Jump to content

[Επισημο] Samsung Ativ S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη αν έχεις data και wi-fi on τραβάει απο τα data internet?Αν ναι πρώτη φορά το ακουω...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Και σε μένα φαίνεται εξαιρετικά περίεργο, αλλά η σύζυγος που το χρησιμοποιεί αυτό ισχυρίζεται. Το σίγουρο είναι ότι μόνο έχοντας κλειστό το data καταφέρνει να έχει αυτονομία μίας ημέρας. Η χρήση του κινητού δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική: μερικές κλήσεις και χρήση internet κυρίως για έλεγχο mail κι ανάγνωση ειδήσεων. Παιχνίδια και multimedia δε χρησιμοποιούνται καθόλου και οι περιοχές που κινείται έχουν επαρκές σήμα. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά και εγώ παρατηρώ πολύ battery drain όταν είναι σε stand by mode..εχθες το βραδυ για να δω αν οφείλεται στο WiFi η σε τπτ τέτοιο που δεν αφήνει το τηλέφωνο να μπει σε "deep" sleep έκλεισα το WiFi, έβαλα το κινητό σε flight mode και μπλόκαρα όλες τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο απο τις ρυθμίσεις..παρολα αυτά απο τις 12 το βραδυ μέχρι 8 το,πρωί το κινητό απο 96% μπαταρία κατέβηκε σε 83%..και το έχω μόλις 1 εβδομάδα για να πεις ότι έχει φθαρεί η μπαταρία ή κάτι τέτοιο..παρατηρείται και εσείς παρόμοιο drain?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!! ειμαι κατοχος του Ativ s εδω και 6 μηνες, και εχω καποια θεματακια:

1. εχω εκδοση λογ/κου 8.0.10327.77, και βλεπω στο νημα αυτο να αναφερονται αλλες -προφανως μεταγενεστερες- εκδοσεις (8.0.105...). εχω κανει diagnostics και εχω csc EUR. θα λαβω κι εγω ενημερωση?? παιζει ρολο η χωρα τελικα η οχι?? στη λιστα csc δεν εχω γερμανια, ουτε αυστρια.. εχω aut(ελβετια), βελγιο κ.α. να αλλαξω csc για να λαβω update?? θα γινει hard reset με την αλλαγη?? pls help!!!

2. το θεμα που βλεπω εδω με τις επανεκκινησεις, το αντιμετωπιζω κι εγω... δεν εχω καταληξει που οφειλεται..

3. οι ειδοποιησεις στο facebook και στο viber ερχονται μετα απο ωρες για να μην πω.. μερες!!! ειναι θεμα των συγκεκριμενων εφαρμογων, os, ή συσκευης??

αυτα τα ολιγα, δεκτες και επιθυμητες οι οποιες απαντησεις!!!

 

 

Καλημερα!! εχω μπει στον πειρασμο να πουλησω το ATIV S για χαρη ενος Samsung Galaxy Grand Duos i9082... τι γνωμη εχετε γι' αυτο?? αξιζει?? το βρηκα στα 219ε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! εχω μπει στον πειρασμο να πουλησω το ATIV S για χαρη ενος Samsung Galaxy Grand Duos i9082... τι γνωμη εχετε γι' αυτο?? αξιζει?? το βρηκα στα 219ε!

μεγα λαθος!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! εχω μπει στον πειρασμο να πουλησω το ATIV S για χαρη ενος Samsung Galaxy Grand Duos i9082... τι γνωμη εχετε γι' αυτο?? αξιζει?? το βρηκα στα 219ε!

 

Μιλάς για 2 κινητά με διαφορετικό λογισμικό. Όποιο λογισμικό από τα 2 σε βολεύει καλύτερα κράτα. Δεν μπορούμε να κάνουμε αντικειμενική σύγκριση 2 διαφορετικών λειτουργικών. Είναι καθαρά ζήτημα του τι σε εξυπηρετεί καλύτερα εσένα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! εχω μπει στον πειρασμο να πουλησω το ATIV S για χαρη ενος Samsung Galaxy Grand Duos i9082... τι γνωμη εχετε γι' αυτο?? αξιζει?? το βρηκα στα 219ε!

 

Θα συμφωνήσω με το ότι δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση άσοι την στιγμή που είναι διαφορετικό λειτουργικό. Κατά τα άλλα τα κινητά μοιάζουν αρκετά με ελαφρώς μεγαλύτερη οθόνη το grand Αλλά με χειρότερη ανάλυση. Από τη στιγμή που είναι android θα υστερεί στο θέμα ταχύτητας, ίσως και μπαταρίας. Είναι όμως duos που ίσως και γι'αυτό το σκέφτεσαι. Τώρα αν θες android οκ, ίσως μπορείς να βρεις Και καλύτερα σε αυτή τη τιμή.

