Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα επειδή κατά λάθος βρέθηκα 4η δέσμη, ενώ τρελαινόμουν για χημεία (και οπαδός τρελός του breaking bad :-p) έχω να σου πω οτι το νερο, διαβρώνει τα πάντα. Μα τα πάντα. Ειδικά σε ορισμένες περιοχές στην ελλάδα ειναι τόσο σκληρο, που αν το αφήσεις 2 ημέρες σε ενα κεραμικο σκεύος το έχει γδάρει κανονικά. Που σημαίνει λογική χρήση σε όλα, έτσι?

 

Τώρα προσωπικά ναι το έχω τεσταρει σε νερο, χλιαρό και παγωμένο σε λεκανάκι. Δεν κατάλαβε χριστό. Καφές του έχει πέσει πάνω το καθάρισμα με το...λάστιχο (στο εξοχικό)

 

Αμμο προφανώς αντέχει.

Τωρα για θαλασσινο νερό, δεν ξέρω, δεν το δοκιμάζω και δε νομίζω ότι αντέχει εκεί (δεν ειναι μόνο το αλάτι αλλά και άλλα στοιχεία που αν το βουτήξεις εκείνη τη στιγμη μπορεί να μην παθει τιποτα αλλα μετα 2 μέρες...)

 

Τώρα αν σου πέσει μέσα σε κάποια πισίνα (τυχερέεεε) εεε και σστα 2 μέτρα να πέσει δεν θα υποστεί μεγάλες πιέσεις.

Οταν ένας κατασκευαστής σου δίνει περιθώρια αντοχής σε κάτι, είναι υπολογισμένα σε μέσους όρους. Δηλαδη δεν θα σου δώσει ποτε το ανωτατο περιθώριο ασφαλείας- όπως γίνεται παντού.

 

Το κινητό ΑΝΤΕΧΕΙ φίλε μου. Εάν δεν του βάλεις και μια καλή rubber case και μια μεμβρανούλα από πάνω (έχει ήδη βεβαια) θα αντέχει και σε πτώση.

το μονο που με προβληματίζει είναι εάν χρησιμοποιώ συχνά τις τάπες πόσο θα επηρεαστεί η στεγανότητα του, για αυτο χρησιμοποιώ το dock για φορτιση wifi hotspot για ξεφόρτωμα φακέλων (

Billias αν δεν ειναι root το κινητό, αυτο που διαγράφεις μόνο από το άλμπουμ δεν ειναι οι φωτος, αλλά τα thumbnails- οι απεικονίσεις του δηλ.

Πρέπει να κάνεις root το κινητό, και να έχεις βάλει ως rw τον συγκεκριμένο φάκελο

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

εννοειται πως ρωταω για το ενδεχομενο να γινει, οχι για να κανω υποβρυχια φωτογραφηση! απλα αν πεσει στη θαλασσα και το πλυνεις αμεσως, λογικα δε θαχει προβλημα..

γενικα, ακομα και τη μασκα μου κτλ τα πλενω παντα με σαπουνι και γλυκο νερο, ξερω τις συνεπειες του νερου,ποσο μαλλον του θαλασσινου..

Οσο για τις ταπες, δεν τις εχω δει απο κοντα,δεν τοχω ψαξει δηλαδη,να καταλαβω ποση ασφαλεια σου δινουν,σαν αισθηση, αλλα και εγω ακομα και το Τ με το Myphone explorer μεσω wifi το συνδεω, καλωδιο ποτε..μονο η φορτιση θαναι με το ντοκ κ κομπλε.

Οσο για τα ορια το ξερω, απο την αλλη το μαρκετινγκ καμια φορα ειναι ατιμο, και ενω μπορει η πιστοποιηση ναναι μονο για μερικες σταγονες, αυτοι να στο παρουσιαζουν ως υποβρυχια καμερα (βλεπε ZR Που εχει μεγαλυτερη αντοχη βεβαια) και να την πατησεις.. και αντε βγαλε ακρη μετα.

ουσιαστικα ηθελα να σιγουρευτω οτι οσοι τοχετε καμποσο καιρο το κινητο και το εχετε βουτηξει στο νερο, δεν σας εχει βγαλει προβλημα...γιατι μπορει να μην βγαζει αμεσως,αλλα μετα απο μηνες..?

Ευχαριστω και παλι!κατα ταλλα νομιζω οτι αυτη η συσκευη τα σπαει, και μετα το Τ δε βρισκω πιο ολοκληρωμενη ακομα και απο το Honami Που ερχεται!

