Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να 'σαι καλά συμφορουμιτη.

Ανυπομονω ν παω σπίτι να ανοιξω υπολογιστή να φλασαρω.

Αν θυμάμαι καλά,wipe data κάνω;καλα θα συμβουλευτώ και youtube.

 

Αν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής ρομ με διατήρηση εφαρμογών μου κτλ,να το προτιμήσω, ή καλύτερα clean install;

 

Υγ.κατεβασα μια εφαρμογή twrp αλλά στο "select a file to flash" ,βλέπει τον φάκελο της ρομ ασυμπιεστο.

Γενικά, μου φάνηκαν αχαρτογραφητα νερά (είχε και καμία δεκαριά εκδόσεις του note2), οπότε το άφησα προς το παρόν,μην βρεθω προ εκπλήξεως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edit:

Διαβασα στην προηγούμενη σελίδα ότι κάνω και τα τρία wipe.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@johnskop

Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα υλικου η περιπτωση σου, αλλιως θα εμπαινε σε loop μολις με το reboot του φλασαρισματος.

Δεν θα σ' αρεσει αυτο που θα σου προτεινω, αλλα δεν βλεπω αλλη λυση.

1. Κατεβασε την πιο προσφατη ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ρομ 4.4.2 απο το sammobile (δεν χρειαζεται υποχρεωτικα να ναι η ελληνικη).

2. Περασε την με odin στη συσκευη και ζησε μ' αυτην 1-2 μερες, κανοντας και restart και εγκατασταση εφαρμογων. Υποψιν οτι ετσι χανεις το ρουτ αλλα για τωρα αυτο δεν πειραζει αφου σκοπος ειναι να δουμε οτι δεν εχει προβλημα υλικου η συσκευη.

3. Αφου τσεκαρεις οτι δουλευουν ολα σωστα (bt, wifi, camera, restarts) τοτε ξανά μανά περνας πρωτα το twrp και μετα τη ρομ που θες με τα αναγκαια wipes αλλα κατα προτιμηση χωρις backup, καθαρη εγκατασταση των παντων.

 

Και παλι εδω ειμαστε.

 

 

@thou_bou

Οτι εμαθα στα κινητα, αλλα και στα υπολοιπα, το εμαθα με ΠΟΛΥ επαναληψη. Αφου δεις και μαθεις απ εξω ενα απο τα βιντεακια, τοτε, ανετος, κανεις τον πειραματισμο σου. Και θα δεις οτι η συσκευη με καστομ ρομ στεκεται ανετα ακομα και σημερα.

Link to comment
Share on other sites

να ειστε καλα παιδια.

πέρασα την Pulse_ROM_5_0,

ελπίζω αυτη να ειναι η "σωστη", που ηθελα για πληρη χρηση του spen.

(επιλεγοντας install zip, μου εβγαλε ενα μηνυμα "no md5 file found, skipping).

τωρα

αναμενω να μπουταρει.

 

 

edit: δεν ειχε εγγραφη κλησης αυτη.

περασα την Eclipse extreme rom v2 by Onirama και αναμενω να εκκινησει.

 

edit2: μολις ειδα τα πολυχρωμα διαστημικα κυκλακια εκκινησης... η καλη μερα απ το πρωι φαινετα :)

ευχαριστουμε δημιουργέ ρομ Eclipse extreme rom v2 by Onirama :)

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες κατεβασα και την ελληνικη 4.4.2, την εγκατεστησα αλλα δεν δουλεψε... Ετσι πηγα ξανα σε twrp και custom rom. Θα το δοκιμασω οπως λες fioravanti
Link to comment
Share on other sites

