Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ναι, πολύ καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά του. Το μόνο που σκέφτομαι είναι αυτό που λένε Japan ή sharp display αλλά μου φαίνεται θα το πάρω και οποίο πετύχω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που μπορώ να το βρω σε αυτή την τιμή;;

 

Στάλθηκε από το LG-H955 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν με ενδιαφέρει σαν εφαρμογή το fb μπαίνω μέσω chrome και έχω την light έκδοση για τα μηνύματα έχοντας αναβαθμίσει μόνο YouTube chrome και κάποια άλλα συν καμιά 10 άλλες εφαρμογές αυτή την στιγμή έχει ελεύθερη μνήμη 9.5 gb έχοντας τραβήξει μερικά μικρά βίντεο και καμιά 30αρια φωτογραφίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοιτάξτε ήθελα κάτι αξιόπιστο όπως ανέφερα πριν όσον αφορά την χρήση ...με την καμία δεν μπορεί να συγκριθεί με τις σημερινές οθόνες των ναυαρχίδων αφού και στην εποχή του άλλοι το λάτρευαν άλλοι το θεωρούσαν απλά μέτριο. Το 1ο που είχα δίπλα σε s4 samsung φίλου τότε δεν έχανε καθόλου το αντίθετο το κοντραριζε στα ίσα...πιθανόν να είχα το japan display...τώρα δίπλα στην οθοναρα του g4 ή στις διάφορες amoled υστερεί σε οξύτητα και φυσικά στο αρνητικό του σημείο στις γωνίες θέασης....φωτεινότητα επαρκεστατη ανάλυση 441ppi δν χρειάζεται να πω κάτι...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

το εχω 2 χρονια και...μεχρι μεσα στην θαλασσα το εβαλα και τραβηξα βιντεο ...μετα φυσικα το ξεπλυνα με ποσιμο νερο..ειμαι ακομα..ερωτευμενος μαζι του..:) Edited by loypis
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2,5 χρόνια δυστυχώς το κινητό πάει...το ακουστικό κάνει αρκετά παράσιτα και μετά τέλος δεν ακούς τίποτα (δοκίμασα και viber για να είμαι σίγουρος ότι δεν φταίει η εταιρεία), βέβαια αν εκεί που δεν ακούς του βαρέσεις μια ψηλή στον τοίχο φτιάχνει αλλά γενικά είναι στα τελευταία του.

Παράγγειλα Z5 και λέω να πάω να το φτιάξω στην arvato το z.

Πόσο λέτε να πηγαίνει το service (να υποθέσω αλλαγή ακουστικού)?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δευτερακι σούπερ. Το χω παραλία διακοπές δεν το βουταω όμως δεν το λυπάμαι κιόλας ;)

Η κάμερα του την ημέρα πάρα πολύ καλή ας είναι 3 ετών.. Μπράβο και πάλι στην σονυ για την υποστήριξη του Ζ.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δευτερακι σούπερ. Το χω παραλία διακοπές δεν το βουταω όμως δεν το λυπάμαι κιόλας ;)

Η κάμερα του την ημέρα πάρα πολύ καλή ας είναι 3 ετών.. Μπράβο και πάλι στην σονυ για την υποστήριξη του Ζ.

 

