Jump to content

Newman N1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρε ένα backup του build.prop - προτείνω τον ES File Manager - και βάλε το εξής fingerprint για το Galaxy Nexus 7, ώστε να παίξει η εφαρμογή που θέλεις.

 

ro.build.fingerprint=google/passion/passion:2.3.6/GRK39F/189904:user/release-keys

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

επειδη βλεπω specs που με μπερδευουν στο 2/3g δουλευει κανονικα;

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε χθες και το δικό μου από το merimobiles με κάποια καθυστέρηση.

Μου είπαν πως υπήρξε πρόβλημα με την μπαταρία (?) και το επέστρεψαν από την chinapost και έτσι έφυγε με κάποια currier (Yanwen) που πρώτη φορά την άκουσα με επιβάρυνση 10$.

Αν κατάλαβα καλά από όσα διάβασα έχει συνεργασία με τα ΕΛΤΑ και στέλνει μέσω Αγγλίας, έτσι δεν πάει τελωνείο. Μου είπαν και οι ίδιοι πως δεν υπάρχει περίπτωση για τελωνείο, το ελπίζω!

Αυτό με τη μπαταρία πρώτη φορά το ακούω! Μήπως είναι κολπάκι για να πάρουν κάτι παραπάνω? Έχω πάρει δεκάδες συσκευές που είχαν μπαταρία, αλλά πρώτη φορά μου έτυχε να το γυρίσουν πίσω.

Τώρα που είπα μπαταρία, όποιος θέλει δεύτερη έχει σε καλή τιμή, 10$, ο τύπος εδώ http://www.aliexpress.com/item/Original-1700mAh-Rechargable-Lithium-Battery-For-Newman-N1-Mobile-Phone/648798839.html

Ελπίζω να είναι γνήσια, γιατί αλλού τη βρίσκεις στα 20$.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μουφα δικαιολογια για την καθυστέρηση . Εμενα ενω εγραφαν σε στοκ εκαναν 5 μερες για να ξεκινησουν αποστολη. Υποτίθεται οτι μου το στειλαν , τωρα ενας θεος ξερει ποτε θα φτασει.

 

Stargreek απαντησε μ αν μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα backup του build.prop - προτείνω τον ES File Manager - και βάλε το εξής fingerprint για το Galaxy Nexus 7, ώστε να παίξει η εφαρμογή που θέλεις.

Αυτό το fingerprint που δίνεις είναι για το Nexus One που έχει Android 2.3.6 και έχει άλλα specs από το Newman N1.

 

Έψαξα και βρήκα το fingerprint του HTC One S που είναι το πλησιέστερο σε specs, το έβαλα στο build.prop, έκανα restart, delete cache στο google play και το framework, wipe dalvik cache, αλλά τζίφος.

 

Any ideas??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το fingerprint που δίνεις είναι για το Nexus One που έχει Android 2.3.6 και έχει άλλα specs από το Newman N1.

 

Αυτό έχει το htc hd2 μου που τρέχει CyanogenMod 10.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει το htc hd2 μου που τρέχει CyanogenMod 10.

Δοκίμασα και το δικό σου. Τζίφος.

 

Edit: Η συσκευή μου δεν είχε εγκατεστημένα όλα τα gapps και γι' αυτό δεν μπορούσε να εγκατασταθεί το apk της Eurobank. Πέρασα το com.google.android.maps.xml στο /system/etc/permissions/ και το com.google.android.maps.jar στο /system/framework/ έκανα επανεκκίνηση και το apk εγκαταστάθηκε. Το Google Play ακόμα δεν την εμφανίζει ως συμβατή αλλά δε με νοιάζει, τώρα την εγκατέστησα.

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μουφα δικαιολογια για την καθυστέρηση .

Αυτό πιστεύω και εγώ, γιατί είχα παραγγείλει το freelader i10, μετά από 4-5 μέρες που τους ενόχλησα μου είπαν πως δεν το είχαν και με ρώτησαν αν θέλω το newman χωρίς καμιά επιβάρυνση, μετά μου είπαν πως δεν είχαν μαύρο και αν ήθελα κάποιο άλλο χρώμα και να μου στείλουν μετά μια μαύρη πλάτη και από τη στιγμή που τους είπα ότι δέχομαι δεν πέρασαν κάποιες ώρες που μου είπαν για την μπαταρία.

Μου έστειλαν πάντως tracking και αυτή τη στιγμή είναι στο δρόμο.

