Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους!

 

Θα ξεκινήσω με ένα review του προβλήματος που αντιμετώπιζα.

 

Πρίν λίγες μέρες αποφάσισα να κάνω root το τηλέφωνο για να πετάξω όλη τη σαβούρα.

Κατέβασα λοιπόν το titanium backup και άρχισα να πετάω ότι δεν χρησιμοποιώ συμπεριλαμβανομένου του splanner και του stock πληκτρολογίου μιας και χρησιμοποιώ το jorte και το swype αντίστοιχα. Πέταξα τις μισές εφαρμογές από το τηλέφωνο και κράτησα μόνο ότι χρησιμοποιώ.

Κάποια στιγμή λοιπόν πήγα να στείλω ένα mail και όταν πάτησα τον συνδετήρα για επισύναψη φωτογραφίας η εφαρμογή κράσαρε.

Αν πήγαινα να κάνω το ανάποδο (άνοιγμα φωτογραφίας και κοινή χρήση με mail) λειτουργούσε κανονικά. Προφανώς πάνω στην τρέλα μου να πετάξω όλη τη σαβούρα θα πέταξα και κάτι που δεν θα έπρεπε. Κάπου εκεί αποφάσισα να κάνω hard reset (vol down+power+menu) πιστεύοντας ότι έτσι θα λυθεί το πρόβλημα του mail ανακτώντας τις εφαρμογές που πέταξα στο root. Το reset έγινε αλλά όταν πήγα να ξεκινήσω την συσκευή συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να κάνω και πολλά μιας και δεν είχα πληκτρολόγιο!!!! Το swype μετά το reset έφυγε και το stock πληκτρολόγιο το είχα περτάξει μετά το root! Είχα δηλαδή ένα τηλέφωνο που μπορούσα μόνο να πάρω και να δεχτώ κλήσεις!

Η λύση ήταν μία. Να περάσω μέσω odin το επίσημο firmware 4.1.2 της Samsung για να ανακτήσω ξανά όλες τις εφαρμογές συμπεριλαμβανομένου και του πληκτρολογίου! Μετά από ώρες αναμονής μέχρι να κατέβει το firmware το πέρασα και από την Παρασκευή έχουν ξεκινήσει μια ύποπτη συμπεριφορά! Όπως θα δείτε και στα screenshots το wi-fi μου κάνει αποσυνδέσεις πολύ συχνά (πρίν το root καθόλου) και η αφύπνηση δείχνει ότι κάτι το ξυπνάει συνέχεια!

Όσο για το αν είναι smooth η κίνησή σου θα σας πω ότι κάποιοες φορές είναι και κάποιες άλλες όχι. Σαν κάτι να έχει μπεί μέσα, να το κάνει να αποσυνδέεται από το wi-fi να το ξυπνάει χωρίς λόγο και να το κάνει κάποιες στιγμές πολύ "βαρύ".

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει αλλά είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποια λύση θα έχετε.

Συγνώμη αν κούρασα, ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Edited by cayman84
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι αποσυνδέσεις γίνονται στο ίδιο Router που ήσουνα και πριν; Δεν νομίζω να παίζει το Root κάποιο ρόλο σε όλο αυτό.

Τώρα σχετικά με τις αφυπνίσεις είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το PowerManagerService και ησύχασα μόνο όταν άλλαξα Kernel (Perseus).

Για το NetworkLocationLocator προφανώς κάποια εφαρμογή το χρησιμοποιεί συχνά οπότε πρέπει να την εντοπίσεις.

Φυσικά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην έχει "κάτσει" καλά το Firmware. Σε αυτήν την περίπτωση δυστυχώς περνάς πάλι το Firmware αφού κάνεις πάλι τα απαραίτητα wipes.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι αποσυνδέσεις γίνονται στο ίδιο router που ήμουνα και πριν.

