Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρβατο story!!

Έδωσα το παλιό μου z σε έναν φίλο και μιας και ήταν δύο ετών + του είπα προεραιρικα να αλλάξει την μπαταρία..(κατά τ αλλά το κινητό ήταν άριστο με επιδιορθωση λογισμικού από εμένα την τελευταία μέρα που το είχα στην κατοχή μου)

Η αρβατο ζητάει 410ευρώ!!!!!!!!!!

Γιατί λέει στην συσκευή λείπουν εξαρτήματα από μέσα!!!!

Από ένα κινητό που μόνο αυτοί το είχαν ανοίξει πέρυσι για αλλαγή φλατζας μιας και είχε το γνωστό πρόβλημα της φουρνιας εκείνης!!

Σε λίγο πάω από εκεί.. Ε ρε γέλια που θα έχουμε!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Αν έχεις παραστατικά της προηγούμενης επίσκεψης σου στο service να τα πάρεις μαζί σου. Εναλλακτικά... υπάρχει και η Omnitech.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκαν στο σύστημα τους τα παραστατικα.

Τίποτα, μας δουλεύουν ψιλό γαζι και χωρίς μεγάλη επιτυχία θα έλεγα!!

Πήγα και μου λέει στην αρχή ο τεχνικός ότι άνοιξε το κινητό και λείπει η κεραία WiFi και μια βίδα!!. Του απαντώ πως το κινητό ήταν πλήρης λειτουργικό, και το WiFi του, και πως μόνο από αυτούς έχει ανοιχτεί!!

Μου απαντάει πως μπορεί να είχα WiFi αλλά δεν θα είχα την σωστή εμβέλεια.Του λέω μια χαρά ήταν..

Το αλλάζει αμέσως και μου λέει ότι δεν λείπει η κεραία αλλά ένα πλαστικό πάνω από αυτήν!!

Στη τελική ρε φίλε γιατί μου ζητάς 410 ευρώ για ένα πλαστικό και μια βίδα ???

Απάντηση μετά από καμία δεκαριά δευτερόλεπτα.. " Τα ζητάω για να σας αλλάξω την πλακέτα "!!

Ποια πλακέτα ?.Εγώ ζήτησα προερετικα αλλαγή μπαταρίας αν και με αυτήν έβγαζα άνετα μια μέρα ίσως και μιάμιση!!

Απάντηση.. "αν σας αλλάξω την πλακέτα θα βγάζετε παραπάνω γιατί την μέτρησα και μου δείχνει καταναλωση"!!

Να μου αλλάξεις μόνο μπαταρία δεν μπορείς ?

Απάντηση "όχι γιατί ακολουθούμε τους κανόνες της Sony"!!

Στην τελική ,ή ξέχασαν να βάλουνε το πλαστικό και την βίδα την τελευταία φορά που το είχα πάει ή είναι Τα Λαμογια!!!

Για να δούμε τι θα πει και η Sony λοιπόν για όλα αυτά και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

παιδια για ftf για Ζ εδω https://xpericheck.com/device/C6603 σε αφηνει να το κατεβασεις κιολας

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα βρήκαν στο σύστημα τους τα παραστατικα.

Τίποτα, μας δουλεύουν ψιλό γαζι και χωρίς μεγάλη επιτυχία θα έλεγα!!

Πήγα και μου λέει στην αρχή ο τεχνικός ότι άνοιξε το κινητό και λείπει η κεραία WiFi και μια βίδα!!. Του απαντώ πως το κινητό ήταν πλήρης λειτουργικό, και το WiFi του, και πως μόνο από αυτούς έχει ανοιχτεί!!

Μου απαντάει πως μπορεί να είχα WiFi αλλά δεν θα είχα την σωστή εμβέλεια.Του λέω μια χαρά ήταν..

Το αλλάζει αμέσως και μου λέει ότι δεν λείπει η κεραία αλλά ένα πλαστικό πάνω από αυτήν!!

Στη τελική ρε φίλε γιατί μου ζητάς 410 ευρώ για ένα πλαστικό και μια βίδα ???