Γιώργο, δυστυχώς η οθόνη το χαντάκωσε αυτό το κινητό. Όταν η Samsung έδινε μία εντυπωσιακή για την εποχή (αλλά τέρμα ψέυτικη) οθόνη στο S3 ακόμα και το γυαλί όταν οι άλλες δίνανε πλαστικό ή η αδιαβροχοποίηση που τώρα ξαφνικά θεωρείται must, δεν ήταν ικανό να το ανεβάσει στα μάτια του αγοραστικού κοινού. Παρόλα αυτά, είναι από τις συσκευές που έχω δει να κυκλοφορεί πολύ έξω σε σχέση με άλλες προτάσεις της ίδιας εταιρίας κάτι που σημαίνει ότι είναι μία απροβλημάτιστη συσκευή. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ma για αυτό το λόγο το επέλεξα δεύτερη φορά... Για την αξιοπιστία του και το χαμηλό κόστος κτήσης που το πήρα έχοντας και την φρέσκια 5.1.1. για μια συσκευή 3ετιαςέχεις official ένα σύγχρονο περιβάλλον χρήσης ... Άσε που τη μέρα όπως ανέφερα βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες και σε όλες τις παραλίες και στις μη προσβάσιμες πάρα μόνο με βάρκα σε συνοδεύει απροβληματιστα δίχως άγχος... Δύο τύποι με ρώτησαν Κωνσταντίνε... Το Ζ2 είναι φίλε... Το είχα πισίνα ξενοδοχείο η μία περίπτωση και η άλλη σε μια παραλία
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά κατοχος του xperia z είναι μια ξαδερφή της οποιας της επεσε στο κινητό και αποτι καταλαβα χαλασε το digitizer. Η οθονη δείχνει να δουλευει κανονικά αν και φαινεται να υπάρχει μια γραμμή εσωτερικά αλλα μπορει να είναι και απο το γυαλί. Σε μια έρευνα που έκανα βρήκα αυτό αλλα δεν ξέρω κατα πόσο είναι αυθεντικό ή πόσο ευκολη είναι η αντικατάσταση. Έχει δοκιμάσει κανεις κάτι παρόμοιο; Είναι έυκολο ή θα κάνω τα πράγματα χειρότερα;
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έπαθε το ίδιο. Στην προσπάθεια να το ξεκολλήσω το digitizer έγινε τόσο χάλια, που αποφάσισα πως δεν είχε νόημα να το παλέψω άλλο....

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να το επισκευάσει...μέχρι πριν μερικές μέρες κυκλοφορούσαν στο Σκρουτζ καινούρια Ζ με 160 ευρώ περίπου άσχετα αν πολλά πουλήθηκαν και ορισμένοι ανέβασαν τιμές ξαφνικά.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Η συσκευή έχει κλείσει μόνη της δύο φορές τον τελευταίο μήνα. Κάνοντας επανεκκίνηση άνοιξε με μαύρο η οθόνη, μία μπλε οριζόντια γραμμή κάτω & στο κέντρο της οθόνης βγήκε ένα μπλε τριγωνάκι που είχε μέσα κάτι μπλε εργαλεία. Έμεινε έτσι & δεν άλλαξε τίποτα μέχρι που πάτησα το κουμπί για να κάνει επανεκκίνηση & άνοιξε πιο αργά από ότι συνήθως.

Να ανησυχήσω; Όποιος γνωρίζει κάτι ασ μου πει.

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

ανοιξε το προγραμα sony mobile απο τον υπολογιστη σου και ξανα περνα το λογισμικο να εχεις το κεφαλι σου υσηχο μην πως κολησε τιποτα απο το ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τα χρειάζομαι για τον κολλητό.. Είναι καινούριο το tempered glass?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, καλύτερα να τα πείτε με pm. ;)

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Πρόσφατα έγινα κάτοχος της συσκευής από την οποία έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Όμως έχω δύο απορίες...

 

1) Η κάμερα έχει κάτι σαν καμένα pixels. Είναι ευρέως γνωστό κατασκευαστικό σφάλμα, απλά το κινητό είναι εκτός εγγύησης. Αξίζει να τσιμπήσω από eBay, το camera module, και να το αντικαταστήσω; Απ' ότι είδα στο YouTube, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο.

 

2) Το κινητό είναι άσπρο. Αν αλλάξω το πίσω καπάκι και το κάνω μαύρο, θα φαίνεται καλό ή θα είναι σκέτη αηδία; Ουσιαστικά, θα είναι μαύρο μπροστά και πίσω, και μόνο περιμετρικά θα είναι άσπρο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο, είσαι βέβαιος ότι πρόκειται για pixels και όχι για σκόνη που έχει μπει από άνοιγμα στη γωνία δίπλα στην κάμερα; Στο λέω επειδή ξεκολλάει το καπάκι σε εκείνο το σημείο εύκολα λόγω της θερμότητας που αναπτύσσεται.