(πχ το παχος του Ζ ειναι πιο σημαντικο για μενα και απο 100ΜΡ καμερα να του εβαζαν, με τετοιο bezel και χωρις 3GB ram, δεν αξιζει)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Την καινούργια ενημέρωση την βρηκε καποιος για φλασαρισμα?

https://mega.co.nz/#!DYQkXazL!GeNK2Cs0oBbnfOJLFIbR9GSH4EtoJabnhI8Qm0ERisI

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

κατεβαζουμε τωρα την καινουργια αναβαθμιση,αντε να δουμε τι γινετε,,οποιος την κατεβασε ας αρχισουν οι εντυπωσεις,παρατηρησεις, βελτιωσεις και γενικοτερα σχολια,κ.λ.π
Link to comment
Share on other sites

@mylogic_x Τρελός και γω με το breaking bad, όπως και με τις θετικές επιστήμες :P

 

Sorry για το offtopic :P

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το clean master , κάνει δουλειά; Το χρησιμοποιεί κανείς ;

 

Εγώ χρησιμοποιω εδώ και 2 εβδομάδες την Fast Reboot Pro στα 1.30 ευρω και είναι άψογη.

Μου απελευθερώνει διαθέσιμη μνήμη,κάνει clear cache σχεδον σε όλες τις εφαρμογές και γενικά παρατηρώ μια σταθερότητα της μπαταρίας και σε κανονική λειτουργία και κυρίως σε χρόνο αναμονής(να φανταστείς πριν την βρω και την εγκαταστήσω,μου έκανε κάποια κουλα του τύπου πχ το αφήνω το βράδυ σε αναμονή πάντα και την επόμενη ημέρα έβλεπε ένα 10-15% μείωση ποσοστού μπαταρίας,έτσι χωρίς λόγο-φαίνεται κατι στο παρασκήνιο ροκανιζε την μπαταρία-) και πιο αέρατη λειτουργία στη συσκευη γενικότερα χωρίς να προκαλεί κάποια αρνητική παρενέργεια.

Την χρησιμοποιώ 2 φορές την ημέρα το πρωί και το βράδυ.

Όχι παραπάνω.

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα:)

 

Να ρωτήσω έχει περάσει κανένας την καινούργια firmware να μας πει εντυπώσεις,διότι έχω βολευτει με την 4.1.2(434) και έχω στήσει όμορφα και ωραία τη συσκευη μου και δεν θέλω να πειραματιζομαι και να ξαναστηνω από την αρχη το κινητο εφόσον δεν αξίζει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

νέο firmware .244

 

Ποιανης χώρας είναι; παίζει να την πάρουμε σύντομα εάν ήμαστε 4.2.2 ισπανική; διότι βαριέμαι να ξαναφτιάξω το κινητό από την αρχή

.
Link to comment
Share on other sites

Ποιανης χώρας είναι; παίζει να την πάρουμε σύντομα εάν ήμαστε 4.2.2 ισπανική; διότι βαριέμαι να ξαναφτιάξω το κινητό από την αρχή

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44137659#post44137659

Link to comment
Share on other sites

αχαχχα ετοιμαζομουν να το φλασαρω για την καινουργια και λιγο πριν αρχισω μoυ την εστειλε το pc companion.(γαλλικο με ντοκ, με 4.2.2 απο χονγκ κονγκ, αγορασμενο απο kaizer ) Edited by lagouko
Link to comment
Share on other sites

Βοηθηστε με λιγο γιατι δεν θυμαμαι,μολις μου ηρθε η 423 με pc companion..αυτη ειναι με τα 'προβληματακια'??:worry:

Ειμαι στην 253 τωρα

Link to comment
Share on other sites

Βοηθηστε με λιγο γιατι δεν θυμαμαι,μολις μου ηρθε η 423 με pc companion..αυτη ειναι με τα 'προβληματακια'??:worry:

Ειμαι στην 253 τωρα

 

Ειναι η πρώτη 4.2.2, η οποία δεν άρεσε σε πολλούς όπως και σε μένα :P

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

πρωτες εντυπωσεις απο την10.3.1.Α.0.244, δεν μπορω να καταλαβω τι αλλαξε,ολα κυλανε κανονικα,αν καποιος παρατηρησε κατι διαφορετικο απο πριν, ας το αναφερει,εμενα ολα ιδια μου φαινονται δηλαδη μια χαρα,ενταξει τις δυνατοτητες του τηλεφωνου τις εχουμε καταλαβει πλεον,εχει ψιλολιωσει,τι να μας εκπληξει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι,

επειδη με βλεπω να καταληγω σε Ζ συντομα, θα ηθελα την γνωμη σας για την αντοχη του στο νερο!

στο youtube εχω δει βιντεο και σε κατσαρολα να το μαγειρευουν, αλλα στην πραξη, ποσο αδιαβροχο ειναι, ωστε και μετα απο 1-2 χρονια να μην βγαλει κατι?

θελω να πω, περα απο το να πεσει ενα ποτηρι νερο πανω του στο τραπεζι (βασικα αυτο ειναι το πιο σημαντικο, εκει εχουν χαθει πολλα κινητα,ποτα..νερα..που εχουν πιει κτλ), αν μπεις στη θαλασσα πχ με το κινητο ή σε πισινα, οχι βαθια, αλλα σε λιγους ποντους μεσα,ομως πληρη βυθιση, πιστευετε οτι δε θα εχει κανενα προβλημα???