Τα ρομ 4.4.2 με τα 4.4.4 δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.Πρεπει να γινει wipe παντου γιατι εχουν διαφορετικα αρχεια συστηματος.Επειδη καποιοι δεν το γνωριζουν η δεν καταλαβαινουν με αποτελεσμα να εχουν συνεχη fc πρεπει να βαλουν με οντιν μια official 4.4.2 και στην ιδια την official εφοσον εγκατασταθει και μπουταρει κανονικα μετα να κανουν απαραιτητα hard reset να καθαρισει οτι υπολειμματα εμειναν απο λαθη εγκαταστασεων διαφορετικων λειτουργικων.Καλο θα ειναι να μεινουν μετα απο hard reset λιγες μερες με την official μια και στην v5 που θα ανεβει τις επομενες μερες εχουν διορθωθει και μερικα αλλα προβληματα που παρατηρουνται σε μερικους χρηστες πχ.call drops δικτυων μικρη εμβελεια bt. κτλ.Εννοειται οτι για να πανε στην 4.4.4 την οποια θα περασουν στην sd card πρεπει να γινει παλι παντου wipe καθαρισμος (προσοχη απαραιτητος internal memory) για να μεινει μονο ο bootloader . Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Τα ρομ 4.4.2 με τα 4.4.4 δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.Πρεπει να γινει wipe παντου γιατι εχουν διαφορετικα αρχεια συστηματος.Επειδη καποιοι δεν το γνωριζουν η δεν καταλαβαινουν με αποτελεσμα να εχουν συνεχη fc πρεπει να βαλουν με οντιν μια official 4.4.2 και στην ιδια την official εφοσον εγκατασταθει και μπουταρει κανονικα μετα να κανουν απαραιτητα hard reset να καθαρισει οτι υπολειμματα εμειναν απο λαθη εγκαταστασεων διαφορετικων λειτουργικων.Καλο θα ειναι να μεινουν μετα απο hard reset λιγες μερες με την official μια και στην v5 που θα ανεβει τις επομενες μερες εχουν διορθωθει και μερικα αλλα προβληματα που παρατηρουνται σε μερικους χρηστες πχ.call drops δικτυων μικρη εμβελεια bt. κτλ.Εννοειται οτι για να πανε στην 4.4.4 την οποια θα περασουν στην sd card πρεπει να γινει παλι παντου wipe καθαρισμος (προσοχη απαραιτητος internal memory) για να μεινει μονο ο bootloader .

 

Καταρχην, ευχαριστουμε πολυ για τις γνωσεις που μοιραζεσαι μαζι μας.

Αρα οπως τα γραφεις σημαινει οτι απο την custom 4.4.4 πρεπει πριν να γινουν μεσω twrp ολα τα wipe (και format data) και μετα μεσω odin η εγκατασταση της official 4.4.2 ;

'H αρκει η εισοδος μεσω odin και εγκατασταση της official; Εγω αυτο το τελευταιο εκανα προχθες και δεν δουλεψε η official παρολο που εγινε η εγκατασταση.

Αληθεια, με την εξωτερικη καρτα μνημης πρεπει να κανω κατι; Γιατι μεχρι τωρα δεν την πειραζω καθολου....

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να μεινουν μετα απο hard reset λιγες μερες με την official μια και στην v5 που θα ανεβει τις επομενες μερες εχουν διορθωθει και μερικα αλλα προβληματα που παρατηρουνται σε μερικους χρηστες πχ.call drops δικτυων μικρη εμβελεια bt. κτλ.Εννοειται οτι για να πανε στην 4.4.4 την οποια θα περασουν στην sd card πρεπει να γινει παλι παντου wipe καθαρισμος (προσοχη απαραιτητος internal memory) για να μεινει μονο ο bootloader .

Καλομελετα κιερχεται akis s_wind, νασαι καλα, κανενα μοσχευμα απο το 8αρι βρεθηκε, η too old to nougat, too young to die?

Edited by dimirass
Link to comment
Share on other sites

εγω δηλωνω υπερευχαριστημενος με την 4.4.4.

 

ενα μικρό κατιτίς θα ηθελα ακομα, double tap to unlock & lock ωστε να μην καταπονονείται το κουμπακι οn/off.

 

υπάρχει τετοια δυνατότητα προσθήκης ? ]ή εστω, σχετική καταλληλη εφαρμογη ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

εγω δηλωνω υπερευχαριστημενος με την 4.4.4.

 

ενα μικρό κατιτίς θα ηθελα ακομα, double tap to unlock & lock ωστε να μην καταπονονείται το κουμπακι οn/off.

 

υπάρχει τετοια δυνατότητα προσθήκης ? ]ή εστω, σχετική καταλληλη εφαρμογη ?

Για κλείδωμα με double tap χρησιμοποιώ τον Nova Launcher που έχει αυτή τη δυνατότητα (και άπειρες ακόμα). Για ξεκλείδωμα υπάρχουν εφαρμογές στο Play Store, αλλά πιστεύω τρώνε μπαταρία.

