Jump to content

[Επισημο] Samsung Ativ S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτησω μερικα πραγματακια γιατι ειμαι εντελως ασχετος απο wp8 και φοβαμαι να κανω την μεταβαση.

 

1)εχω τις επαφες στο gmail..υπαρχει τροπος να περαστουν αναιμακτα και να γινει συχρονισμος?

2)θελω να συχρονιζονται yahoo mail και gmail και να εχω notifications...γινεται κανονικα?

3)προγραμματα gps τυπου sygic υπαρχουν κανονικα?

4)εφαρμογη tapatalk για να διαβαζουμε τα φορουμ υπαρχει?

5)η οθονη του ativ ειναι καλη-φωτεινη?

 

καποια αλλη παραξενια που εχουν τα wp8 και θα με πειραζε προερχομενος απο android?

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και συγγνωμη αν κουρασα.

 

δεν θα το σκεφτομουν να κανω την μεταβαση αλλα η τιμη ειναι δελεαρ!!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ρωτησω μερικα πραγματακια γιατι ειμαι εντελως ασχετος απο wp8 και φοβαμαι να κανω την μεταβαση.

 

1)εχω τις επαφες στο gmail..υπαρχει τροπος να περαστουν αναιμακτα και να γινει συχρονισμος?

2)θελω να συχρονιζονται yahoo mail και gmail και να εχω notifications...γινεται κανονικα?

3)προγραμματα gps τυπου sygic υπαρχουν κανονικα?

4)εφαρμογη tapatalk για να διαβαζουμε τα φορουμ υπαρχει?

5)η οθονη του ativ ειναι καλη-φωτεινη?

 

καποια αλλη παραξενια που εχουν τα wp8 και θα με πειραζε προερχομενος απο android?

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και συγγνωμη αν κουρασα.

 

δεν θα το σκεφτομουν να κανω την μεταβαση αλλα η τιμη ειναι δελεαρ!!

 

1. Εύκολα

2. Εύκολα

3. Λίγα http://www.wpcentral.com/stay-course-these-windows-phone-navigation-apps

4. Κυκλοφόρησε πρόσφατα. Η αρχική έκδοση έχει κάποια προβληματάκια τα οποία λογικά θα λυθούν με μελλοντικά updates.

5. Πολύ φωτεινή δεν είναι σίγουρα. Προσπάθησε να το δεις από κοντά πριν αγοράσεις.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .

Σχεδόν άσχετος από smartphones , και παντελώς από windows phones θα ήθελα τα φώτα σας

Περιμένω το κινητό αύριο και θα ήθελα να ρωτήσω πόσο και πως να το φορτίσω την πρώτη φορά .

Επίσης κάπου διάβασα ότι πρέπει να το ανοίξω χωρίς κάρτα sim και να συνδεθώ ασύρματα στο δίκτυο για αναβάθμιση . Ισχύει ?

Σε διάφορες σελίδες βλέπω ότι έχει μικρή αυτονομία η μπαταρία και στο gsmarena γράφει ότι η αυτονομία με 2G είναι μικρότερη από το 3G . Ισχύει αυτό ? Αν κλείσουν 3G , wi-fi κλπ δεν παρατείνεται η αυτονομία ?

Αν ισχύει σκέφτομαι να το επιστρέψω και να πάρω το galaxy core duos λόγω και δύο sim . Αξίζει η αλλαγή ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά .

Edited by polhs
Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας για να μου πειτε πως λειτουργει η εφαρμογή που εφτιαξα σε ativ S μιας που είναι ακομα beta δεν ξερω αν είναι σωστο αυτό που κανω ας με συγχωρεσουν οι διαχειριστες

αρθρο: ΕΟΠΥΥ Beta για windows phone

 

μπηκα για να την κατεβασω αλλα τιποτα :(

 

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%85%CF%85-beta/207665b0-4291-4b41-8e56-8b61ebb78fce?signin=true

 

ακυρο το βρηκα

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%85%CF%85-beta/207665b0-4291-4b41-8e56-8b61ebb78fce

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .

