Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτησω και εγω κατι,,,εχω το wifi ανοιχτο αλλα οταν το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο σε standby με σβηστη την οθονη,δεν παιρνω τις ειδοποιησεις,μολις πατησω το κουμπακι ενεργοποιησης αμεσως μετα ερχονται ολες μαζι,δεν θελω να τις παιρνω κατοπιν εορτης αλλα την στιγμη που τις στελνουν ,κατι εχω πατησει,στην αρχη δεν ηταν ετσι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να ρωτησω και εγω κατι,,,εχω το wifi ανοιχτο αλλα οταν το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο σε standby με σβηστη την οθονη,δεν παιρνω τις ειδοποιησεις,μολις πατησω το κουμπακι ενεργοποιησης αμεσως μετα ερχονται ολες μαζι,δεν θελω να τις παιρνω κατοπιν εορτης αλλα την στιγμη που τις στελνουν ,κατι εχω πατησει,στην αρχη δεν ηταν ετσι.

 

Στο stamina στη διαχείριση ενέργειας πήγαινε και βάλε στις εξαιρέσεις όλες αυτές τις εφαρμογές, viber, fb messenger κτλ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο stamina στη διαχείριση ενέργειας πήγαινε και βάλε στις εξαιρέσεις όλες αυτές τις εφαρμογές, viber, fb messenger κτλ..

 

ωραια το εκανα εχεις δικιο,δεν το ειχα δει καν,,επισης στην διαχειριση ενεργειας κατω κατω λεει , προσθ.δεδ.παρασκ.σε ουρα,αυτο να το τσεκαρω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

ωραια το εκανα εχεις δικιο,δεν το ειχα δει καν,,επισης στην διαχειριση ενεργειας κατω κατω λεει , προσθ.δεδ.παρασκ.σε ουρα,αυτο να το τσεκαρω η οχι?

 

ναι αυτο δεν δημιουργει προβλημα, θεωρητικα κανει τη δουλεια που λεει, δε χανεις τιποτα να το κλικαρεις και αν δεις καθυστερηση ξεκλικαρε το.

Αν και αυτο το προβλημα που ειχες ηταν απο το σταμινα σιγουρα. Εγω εκει εχω ριξει εξαιρεσεις στις 3 εφαρμογες που εχω για συνομιλια (και σκαιπ βαλε αν το θες συνεχεια ανοιχτο)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παδιά χαιρετω. Και εγώ κάτοχος πλέον του Ζ. Αυτό το μπλε led γιατί είναι αναμμένο ( η αναβοσβήνει) συνέχεια και με σβηστή οθόνη; Χωρίς να υπάρχει notification και ακόμα και με σβηστό data.
Link to comment
Share on other sites

Παδιά χαιρετω. Και εγώ κάτοχος πλέον του Ζ. Αυτό το μπλε led γιατί είναι αναμμένο ( η αναβοσβήνει) συνέχεια και με σβηστή οθόνη; Χωρίς να υπάρχει notification και ακόμα και με σβηστό data.

Μηπως εχεις καμια ειδοποιηση που δεν εχεις δει αλλα εχεις σβησει απο τη στατους μπαρ; Καποιο μηνυμα ας πουμε..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το γύρισα σε 2g παιδιά και κόβονται πάλι οι κλήσεις μου. Κάθε βοήθεια δεκτή αλλά σκέφτομαι σοβαρά να το δώσω. Καμία ανταλλαγή ίσως
Link to comment
Share on other sites

Δεν στο έκανε για κάποιο διάστημα και μετά το ξανακάνει; Έχεις κάποιες εφαρμογές ή mods που έχουν να κάνουν με κλήσεις;

 

Ας κάνουμε μερικές δοκιμές μπας και φταίει κάτι άλλο και αν το φτιάξεις το κρατάς ή το δίνεις. Να το δώσεις με πρόβλημα, χωρις εγγύηση....κρίμα σ'αυτόν που θα το πάρει. Δεν λέει...