Ο Agni kernel έχει επιλογή touch wake αλλά μέχρι 30 sec. Μήπως ο Άκης μπορεί να το πειράξει;

Edited by ilmas

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Για κλείδωμα με double tap χρησιμοποιώ τον Nova Launcher που έχει αυτή τη δυνατότητα (και άπειρες ακόμα). Για ξεκλείδωμα υπάρχουν εφαρμογές στο Play Store, αλλά πιστεύω τρώνε μπαταρία.

Ο Agni kernel έχει επιλογή touch wake αλλά μέχρι 30 sec. Μήπως ο Άκης μπορεί να το πειράξει;

 

 

το κλειδωμα ειναι πιο χρησιμο και ο νοβα απ'οτι ειδα, ειναι ενσωματωμενος.θα ψαξω λιγο τις ρυθμισεις του, ελπιζω να μην υπαρχει μονο στην προ εκδοση.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα στην εποχη των δεινοσαυρων με τη εγκατασταση της official 4.4.2 :lol:

Τελικα με τις οδηγιες του s_wind (τον ευχαριστω πολυ) δεν ηταν δυσκολο.

Απο την twrp εκανα format data και ολα τα wipe (και internal memory) και μετα μεσω odin εβαλα την official.

Με το που ανοιξε, το εκλεισα και ξαναεκανα ενα hard reset και τωρα ειμαι σε αναμονη της νεας rom...

Προς το παρων φαινεται να λειτουργουν ολα καλα...Να ηρεμησω και λιγο με το κινητο!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την προτελευταία του Ακη ,και μπορώ να πω ότι το κινητό εχει αρχίσει να παρακαλάει να αυτοκτονήσει.

Ξεκίνησε αξιοπρεπεστατα ,αλλά έχει γίνει τόσο αργο που φαίνεται σαν να κολλάει διαρκώς .

Για να ανοίξει μια καινούργια καρτέλα ο browser σφίγγεται πιο πολύ και από το Σταλονε όταν ήταν νταλικέρης και έκανε μπραντεφερ αγώνες για την αγάπη του γιου του.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω την προτελευταία του Ακη ,και μπορώ να πω ότι το κινητό εχει αρχίσει να παρακαλάει να αυτοκτονήσει.

Ξεκίνησε αξιοπρεπεστατα ,αλλά έχει γίνει τόσο αργο που φαίνεται σαν να κολλάει διαρκώς .

Για να ανοίξει μια καινούργια καρτέλα ο browser σφίγγεται πιο πολύ και από το Σταλονε όταν ήταν νταλικέρης και έκανε μπραντεφερ αγώνες για την αγάπη του γιου του.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς το ίδιο φαινόμενο. Το κινητό σέρνεται κυριολεκτικά (κάτι YouTube, Facebook, Browser, ακόμη και στο Phone App). Είμαι έτοιμος να αγοράσω νέα συσκευή, καθώς δεν τραβάει άλλο το πράγμα. Αν ήταν πιο φτηνό τώρα το Note 8 θα το είχα αγοράσει επιτόπου. Σκέψου ότι πριν μισή ώρα μπήκα από τα νεύρα μου να παραγγείλω το 1+5 και είναι out of stock, οπότε σταμάτησα προσωρινά και περιμένω να δω τι θα κάνω. Είμαι ανάμεσα σε S8, Note 8, Mate 10 (αν έρθει προς Ευρώπη μεριά το απλό), 1+5 και σκέφτομαι και διάφορα mid ranges της Xiaomi, αλλά κοιτώντας κάτι συγκριτικά κάμερας (αυτά ήταν χειρότερα από το Note II), άλλαξα γνώμη. Με βλέπω να επιστρέφω στην 4.4.2 official για να βγάλω κάποιο διάστημα και μετά βλέπουμε και πάλι.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε τοτε την note pro 2.0 του ακιςς. Την εχω ενα χρονο και παροτι εχω βαλει-βγαλει αρκετες σκουπιδοεφαρμογες, το κινητο παει ακομα μπαλα. Οχι βεβαια οπως την πρωτη μερα του φλασαρισματος, αλλα πολυ καλα.