 

σήμερα μου έπεσε ένα ποτήρι νερό πάνω του ...αυτός που ήταν μαζί μου και δεν ήξερε οτι είναι αδιάβροχο κόντεψε να μείνει ...:lol: εγω ουτε που αγχωθηκα απλα το σκούπισα και ολα οκ ..!!!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μου έπεσε ένα ποτήρι νερό πάνω του ...αυτός που ήταν μαζί μου και δεν ήξερε οτι είναι αδιάβροχο κόντεψε να μείνει ...:lol: εγω ουτε που αγχωθηκα απλα το σκούπισα και ολα οκ ..!!!

 

χαχαχα, εμενα μου επεσε στο Τ και κοντεψα να μεινω, αλλα ευτυχως επεσε στο κεντρο της οθονης λιγο οποτε προλαβα και το μαζεψα πριν τσουλησει σε ακουστικο, ή οποιο αλλο κενο εχει, αλλα απο εκεινη τη στιγμη σκεφτομαι οτι μαλλον το Ζ θα ειναι το επομενο κινητο μου (αν και βλεποντας την τιμη του S4 να πεφτει, εχει αρχισει και με πειθει, αλλα αγαπω sony)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εδω οι βελτιωσεις/προσθηκες με το τελευταιο firmware 4.2.2(244)

http://www.gsmarena.com/sony_updates_xperia_z_and_xperia_zl_improves_performance-news-6498.php

 

-More smooth Boot animation

-Efficient RAM management

-Home launcher is smoother, no more lag

-Update Center has new UI

-3G Signal strength improved

-Touch response is improved a lot

-Faster sleep and wake

-Low-light image quality improved

-Changes in car mode app

-High resolution image snapping while recording a non-HDR video

-No screen flickering

-No unusual battery reading bug

 

Τελικα φλασαρα και εγω την τελευταια εκδοση και ελπιζω να δω διαφορα προς το καλυτερο σε σχεση με την αρχικη 4.2.2 και τα 2-3 σοβαρα θεματακια που ειχα.

Ειδωμεν μεσα σε μια εβδομαδα θα μπορω να πω εντυπωσεις και να κρινω πιο σωστα τη Sony τι εφερε η' δεν εφερε με την νεα εκδοση.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βλεπω οτι συνεχεια βγαζει updates εστω και για minor bugs..

Το πιο περιεργο ειναι οτι φτασαμε στους 6 μηνες κυκλοφοριας και ακομα δεν εχει ανακοινωθει διαδοχος. Δεν αναφερομαι στο χοναμι γιατι αυτο προοριζεται για καμερα phone. Μηπως τελικα την ειδε αλλιως η sony; Απο την αλλη αν δει τους ανταγωνιστες να βγαζουν συσκευες με τον 800αρη, σιγουρα θα βγαλει και αυτη. Για να δουμε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω οι βελτιωσεις/προσθηκες με το τελευταιο firmware 4.2.2(244)

http://www.gsmarena.com/sony_updates_xperia_z_and_xperia_zl_improves_performance-news-6498.php

 

-More smooth Boot animation

-Efficient RAM management

-Home launcher is smoother, no more lag

-Update Center has new UI

-3G Signal strength improved

-Touch response is improved a lot

-Faster sleep and wake

-Low-light image quality improved

-Changes in car mode app

-High resolution image snapping while recording a non-HDR video

-No screen flickering

-No unusual battery reading bug

 

Τελικα φλασαρα και εγω την τελευταια εκδοση και ελπιζω να δω διαφορα προς το καλυτερο σε σχεση με την αρχικη 4.2.2 και τα 2-3 σοβαρα θεματακια που ειχα.

Ειδωμεν μεσα σε μια εβδομαδα θα μπορω να πω εντυπωσεις και να κρινω πιο σωστα τη Sony τι εφερε η' δεν εφερε με την νεα εκδοση.

 

Δες και πες μας. Με ρουτ τι παίζει; γίνεται σε αυτή την έκδοση;

.
Link to comment
Share on other sites

Δες και πες μας. Με ρουτ τι παίζει; γίνεται σε αυτή την έκδοση;

Ειναι πολυ απλο με flashtool περνας τον κερνελ της 423 ,ρουταρης με doomlord toolkit V18 και μετά φλασαρης απο πάνω τον κερνελ της 244 .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Έγινε ευχαριστώ. Μένει να δούμε σχόλια για το τι παίζει. Ούτως ή άλλως αυτή τη στιγμή δεν παίζει να το αλλάξω επειδή δεν παίζει λαπτοπ
.
Link to comment
Share on other sites

20742 Στο Antutu με την .244 ,όλα βελτιωμένα, πετάει η Ζέτα

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...