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Έπεσε στα χέρια μου ενα ζετακι και εκανα το λάθος να του περάσω την κιτ κατ και το κινητό τώρα σέρνεται

Εκανα Ρουτ με towelroot αλλά recovery δεν κατάφερα να περάσω με τον τροπο που είδα στο xda xdualrecovery

Καμια ιδεα ;

Λέω να βάλω την cm11 μιας και ειμαι πολύ ευχαριστημένος απο το g pad και το g2 που την εχω ηδη

Καλώς σας βρήκα κι όλας!

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες sounik και καλοδούλευτο! Recovery γιατι δεν μπόρεσες να περάσεις; Αν θέλεις να πας σε cm να ξέρεις πως θα πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader και χάνεις την εγγύηση. Αν δεν σε νοιάζει αυτό, καλό είναι να κάνεις ένα backup το .ta partition στην περίπτωση που θέλεις να το επαναφέρεις σε στοκ.Με την επαναφορά πάλι δεν έχεις εγγύηση .

 

Υπάρχουν rom για locked bootloader πάντως. Κάνε τις δοκιμές σου και αν δεν σου κάνουν, ξεκλειδώνεις.

 

Προσοχή με τις ζελατίνες της sony μπρος πίσω. Γνώμη μου βάλε θήκη και screen protector ή protectors μπρος-πίσω. Γρατσουνίζει σχετικά εύκολα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Δεν στο έκανε για κάποιο διάστημα και μετά το ξανακάνει; Έχεις κάποιες εφαρμογές ή mods που έχουν να κάνουν με κλήσεις;

 

Ας κάνουμε μερικές δοκιμές μπας και φταίει κάτι άλλο και αν το φτιάξεις το κρατάς ή το δίνεις. Να το δώσεις με πρόβλημα, χωρις εγγύηση....κρίμα σ'αυτόν που θα το πάρει. Δεν λέει...

Το κάνει κατά διαστήματα. Είναι μέρες που κόβει συνέχεια κλήσεις και είναι μέρες που το κάνει ελάχιστα. Και με μαμά ρομ τα ίδια έκανε. Το διάβασα και σε φόρουμ Sony kai xda. Λέγανε κάτι παρόμοιες λύσεις αλλά τπτ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες sounik και καλοδούλευτο! Recovery γιατι δεν μπόρεσες να περάσεις; Αν θέλεις να πας σε cm να ξέρεις πως θα πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader και χάνεις την εγγύηση. Αν δεν σε νοιάζει αυτό, καλό είναι να κάνεις ένα backup το .ta partition στην περίπτωση που θέλεις να το επαναφέρεις σε στοκ.Με την επαναφορά πάλι δεν έχεις εγγύηση .

 

Υπάρχουν rom για locked bootloader πάντως. Κάνε τις δοκιμές σου και αν δεν σου κάνουν, ξεκλειδώνεις.

 

Προσοχή με τις ζελατίνες της sony μπρος πίσω. Γνώμη μου βάλε θήκη και screen protector ή protectors μπρος-πίσω. Γρατσουνίζει σχετικά εύκολα.

 

τοτε γιατι λεει οτι ειναι ανθεκτικο στις γρατζουνιες?(εβαλα κι εγω screen protector μπρος-πισω)

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω βάλει και θήκη και ζελατίνα

Εννοείς ότι μπορώ να περάσω custom rom+kernel χωρίς να έχω περασμένη custom recovery;

Ενδιαφέρον ακουγεται

Θέλω να ασχοληθώ λίγο και με undervolting μιας και βλέπω την μπαταρία να κατεβαίνει αρκετά γρηγορα.

Μήπως αυτές οι rom που λες είναι stock based και τις περνάς με το επίσημο flash tool της Sony;

Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην χρειάζεται custom recovery για να περάσεις οποιαδήποτε άλλη τον εκτός της official.

Γράψε δύο λόγια όταν έχεις χρόνο

Ευχαριστώ!