(Είδα ότι Ρωτάς αν έχει swipe το grand, δεν ξέρω αν έχει από στοκ Αλλά σίγουρα μπορείς να βάλεις το swiftkey ή Swype.)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, το ativ s είναι εξαιρετικό τηλέφωνο και δύσκολα θα βρεθεί mid range android κινητό να το ανταγωνίστει σε άποψη ταχύτητας παρά μόνο τα high end. Προσωπικά αγόρασα ένα note 1 και δυστυχώς ούτε με custom rom πλησιάζει τη ταχύτητα του ativ.Το αναφέρω σαν παράδειγμα επειδή μοίαζουν στα χαρακτηριστικά, αν και το grand έχει μικρότερη μπαταρία (2100 mah έναντι 2500) - άλλο ένα χαρακτηριστικό που θα πρέπει να σε προβληματίσει.

 

Eγώ αν αφήσω στην ησυχία του το ativ βγάζει 2 μέρες με ανοιχτό το wifi και το 3g, ενω το note το βράδυ κάνει παρέα στο φορτιστή του.

 

Τώρα αν πραγματικά χρειάζεσαι το dual sim είναι δική σου άποψη. Ακόμα και το s3 φαίνεται να κουράζεται με τόσα καλούδια που το έχουν φορτωμένο (δε το έχω στη κατοχή μου αλλά από ότι βλέπω στα χέρια φίλων και γνωστών είναι λίγο πιο αργό). Προσωπικά δεν θα το άλλαζα το ativ παρά μόνο ή με high end ανδροιδές ή το nokia lumia 1020.

Link to comment
Share on other sites

1.Το csc που παίρνει πιο γρήγορα αναβαθμίσεις είναι το ΑTO.Αν το αλλάξεις απο το menu θα γινει hard reset.Σε μένα πάντως έγινε.

 

απο που ακριβως το αλλάζεις αυτο και τι επιπτώσεις θα έχει... ?

Link to comment
Share on other sites

μεγα λαθος!

 

Μιλάς για 2 κινητά με διαφορετικό λογισμικό. Όποιο λογισμικό από τα 2 σε βολεύει καλύτερα κράτα. Δεν μπορούμε να κάνουμε αντικειμενική σύγκριση 2 διαφορετικών λειτουργικών. Είναι καθαρά ζήτημα του τι σε εξυπηρετεί καλύτερα εσένα.

 

Θα συμφωνήσω με το ότι δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση άσοι την στιγμή που είναι διαφορετικό λειτουργικό. Κατά τα άλλα τα κινητά μοιάζουν αρκετά με ελαφρώς μεγαλύτερη οθόνη το grand Αλλά με χειρότερη ανάλυση. Από τη στιγμή που είναι android θα υστερεί στο θέμα ταχύτητας, ίσως και μπαταρίας. Είναι όμως duos που ίσως και γι'αυτό το σκέφτεσαι. Τώρα αν θες android οκ, ίσως μπορείς να βρεις Και καλύτερα σε αυτή τη τιμή.

(Είδα ότι Ρωτάς αν έχει swipe το grand, δεν ξέρω αν έχει από στοκ Αλλά σίγουρα μπορείς να βάλεις το swiftkey ή Swype.)

 

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, το ativ s είναι εξαιρετικό τηλέφωνο και δύσκολα θα βρεθεί mid range android κινητό να το ανταγωνίστει σε άποψη ταχύτητας παρά μόνο τα high end. Προσωπικά αγόρασα ένα note 1 και δυστυχώς ούτε με custom rom πλησιάζει τη ταχύτητα του ativ.Το αναφέρω σαν παράδειγμα επειδή μοίαζουν στα χαρακτηριστικά, αν και το grand έχει μικρότερη μπαταρία (2100 mah έναντι 2500) - άλλο ένα χαρακτηριστικό που θα πρέπει να σε προβληματίσει.

 

Eγώ αν αφήσω στην ησυχία του το ativ βγάζει 2 μέρες με ανοιχτό το wifi και το 3g, ενω το note το βράδυ κάνει παρέα στο φορτιστή του.