Αν ψαξετε παντως στο νημα, καπου αναφερει ο ακιςς οτι με τον καιρο "μπουκωνουν" ολες οι ρομ λογω χρησης και εφαρμογων, κι εδινε αν θυμαμαι καλα και οδηγιες αντιμετωπισης.

Η μονη ρομ (οχι οτι εχω δει και απειρες βεβαια) που σχεδον τρια χρονια δεν εχει χειροτερεψει στο παραμικρο ειναι η στοκ του νοτε4. Ισως να φταινε και τα μηνιαια security updates, αλλα δεν εχει χασει στο παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

Στο προτελευταιο ρομ υπηρχαν προβληματα στο framework το εχω ξαναγραψει .

 

v5 rom battery save χωρις να μειωθουν στο ελαχιστο οι επιδοσεις.:ninja:

22553047_766785236826957_1474189911769269357_o.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=1cb94ea1e8ad0e1076ce84244c6e30cd&oe=5A6DE124

 

22550466_766785183493629_4185969580025196301_o.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=6d0f49706422b738cc7e37bcce86aa1a&oe=5A7903F1

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Φιρί φιρί το πας...

 

Same Sh1t...Different Day

 

Οχι γιατι λενε οι καινουργιες συσκευες κρατανε καλυτερα εχουν μεγαλυτερες μπαταριες καλυτερες cpu οι εφαρμογες πλεον ειναι πολυ ενεργοβορες κτλ και δεν τις σηκωνει ο 'Παππους'....Γατακια:p:p:pΑς ειναι καλα το Note 8 που εκανε το χρεος του και δανεισε και αλλα αρχεια συστηματος στον παππου του και τωρα δεν κατεβαινει η μπαταρια με τιποτα.:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε τρελό αγόρι αλλά πρέπει να την φλασαρουμε κιόλας...

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι λενε οι καινουργιες συσκευες κρατανε καλυτερα εχουν μεγαλυτερες μπαταριες καλυτερες cpu οι εφαρμογες πλεον ειναι πολυ ενεργοβορες κτλ και δεν τις σηκωνει ο 'Παππους'....Γατακια:p:p:pΑς ειναι καλα το Note 8 που εκανε το χρεος του και δανεισε και αλλα αρχεια συστηματος στον παππου του και τωρα δεν κατεβαινει η μπαταρια με τιποτα.:D

Άκη, επειδή ο fioravanti μού έφερε νοσταλγία, να γυρίσω λίγο στη Note pro 2.0 ή θα ανεβάσεις σύντομα τη V5;

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Άκη, επειδή ο fioravanti μού έφερε νοσταλγία, να γυρίσω λίγο στη Note pro 2.0 ή θα ανεβάσεις σύντομα τη V5;

 

Θα αργησει να ανεβει λιγο γιατι θα παω ιταλια 2 μερες πηρα αδεια απο τις εργασιες μου για το παιχνιδι με την ΑΕΚ και μετα που θα γυρισω θα φτιαξω κατι png στο συστημα.Οποτε αργει λιγο ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Θα αργησει να ανεβει λιγο γιατι θα παω ιταλια 2 μερες πηρα αδεια απο τις εργασιες μου για το παιχνιδι με την ΑΕΚ και μετα που θα γυρισω θα φτιαξω κατι png στο συστημα.Οποτε αργει λιγο ακομα...

 

ενα ευχαριστω κι απο εμενα φιλε Ακη για την ωραια σου ρομ.

Εμενα, κατι μαλλον μ εχει ξεφυγει, απο πειραγματακια και στα sms ενω ξεκιναω με 160διαθεσιμους χαρακτηρες, μετα απο 1-2 γραμματα, παίφτει στους 60κατι.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

ενα ευχαριστω κι απο εμενα φιλε Ακη για την ωραια σου ρομ.

Εμενα, κατι μαλλον μ εχει ξεφυγει, απο πειραγματακια και στα sms ενω ξεκιναω με 160διαθεσιμους χαρακτηρες, μετα απο 1-2 γραμματα, παίφτει στους 60κατι.

Στις ρυθμίσεις SMS / εισαγωγή λειτουργίας τσέκαρε "Αλφάβητο GSM".

