αν έχεις κάποιο πρόβλημα ή γράψε ένα σχόλιο, ή στείλε μου pm. :)

Σίγουρα όλα τα προβλήματά σου θα λυθούν με την official 8.1 αλλά η μπαταρία συνεχίζει να καταναλώνεται αρκετά πιο γρήγορα από την 8.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου λεπτομερή στοιχεία για την κάμερα του; f; μέγεθος αισθητήρα;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου λεπτομερή στοιχεία για την κάμερα του; f; μέγεθος αισθητήρα;

 

Σύμφωνα με αυτό:

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/16088_Samsung_Ativ_S_Preview.php

 

έχει f2.6

 

Γενικώς έχει πολύ καλό (δυνατό) φλας σε βαθμό που σε ενοχλεί αν σε τραβήξουν φώτο το βράδυ!

και βίντεο σε τέρμα σκοτεινό δωμάτιο - (κλειστά φώτα/παντζούρια κλπ) ας πούμε - είναι αξιοπρεπέστατο (λόγω του δυνατού φλάς που "φωτίζει" αρκετά μακρυά)

edit: το noise βέβαια δεν το γλιτώνεις

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αντιστοιχία φακού δεν γνωριζουμε. Πώς τραβάει νύχτα χωρίε φλας.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου οπως εχω πει και πιο πριν δουλευει αψογα το κινητο μονο που μου κανει μερικες επανεκκινησεις και τωρα που το θυμηθηκα εγω εχω κοψει τη sim μονος μου και εχω κοψει και λιγο απο το χρυσαφι της της καρτας και δεν εχω και πολυ δυνατο σημα. Εσας που δεν κανει επανεκκινησεις εχετε κοψει ή εχετε αλλαξει καρτα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Εγώ την έχω αλλάξει,με την 8.0 μου έκανε που και που επανεκκίνηση σε περιοχές με όχι και τόσο καλό σήμα.

Πλέον με την 8.1 δε μου έχει κάνει καμία επανεκκίνηση ακόμη, και ελπίζω να μην ξανακάνει.

Όσο για τη μπαταρία δεν έχω δει μεγάλη διαφορά με την 8.0 περίπου ίδια κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου οπως εχω πει και πιο πριν δουλευει αψογα το κινητο μονο που μου κανει μερικες επανεκκινησεις και τωρα που το θυμηθηκα εγω εχω κοψει τη sim μονος μου και εχω κοψει και λιγο απο το χρυσαφι της της καρτας και δεν εχω και πολυ δυνατο σημα. Εσας που δεν κανει επανεκκινησεις εχετε κοψει ή εχετε αλλαξει καρτα?

 

Το φαινόμενο παρατηρείται και στις κανονικές micro sim. Χρησιμοποιώ κανονική (χωρίς κόψιμο) και μέχρι την gdr2 των 8 είχα επανεκκινήσεις, τώρα με τα 8.1 και σήμα να μην έχω, δεν κλείνει το κινητό.

Καλό θα ήταν να αλλάξεις την κάρτα σου από την στιγμή που έχει πειραχτεί το chip της.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο βδομαδες ειμαι και εγω σε 8.1 official.ολα καλα,απλα εχω δυο αποριες:1-που ειναι αυτη η περιφημη cortana και γω δε τη βρισκω;

2-στο νεο text κυλισης που αναφερει,ειναι μονο στα αγγλικα και οχι στα ελληνικα;

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο βδομαδες ειμαι και εγω σε 8.1 official.ολα καλα,απλα εχω δυο αποριες:1-που ειναι αυτη η περιφημη cortana και γω δε τη βρισκω;

2-στο νεο text κυλισης που αναφερει,ειναι μονο στα αγγλικα και οχι στα ελληνικα;

 

Πρέπει να αλλάξεις τη γλώσσα σε English US όπως επίσης και το region United States και μετά swipe αριστερά στο μενού. Επίσης αλλάζει και το search button (δεν έχει πια bing αλλά την Cortana)

 

edit αλλάζοντας το region μπορεί να έχεις θεματάκια με το store. Τίποτα σοβαρό αλλά αν σου τύχει το ξαναγυρνάς και όλα ΟΚ

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Ativ s 8.1 απλά τέλειο για αυτά που κάνει

Κάνενα πρόβλημα

Ακριβώς όπως τα λες!! Τέλειο μεν αλλά για τα λίγα που κάνει... Και το λέω μιας και σήμερα πήρε καινούριο τηλέφωνο με android η κοπέλα μου και συνειδητοποίησα πόσο έχει εξελιχτεί το android σε σχέση με το προηγούμενο τηλέφωνό μου που είχε android... Δεν λέω άψογη και απροβλημάτιστη πλατφόρμα το WP αλλά έχει μείνει πολύ πίσω από το android... Επίσης το iOS στο iPad έχει αρχίσει και με κουράζει και αυτό λιγάκι καθώς σε κάθε καινούρια έκδοση όλο και κάτι περισσότερο θα λαγκάρει ή την μία θα δουλεύει και την άλλη όχι. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το πληκτρολόγιο που μετά το iOS6 πάει από το κακό στο χειρότερο... Το έχουν αφήσει και σαπίζει και το μήλο. Περιμένω να δω τι θα κάνει η Microsoft. Φαίνεται να ασχολείται αλλά έχει πολύυυυυυ δουλειά...

 

Όσον αφορά το ATIV S. Έχει περάσει ένας μήνας και από την αναβάθμιση σε 8.1 και όλα πάνε μπάλα. Να υπογραμμίσω ότι εξακολουθεί να μην έχει κάνει ούτε μια επαννεκίνιση! Μπράβο τους που το διόρθωσαν έστω και μετά από καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...