 

Το δεύτερο είναι υποκειμενικό. Πιθανολογώ πως χωρίς το μαύρο πλαϊνό κομμάτι δεν θα είναι τόσο ωραίο. Αλλά φυσικά γούσα είναι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο, είσαι βέβαιος ότι πρόκειται για pixels και όχι για σκόνη που έχει μπει από άνοιγμα στη γωνία δίπλα στην κάμερα; Στο λέω επειδή ξεκολλάει το καπάκι σε εκείνο το σημείο εύκολα λόγω της θερμότητας που αναπτύσσεται.

 

Το δεύτερο είναι υποκειμενικό. Πιθανολογώ πως χωρίς το μαύρο πλαϊνό κομμάτι δεν θα είναι τόσο ωραίο. Αλλά φυσικά γούσα είναι αυτά...

Όχι δεν είναι σκόνη. :) Αφενός γιατί το άνοιξα για να το τσεκάρω και αφετέρου, επειδή είδα ότι έχουν αρκετοί το πρόβλημα, όλοι έβγαλαν το συμπέρασμα ότι είναι ελαττωματικά τα camera modules σε μερικές παρτίδες.

 

Όσο αναφορά το θέμα με το χρώμα. Ίσως τσιμπήσω κάνα μαύρο καπάκι απλά για δοκιμή, αλλά πιθανότατα θα το αφήσω όπως είναι τώρα.

 

Κατά τα άλλα πάντως, η συσκευή είναι σούπερ και εντελώς απροβλημάτιστη. Α ρε Sonάρα...

Link to comment
Share on other sites

Σε καλο φωτισμό η κάμερα βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα. Το καλοκαίρι επειδή το δουλεύω ως κύριο κινητό με εξέπληξε αφάνταστα η συσκευή με official πάντα 5.1.1 και η κάμερα. Δεν φοβάμαι καθόλου μην μου πέσει ή μην μου το πάρει κανείς. Βέβαια τότε είχα ως κυρια συσκευή το LG g4 και τώρα το αρκετά ακριβότερο s7 edge. Ως 2η λοιπόν συσκευή backup ουσιαστικά το λατρεύω δεν είναι τυχαίο ότι το έχω αγοράσει 2 φορές μία στην εποχή του και μια πριν μερικούς μήνες. Ο λόγος φυσικά η ανθεκτική του οθόνη η αδιαβροχοποιηση και η compact για τα σημερινά δεδομένα αναλογία οθόνης πλαισίου στις 5 ίντσες με 130 ευρώ αγορά καινούριο πριν μερικούς μήνες όπως προανέφερα. Μελανο σημείο του ή μέτρια μπαταρία του όπου με το ζόρι ξεπερνά τις 3μιση ώρες περίπου. Το είχα σε purple χρώμα την 1η φορά ( πολύ ξεχωριστό) και λευκό το τωρινό. Με την 5.1.1 το κινητό δείχνει πολύ ανανεωμένο και μην ξεχνάμε ότι έχει υποστηριχτει από την σονυ όσο κανένα άλλο κατά την γνώμη μου,ξεκινώντας από την 4.1.2 και καταλήγοντας στην 5.1.1 με όλες τις ενδιαμεσες αναβαθμισεις. Γνώμη μου το άσπρο από πίσω μην το αλλάξεις δεν δείχνει τις δαχτυλιες οι οποίες φαίνονται έντονα στο μαύρο ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και δείγματα φωτογραφιών με το Ζ από την καλοκαιρινή μου εξόρμηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κινητό φοράει ζελατινούλα μπρος πίσω...και είναι όντως σουπερακι ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...