Απάντηση μετά από καμία δεκαριά δευτερόλεπτα.. " Τα ζητάω για να σας αλλάξω την πλακέτα "!!

Ποια πλακέτα ?.Εγώ ζήτησα προερετικα αλλαγή μπαταρίας αν και με αυτήν έβγαζα άνετα μια μέρα ίσως και μιάμιση!!

Απάντηση.. "αν σας αλλάξω την πλακέτα θα βγάζετε παραπάνω γιατί την μέτρησα και μου δείχνει καταναλωση"!!

Να μου αλλάξεις μόνο μπαταρία δεν μπορείς ?

Απάντηση "όχι γιατί ακολουθούμε τους κανόνες της Sony"!!

Στην τελική ,ή ξέχασαν να βάλουνε το πλαστικό και την βίδα την τελευταία φορά που το είχα πάει ή είναι Τα Λαμογια!!!

Για να δούμε τι θα πει και η Sony λοιπόν για όλα αυτά και βλέπουμε..

 

καλεσε την sony mobile hellas δεν υπαρχει μονο η ARVATO επισημα ειναι και τα υπολιπα στην λιστα που σας δινω μου την εχει στιλει η sony mobile hellas ρωτιστε πριν κανετε για αυτο ειναι το forum

 

ARVATO TELESERVICE

ΚΗΦΙΣΟΥ 38-38A (Πανω από τα ΚΤΕΛ 3ος

Οροφ.) ΑΘΗΝΑ 210-5197500

ΚΕΝΤΡΟ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΕΠΕ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ 29 (ΚΥΨΕΛΗ) ΑΘΗΝΑ 2108229811

WAPPY (ΔΡΑΠΑΝΙΩΤΗΣ ΕΥ.)

ΠΑΤΗΣΙΩΝ & ΣΠΑΡΤΗΣ 6

(ΠΛ.ΑΜΕΡΙΚΗΣ) ΑΘΗΝΑ 210 - 8678178

ΚΑΛΑΝΟΨΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ 81 (ΊΛΙΟΝ) ΑΘΗΝΑ 210 2630951

MEGA SERVICE ΛΕΩΦ.ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 5 ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ 2106195953

ΚΑΠΑ TECH Α. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 246 (ΝΥΜΦΑΙΟΥ) ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 2102620511

COMETRON ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ Ε.Π.Ε Β.ΓΕΩΡΓΙΟΥ 11 & ΣΟΥΡΗ ΧΑΛΑΝΔΡΙ

2106824564 -

2106450363

OMNITECH Α.Ε. ΚΛΕΙΣΘΕΝΟΥΣ 231 ΓΕΡΑΚΑΣ 210-6619010

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που ξερει καποιο mail της sony,γιατι εδω παταω αποστολη αλλα τιποτα?

http://support.sonymobile.com/gr/contactUs/mail/?region=el_GR

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δουλεύει. Μήπως παρέλειψες να συμπληρώσεις κάποιο πεδίο ή να τσεκάρεις το μαύρο κουτάκι αριστερά από εκεί που γράφει "επιβεβαιώνω ότι διάβασα.... ";
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρισμενο το έχω, απλά πατάω αποστολή και δεν κάνει τίποτα, πχ. Μια επιβεβαίωση ότι εστάλη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω κινητό και έχω δύο απορίες. Θα το πάρω από σκρουτζμαγαζι οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποιο ήταν ο κωδικός του ελληνικού που εισήγαγε η Sony επίσημα! Το C6603;

 

Καί δεύτερον πως θα γίνει να πάρω κάποιο που να έχει την Japan display; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω κινητό και έχω δύο απορίες. Θα το πάρω από σκρουτζμαγαζι οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποιο ήταν ο κωδικός του ελληνικού που εισήγαγε η Sony επίσημα! Το C6603;

 

Καί δεύτερον πως θα γίνει να πάρω κάποιο που να έχει την Japan display; Ευχαριστώ!

