Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα κατάφερα σας ευχαριστώ πολύ. Τώρα αντιμετωπίζω άλλο σοβαρό πρόβλημα. Δεν δουλεύει η σιμ μου!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα κατάφερα σας ευχαριστώ πολύ. Τώρα αντιμετωπίζω άλλο σοβαρό πρόβλημα. Δεν δουλεύει η σιμ μου!

 

Για καντο λιανα...τι εννοεις δεν δουλευει η σιμ?

Link to comment
Share on other sites

Για καντο λιανα...τι εννοεις δεν δουλευει η σιμ?

 

Ναι δεν μου την διαβάζει και δεν έχω άλλη να δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Εάν πας settings> about device> status σου δείχνει αριθμό IMEI;

Εάν όχι, έχει πρόβλημα το EFS.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εάν πας settings> about device> status σου δείχνει αριθμό IMEI;

Εάν όχι, έχει πρόβλημα το EFS.

 

Κανονικά μου δείχνει!

Ενημέρωση:

To έφτιαξα, πέρασα μια στοκ ρομ!

Edited by spyros96
Link to comment
Share on other sites

επειδη πολυ προσφατα περασα μεγαααλη λαχταρα με το twrp2.8.6 εχασα ιμει efs δυκτιο συνηστω να βαλετε αλλη εκδοση και οχι την 2.8.6,και για να διορθωσω την ελειψη δυκτιου εβαλα αυτο https://www.dropbox.com/s/mly0cl3qpkjb2qk/nd3_N7100_Patched_Modem_CWM.zip το οποιο λειτουργει ΜΟΝΟ σε 4.4.2.επισης να σημειωσω την αφανταστη βοηθεια που ειχα και απο τον συμφορουμιτη akiss_.επισης για ρεκοβερυ philz εγγυηση.συγνωμη αλλα καικα στο γαλα και φυσαω και το γιαουρτι:cool: Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση σε οσους χρησιμοποιουν philz.ειχα twrp και περασα philz οταν περναμε μια rom κανουμε τα wipe αλλα στο philz γραφει και clean to install a new rom. να το κανω η οχι?
Link to comment
Share on other sites

πατωντας clean install κανει αυτα που θα εκανες χειροκινητα και ισως κατι παραπανω.κανε ομως καλυτερα μονος σου τουλαχιστον τα 3 wipes.βασικα το ιδιο ειναι το αποτελεσμα και στους 2 τροπους.(εννοω data-cashe-dalvik.το τριτο ειναι στην επιλογη advance) Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω κι εγώ παιδιά...Με αφορμή το πρόβλημα που είχε το τελευταίο παλικάρι. Έχω περάσει ρώσικη την 4.4.2 μετά από κάποια προβλήματα που είχα με την τελευταία ROM.. Τη στιγμή που μιλάμε δεν έχω recovery, ούτε μπορώ να περάσω. Όταν λέω δεν έχω, εννοώ ότι μπαίνει στο menu με τον συνδιασμό πλήκτρων, μου εμφανίζει το μήνυμα καμμιά εντολή και όταν πάω να flashάρω οποιοδήποτε zip απλά δεν το κάνει.

 

Καμμιά πρόταση;;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω κι εγώ παιδιά...Με αφορμή το πρόβλημα που είχε το τελευταίο παλικάρι. Έχω περάσει ρώσικη την 4.4.2 μετά από κάποια προβλήματα που είχα με την τελευταία ROM.. Τη στιγμή που μιλάμε δεν έχω recovery, ούτε μπορώ να περάσω. Όταν λέω δεν έχω, εννοώ ότι μπαίνει στο menu με τον συνδιασμό πλήκτρων, μου εμφανίζει το μήνυμα καμμιά εντολή και όταν πάω να flashάρω οποιοδήποτε zip απλά δεν το κάνει.

 

Καμμιά πρόταση;;

μηπως να δοκιμαζες με download mod να περασεις ρεκοβερυ με αρχειο .tar μεσω odin? λεω τωρα γιατι δεν ξερω τι εκανες και δεν εχεις ρεκοβερυ. σημ.φανταζομαι οτι εισαι-εισουν ρουτ.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω κι εγώ παιδιά...Με αφορμή το πρόβλημα που είχε το τελευταίο παλικάρι. Έχω περάσει ρώσικη την 4.4.2 μετά από κάποια προβλήματα που είχα με την τελευταία ROM.. Τη στιγμή που μιλάμε δεν έχω recovery, ούτε μπορώ να περάσω. Όταν λέω δεν έχω, εννοώ ότι μπαίνει στο menu με τον συνδιασμό πλήκτρων, μου εμφανίζει το μήνυμα καμμιά εντολή και όταν πάω να flashάρω οποιοδήποτε zip απλά δεν το κάνει.