 

Τώρα αν πραγματικά χρειάζεσαι το dual sim είναι δική σου άποψη. Ακόμα και το s3 φαίνεται να κουράζεται με τόσα καλούδια που το έχουν φορτωμένο (δε το έχω στη κατοχή μου αλλά από ότι βλέπω στα χέρια φίλων και γνωστών είναι λίγο πιο αργό). Προσωπικά δεν θα το άλλαζα το ativ παρά μόνο ή με high end ανδροιδές ή το nokia lumia 1020.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας!! η αληθεια ειναι οτι το ativ ειναι ισως το πιο solid κινητο που εχω παρει στα χερια μου (εχω χρησιμοποιησει και iphone 4s, και πολλα android), αλλα το μαρκετ υστερει παρα πολυ! εφαρμογες οπως το viber που σε iphone και σε android "πεταει", στο wp8 ειναι για τα μπαζα.. ενημερωσεις, mail, μηνυματα ερχονται με σημαντικη καθυστερηση, και εφοσον ανοιξω το τηλεφωνο.. (ενω εχω ρυθμισει να λειτουργουν στο παρασκηνιο...). Γιαυτο εχω μπει στον πειρασμε να ξαναγυρισω σε android, και βεβαια ενα δικαρτο θα ηταν οτι χρησιμοτερο για να αποφυγω διπλες φορτισεις κλπ...

Link to comment
Share on other sites

απο που ακριβως το αλλάζεις αυτο και τι επιπτώσεις θα έχει... ?

 

Πατώντας ##634# στο dialpad μπαίνεις στο Diagnostic tool.

Μετά πατώντας *#321647335 σου βγάζει τη λίστα με τα διαθέσιμα csc. Επιλέγεις αυτό που θες, γίνεται hard reset (διαγραφή των πάντων, αλλά μπορείς πιο πριν να κάνεις backup) και όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Απλα όσο είσαι στη preview μη κάνεις hard reset.Περιμενε να σου ρθει και η κανονική gdr3 και θα είσαι οκ.

 

τώρα μου το λέει... !!!! το έκανα.. και έχω black screen... ! προσπαθώ να κάνω hard reset πάλι τώρα πάω για την τρίτη φορά μήπως και επανέλθει.. !

 

edit1: 4η με 5η φορά ένιωσε και μου έβγαλε start screen να επιλέξω γλώσσα.. ! έβαλα ελληνικά κάνει restart και περιμένω να δω τι θα γίνει... θα ενημερώσω αργότερα

 

edit2: τελικά δούλεψε με hard reset όλα καλά.. παρακάτω είναι και οι οδηγίες που βρήκα σε ένα forum για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα

 

1. Make sure you have enough battery life.

2. Turn off the Ativ-S phone

by pressing the power button and holding it for a few seconds then scroll down

to turn off the phone.

3. Press the Volume Down Key + Power Key to turn on

the unit

4. Still hold the volume down key, the release Power Key.

5. Wait

for the startup screen booting with an exclamation mark " ! " then release the

volume down key.

6. Press the following buttons in the following order: press

the volume up (high volume key) ==> press volume key down (low volume key)

==> press the power key ==> press volume down key.

7. Wait a moment and

look at the screen, a message such as loading new software will start the hard

reset process

Πλέον έχω την 8.0.10521.155

Edited by AnGeLLuS
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βαλω το Nokia drive στην συσκευή?

 

το έχω δοκιμάσει αλλά δεν με αφήνει ούτε εμένα... λέει ότι δεν το υποστηρίζει η συσκευή μου... αν το κατάφερε κανείς ας μας πει.. !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βαλω το Nokia drive στην συσκευή?

 

Την έχω βάλει εγώ πριν ένα δίμηνο με proxy server. Λειτουργει κανονικά, αλλά δεν παιρνει τις αναβαθμίσεις, όπως η κανονικά αγορασμενη από το καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

΄΄εχω και εγώ ένα ATIV S (γαλλικό) εδώ και 6 μήνες.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, αλλά έχω 2 προβλήματα.

1. Όταν δεν έχει καλό σήμα κλείνει και πρέπει να του ξαναπεράσω το pin για να δεχτεί κλήσεις και

2. Όταν βρίσκομαι σε κάποιο site και επιλέξω κάποιο tag που έχει menu από κάτω, αυτό εμφανίζεται ακαριαία με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω την επιλογή που θέλω.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

επειδή ψάχνοντας στα post δεν έβγαλα άκρη, θα σας εκθέσω τις απορίες μου και ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

έχω 10 μέρες που αγόρασα το Ativ S...

με ενδιαφέρει το ζήτημα της αναβάθμισης...

στις πληροφορίες που βρίσκονται στο μενού των ρυθμίσεων λέει το εξής:

έκδοση ΛΣ: 8.0.10211.204...

ψαχνοντας λίγο βρήκα ότι αυτή η έκδοση είναι μάλλον το GDR1...

επίσης προσπαθώντας να καταλάβω πως θα κάνω αναβάθμιση, μιας και έβλεπα ότι έχει έρθει και η GDR3, βρήκα κάτι για "unlocked" και "unbranded"...

το κινήτο το πήρα από το skroutz και συγκεκριμένα από ένα κατάστημα ονόματι MrMobi...

στο κουτί του τηλεφώνου καθώς και όταν ανοίγει γράφει TIM...