Σχεδόν άσχετος από smartphones , και παντελώς από windows phones θα ήθελα τα φώτα σας

Περιμένω το κινητό αύριο και θα ήθελα να ρωτήσω πόσο και πως να το φορτίσω την πρώτη φορά .

Επίσης κάπου διάβασα ότι πρέπει να το ανοίξω χωρίς κάρτα sim και να συνδεθώ ασύρματα στο δίκτυο για αναβάθμιση . Ισχύει ?

Σε διάφορες σελίδες βλέπω ότι έχει μικρή αυτονομία η μπαταρία και στο gsmarena γράφει ότι η αυτονομία με 2G είναι μικρότερη από το 3G . Ισχύει αυτό ? Αν κλείσουν 3G , wi-fi κλπ δεν παρατείνεται η αυτονομία ?

Αν ισχύει σκέφτομαι να το επιστρέψω και να πάρω το galaxy core duos λόγω και δύο sim . Αξίζει η αλλαγή ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά .

 

για την αναβαθμιση και εγω ετσι το εκανα,αλλα επειδη οταν πηρα το κινητο δεν ειχε micro-sim. Μετα την αναθμιση εκανα και ενα hard reset και ετσι δεν εχασα και τιποτα αφου δεν το ειχα χρησιμοποιησει.

Για την μπαταρια του,οκ,δεν ειναι η καλυτερη,αλλα μια χαρα ειναι . Σε ολα τα κινητα ισχυει οτι αν κλεισεις 3g,wifi,gps,συγχρονισμους κτλ θα εχεις καλυτερη μπαταρια,λογικο ειναι.

 

Σε σχεση με το core,τωρα τι να σου πω,συγκρινεις ανομια πραγματα γιατι το ενα ειναι ανδοριδ και το αλλο windows. Αλλα γενικα σε ολα υπερεχει το ativ s,σε ολα ομως και σε καποια αρκετα.Δηλαδη αν ηταν και τα 2 στο ιδιο λειτουργικο ξεκαθαρα το ativ s,εκτος και αν θες μικροτερη οθονη και 2 sim.

Επισης το core εχει μικροτερη μπαταρια,αλλα σε συνδιασμο με τη μικροτερη οθονη ισως ειναι καλυτερη η αυτονομια του.

 

ps.ποσο βρηκες το core duos?γιατι απο ενα γρηγορο search που εκανα δεν ειδα ποιος το πουλαει και ποσο,για να δω τα spects του ηθελα,αν ειναι ιδια με του απλου core.

Link to comment
Share on other sites

για την αναβαθμιση και εγω ετσι το εκανα,αλλα επειδη οταν πηρα το κινητο δεν ειχε micro-sim. Μετα την αναθμιση εκανα και ενα hard reset και ετσι δεν εχασα και τιποτα αφου δεν το ειχα χρησιμοποιησει.

Για την μπαταρια του,οκ,δεν ειναι η καλυτερη,αλλα μια χαρα ειναι . Σε ολα τα κινητα ισχυει οτι αν κλεισεις 3g,wifi,gps,συγχρονισμους κτλ θα εχεις καλυτερη μπαταρια,λογικο ειναι.

 

Σε σχεση με το core,τωρα τι να σου πω,συγκρινεις ανομια πραγματα γιατι το ενα ειναι ανδοριδ και το αλλο windows. Αλλα γενικα σε ολα υπερεχει το ativ s,σε ολα ομως και σε καποια αρκετα.Δηλαδη αν ηταν και τα 2 στο ιδιο λειτουργικο ξεκαθαρα το ativ s,εκτος και αν θες μικροτερη οθονη και 2 sim.

Επισης το core εχει μικροτερη μπαταρια,αλλα σε συνδιασμο με τη μικροτερη οθονη ισως ειναι καλυτερη η αυτονομια του.