 

Καμμιά πρόταση;;

 

με στοκ recovery δεν φλασαρει.βαλε custom recovery μεσω odin αν θες να φλασαρεις

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω ροοτ ενα samsung note 2 κ θα ηθελα αν μπορει καποιος που γνωριζει πολυ καλα τη διαδικασια για το ροοταρισμα να μου το κανει γιατι εγω ειμαι ασχετος ,τα διαβασα ολα οσα εχει το σιτε γι αυτο αλλα κ παλι δεν τα καταφερα! αν μπορει κ θελει καποιος να με βοηθησει,μενω νεα σμυρνη αν υπαρχει κανεις καπου κοντα δεν εχω θεμα .ααλλιως κανα καλο μαγαζι να το παω να μου το κανουν πιο ειναι???
http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Σεβομαι τον φοβο σου αλλα αν ακολουθησεις τον οδηγο βημα βημα θα το καταφερεις ευκολα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω ροοτ ενα samsung note 2 κ θα ηθελα αν μπορει καποιος που γνωριζει πολυ καλα τη διαδικασια για το ροοταρισμα να μου το κανει γιατι εγω ειμαι ασχετος ,τα διαβασα ολα οσα εχει το σιτε γι αυτο αλλα κ παλι δεν τα καταφερα! αν μπορει κ θελει καποιος να με βοηθησει,μενω νεα σμυρνη αν υπαρχει κανεις καπου κοντα δεν εχω θεμα .ααλλιως κανα καλο μαγαζι να το παω να μου το κανουν πιο ειναι???

 

αν θες root πρεπει να διαβασεις δεν ειναι φυσιολογικο να θες να στο κανει αλλος.μετα τι ? θα ζητας να σου περνανε τις rom

Link to comment
Share on other sites

***Εχεις official rom και θελεις να εισαι ρουτ για να βαζεις custom rom***

 

Απλα λοιπον...

 

ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ-ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ*

 

*1) Κατεβαζεις drivers και τους κανεις αμεσα εγκατασταση στο pc .---->>> http://www.mediafire.com/download/a4hd8y0c1iakysk/Samsung-Usb-Driver-v1.5.49.0.exe

 

*2) Kατεβαζεις Odin και δεν κανεις τιποτα , το κρατας για μετα--->>> https://mega.co.nz/#!zBsnAQoT!RsvPQSJ-i1utp0CaiqxQCIFiU2Di10f5HOZ-Pt6DxIQ

 

*3) Kατεβαζεις το ρουτ και δεν κανεις τιποτα το κρατας για μετα εαν ειναι ζιπαρισμενο αποσυμπιεσε το να εχει καταληξη .tar οχι .ζιπ--->>http://download.chainfire.eu/264/CF-Root/CF-Auto-Root/CF-Auto-Root-t03g-t03gxx-gtn7100.zip

 

*4) Kατεβαζεις καστομ recovery και δεν κανεις τιποτα το κρατας για μετα εαν ειναι ζιπαρισμενο αποσυμπιεσε το να εχει καταληξη .tar οχι .ζιπ --->>>https://goo.im/devs/philz_touch/CWM_Advanced_Edition/n7100/philz_touch_6.26.6-n7100.tar.md5/

 

ΜΕΡΟΣ-ΔΕΥΤΕΡΟ-ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ*

 

DOWNLOAD-MODE...

 

Απενεργοποιησε τον νοτη.

Πατα τωρα ταυτοχρονα το κουμπι που το αναβεις απο την κατω μερια , το κεντρικο στην οθονη και το κουμπι του ηχου απο την κατω του μερια και τα τρια μαζι λοιπον θα σου βγει μηνυμα warning κτλ. . Στη συνεχεια πηγαινε και πατα μονο το κουμπι του ηχου απο την πανω μερια θα σου βγει το πρασινο android ... Χαιρετισε το. Εισαι ετοιμος για ..

 

ΣΥΝΔΕΣΕ ΤΟΝ ΝΟΤΗ ΣΤΟ PC .

