Jump to content

[Επισημο] Samsung Ativ S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα προβλήματα για το Ativ S του φίλου συνεχίζονται... το πήρε από το service (4 εβδομάδες τους πήρε για φλασάρισμα του ...... ) και τώρα που ήρθε Ελλάδα πάλι μου το έδωσε να του το στήσω. Αφού λοιπόν του έκανα reset to factory defaults, πέρασα μέσα λογαριασμούς gmail + hotmail και εγκατέστησα 6 εφαρμογές συνολικά (skype,whatsup,viber,flashlight,facebook,skydrive). Μέσα από τα settings πήγα να περάσω τα ελληνικά στο πληκτρολόγιο (βασική γλώσσα τα αγγλικά). Αποτέλεσμα όσες φορές και να δοκίμασα (όσa restart και να έκανα στην συσκευή) μου βγάζει το εξής: έχει για πολύ ώρα το "preparing to download" και στην συνέχεια εμφανίζει το "attention required". Αφού το πατήσω μου λέει πως δεν κατέβηκαν τα suggestions κλπ και δεν τα περνάει....

 

edit: λες και παρακολουθεί τα καντήλια μου η MS :lol: .. στην 15η προσπάθεια μπήκαν!

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μου ηρθε το πρωι!πρωτες εντυπωσεις αριστες!ακουγεται κοινο.......αλλα απιστευτο για αυτην την τιμη.και βλεπω και πιο πολυ ποικιλια σε εφαρμογες πλεον!ολα καλα :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθεια σας..

Αλλάζω region απο τις ρυθμίσεις του store για να κατεβάσω το here drive plus της νοκια δωρεαν αλλα όταν ανοιγω την εφαρμογή μου βγαζει licence error..ξερεται μήπως τι συμβαίνει ή αν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να την πάρω;

Επίσης και εμένα το κινητό είναι απο ΤΙΜ και στο diagnosis δεν έχει επιλογή csc για ΑΤΟ..δοκιμασα την AUT και ΕTL που είπε σε προηγούμενη σελίδα ένα παιδί ότι έχει την gdr3 αλλα τπτ..ειμαι στην gdr2..Υπαρχει κανένας άλλος τρόπος να την πάρω η να διαλέξω ATO?

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία ενημέρωση (έχω πλέον την 8.0.10517.150) το κινητό κάνει συχνές επανεκκινήσεις. Όποτε μου συνέβαινε παλιότερα, καταργούσα κάποια εφαρμογή ή παιχνίδι κι έστρωνε. Π.χ. τελευταία φορά ήταν ένα παιχνίδι pinball. Τώρα δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Έχασε η μάνα το παιδί, και το παιδί τη βρήκε.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ιταλικο 8.0.10211.204.ειμαι πολυ πισω μαλλον ε?αλλα επανεκινησεις και τετοια ευτυχως δεν εχω.αντιθετα ειμαι ευχαριστημενος απο την μπαταρια ειδικα προερχομενος απο android
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ATIV εδώ και δύο μέρες!

Φοβερό κινητό πολύ γρηγορο και σε γενικές γραμμές πολύ ικανοποιημένος!

ΑΛΛΑ!

1ον και σημαντικότερο δε συνδέεται με το mobile internet..

Πρέπει να κάνω κάτι?

Πρέπει να πειράξω καμια ρύθμιση??

Τι να κάνω?

Φταίει που μου λέει ότι είναι από την εταιρεία TIM?

και 2ον αυτός ο Γ@μ!μ€νΟ$ ο ήχος κλήση πως αλλάζει?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσε το κινητό με το pc σου και αντέγραψε στο φάκελο ringtones οποία mp3 χρειάζεσαι για ήχους κλήσης. Μην αντιγραφεις από άλλο φάκελο της κάρτας sd η του κινητού. Απευθείας από το pc. Μετά μπες και διάλεξε ήχο κλήσης.

 

Για την πρώτη σου ερώτηση, μήπως έχεις δίκτυο της Q;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ATIV εδώ και δύο μέρες!