 

ps.ποσο βρηκες το core duos?γιατι απο ενα γρηγορο search που εκανα δεν ειδα ποιος το πουλαει και ποσο,για να δω τα spects του ηθελα,αν ειναι ιδια με του απλου core.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση , στα σκρουτζομάγαζα που το είδα κυμαίνεται η τιμή του στα 200 ευρώ. Σχετικά με την αυτονομία του ativ , με λίγη χρήση κρατάει 3 ημέρες και πόσες ώρες απαιτεί η κάθε φόρτιση ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λέτε ότι η μπαταρία δεν είναι καλή.... Την μέρα δηλαδή δεν τη βγάζει;
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να δω απο ποια χωρα ειναι το κινητο? αγορασμενο απο skroutz,λογικα θα ειναι ευρωπαικο ξεκλειδωτο.

εκανα μια αναζητηση στο παρων θεμα,πολλοι εχουν ρωτησει αλλα δεν εχουν παρει απαντηση,ξερει κανενας?

 

Εγώ τη μέρα που το πήρα στα χέρια μου, πριν το ανοίξω, έκανα ένα τηλέφωνο στην samsung, τους έδωσα το imei και μου είπαν ότι προορίζεται για την αγορά της Γαλλίας και έχει 2 χρόνια ευρωπαϊκή εγγύηση.

 

Επειδή λέτε ότι η μπαταρία δεν είναι καλή.... Την μέρα δηλαδή δεν τη βγάζει;

 

Πριν το αναβαθμίσω (τώρα δεν το έχω δοκιμάσει), είχα καταφέρει με την εξοικονόμηση ενέργειας συνέχεια ανοικτή, με μέτρια χρήση να κρατήσει 2 μέρες και 20 ώρες μέχρι να το ξαναφορτήσω! Με κανονική χρήση που το κάνω σχεδόν κάθε μέρα μου κρατάει 1 μέρα και 10 ώρες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λέτε ότι η μπαταρία δεν είναι καλή.... Την μέρα δηλαδή δεν τη βγάζει;

 

λεγοντα πριν οτι "Η μπαταρια του δεν ειναι και η καλυτερη" εννοουσα οτι για το μεγεθος της οθονης θα μπορουσε να ειχε μεγαλυτερη μπαταρια,οχι ομως οτι δεν ειναι καλη,μια χαρα ειναι.με κανονικη χρηση,οπως λεει και το παιδι πιο πανω, την βγαζεις ανετα την μερα και κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

λεω και εγω γιατι με φοβησατε με την μπαταρια..ουτως ή αλλως και με s3 με τη χρηση που το εκανα καθε μερα φορτιση ηθελε!
Link to comment
Share on other sites

me 30 λεπτα τηλεφωνα και μερικα σμσ ανα ημερα βγαζει ΑΝΕΤΑ 3 μερες. με αυτα + σκαλισμα + wifi + 3g εχεις 2 μερες φουλ.....
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να δω απο ποια χωρα ειναι το κινητο? αγορασμενο απο skroutz,λογικα θα ειναι ευρωπαικο ξεκλειδωτο.

εκανα μια αναζητηση στο παρων θεμα,πολλοι εχουν ρωτησει αλλα δεν εχουν παρει απαντηση,ξερει κανενας?

 

MONO απο τη samsung θα σου πουν.. πηρα κι εγω τηλ, για να μαθω για ποια χωρα προοριζεται η συσκευη μου, και γιατι δεν μου εχει ερθει ακομα update... τους εδωσα το imei της συσκευης, και μου ειπαν οτι προοριζεται για ελλαδα... 80111-SAMSUNG!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, μηπως ξερει κανεις να μου απαντησει... προσπαθω να στειλω φωτο στο facebook αλλα στο messenger, oχι δημοσιευση! γινεται?? σε android και iphone γινεται.. εδω?? ξερω οτι τα wp εχουν καποιες περιορισμενες δυνατοτητες σε σχεση με τις εφαρμογες των αντιπαλων... συμβαινει το ιδιο και εδω???
Link to comment
Share on other sites

MONO απο τη samsung θα σου πουν.. πηρα κι εγω τηλ, για να μαθω για ποια χωρα προοριζεται η συσκευη μου, και γιατι δεν μου εχει ερθει ακομα update... τους εδωσα το imei της συσκευης, και μου ειπαν οτι προοριζεται για ελλαδα... 80111-SAMSUNG!!

