Jump to content

Sony Xperia Ζ


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κώστα για να αφήσει κάποιος το noteli αν δε τον ενοχλεί το μέγεθος θέλει πολύ περισσότερα απ τη βιτρίνα του Ζ και του κάθε Ζ πίστεψέ με.

Πήρα το nexus 4 το περίμενα πως και πως για αυτό το λόγο και τελικά κατέληξα να το δώσω σε 2 μέρες!

Τραγική αυτονομία και μινιον αίσθηση μπροστά στην αρχοντιά του γίγαντα.

Ευτυχώς δε είχα πουλήσει το note μου να ψάχνω να το ξαναπάρω :)

Το Ζ και εγώ θα το πάρω πιο πολύ από περιέργεια και γιατί εκτιμώ από παλιά 5 πράματα στη Sony αλλά δε βλέπω να το κρατάω και φυσικά δε θα δώσω το noteli.

 

Χαχα τώρα θες να τα ακούσεις μου φαίνεται :)

Στα έλεγα τότε αλλά ο ενθουσιασμός του καινούργιου δεν σ άφηνε να το δεις.

Είμαστε τόσα χρόνια εδώ που αρκετοί από μας γνωρίζουμε τι χρήση επιθυμεί ο άλλος. Το Note2 μας κέρδισε όλους γιατί έχει καλή βαθμολογία παντού.

 

Προσωπικά γουστάρω το στυλ του Z αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να χάσω όσα έχω.

Αν αποδειχθεί ότι μπορεί να μου τα προσφέρει κάποια στιγμή θα το αγοράσω. Παραχωρήσεις όμως δεν κάνω επειδή μ αρέσει η εμφάνιση και το γυαλί μπρος πίσω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρόλου που ήταν λίγο "πρόχειρη" η δοκιμή της μπαταρίας,τα πήγε καλά!

Off-topic(λίγο)

Βλέπω είμαστε αρκετοί NOTEάδες που σκεφτόμαστε μετάβαση στο Z.Αυτό που χάνουμε είναι η οθονάρα και το πενάκι..η Samsung το έχει μαμίσει το θέμα με τον source code και το Jelly Bean...

Link to comment
Share on other sites

Off-topic(λίγο)

Βλέπω είμαστε αρκετοί NOTEάδες που σκεφτόμαστε μετάβαση στο Z.Αυτό που χάνουμε είναι η οθονάρα και το πενάκι..η Samsung το έχει μαμίσει το θέμα με τον source code και το Jelly Bean...

Το παρατήρησα κι εγώ. Πως κι έτσι;

Για το λίγο μικρότερο μέγεθος; Γιατί ουσιαστικά δεν κερδίζετε τίποτα. Η κάμερα δεν είναι καλύτερη από το Note. Και οι οθόνες Sony/Samusng έχουν πολύ διαφορετική απεικόνιση.

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα κι εγώ. Πως κι έτσι;

Για το λίγο μικρότερο μέγεθος; Γιατί ουσιαστικά δεν κερδίζετε τίποτα. Η κάμερα δεν είναι καλύτερη από το Note. Και οι οθόνες Sony/Samusng έχουν πολύ διαφορετική απεικόνιση.

 

Το Note 1 βγάζει MAX 3,5 ώρες οθόνης με πολύ οικονομία.Η Samsung δεν βγάζει τον πηγιαίο κώδικα ούτε καν Jelly Bean για να μην πέσουν οι πωλήσεις του Νote 2, οπότε δεν μπορούμε να εκμεταλλευτούμε το τηλέφωνο μας στο μέγιστο.

 

Η κάμερα όντως αν και πολυδιαφημισμένη,δεν ενθουσίασε.Τώρα για την οθόνη και τα περί bravia ακούω ανάμεικτα...

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Αλλού διαβάζω ότι το note2 έχει καλύτερη κάμερα, αλλού το Ζ, αλλού το Τ, δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Αλλού διαβάζω ότι το note2 έχει καλύτερη κάμερα, αλλού το Ζ, αλλού το Τ, δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Βγάλε άκρη με τα μάτια σου και την κρίση σου, τώρα στην αρχή. Αργότερα που θα το αγοράσουν οι πρώτοι χρηστες θα έχουμε περαιτέρω πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Αλλού διαβάζω ότι το note2 έχει καλύτερη κάμερα, αλλού το Ζ, αλλού το Τ, δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα

 

1ον γιατι το κινητο ακομα δεν εχει γινει ευρεως διαθεσιμο και δεν εχουν γινει εκτεταμενες δοκιμες.

 

2ον η εννοια της "καλυτερης φωτογραφιας" ειναι τελειως υποκειμενικη, διαβασε φωτογραφικα φορουμ να δεις πως συγκρινουν τις φωτογραφιες.