 

Ανοιξε την εφαρμογη odin και περιμενε να δεις το com επανω αριστερα να γινετε μπλε.Μολις γινει πατα το "ΑP" και βρες το αρχειο ρουτ με καταληξη .tar που εχεις στο pc. Βαλτο και πηγαινε πατα start περιμενεις ελαχιστα δευτερολεπτα μολις γραψει αριστερα remove βγαλε αποσυνδεσε τον νοτη .

Εισαι ρουτ.

 

Το ιδιο θα κανεις στην συνεχεια και για το recovery , ξεκινας απο το μερος δευτερο και οταν φτασεις να πατησεις το "AP" εκει δεν θα βαλεις το αρχειο ρουτ.tar γιατι εισαι πλεον αλλα το αρχειο recovery.tar.

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Η dn3 του akiss_ για τις πρωτες 130 ωρες δουλευε σφαιρα. Μετα ξεκινησαν τα lag, εχτες καποιος με καλουσε και δεν αναβε η οθονη και γενικα με ξενερωσε. Λεω να επιστρεψω παλι στου γιατρου...
Link to comment
Share on other sites

...ευχαριατώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας!

 

Το θέμα είναι ότι με odin περνάω κανονικά την custom recovery, μου βγάζει μήνυμα success και αυτό κανονικά, αλλά όταν μπαίνω σε recovery μου εμφανίζει πάλι την official της rom με ταυτόχρονο μήνυμα "καμιά εντολή" πριν μπει στο menu..

Link to comment
Share on other sites

Η dn3 του akiss_ για τις πρωτες 130 ωρες δουλευε σφαιρα. Μετα ξεκινησαν τα lag, εχτες καποιος με καλουσε και δεν αναβε η οθονη και γενικα με ξενερωσε. Λεω να επιστρεψω παλι στου γιατρου...

 

Δεν ξερω για τι lag εννοεις εφοσον θα φλασαρεις αλλο ρομ δοκιμασε και αυτη εδω ειναι ποιο καλη σε θεματα "σταθεροτητας" απο την Dn3 και εχει τον καλυτερο μαμα-κερνελ .Την εφτιαξα με την φιλοσοφια της τελευταιας official Ελληνικη NL1 , στην ουσια ειναι οπως βαζεις την μαμα-ρομ απο την σαμμυ και ειναι για χρηστη ο οποιος δεν θελει να ξεφυγει απο το stock περιβαλλον και να παει σε ενα "πολυ" τροποποιημενο ρομ με πολλες μοντιες.Αλλιως ναι βαζεις ενα αλλο ρομ που θελεις κατα την γνωμη σου. ----->>>> http://www.bytheway.gr/showthread.php?t=80639

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε το κατεβασμα...

Κατεβαζω μονο την ρομ ή πρεπει να κατεβάσω και τον κερνελ; Αν ναι, κατεβαζω τον στοκ κερνελ (αφου λες στην περιγραφη οτι στο face2 παει σφαιρα) με ποια σειρα ομως θα φλασαρω; κατεβαζω και το su αυτο το φλασαρω τελευταιο ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε το κατεβασμα...

Κατεβαζω μονο την ρομ ή πρεπει να κατεβάσω και τον κερνελ; Αν ναι, κατεβαζω τον στοκ κερνελ (αφου λες στην περιγραφη οτι στο face2 παει σφαιρα) με ποια σειρα ομως θα φλασαρω; κατεβαζω και το su αυτο το φλασαρω τελευταιο ετσι;

 

κατεβαζεις το ρομ (ο μαμα-κερνελ ειναι μεσα κομπλε)και το φλασαρεις κανονικα οπως ολα τα αλλα μεσω recoveryμε τα απαραιτητα wipe.Μολις τελιωσει το φλασαρισμα και πατησεις welcome και τα σχετικα..και εισαι πλεον στην κεντρικη οθονη ξαναμπες recovery να φλασαρεις το su.Μετα το φλασαρισμα του su οταν θα μπουταρει και θα εισαι στο κεντρικο μενου περιμενε λιγα δευτερα να ενεργοποιηθει το Air-command(δικαιωματα su).

 

Εαν θελεις να ενεργοποιησεις το προφιλ-2 και δεν θελεις να παραμεινεις με μαμα-τιμες ενεργοποιησε το μενου επιλογες προγραμματιστη βαλε animation 0.5 μονο το μεσαιο τα αλλα δυο στο 0 και μπες recovery advanced-κανε wipe dalvik-cache.

 

Θεμα ταχυτητας...

Με απλα λογια...