 

Όπως σου είπε ο Νικος @superuser περνάς πάλι το firmware κάνοντας factory reset και παρακολουθεις πως θα πάει .

 

 

edit : μια ερώτηση , ορίζω ως προεπιλογή το swype+dragon απο τις ρυθμίσεις και μόλις κλειδώσω και ανοίξω το τηλέφωνο εμφανίζεται ξανά το stock πληκτρολόγιο ......γιατί έτσι ? :confused::confused:

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ποιον κερνελ φορεσες πανω??

red pill:)

Αν εννοείς το Simplistic Framework το έχει ξεχωριστά για φλασάρισμα. :)

http://www.wuala.com/amnodaniel/Samsung%20Note%20ll/

 

Την phoenix έχω πολύ καιρό να την βάλω...δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.

Επίσης Xposed installer και XposedAppSettings για αλλαγή του dpi σε οποιαδήποτε εφαρμογή θέλουμε μπορείς να το εγκαταστησεις μετά και λειτουργεί κανονικά. :)

 

ok φιλε τα βρηκα ολα..!:)

εχω παθει ζημια μιλαμε με την ρομ!

οχι απλα το κινητο πεταει εγινε ΠΥΡΑΥΛΟΣ...

σαφως ανώτερη η ρομ απο φινιξ και σαφως ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει στο θηριακι μου!

και ο launcher που εχει ο τυπος τα σπαει αλλα και ο νοβα παει σφαιρα..

πραγματικα επαθα πλακα!

σε εμενα ολα δουλεψαν ρολοι!

και η επαναφορα στο nova και απο το τιτανιουμ και γενικα ολα..!

ο τυπος εχει κανει τρομερη δουλεια μπραβο του..

 

ααααα να μην το ξεχασω εχεις καποιο λινκ για το dialer του τομτομ?

Link to comment
Share on other sites

red pill:)

 

 

ok φιλε τα βρηκα ολα..!:)

εχω παθει ζημια μιλαμε με την ρομ!

οχι απλα το κινητο πεταει εγινε ΠΥΡΑΥΛΟΣ...

σαφως ανώτερη η ρομ απο φινιξ και σαφως ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει στο θηριακι μου!

και ο launcher που εχει ο τυπος τα σπαει αλλα και ο νοβα παει σφαιρα..

πραγματικα επαθα πλακα!

σε εμενα ολα δουλεψαν ρολοι!

και η επαναφορα στο nova και απο το τιτανιουμ και γενικα ολα..!

ο τυπος εχει κανει τρομερη δουλεια μπραβο του..

 

ααααα να μην το ξεχασω εχεις καποιο λινκ για το dialer του τομτομ?

 

Ποιό dialer εννοείς; Δεν έχω καταλάβει.

Εγώ έχω αυτον που είχε και ο motomoto μου άλλαξε το "αρχείο κλήσεων" στην απάνω μπάρα σε "ιστορικό" για να μην χρειάζεται scrolling. :)

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Ποιό dialer εννοείς; Δεν έχω καταλάβει.

Εγώ έχω αυτον που είχε και ο motomoto μου άλλαξε το "αρχείο κλήσεων" στην απάνω μπάρα σε "ιστορικό" για να μην χρειάζεται scrolling. :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4709690#post4709690

:)

 

για αυτον μιλουσες ετσι?

αυτον που δεν χρειαζεται scrolling..

νομιζα οτι βγηκε κατι αλλο για αυτο ρωτησα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει οσων αφορα το simplistic framework? Το εγκατεστησα στην amnosferum, αλλα δεν ξερω τι και πως απο δω κ περα..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει οσων αφορα το simplistic framework? Το εγκατεστησα στην amnosferum, αλλα δεν ξερω τι και πως απο δω κ περα..