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις SMS / εισαγωγή λειτουργίας τσέκαρε "Αλφάβητο GSM".

 

να'σαι καλα φιλε.

ελπιζω οτι θα χαρειτε, ενημερωνοντας σας, οτι το μαγαζακι του skroutz που εχει την 3.100mah αυθεντικη μπαταρια προς 6.5ευρω περιπου, εχει παρτίδα με αναγραφόμενη ημερομηνία 18-12-2015!

παρελαβα σημερα.

 

φορτιζω προς το παρον την παλια πριν την "αποσυρω", ωστε να μην "χαλάσει/ξεχαστει', γεμιζω την καινουρια και ενημερωνω για πιθανή βελτίωση αυτονομίας του κινητου μας.

 

νομιζω οτι ειναι ενα android που, μετα την 3η φορα που το απεκτησα, θα το κρατησω έως οτου μου αφησει χρονους.

έστω και με δευτερη εφεδρικη σιμ μεσα.

αυτα τα σημαδακια στο νικελ να μην ειχε βρε κοπελια που το κατείχες...αλλά ενταξει, για 80ευρω που μου το πούλησες , ειμαι υπερευχαριστημενος.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα φιλε.

ελπιζω οτι θα χαρειτε, ενημερωνοντας σας, οτι το μαγαζακι του skroutz που εχει την 3.100mah αυθεντικη μπαταρια προς 6.5ευρω περιπου, εχει παρτίδα με αναγραφόμενη ημερομηνία 18-12-2015!

παρελαβα σημερα.

 

φορτιζω προς το παρον την παλια πριν την "αποσυρω", ωστε να μην "χαλάσει/ξεχαστει', γεμιζω την καινουρια και ενημερωνω για πιθανή βελτίωση αυτονομίας του κινητου μας.

 

νομιζω οτι ειναι ενα android που, μετα την 3η φορα που το απεκτησα, θα το κρατησω έως οτου μου αφησει χρονους.

έστω και με δευτερη εφεδρικη σιμ μεσα.

αυτα τα σημαδακια στο νικελ να μην ειχε βρε κοπελια που το κατείχες...αλλά ενταξει, για 80ευρω που μου το πούλησες , ειμαι υπερευχαριστημενος.

Ενημέρωσέ μας για την μπαταρία, με ενδιαφέρει.

Αν θέλεις να γίνει σαν καινούριο το Note σου, στο ebay υπάρχουν πλαίσια πολύ φτηνά (π.χ. https://www.ebay.com/itm/Valuable-Phone-Middle-Plate-Frame-Housing-Bezel-For-Samsung-Galaxy-Note-2-N7100-/253102219196?var=&hash=item3aee115fbc:g:V0MAAOSwdzVXvUQV) και αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου το αλλάζεις. Εγώ το έχω αλλάξει μερικές φορές και είναι σαν καινούριο το κινητό!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσέ μας για την μπαταρία, με ενδιαφέρει.

Αν θέλεις να γίνει σαν καινούριο το Note σου, στο ebay υπάρχουν πλαίσια πολύ φτηνά (π.χ. https://www.ebay.com/itm/Valuable-Phone-Middle-Plate-Frame-Housing-Bezel-For-Samsung-Galaxy-Note-2-N7100-/253102219196?var=&hash=item3aee115fbc:g:V0MAAOSwdzVXvUQV) και αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου το αλλάζεις. Εγώ το έχω αλλάξει μερικές φορές και είναι σαν καινούριο το κινητό!

 

!!!

επαθα πλακα φιλε με το λινκ σου!

αν το παραγγειλω και βρισκεσαι εντος Αττικής, "αναλαμβανεις" να κανουμε μαζι την μεταμοσχευση?

με το συγκεκριμενο που παρεθεσες, προφανως και γινεται μαυρο από λευκο. (το προτιμω σκουρο).

 

με την καινουρια μπαταρια, που θα του βαλω σε λιγο, καλο ειναι να την αφησω να αποφορτιστει μεχρι το 20% και μετα να φορτισω μεχρι 80% , ξεφορτισω στο 20% κτλ, για μερικους κυκλους?

 

 

Έχει φορτιο 17% η καινουρια μπαταρια.

σε καμια ωρα μαλλον θα την φορτησω.αλλιως το πρωι.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...