 

Ειναι παλιό κινητο και δεν εχει νοημα να το πάρεις. Καλύτερα να παρεις το Ζ3+ που ειναι το ωραιότερο κινητό της Sony, εχει καλύτερη οθονη απο το Ζ, και θα αναβαθμίζεται πολύ καιρό ακόμη. Αλλιώς παρε το καινούριο ΧΑ ή XA Ultra που ειναι πολύ ωραίο κινητό και πιο πρόσφατο.

Edited by joe-4
Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν !!!! παει !!! τελος !!! πωςσ σας φανηκε το Ζ ? Σαν εμπειρια ??
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις παει τελος? τι αυτο ηταν? μια χαρα κινητο ειναι εχει ψωμια ακομη..

δεν ειπαμε οτι δεν ειναι μια χαρα κινητο απλως τελος η αναβαθμιση γιατι ειναι 3 ετων ναι αξιζει να το παρεις για δευτερο κινητο αντι να παρεις π.χ ενα J5 samsung Που εχει τα ιδια λεφτα η ενα e4 sony που ειναι ας τα συγκρινουμε και τα 3 παραδειγμα

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6882&idPhone2=5204&idPhone3=7184

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, ούτε για 2ο αξίζει τόσο. Η αυτονομία του δεν είναι κάτι σπουδαίο για το 2016 (δεν ξέρω αν ήταν καλά καλά για το 2013), ενώ πιστεύω ότι με τα χρήματα που ζητάει υπάρχουν πιο καινούριες συσκευές που τα πηγαίνουν το ίδιο και καλύτερα σε επιδόσεις, έχουν καλύτερη κάμερα, κλπ

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπαμε οτι δεν ειναι μια χαρα κινητο απλως τελος η αναβαθμιση γιατι ειναι 3 ετων ναι αξιζει να το παρεις για δευτερο κινητο αντι να παρεις π.χ ενα J5 samsung Που εχει τα ιδια λεφτα η ενα e4 sony που ειναι ας τα συγκρινουμε και τα 3 παραδειγμα

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6882&idPhone2=5204&idPhone3=7184

 

α,,αυτο εννοεις?...ε και που δεν παιρνει την 6..τι πειραζει?τελος παντων αυτο το κινητο το εχω ερωτευτει...και επειδη καποια προγραμματα δεν τρεχουν στην 5.1.1 το εχω γυρισει στην 5.0.2 και ειναι ΤΕΛΕΙΟ...α..και ειναι και αδιαβροχο...μην το ξεχναμε ε

Edited by loypis
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το συγκεκριμένο γιατί δεύτερο, ξέρει κανείς ποιο είναι το ευρωπαϊκό - ελληνικό μοντέλο; Και ποια οθόνη είναι καλύτερη, sharp ή Japan;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από τα ομορφότερα κινητά το είχα σε μοβ χρώμα για ένα εξάμηνο περίπου με το japan display (τυχαία άρα τυχερός) και με την 4.4.4 ήταν εξαιρετικό και στο θέμα της μπαταρίας.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται τι θεωρείς εξαιρετικό. Για μένα για να πεις ότι είναι ένα τηλέφωνο καλό σε αυτονομία, θα πρέπει να σε βγάζει με μια φόρτιση από το πρωί μέχρι το βράδυ και να έχεις τουλάχιστον 4 ώρες οθόνης/μισή με μία ώρα κλήσεων. Με το Z δεν το κατάφερα όσο το είχα, ούτε σε Kit kat ούτε σε Lollipop. Και είχα αλλάξει μπαταρία κιόλας γιατί η αρχική του παρέδωσε πνεύμα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ήθελα το Z3+ αλλά δεν έχω να δώσω €400, οπότε ας μη λένε κάποιοι εύκολα, ότι είναι παλιό τηλέφωνο. Ο καθένας έχει άλλη τσέπη... Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σωστος...εγω το ειχα παρει 250 ευρω και ειχα πουλησει κατι παλια κινητα και συμπληρωσα 100 ευρω για να το παρω...και τι παει να πει παλιο?.... μας εχουν βαλει στο τρυπακι με οχταπυρινα και δαχτυλικα αποτυπωματα...μπουρδες κατσαρες...αν το προσεχεις το μονο που παλιωνει ειναι η μπαταρια που και αυτη την αλλαζεις με λιγο κοστος και εχεις παλι ενα κινητο καινουργιο..τωρα αν κανει λιγο λαγκ σε μερικες καινουριες εφαρμογες...σκασιλα μου..για αυτο που το θελω ειναι γ@μ@το...
Link to comment
Share on other sites