 

οκ ευχαριστω.ελεγα μηπως γινεται μεσς ιντερνετ να βαλω το imei Και να μου βγαλει τα στοιχεια αλλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο κινητό και ενώ οι απαιτήσεις μου σε εφαρμογές νομίζω ότι καλύπτονται, παρ' όλες τις κάποιες ελλείψεις, με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα του browsing. O internet explorer πως τα πάει έναντι των safari (ios), stock browser ή chrome (android)? Επίσης η ευκρίνεια της οθόνης σε εξωτερικό χώρο (ηλιοφάνεια)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα.Αγορασα το κινητο προχθες και αφου οταν το σεταρα εκανα import τις επαφες απο την sim στο λογαριασμο του hotmail αλλα δεν τις συγχρονιζει τις συγκεκριμενες.Οσες επαφες προσθεσα στο κινητο χειροκινητα τις συγχρονιζει κανονικα.Εψαξα google αλλα δεν βρηκα τιποτα.Καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος....σε ενημερωσεις λειτουργικου που βρισκομαστε?ποτε πηρε τελευταια φορα ενημερωση?
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση .

Οι εφαρμογές s voice , smart stay , voice unlock , smart alert , best shoot της samsung είναι διαθέσιμες για το ativ s η μόνο για τα galaxy ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση και καληνύχτα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ετιμος να το παγγειλω μερικες ερωτησεις πριν το παρω

το gmail σιγχρονιζετε με τη σησκευη;

υπαρχει μπαρα οπως στο android με wifi, gps, mute,κλπ;

χαρτες υπαρχουν, ποηγηση;

γενικα υπαρχουν πραγματα που σας εχουν ληψη απο το android στην καθημερινοτητασας

περιμενω της απαντησης σας οσο ποιο γρηγορα γινετε για να το παραγγειλω. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, μηπως ξερει κανεις να μου απαντησει... προσπαθω να στειλω φωτο στο facebook αλλα στο messenger, oχι δημοσιευση! γινεται?? σε android και iphone γινεται.. εδω?? ξερω οτι τα wp εχουν καποιες περιορισμενες δυνατοτητες σε σχεση με τις εφαρμογες των αντιπαλων... συμβαινει το ιδιο και εδω???

 

Και εγώ έχω προσπαθήσει με την επίσημη εφαρμογή και με μια άλλη αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Επειδή υπάρχουν πολλές εφαρμογές facebook εάν ξέρει κάποιος μια από αυτές που να υποστηρίζει αποστολή φωτογραφίας μέσω προσωπικού μηνύματος ας την αναφέρει.

 

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο κινητό και ενώ οι απαιτήσεις μου σε εφαρμογές νομίζω ότι καλύπτονται, παρ' όλες τις κάποιες ελλείψεις, με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα του browsing. O internet explorer πως τα πάει έναντι των safari (ios), stock browser ή chrome (android)? Επίσης η ευκρίνεια της οθόνης σε εξωτερικό χώρο (ηλιοφάνεια)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Τον safari δεν το γνωρίζω γιατί δεν είχα ποτέ μου συσκευή με ios. Ο internet explorer σε σχέση με οποιονδήποτε browser στο android σίγουρα είναι πιο γρήγορος, όμως με πολύ λιγότερες επιλογές και ρυθμίσεις και φυσικά δεν υποστηρίζει flash player.

 

μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος....σε ενημερωσεις λειτουργικου που βρισκομαστε?ποτε πηρε τελευταια φορα ενημερωση?