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει κατά διαστήματα. Είναι μέρες που κόβει συνέχεια κλήσεις και είναι μέρες που το κάνει ελάχιστα. Και με μαμά ρομ τα ίδια έκανε. Το διάβασα και σε φόρουμ Sony kai xda. Λέγανε κάτι παρόμοιες λύσεις αλλά τπτ

 

Δοκίμασε να περάσεις την existenz. Σου λέω αυτή γιατι είναι στοκ σχεδόν και δεν έχει αναφερθεί θέμα με κλήσεις. Κάνεις wipe , περνάς την 1.0 και με ota περνάς την 1.5.5. Μην βάλεις άλλες εφαρμογές και δούλεψε την συσκευή κανονικά να δείς αν στο κάνει(μην περάσεις ούτε exposed modules και κάνε μόνο τις βασικές ρυθμίσεις|). Αν στο κάνει και έτσι μάλλον θέλεις service. Μπορεί να μην είναι κάτι που θα κοστίσει πολύ.

 

τοτε γιατι λεει οτι ειναι ανθεκτικο στις γρατζουνιες?(εβαλα κι εγω screen protector μπρος-πισω)

 

Anti-shatter ξέρω για το sony προστατευτικό. Δεν διαβασα κάπου για scratch resistant. Στην πράξη μόνο resistant δεν είναι.

 

Ήδη έχω βάλει και θήκη και ζελατίνα

Εννοείς ότι μπορώ να περάσω custom rom+kernel χωρίς να έχω περασμένη custom recovery;

Ενδιαφέρον ακουγεται

Θέλω να ασχοληθώ λίγο και με undervolting μιας και βλέπω την μπαταρία να κατεβαίνει αρκετά γρηγορα.

Μήπως αυτές οι rom που λες είναι stock based και τις περνάς με το επίσημο flash tool της Sony;

Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην χρειάζεται custom recovery για να περάσεις οποιαδήποτε άλλη τον εκτός της official.

Γράψε δύο λόγια όταν έχεις χρόνο

Ευχαριστώ!

 

Πρέπει να περάσεις recovery για να περάσεις custom rom. Σε locked bootloader πέρνα την xzdualrecovery. Mπορείς να περάσεις κάποιες rom που βασίζονται στον sony kernel, mods κτλ.

 

Με unlocked bootloader μπορείς να περάσεις όποια rom θέλεις και να αλλάξεις kernel.Για recovery δεν το έχω ψάξει πολύ σε unlocked αλλα σε κάποιες rom που είδα, στις οδηγίες για πέρασμα, σου λέει πως να περάσεις και recovery Άν αποφασίσεις να ξεκλειδώσεις χάνεις εγγύηση, drm keys και bravia engine(το τελευταίο όχι σίγουρο γιατι αναφέρθηκε πως με kitkat δεν την χάνεις-ψάξτο αν θες).

 

Υπάρχει τρόπος για full επαναφορά σε locked bootloader. Αν το ψάξουν στο service θα το βρούν |(το unlock το κάνεις online στην sony).Αν δεν το ψάξουν θα μπορούσες να μην έχεις θέμα. Θεώρησε ως πιο πιθανό να μην έχεις εγγύηση (μην μου πεις σου είπα άλλα :) ) .

Ο τρόπος είναι να πάρεις backup το .ta partitiοn της συσκευής πριν να ξεκλειδώσεις. Δεν χρειάστηκε να το ψάξω ακόμα, οπότε δες εδώ για λεπτομέρειες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2292598.

 

Διάβασε και εδώ http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/xperia-z-info-begin-t2153167

 

Περι unlocking κλπ ας γράψουν αυτοί που έχουν κάνει ήδη. Εγώ είμαι locked bl ακόμα.