 

Φοβερό κινητό πολύ γρηγορο και σε γενικές γραμμές πολύ ικανοποιημένος!

 

ΑΛΛΑ!

 

1ον και σημαντικότερο δε συνδέεται με το mobile internet..

 

Πρέπει να κάνω κάτι?

 

Πρέπει να πειράξω καμια ρύθμιση??

 

Τι να κάνω?

 

Φταίει που μου λέει ότι είναι από την εταιρεία TIM?

 

και 2ον αυτός ο Γ@μ!μ€νΟ$ ο ήχος κλήση πως αλλάζει?

 

 

 

Ευχαριστώ!

 

 

Πήγαινε ρυθμίσεις,apn και άλλαξε το ΤΙΜ με το δίκτυο σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή χρονιά. Το κινητό το έχω εδώ και μισό μήνα περίπου στην τμη των 220€ αποστολη απο Αθήνα σε Θεσσαλονίκη και ειμαι υπέρ ευχαριστημένος. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν έχω πολλές εγκατεστημένες εφαρμογές μου αλλαζει την διάταξη του μενού με αλφαβητική σειρά.. Αυτο μπορώ να το παρακάμψω να μην γίνεται καθόλου και αν ναι πως? Ευχαριστώ εκ των προτερων, Αργύρης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή χρονιά. Το κινητό το έχω εδώ και μισό μήνα περίπου στην τμη των 220€ αποστολη απο Αθήνα σε Θεσσαλονίκη και ειμαι υπέρ ευχαριστημένος. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν έχω πολλές εγκατεστημένες εφαρμογές μου αλλαζει την διάταξη του μενού με αλφαβητική σειρά.. Αυτο μπορώ να το παρακάμψω να μην γίνεται καθόλου και αν ναι πως? Ευχαριστώ εκ των προτερων, Αργύρης.

 

δυστυχως απο οσο ξερω οχι.σε πανω απο 40 εφαρμογες σου βγαινει και δεν μπορεις να τα αποφυγεις.αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή χρονιά. Το κινητό το έχω εδώ και μισό μήνα περίπου στην τμη των 220€ αποστολη απο Αθήνα σε Θεσσαλονίκη και ειμαι υπέρ ευχαριστημένος. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν έχω πολλές εγκατεστημένες εφαρμογές μου αλλαζει την διάταξη του μενού με αλφαβητική σειρά.. Αυτο μπορώ να το παρακάμψω να μην γίνεται καθόλου και αν ναι πως? Ευχαριστώ εκ των προτερων, Αργύρης.

 

Μετα τις 40 εφαρμογες το αλλαζει μονο του και το παει αλφαβητικα...

Δεν αλλαζει

Link to comment
Share on other sites

40 μαζί με αυτές που έχει εγκατεστημένο από μόνο του.Αν τις μετρήσεις όλες κάπου εκεί θα έχεις.Είναι θέμα των Windows , αν το συνηθίσεις θα δεις ότι βολεύει, σοφά Εγώ θα το ήθελα με λίγο πιο μια γραμματα
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ... Μετράει και τα εγκατεστημένα παιχνίδια? Τεσπα... Εγώ διαγράψει σχεδόν όλες τις εφαρμογές μου και συνεχίζει να είναι έτσι το μενού.. Κάτι το οποίο δεν το θέλω... Δεν μπορώ να κάνω κάτι εκτός απο το να γυρισω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και να χάσω τα πάντα και να τα ξαναπεράσω μετά ? Με λίγα λόγια αν υπάρχει κάποια άλλη διαδικασια ή επιλογή στις ρυθμίσεις της συσκευής ώστε να αποφύγω την επαναφορά ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ... Μετράει και τα εγκατεστημένα παιχνίδια? Τεσπα... Εγώ διαγράψει σχεδόν όλες τις εφαρμογές μου και συνεχίζει να είναι έτσι το μενού.. Κάτι το οποίο δεν το θέλω... Δεν μπορώ να κάνω κάτι εκτός απο το να γυρισω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και να χάσω τα πάντα και να τα ξαναπεράσω μετά ? Με λίγα λόγια αν υπάρχει κάποια άλλη διαδικασια ή επιλογή στις ρυθμίσεις της συσκευής ώστε να αποφύγω την επαναφορά ?