 

Εξαρτάται για ποια χώρα προορίζεται η κάθε συσκευή. Οι συσκευές που προορίζονται για Ελλάδα δεν έχουν πάρει ακόμα κάποιο update.

 

Άλλη μια ερώτηση .

Οι εφαρμογές s voice , smart stay , voice unlock , smart alert , best shoot της samsung είναι διαθέσιμες για το ativ s η μόνο για τα galaxy ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση και καληνύχτα σε όλους

 

Όχι δεν είναι διαθέσιμες.

 

ειμαι ετιμος να το παγγειλω μερικες ερωτησεις πριν το παρω

το gmail σιγχρονιζετε με τη σησκευη;

υπαρχει μπαρα οπως στο android με wifi, gps, mute,κλπ;

χαρτες υπαρχουν, ποηγηση;

γενικα υπαρχουν πραγματα που σας εχουν ληψη απο το android στην καθημερινοτητασας

περιμενω της απαντησης σας οσο ποιο γρηγορα γινετε για να το παραγγειλω. ευχαριστω

 

Το gmail ναι συγχρονίζεται.

Δεν υπάρχει μπάρα. Φήμες λένε ότι θα την προσθέσουν με τα windows phone 8.1.

Υπάρχουν χάρτες, φυσικά όχι τόσες πολλές εφαρμογές όσο σε android και ios.

Εμένα μου έχει λείψει ένας video player που να παίζει όλων των τύπων τα video (πχ .mkv) και φυσικά ένας file manager (δεν μπορώ να κάνω στα άλμπουμ μου copy - paste από έναν φάκελο σε έναν άλλο) (μικρό το κακό γιατί το συνδέεις στο pc και κάνεις από εκεί τις μετακινήσεις).

 

 

#Multitasking Part2#

Ανέβασα ένα βιντεάκι που δείχνει το multitasking της συσκευής, πόσο γρήγορες είναι οι εναλλαγές μεταξύ των εφαρμογών και ότι όταν μια εφαρμογή μπαίνει στο παρασκήνιο και μετά από λίγο την ξαναπροσπελάσουμε ξεκινάει από εκεί που είχαμε σταματήσει χωρίς κανένα απολύτως κόλλημα.:)

Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα το κινητο και κατεβασε 2 update...την 322 και την 327

τωρα κανει ενημερωση λογισμικου.....γνωριζουμε αν αυτες οι ενημερωσεις εχουν καποιες προσθετες δυνατοτητες?

 

edit: απο οτι ειδα η 10327 ειναι η GDR2

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα το κινητο και κατεβασε 2 update...την 322 και την 327

τωρα κανει ενημερωση λογισμικου.....γνωριζουμε αν αυτες οι ενημερωσεις εχουν καποιες προσθετες δυνατοτητες?

 

edit: απο οτι ειδα η 10327 ειναι η GDR2

 

Η μόνη πρόσθετη δυνατότητα με το GDR2 το data sense. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα. Πολυ καλό φαίνεται προς το παρών. Έχω όμως δύο απορίες. Που βρίσκεται στις ρυθμίσεις η επιλογή να μη ζητάει PIN και αν έχει να προτείνει κανείς καμιά καλή θήκη.
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα. Πολυ καλό φαίνεται προς το παρών. Έχω όμως δύο απορίες. Που βρίσκεται στις ρυθμίσεις η επιλογή να μη ζητάει PIN και αν έχει να προτείνει κανείς καμιά καλή θήκη.

 

Ρυθμισεις>Εφαρμογες>Τηλεφωνο>Ασφαλεια καρτας SIM (μπες στο Μενου Ρυθμισεις και κανε swιpe για να σε βγαλει στις ρυθμισεις Εφαρμογων)

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Δύο μέρες το έχω λιώσει και οι εντυπώσεις είναι άριστες. Για μένα τα μόνα που λείπουν είναι εφαρμογές σαν το PowerAmp και το MX Player και φυσικά ένας file manager.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...