 

Τι θελεις να κανεις Στεφανε?Το κατεβασες επι πληρωμης?Ψαξε μια εφαρμογη με το ονομα simplistic control και θα βγαλεις ακρη σιγουρα..Δεν ειναι δυσκολο..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Τι θελεις να κανεις Στεφανε?Το κατεβασες επι πληρωμης?Ψαξε μια εφαρμογη με το ονομα simplistic control και θα βγαλεις ακρη σιγουρα..Δεν ειναι δυσκολο..

 

Οκ, κατσε να το ψαξω.. σε ευχαριστω φιλε...

 

Edit: οκ, εγκατεστησα το simplistic control... να φανταστω περα απο τις δυνατοτητες που σου δινει η εφαρμογη για να παραμετροποιησεις, πρεπει να κυκλοφορουν και διαφορα mods στην κοινοτητα για custom icons, toggles και διαφορα τετοια ε?? Τα οποια τα περνας με recovery...

Edited by stefano_d23
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4709690#post4709690

:)

 

για αυτον μιλουσες ετσι?

αυτον που δεν χρειαζεται scrolling..

νομιζα οτι βγηκε κατι αλλο για αυτο ρωτησα...

 

Εννοώ αυτόν...

Αν σου αρέσει κατέβασέ το και καν το εγκατάσταση από recovery. :)

 

http://db.tt/f3FRS0i6

 

@Stefanos23 εδώ δοκιμασμένα battery icons που τα περνάς όπως σου έγραψε ο M7ixalis.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2163347

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατσε να το ψαξω.. σε ευχαριστω φιλε...

 

Edit: οκ, εγκατεστησα το simplistic control... να φανταστω περα απο τις δυνατοτητες που σου δινει η εφαρμογη για να παραμετροποιησεις, πρεπει να κυκλοφορουν και διαφορα mods στην κοινοτητα για custom icons, toggles και διαφορα τετοια ε?? Τα οποια τα περνας με recovery...

 

Custom toggles icons δεν έχω βρει εκτός αν περάσεις κάποιο θέμα ή custom rom ,αυτό που έιχα βρει είναι battery icons που τα περνάς σαν ένα κανονικό apk.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτόν...

Αν σου αρέσει κατέβασέ το και καν το εγκατάσταση από recovery. :)

 

http://db.tt/f3FRS0i6

 

τον περασα ηδη...:)

ποοο ρε φιλε άψογος πραγματικα! thanks...

:)

ο τομτομ εχει κανει απίστευτη δουλεια μπραβο του! του χρωστάμε πολλα...!:)

σε γενικες γραμμες αψογη ρομ αψογα τα μοντ....αψογο κινητο....:p

Link to comment
Share on other sites

Custom toggles icons δεν έχω βρει εκτός αν περάσεις κάποιο θέμα ή custom rom ,αυτό που έιχα βρει είναι battery icons που τα περνάς σαν ένα κανονικό apk.

 

Για custom toggle icons δοκιμαστε αυτο μεσω simplistic framework http://d-h.st/Ae0

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε custom icons στα toggles εχω αυτα, τα εχω και μεσα στο θεμα μου...

Αλλαζουν κανονικα τα χρωματα απο το simplistic control...

@freddaras με βαπτισες gps? απο motomoto σε tomtom? :lol::lol:

 

Download

 

http://i794.photobucket.com/albums/yy222/motomoto00/2013-05-19093018_zps42f515f8.png

Edited by motomoto00
Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε custom icons στα toggles εχω αυτα, τα εχω και μεσα στο θεμα μου...

Αλλαζουν κανονικα τα χρωματα απο το simplistic control...

@freddaras με βαπτισες gps? απο motomoto σε tomtom? :lol::lol:

 

Download

 

http://i794.photobucket.com/albums/yy222/motomoto00/2013-05-19093018_zps42f515f8.png[/url]

 

:lol:

χεχεχεχε απο γρηγοράδα φιλε...