 

3ον Αν οταν λες καλυτερη καμερα αναφερεσαι στις δυνατοτητες της καμερας μονο και οχι στην ποιοτητα των φωτογραφιων τοτε το Ζ σιγουρα εχει καποιες δυνατοτητες-λειτουργιες (HDR k

) που δεν τις εχουν τα αλλα κινητα, οποτε απο αυτη την αποψη ειναι καλυτερο.

 

4ον Η συγκριση του Ζ με το note2 και το Τ δεν εχει νοημα γιατι ειναι διαφορετικης κατηγοριας κινητα, περιμενε να βγει το HTC one, to oppo find 5 και το S4 και μετα συγκρινε.

 

5ον Στην τελικη οτι διαφορες και να υπαρχουν ειναι αμελητεες για το μεσο χρηση, αυτοι που θελουν το βελτιστο αποτελεσμα στην φωτογραφια αγοραζουν καμερες. :)

 

To updated review tou gsmarena:

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z-review-887.php

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αν το είχαν βγάλει τον Σεπτέμβριο θα ήταν Νο1. Τώρα ξεχωρίζει μόνο σε εμφάνιση. Θα είναι πίσω σε 2 μήνες
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν το είχαν βγάλει τον Σεπτέμβριο θα ήταν Νο1. Τώρα ξεχωρίζει μόνο σε εμφάνιση. Θα είναι πίσω σε 2 μήνες

 

Εντελως φιλικα...

και χωρις παρεξηγηση

 

ειναι ηδη πισω..το ΝΟΤΕ2 ειναι ακομα το καλυτερο...

 

(στην εφερα) :lol:

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά δεν βλέπω τον λόγο για κλειστή συσκευή όταν υπάρχει καπάκι που απλά είναι βιδωτο.

Αν ήταν unibody ok αλλά τώρα στο μόνο που βοηθά είναι στην στεγανοποίηση.

 

@pik

Ποτέ πρόλαβες και το διαπίστωσες βρε θηρίο;

Πρακτικά σε λειτουργικότητα και παραγωγικότητα σίγουρα είναι καλύτερο το Note2. Αυτό ισχύει σε σύγκριση με κάθε smartphone απ αυτά που κυκλοφορούν η έχουν ανακοινωθεί. Στα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρος αν δεν το πιάσω στα χέρια μου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό hands on

 

Τώρα παρατήρησα την θέση του ηχείου.

Μάλλον έχει επιλεγεί λάθος θέση.

Δεν είναι λίγες οι φορές που ακούμε μουσική και παράλληλα κάνουμε κάτι άλλο με την συσκευή σε θέση portrait.

Σ αυτήν την περίπτωση το εσωτερικό της παλάμης μας καλύπτει εντελώς το ηχείο.

 

Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για ένα όμορφο κινητό που θέλει έξτρα προστασία και μπρος πίσω protectors.

Απαραίτητο κάποιο παμπερ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

@pik

Ποτέ πρόλαβες και το διαπίστωσες βρε θηρίο;

Πρακτικά σε λειτουργικότητα και παραγωγικότητα σίγουρα είναι καλύτερο το Note2. Αυτό ισχύει σε σύγκριση με κάθε smartphone απ αυτά που κυκλοφορούν η έχουν ανακοινωθεί. Στα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρος αν δεν το πιάσω στα χέρια μου.

 

η μπαταρια εχει θεμα...ειναι σαν του Ν4.

ετοιμασου αν η Σαμυ περασει σε unibody να παμε σε LG G Pro χαχαχα

 

για την οθονη

http://www.youtube.com/watch?v=3F8fIgY4BO0

 

εδω ειναι ενα ιαπωνικο μοντελο...εχει καλυτερη οθονη...

 

ομως εγω ειχα διαβασει που καποιος μπορει να κανει calibration.

 

αυτο δεν ισχυει;

σε 3 μερες το εχω

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια εχει θεμα...ειναι σαν του Ν4.

ετοιμασου αν η Σαμυ περασει σε unibody να παμε σε LG G Pro χαχαχα

 

για την οθονη

http://www.youtube.com/watch?v=3F8fIgY4BO0

 

εδω ειναι ενα ιαπωνικο μοντελο...εχει καλυτερη οθονη...

 

ομως εγω ειχα διαβασει που καποιος μπορει να κανει calibration.

 

αυτο δεν ισχυει;

σε 3 μερες το εχω

Για το calibration εχω ακουσει μονο για το ZL και οτι καποια στιγμη θα προστεθει και στο Z.