Πάντως από επικοινωνία είναι ότι καλύτερο έχω συναντήσει!

edit

Για όσους δεν το έχουν δει υπάρχει μια νέα rom εδώ http://www.droidwebspace.com/index.php/roms/72-update-v1-0-9-19-10-2012 με ελληνικά και υποστήριξη στο xda forum.

Αν κάποιος τη δοκιμάσει ας μας πει εντυπώσεις, μέχρι να έρθουν τα δικά μας να παίξουμε!

Edited by giwrgosth
Link to comment
Share on other sites

παντως για τις μπαταριες εχω πεσει σε κανα δυο ποστ που λενε οτι το ems πλεον δεν δεχεται δεματα που περιεχουν μπαταριες. Επισης ενα δικο μου ταμπλετ σταλμενο απο τελη Ιουλιου εχει κολλησει Γερμανια. Σιγουρα κατι εχει παιχτει και καλο ειναι οτι αγορες κανουμε να εχουν καποια ασφαλεια(paypal, escrow κτλ). Περιμενω τωρα νεο ταμπλετ με singapore post, για να δουμε τι θα γινει.....

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το έχουν δει υπάρχει μια νέα rom εδώ http://www.droidwebspace.com/index.php/roms/72-update-v1-0-9-19-10-2012 με ελληνικά και υποστήριξη στο xda forum.

Δεν έχει ελληνικά (είναι στη wishlist) και την έχουν φτιάξει και μοντάρει ρώσοι για τη ρωσία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ελληνικά (είναι στη wishlist) και την έχουν φτιάξει και μοντάρει ρώσοι για τη ρωσία.

Ουπς! Έχεις δίκιο!

Τα μισά διάβασα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω και εγώ το κινητό εδώ και μια βδομάδα. Μιλαω ταυτόχρονα και με μέλη της xda ώστε να τελειοποιήσουμε την custom ROM του gommers με ελληνικά menu κλπ... Έχω όμως πρόβλημα και έχουμε κολλήσει λίγο στην ελληνική υποστήριξη καθώς δεν μπορώ να πάρω σωστό backup. Έχει προσπαθήσει κάποιος να πάρει backup ; με ποια recovery και πόσο χρόνο του πήρε. Γιατί εμένα μου παίρνει ώωωωρες και δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται σωστά ώστε να αρχίσω τα πειράματα στην δικιά μου συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι που παρατήρησα και με εξέπληξε ευχάριστα: Το ξυπνητήρι χτυπάει ακόμα και όταν είναι κλειστό το τηλέφωνο! Με ένα απλό μπιπ-μπιπ και όχι τον ήχο που έχεις επιλέξει, αλλά χτυπάει! Άρα αυτό που πιστέυεται ότι κανένα Android δεν το κάνει, γίνεται!
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω αναλυτικό οδηγό για recovery, rootαρισμα και αναβάθμιση ROM του Newman N1. To κινητό έρχεται έτοιμο rootαρισμένο από την etotalk αλλά η recovery του είναι για τα σκουπίδια γι αυτό και έπαιρνε τόσες ώρες για ένα απλό backup. Εκεί έξω κυκλοφορεί η έκδοση1.0.9 που αναγνωρίζει 2,5Gigabyte εσωτερικής μνήμης και όχι μόνο 512MB. Eίναι στα Αγγλικά και μερικές άλλες γλώσσες ακόμα και σύντομα πιστεύω θα έχουμε και Ελληνικά

 

P.S. όντως το ξυπνητήρι χτυπάει με κλειστό το κινητό!!!!!!!!! Θα μας τρελάνουν οι κινέζοι τελείως!!!

Link to comment
Share on other sites

Τσακάλια δυνατούς σας βλέπω!!

Ετσι να το κάνουμε πλήρες το κινητό!

 

οσο για το ξυπνητήρι?

Με σώσατε!Ευτυχώς πλέον θα το κλείνω το βράδυ!

Αρης εδω,αρης παντού Αρης εκδίκηση και ντου ντου ντου ντου!!
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω αναλυτικό οδηγό για recovery, rootαρισμα και αναβάθμιση ROM του Newman N1. To κινητό έρχεται έτοιμο rootαρισμένο από την etotalk αλλά η recovery του είναι για τα σκουπίδια γι αυτό και έπαιρνε τόσες ώρες για ένα απλό backup. Εκεί έξω κυκλοφορεί η έκδοση1.0.9 που αναγνωρίζει 2,5Gigabyte εσωτερικής μνήμης και όχι μόνο 512MB. Eίναι στα Αγγλικά και μερικές άλλες γλώσσες ακόμα και σύντομα πιστεύω θα έχουμε και Ελληνικά

 

P.S. όντως το ξυπνητήρι χτυπάει με κλειστό το κινητό!!!!!!!!! Θα μας τρελάνουν οι κινέζοι τελείως!!!