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Η εγγύηση δεν με νοιάζει μιας και δεν μου έχει τύχει να πάθει κάτι απο τα κινητά μου.Ελπίζω και το ζετ να μη με προδώσει επειδή φαίνεται να είναι ωραίο κινητακι

Θα κάτσω να διαβάσω στο xda αφού μέχρι τώρα που είχα. LG ο τροπος φλασαρισματος είναι λίγο διαφορετικός

Ευχαριστώ και παλι

Οποιαδήποτε αλλη βοήθεια περί custom roms kernels ευπροσδεκτη

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Έπεσε στα χέρια μου ενα ζετακι και εκανα το λάθος να του περάσω την κιτ κατ και το κινητό τώρα σέρνεται

Εκανα Ρουτ με towelroot αλλά recovery δεν κατάφερα να περάσω με τον τροπο που είδα στο xda xdualrecovery

Καμια ιδεα ;

Λέω να βάλω την cm11 μιας και ειμαι πολύ ευχαριστημένος απο το g pad και το g2 που την εχω ηδη

Καλώς σας βρήκα κι όλας!

 

Πως μπορώ να κάνω root με towelroot???? πήγα να διαβάσω την σελίδα στο xda development άλλα τα αγγλικά μου δεν ειναι τόσο καλά!!!! μπορεί κάποιος να μου γράψει την διαδιδικασια στα ελληνικά να το κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα το σκεφτώ για existenz γιατί ως τώρα μετά την cm11 το χάος κατά την ταπεινή μου άποψη
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα το σκεφτώ για existenz γιατί ως τώρα μετά την cm11 το χάος κατά την ταπεινή μου άποψη

 

Δεν σου την πρότεινα για καλύτερη. Σου την πρότεινα για να εντοπίσεις ποιό είναι το πρόβλημα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Το καταλάβα βρε. Απλά τονίζω ότι για μένα η cm11 είναι τόσο μα τόσο επιτυχημένη που έχω ξέχασει την μαμά ρομ κλπ
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κάνω root με towelroot???? πήγα να διαβάσω την σελίδα στο xda development άλλα τα αγγλικά μου δεν ειναι τόσο καλά!!!! μπορεί κάποιος να μου γράψει την διαδιδικασια στα ελληνικά να το κάνω!!!

 

Είναι πολύ απλό

Το Κατεβάζεις απο towelroot.com,τρέχεις το apk,κατεβαζεις το supersu απο playstore,το τρέχεις,το αφήνεις να κανει μια ενημέρωση στο συστημα,κανεις restart και είσαι ετοιμος

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

η λυση ηταν να βαλεις gsm τελικα αντι για 3g?

Δεν έκανα τίποτα διαφορετικό φίλε. Δεν μπορώ να προσδιορίσω την αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Μπορει καποιος να μου θυμησει τι κλεινουμε αν μας λαγκαρει η 4.4?, Σωστα θυμαμαι τις 'υπηρεσιες google play'?

Πηγα να τις κλεισω και με βγαζει σε ενα υπομενου και λεει πως πρεπει να κλεισω και καποιες αλλες εφαρμογες μαζι που κανουνε τις απεγκαταστασεις κτλ.,θα υπαρχει προβλημα αν το κανω?

(ειναι η τριτη επιδιορθωση που κανω και το κινητο δεν στρωνει,λαγκαρει και παρατηρησα πως οταν κανω διακοπη στις υπηρεσιες google play δουλευει σφαιρα)!!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

Ησυχία βλέπω στο thread και είπα να ανεβάσω την homescreen μου η οποία είναι ακόμη σε πολύ αρχικά στάδια.

Το κινητό είναι root και η αρχική έχει κάποια tweaks από gravitybox.

Ήδη έχω αρχίσει να διαβάζω στο xda για το καινούριο μου κινητό (z) και τις επόμενες μέρες λέω ασχοληθώ με ξεκλείδωμα bootloader για να φέρω το κινητό εκεί που θέλω με custom rom+kernel και θα ασχοληθώ λίγο με συχνότητες και ρευματα για να βελτιώσω τις επιδόσεις του και τη διάρκεια της μπαταρίας

Αλήθεια πόσες ώρες οθόνη σας βγάζει.

Γύρω στις 4,περισσότερο η λιγότερο;

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...