 

Εδω παντως βλεπωντας την οθονη την βλεπω οντως πολυ καλη και ειναι στην Ευρωπη(Πολωνια)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DoNQcM8T4c8

Και εδω ενα συγκριτικο και στην τεχνολογια της οθονης σε σχεση με το HTC Batterfly

http://hi-tech.mail.ru/review/misc/Sony_Xperia_Z-rev.html (μπειτε με chrome για αυτοματη μεταφραση στα αγγλικα)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για το calibration εχω ακουσει μονο για το ZL και οτι καποια στιγμη θα προστεθει και στο Z.

 

Εδω παντως βλεπωντας την οθονη την βλεπω οντως πολυ καλη και ειναι στην Ευρωπη(Πολωνια)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DoNQcM8T4c8

Και εδω ενα συγκριτικο και στην τεχνολογια της οθονης σε σχεση με το HTC Batterfly

http://hi-tech.mail.ru/review/misc/Sony_Xperia_Z-rev.html (μπειτε με chrome για αυτοματη μεταφραση στα αγγλικα)

 

Άλεξ θα δούμε χρειάζεται χρόνος. Ακόμα βασιζόμαστε στις εντυπώσεις των βιντεοπαρουσιασεων.

Κάποιοι δυσανασχετούν που τρέφουμε αμφιβολίες και εντοπίζουμε σημεία που χρειάζονται προσοχή.

Καθένας όμως κρίνει τις νέες συσκευές σύμφωνα με αυτή οι αυτές που είχε πρόσφατα.

Σε καμία περίπτωση δεν θέλει να πάει σε κάτι που υστερεί σε βασικά σημεία μόνο και μόνο επειδή του αρέσει το design.

Είναι λογικό να κρίνεται αυστηρά αφού μέχρι τώρα καμία συσκευή της Sony δεν ήταν ok σε όλους τους βασικούς τομείς.

Μακάρι να είναι το Z αυτό που θα κάνει την διαφορά και να το αγοράσουμε όλοι.

Μέχρι στιγμής όμως δείχνει ότι δυσκολεύεται στο να ανταγωνιστεί τα ήδη υπάρχοντα μοντέλα όπως το Siii LTE, NOTE2 κλπ.

Πόσο μάλλον τα νέα που θα κυκλοφορήσουν σύντομα.

Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις μέχρι να φτάσει στα χέρια περισσότερων χρηστών.

Δεν θα δυσκολευτώ καθόλου να του αναγνωρίσω την ανωτερότητα του εφόσον αποδειχθεί και κατά πάσα πιθανότητα θα το αγοράσω αργότερα που θα πέσει η τιμή του σαν δεύτερη συσκευή.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Xperia Z vs Iphone 5

 

 

σαν μινιατούρα φαίνεται το iphone μπροστά στο xperia.

πιστεύω πως να usability το xperia z μακράν μπροστά. (μας τάραξαν με τους όρους φυσικής οι διαφημίσεις του iphone)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να συναγωνιστεί και το note 2. Μη ξεχνάμε ότι το z είναι1080p και το note 2 720p. Από ποιότητα κατασκευής το z, μόνο που είναι γυαλί φτάνει. Να μην επεκταθουμε στο ό,τι είναι αδιάβροχο, κατά της σκόνης, κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να συναγωνιστεί και το note 2. Μη ξεχνάμε ότι το z είναι1080p και το note 2 720p. Από ποιότητα κατασκευής το z, μόνο που είναι γυαλί φτάνει. Να μην επεκταθουμε στο ό,τι είναι αδιάβροχο, κατά της σκόνης, κτλ.

 

Σαφώς και υπερτερεί σ αυτά. Όμως ένα smartphone δεν κρίνεται από ένα δύο σημεία, αλλά από την γενική αποδοτικότητα την αψεγάδιαστη λειτουργία του, την αυτονομία του κλπ.

Αν τα πάει καλά σε όλα αυτά δικαίως θα αποκτήσει αρκετά μεγάλο μερίδιο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για το calibration εχω ακουσει μονο για το ZL και οτι καποια στιγμη θα προστεθει και στο Z.

 

Εδω παντως βλεπωντας την οθονη την βλεπω οντως πολυ καλη και ειναι στην Ευρωπη(Πολωνια)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DoNQcM8T4c8

Και εδω ενα συγκριτικο και στην τεχνολογια της οθονης σε σχεση με το HTC Batterfly

http://hi-tech.mail.ru/review/misc/Sony_Xperia_Z-rev.html (μπειτε με chrome για αυτοματη μεταφραση στα αγγλικα)

 

Επιπέδου reference η οθόνη ...

 

... του Butterfly ;)

 

Κρίμα γιατί σε όλα τα άλλα σημεία μου κάνει κλικ το Ζ.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...