Ποιά recovery έχεις βάλει; Έκανες backup/restore με αυτήν; Παίζει σωστά;

Το etotalk που βρήκε άραγε τα ελληνικά και τα έβαλε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν προλαβαίνω καθόλου αυτές τις μέρες αλλά μέσα στην βδομάδα θα προσπαθήσω να τα βάλλω όλα αναλυτικά

eLeKtriK EyE έβαλα την v6.0.1.2 γιατί ή v6.0.1.1 που ήταν περασμένη απο Etotalk ήταν μες στο πρόβλημα

Για όποιον κάτέχει τα αγγλκά (και για να με γλυτώσετε από κόπο να τα ξαναγράψω) τα παιδια από το xda εξηγούν την διαδικασία για Root και για να περαστεί η CWM v6.0.1.2.

 

First off all if you are not sure don't do anything because you can brick your phone!!!

I can not garenty anithing !!!

It your only responssability!!!

 

first watch this video (i know it's russian language, but i do it with only this video and I don't speak russian!!!!)

 

Step 1:

-download the following file

https://dl.dropbox.com/u/3392962/N1root.zip

-download and extract the following file

https:​/​/​dl.dropbox.com/​u/​3392962/​SP_Flash_Tool_v3.1222.00.zip

https://dl.dropbox.com/u/3392962/RecoveryN1.zip

 

 

 

Step 2 (video 0:14):

-Connect the phone to the computer

(video 0:24)

-After windows finish to search the driver, go to control panel and update the driver with the driver (check the subfolder driver on sptool directory)

 

Step 3 (video 1:23):

-start sp flash tool (as administrator)

-(video 1:29) click on scatter-loading and chose the file MT6577_Android_scatter_emmc.txt on the folder RecoveryN1

-on flash tool check if the only the check box recorvery is selectioned and point on the file recovery.img on the folder REcorveyN1

-(video 1:50)remove the usb connector and plug it again

 

Step 4 (video 2:19):

-click on download

-(video 2:23) remove the battery and plug it again

-(video 2:23) Wait until the you can see the green circle download ok

 

Step 5 (video 2:58):

-unplug the phone

-press volume + & power on

enjoy the recovery

 

 

 

Το μόνο που έχω να προσθέσω πως για drivers του κινητού για WIN 7 (32bit &64bit)θα κατεβάσεις απ εδώ και καλό είναι να είναι ανοιχτό το device manager των windows έτσι ώστε μόλις συνδέσουμε την συσκευή (η οποία θα είναι απενεργοποιημένη) να κάνουμε δεξί κλικ και να τούς βάλουμε αμέσως χειροκίνητα πριν προλάβουν να περάσουν τα win τα δικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να μου εξηγησει και μενα απο ETOTALK για να γλυτωσουμε σιγουρα(Παιζει?) το τελωνειο θα επιλεξω: no logo no word box & Send it as a Gift ... σωστα? μετα πια ειναι η πιο ασφαλης επιλογη? Air mail ? ems? dhl? γραφω κατι extra στo Special Instructions ??? Thanks in advance!
Mobile:Newman N1 ROM: Etotalk N1v1.0.7 Android version: 4.0.4
Link to comment
Share on other sites

Καποιος να μου εξηγησει και μενα απο ETOTALK για να γλυτωσουμε σιγουρα(Παιζει?) το τελωνειο θα επιλεξω: no logo no word box & Send it as a Gift ... σωστα? μετα πια ειναι η πιο ασφαλης επιλογη? Air mail ? ems? dhl? γραφω κατι extra στo Special Instructions ??? Thanks in advance!

DHL πάει κατά 99% τελωνείο, EMS εξαρτάτε, airmail κατά 99% όχι.

Επίσης δες και τη λύση του merimobiles που μπορεί να στο στείλει (εκτός από airmail) με μια κινέζικη courrier μέσω Αγγλίας που δεν έχει τελωνείο (ελπίζω!).

Το δικό μου πέρασε σήμερα από το εγγλέζικο τελωνείο και λογικά εδώ δε θα έχει πρόβλημα, αφού η αποστολή πια είναι από Αγγλία και επίσης το έχει και πιο φτηνό νομίζω.