 

Με τις GDR1 και GDR2 το hard reset είναι η μοναδική λύση δυστυχώς. Εάν έχεις GDR3 απεγκαθιστάς εφαρμογές και το μενού επιστρέφει όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 4 περίπου μήνες χρήσης, η σύζυγος αντιμετωπίζει πρόβλημα με την μπαταρία: με πολλή δυσκολία βγαίνει η ημέρα, δίχως ιδιαίτερα εντατική χρήση. Φαίνεται ότι για κάποιο λόγο το κινητό προτιμάει το 3G από το wi-fi, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την αυτονομία. Συμβαίνει σε άλλους; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Με τις GDR1 και GDR2 το hard reset είναι η μοναδική λύση δυστυχώς. Εάν έχεις GDR3 απεγκαθιστάς εφαρμογές και το μενού επιστρέφει όπως πριν.

 

Που θα δω τι έχω εγώ? Και αν έχω την 1 ή την 2 πως βαζω την 3 ?

 

Ακυρο, έχω την 8.0.10327.77 οπότε λογικά δεν έχω την 3 αλλα μάλλον την 2?

Edited by AnGeLLuS
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν έχεις data και wi-fi on τραβάει απο τα data internet?Αν ναι πρώτη φορά το ακουω...

 

όσο έχεις WiFi, θα παίρνει απ'αυτό, μόλις αποσυνδεθεί, ξεκινάει να χρησιμοποιεί τα δεδομένα του δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

όσο έχεις WiFi, θα παίρνει απ'αυτό, μόλις αποσυνδεθεί, ξεκινάει να χρησιμοποιεί τα δεδομένα του δικτύου.

 

 

 

 

 

 

Σχολίασα αυτό που ανεφερε ο kxanthop απο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!! ειμαι κατοχος του Ativ s εδω και 6 μηνες, και εχω καποια θεματακια:

1. εχω εκδοση λογ/κου 8.0.10327.77, και βλεπω στο νημα αυτο να αναφερονται αλλες -προφανως μεταγενεστερες- εκδοσεις (8.0.105...). εχω κανει diagnostics και εχω csc EUR. θα λαβω κι εγω ενημερωση?? παιζει ρολο η χωρα τελικα η οχι?? στη λιστα csc δεν εχω γερμανια, ουτε αυστρια.. εχω aut(ελβετια), βελγιο κ.α. να αλλαξω csc για να λαβω update?? θα γινει hard reset με την αλλαγη?? pls help!!!

2. το θεμα που βλεπω εδω με τις επανεκκινησεις, το αντιμετωπιζω κι εγω... δεν εχω καταληξει που οφειλεται..

3. οι ειδοποιησεις στο facebook και στο viber ερχονται μετα απο ωρες για να μην πω.. μερες!!! ειναι θεμα των συγκεκριμενων εφαρμογων, os, ή συσκευης??

αυτα τα ολιγα, δεκτες και επιθυμητες οι οποιες απαντησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

1.Το csc που παίρνει πιο γρήγορα αναβαθμίσεις είναι το ΑTO.Αν το αλλάξεις απο το menu θα γινει hard reset.Σε μένα πάντως έγινε.

 

 

 

2.Για τις επανεκκινήσεις σε μένα γινότανε πάντα όταν είχα πολύ χαμηλό σήμα.Δεν ξέρω αν είναι και ο κανόνας.

 

 

 

3.Σε μένα λειτουργούν κανονικά.Τσέκαρε αν επιτρέπεται να λειτουργούν στο παρασκηνιο.Δοκιμασε να τις ξαναπεράσεις.Αυτα μόνο μπορώ να προτείνω.

 

 

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...