να εισαι καλα και παλι καλα για το link thanks!:)

Link to comment
Share on other sites

Για custom toggle icons δοκιμαστε αυτο μεσω simplistic framework http://d-h.st/Ae0

 

Αν θελετε custom icons στα toggles εχω αυτα, τα εχω και μεσα στο θεμα μου...

Αλλαζουν κανονικα τα χρωματα απο το simplistic control...

Επιβεβαιώνω οτι δουλεύουν και τα δυο με το simplistic σε stock deodex rom .

Ευχαριστούμε :up:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε custom icons στα toggles εχω αυτα, τα εχω και μεσα στο θεμα μου...

Αλλαζουν κανονικα τα χρωματα απο το simplistic control...

@freddaras με βαπτισες gps? απο motomoto σε tomtom? :lol::lol:

 

Download

 

http://i794.photobucket.com/albums/yy222/motomoto00/2013-05-19093018_zps42f515f8.png

 

Τα εγκατεστησα... αψογα... τελικα κανει δουλεια το simplistic... το ειχα παρεξηγησει... :)

Link to comment
Share on other sites

edit : μια ερώτηση , ορίζω ως προεπιλογή το swype+dragon απο τις ρυθμίσεις και μόλις κλειδώσω και ανοίξω το τηλέφωνο εμφανίζεται ξανά το stock πληκτρολόγιο ......γιατί έτσι ? :confused::confused:

 

Δεν θυμάμαι αν μου το έκανε αυτό αλλά έχω εγκαταστήσει αυτήν την εφαρμογή για εναλλαγή πληκτρολογίων και όλα δουλεύουν άψογα.

Αν δεν την έχεις ρίξε μια ματιά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τα εγκατεστησα... αψογα... τελικα κανει δουλεια το simplistic... το ειχα παρεξηγησει... :)

 

Για να καταλάβεις σε συγκριτικά μεγέθη, ο LegentK95 με το Simplistic στο Note κάνει περίπου ότι ο Jkay στο S2-3:D

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις σε συγκριτικά μεγέθη, ο LegentK95 με το Simplistic στο Note κάνει περίπου ότι ο Jkay στο S2-3:D

 

Χαχααχχχαχα.... δεν μου λες, τωρα που εβαλες το simplistic, δουλευει το script της amnosferum για μηδενικο delay οταν πατας την συσκευη να ξεκλειδωσει??

Link to comment
Share on other sites

Χαχααχχχαχα.... δεν μου λες, τωρα που εβαλες το simplistic, δουλευει το script της amnosferum για μηδενικο delay οταν πατας την συσκευη να ξεκλειδωσει??

 

Το Simplistic το βάζω πάντα από την αρχή σε μια εγκατάσταση. Δεν ξέρω πως θα ξεκλείδωνε χωρίς αυτό, πάντως και τώρα ξεκλειδώνει άμεσα. Δεν βλέπω κάποια καθυστέρηση...:)

Link to comment
Share on other sites

Το Simplistic το βάζω πάντα από την αρχή σε μια εγκατάσταση. Δεν ξέρω πως θα ξεκλείδωνε χωρίς αυτό, πάντως και τώρα ξεκλειδώνει άμεσα. Δεν βλέπω κάποια καθυστέρηση...:)

 

Τωρα που σε βρηκα θα σε ζαλισω... καιρο εχεις στην lockscreen? Δεν μου τον βγαζει εμενα...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που σε βρηκα θα σε ζαλισω... καιρο εχεις στην lockscreen? Δεν μου τον βγαζει εμενα...

 

Δεν βάζω γιατί καταναλώνει μπαταρία, αλλά τώρα που το δοκίμασα τον βγάζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω γιατί καταναλώνει μπαταρία, αλλά τώρα που το δοκίμασα τον βγάζει κανονικά.

 

Κατι θα εσβησα καταλαθος και δεν μου το βγαζει... βλεπω επισης οτι στην multiwindow bar εχει πολυ λιγες εφαρμογες για να επιλεξεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...