Τώρα το κουτί αν γράφει κινητό, ή ναρκωτικά, ή χρυσός, ή πέτρες, το ίδιο είναι για τους τελωνειακούς. Αν είναι να το ανοίξουν θα το ανοίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να μου εξηγησει και μενα απο ETOTALK για να γλυτωσουμε σιγουρα(Παιζει?) το τελωνειο θα επιλεξω: no logo no word box & Send it as a Gift ... σωστα? μετα πια ειναι η πιο ασφαλης επιλογη? Air mail ? ems? dhl? γραφω κατι extra στo Special Instructions ??? Thanks in advance!

 

Να μην ζητήσεις DHL. Εμένα που είπαν πως θα μου το στείλουν με το απλό ταχυδρομείο και μου το έστειλαν μεσώ singaporepost (singpost.com) με tracking number. Έκανε γύρω στις 2-3 βδομάδες να έρθει. 10 μέρες έκοβε βόλτες στο εξωτερικό και μια βδομαδα Ελ βενιζ- τελωνειο-αθήνα-τοπικό κατάστημα. Να του γράψεις στην περιγραφή ότι το θες Gift και declare lower price.

TO παρέλαβα στην κανονική συσκευασία με δηλωμένο πάνω gift και 50$ στιν ετικέτα. Ούτε φόρουσ τελωνείου όυτε τίποτα. Τώρα αμα θες ζήτα και "no logo no word box" κακό δεν θα σου κάνει...

 

ps Το tracking number δουλευει και για τα ΕΛΤΑ οπότε έχεις πλήρη γνώση στο που βρίσκεται το πακέτο

Edited by ktsingos
Link to comment
Share on other sites

Μερικά πραγματάκια που με εκνευρίζουν στη μέχρι τώρα ενασχόληση:

 

1) Δυστυχώς δεν κάνει καλή ταυτοποίηση του τηλεφωνικού αριθμού με τα ονόματα. Συγκεκριμένα προσπαθεί να κάνει ταυτοποίηση ολόκληρου του αριθμού και όχι των 7 τελευταίων ψηφίων του όπως έκαναν τα Nokia. Έτσι το 6931234567 και το +306931234567 τα θεωρεί διαφορετικά τηλέφωνα...

 

 

Όποιος έχει κάποια λύση ας την προτείνει...

 

Και στην τελευταία rom που κυκλοφόρησε έχει το ίδιο πρόβλημα . Βρήκες καμία άκρη με αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελευταία rom που κυκλοφόρησε έχει το ίδιο πρόβλημα . Βρήκες καμία άκρη με αυτό το θέμα;
Αποθήκευσα όλους τους αριθμούς χωρίς το +30. Ημίμετρο, αλλά δεν έχω άλλη ιδέα...
Link to comment
Share on other sites

EleKtriK Eye,, μια χαζη ερωτηση μιας και δεν γνωριζω πολλα απο τηλεφωνα...επειδη το newman n1 ειναι ακριβοτερο στο etotalk απ οτι στο merimobiles εαν το αγοραζα απο το δευτερο μαγαζι, η δικια σου η cust rom επειδη εχει ελληνικά θα μπορουσε να εγκατασταθει σε ενα αλλο newman n1? εαν μας την εδινες φυσικα. ή την εχει κλειδωσει o etotalk και δεν βγαινει απο το τηλεφωνο? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

EleKtriK Eye,, μια χαζη ερωτηση μιας και δεν γνωριζω πολλα απο τηλεφωνα...επειδη το newman n1 ειναι ακριβοτερο στο etotalk απ οτι στο merimobiles εαν το αγοραζα απο το δευτερο μαγαζι, η δικια σου η cust rom επειδη εχει ελληνικά θα μπορουσε να εγκατασταθει σε ενα αλλο newman n1? εαν μας την εδινες φυσικα. ή την εχει κλειδωσει o etotalk και δεν βγαινει απο το τηλεφωνο? ευχαριστώ

Θεωρητικά, μπορεί να γίνει dump της ROM και να μπει σε άλλο τηλέφωνο, π.χ. με το nandroid backup. Δεν έχω πρόβλημα να το επιχειρήσω, αλλά δεν σου εγγυώμαι τίποτα, μπορεί ακόμα και να χαλάσει το τηλέφωνό σου.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω και εγω απο προχθες (etotalk).Ωραιοτατο κινητο το πρωτο μου στον κοσμο του Ανδρόιδ.

Δοκιμαζω διαφορα όπως το setcpu για να μαθω πεντε πραγματα.Μολις μαθω την ιστορια του θα περασω και εγω την moded rom απο xda

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...