Οταν λεμε οτι ειναι ποιο γρηγορο εχουν καλυτερη συμπεριφορα τα apk ανοιξε-κλεισε οι λειτουργιες ρολαρουν ποιο γρηγορα δεν τρεμοπαιζουν τα animations ποιο σταθερα σε ταχυτητα λογο Odex και codecs δεν αρχιζει να βαραινει το συστημα λειτουργικα οπως στα deodex rom μετα απο καμια δυο μερες.Οχι ποιο γρηγορο για σκορ κτλ. γιατι ο μαμα κερνελ εχει απενεργοποιημενο το fsync.

Καθαρα δηλαδη στο θεμα του χειρισμου περισσοτερο γιατι οταν καποιος θελει να κανει την δουλεια του αυτα στην καθημερινοτητα οταν συμβαινουν του σπανε τα νευρα:lol:Αλλο εμεις που ειμαστε φλασακιδες και τα κανουμε τα ρομ κομπολοι.

Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Akiss_ μεχρι στιγμη η ρομ σου παει σφαιρα !!! Νομιζω οτι εκανα σωστα αυτο με τις επιλογες προγραματιστων και εχει ενεργοποιηθει το face2 (βαζω 2 φωτο για να μου το επιβεβαιωσεις) .

Εαν αποδειχτει και σταθερη τοτε ειναι οτι πρεπει !!! Εμενα με ενδιαφερει να ειναι γρηγορη και χωρις lag γιατι στην καθημερινη χρηση αυτα εχουν ουσια, τι να το κανω το υψηλο σκορ στο antutu αν ειναι να θελω να παρω ενα τηλεφωνο και να μου κολλαει;

Ευχαριστω για την βοηθεια και θα ενημερωσω για το οτιδηποτε.

 

[ATTACH]59834[/ATTACH]

 

[ATTACH]59835[/ATTACH]

 

Στο screenshot με τον κυκλο οι τιμες ηταν στο 1 και τις αλλαξα σε 0 - 0,5 - 0 αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Κομπλε εισαι.Απλα θελω να ξερεις και ενημερωνω γενικα οτι εχω κανει λεπτομερεστατη επεξεργασια εχω βαλει τιμες και codecs ,files ,απο Note3, Note3 neo s5 συντομα θα ξεκινησω και απο το s6. Στο χειρισμο Το note 2 ειναι πολυ ποιο γρηγορο απο οποιαδηποτε αλλη συσκευη.Μονο τα review αλλων συσκευων εαν δει κανεις αυτο που θα δει ειναι απλα ενα ποιο "αργο" τηλεφωνο.Ειδη εχω φτιαξει ενα ρομ να παιζει ανετα 4κ video. Edited by akiss_
Link to comment
Share on other sites

Akiss_ μεχρι στιγμη η ρομ σου παει σφαιρα !!! Νομιζω οτι εκανα σωστα αυτο με τις επιλογες προγραματιστων και εχει ενεργοποιηθει το face2 (βαζω 2 φωτο για να μου το επιβεβαιωσεις) .

Εαν αποδειχτει και σταθερη τοτε ειναι οτι πρεπει !!! Εμενα με ενδιαφερει να ειναι γρηγορη και χωρις lag γιατι στην καθημερινη χρηση αυτα εχουν ουσια, τι να το κανω το υψηλο σκορ στο antutu αν ειναι να θελω να παρω ενα τηλεφωνο και να μου κολλαει;

Ευχαριστω για την βοηθεια και θα ενημερωσω για το οτιδηποτε.

 

[ATTACH]59834[/ATTACH]

 

[ATTACH]59835[/ATTACH]

 

Στο screenshot με τον κυκλο οι τιμες ηταν στο 1 και τις αλλαξα σε 0 - 0,5 - 0 αντιστοιχα.

ειμαι δευτερη εβδομαδα με την ιδια ρομ.μονο καλες εντυπωσεις μεχρι τωρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...ευχαριατώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας!

 

Το θέμα είναι ότι με odin περνάω κανονικά την custom recovery, μου βγάζει μήνυμα success και αυτό κανονικά, αλλά όταν μπαίνω σε recovery μου εμφανίζει πάλι την official της rom με ταυτόχρονο μήνυμα "καμιά εντολή" πριν μπει στο menu..

 

τι εκανες τελικα? τα καταφερες?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

η δουλεια που κανει ο akiss ειναι προσεγμενη.και καποιες φορες καλυτερη και απο την αρχικη rom.οποτε ειστε τυχεροι που τον εχετε
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...