οπότε φαντάζομαι ότι αυτό σημαίνει ότι δεν είναι "unlocked" και "unbranded"...

εκτός αν αυτά σημαίνουν κάτι άλλο...

ζητάω τη βοήθειά σας για το τί πρέπει να κάνω για να αναβαθμιστεί...

επίσης, ψάχνοντας εδω διάβασα κάτι για csc (το αναφέρω γιατί από ότι κατάλαβα σχετίζεται με την αναβάθμιση) και ψαχνοντας στις ρυθμίσεις τοου κινητού κάτι για apn (το αναφέρω γιατί εκεί είχε επιλογές για TIM Cosmote κτλ.)...

τα παραπάνω αφορούν το ζήτημα των αναβαθμίσεων γενικά ή συγκεκριμένα τη δική μου περίπτωση ή είναι τελείως άσχετα με αυτό που ζητάω?

ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, το ativ s της κοπέλας μου έχει μια περίεργη συμπεριφορά από εχθές και συγκεκριμένα με το menu. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς αλλά έγινε έτσι από έτσι, δηλαδή εμφανίστηκαν όλα τα γράμματα της αλφάβητου πάνω από τις εφαρμογές. Αυτό οφείλεται σε κάποιο update? Δεν ξέρω αν χρειάζεται αλλά φοράει την 8.0.10327.77 έκδοση λογισμικού. Tέλος, αν πατήσεις πάνω σε κάποιο γράμμα, εμφανίζει μόνο όλα τα γράμματα έτσι ώστε να αναζητήσεις ονομαστικά τις εφαρμογές. Δεν της αρέσει και ψάχνω τρόπο να το αλλάξω, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

επειδή ψάχνοντας στα post δεν έβγαλα άκρη, θα σας εκθέσω τις απορίες μου και ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

έχω 10 μέρες που αγόρασα το Ativ S...

με ενδιαφέρει το ζήτημα της αναβάθμισης...

στις πληροφορίες που βρίσκονται στο μενού των ρυθμίσεων λέει το εξής:

έκδοση ΛΣ: 8.0.10211.204...

ψαχνοντας λίγο βρήκα ότι αυτή η έκδοση είναι μάλλον το GDR1...

επίσης προσπαθώντας να καταλάβω πως θα κάνω αναβάθμιση, μιας και έβλεπα ότι έχει έρθει και η GDR3, βρήκα κάτι για "unlocked" και "unbranded"...

το κινήτο το πήρα από το skroutz και συγκεκριμένα από ένα κατάστημα ονόματι MrMobi...

στο κουτί του τηλεφώνου καθώς και όταν ανοίγει γράφει TIM...

οπότε φαντάζομαι ότι αυτό σημαίνει ότι δεν είναι "unlocked" και "unbranded"...

εκτός αν αυτά σημαίνουν κάτι άλλο...

ζητάω τη βοήθειά σας για το τί πρέπει να κάνω για να αναβαθμιστεί...

επίσης, ψάχνοντας εδω διάβασα κάτι για csc (το αναφέρω γιατί από ότι κατάλαβα σχετίζεται με την αναβάθμιση) και ψαχνοντας στις ρυθμίσεις τοου κινητού κάτι για apn (το αναφέρω γιατί εκεί είχε επιλογές για TIM Cosmote κτλ.)...

τα παραπάνω αφορούν το ζήτημα των αναβαθμίσεων γενικά ή συγκεκριμένα τη δική μου περίπτωση ή είναι τελείως άσχετα με αυτό που ζητάω?

ευχαριστώ πολύ...

 

Δες εδώ. :)

 

Καλησπέρα παιδιά, το ativ s της κοπέλας μου έχει μια περίεργη συμπεριφορά από εχθές και συγκεκριμένα με το menu. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς αλλά έγινε έτσι από έτσι, δηλαδή εμφανίστηκαν όλα τα γράμματα της αλφάβητου πάνω από τις εφαρμογές. Αυτό οφείλεται σε κάποιο update? Δεν ξέρω αν χρειάζεται αλλά φοράει την 8.0.10327.77 έκδοση λογισμικού. Tέλος, αν πατήσεις πάνω σε κάποιο γράμμα, εμφανίζει μόνο όλα τα γράμματα έτσι ώστε να αναζητήσεις ονομαστικά τις εφαρμογές. Δεν της αρέσει και ψάχνω τρόπο να το αλλάξω, ευχαριστώ.

 

Αυτό συνέβη επειδή ξεπέρασε κάποιο όριο εφαρμογών (~40) και δεν μπορεί να αλλάξει αυτό ούτε με αφαίρεση εφαρμογών έως την GDR2, στην GDR3 γίνεται να επανέλθει το μενού κανονικά όπως πριν με αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...