Σωστος...εγω το ειχα παρει 250 ευρω και ειχα πουλησει κατι παλια κινητα και συμπληρωσα 100 ευρω για να το παρω...και τι παει να πει παλιο?.... μας εχουν βαλει στο τρυπακι με οχταπυρινα και δαχτυλικα αποτυπωματα...μπουρδες κατσαρες...αν το προσεχεις το μονο που παλιωνει ειναι η μπαταρια που και αυτη την αλλαζεις με λιγο κοστος και εχεις παλι ενα κινητο καινουργιο..τωρα αν κανει λιγο λαγκ σε μερικες καινουριες εφαρμογες...σκασιλα μου..για αυτο που το θελω ειναι γ@μ@το...

 

η μπαταρια εχει 40 ευρω στο επισημο serivce με αδιαβροχοποιηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και το lg g4 το οποίο έχω γύρω στο εξάμηνο παρουσιάζει σε πολλούς το γνωστό θέμα του bootloop, είπα να πάρω καινούργιο μιας και το βρήκα σε πολύ δελεαστική τιμή το αειθαλες πια και αγαπημένο από τα παλιά Ζητάει ως μπακαπ του lg.

Το έχω μερικές μέρες και έχω απλά μείνει άφωνος από την υποστήριξη της Sony έχοντας δώσει στην συγκεκριμένη συσκευή τριών χρόνων πια τόσες αναβάθμισεις με τελευταία την official lollipop 5.1.1 η οποία έχει δώσει τρομερή φρεσκάδα στο τηλέφωνο

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ζητακι......

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπράβο στην Sony που ότι υποσχέθηκε σε θέμα αναβαθμισεων το τηρησε και με το παραπάνω!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου, το σκέφτομαι και εγώ για το Ζ. Πως είναι πλέον που έχουν περάσει 3 χρόνια και; Πόσο μνήμη αφήνει μετά τις ενημερώσεις κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με εντυπωσίασε είναι το ποσό smooth είναι μέσα στο περιβάλλον χρήσης δίχως σκαλωματα κλπ κολλήματα...το παραμικρό λέμε... Επίσης εξαιρετικές επιλογές με πληθώρα θεμάτων στο υπάρχον ui.Αν θυμάμαι καλά 11 κάτι είναι η ελεύθερος χώρος...το πήρα για το καλοκαιρακι παραλία να μην το λυπάμαι όπως τα περισσότερα lg που ήταν και είναι μυγιαγγιχτα (βλ. G2 κιτρινιλες g3 ρωγμές g4 bootloop κλπ )...το πήρα για να το ευχαριστηθώ κι επειδή το είχα σε purple χρώμα για 6 μήνες παλιά μέχρι το 2014 με την εξαιρετική τότε 4.4.4 το πήρα ξανά δίχως τον παραμικρό ενδοιασμό τουλάχιστον όσον αφορά τις αντοχές του (δεν μιλώ για την αδιαβροχοποιηση όσο για την συνολική του αξιόπιστη παρουσία) δίχως να έχω δώσει τις κλασσικές 400αρες κ 500αρες στην σημερινή δύσκολη οικονομική κατάσταση.Το έχω 3 μέρες περίπου και Το ευχαριστιέμαι ...γυαλί μπρος πίσω πολυαμιδιο- αλουμίνιο fhd οθόνη 5", smooth λειτουργία ζελατινουλες εμπρός πίσω και bumperακι στα πλαϊνά με 130 ευρώ + dock station απλά δεν παίζει πιστεύω...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...