Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:)Στις μετρησεις υποψιν στην Dn4 ο κερνελ επειδη ειναι καστομ και ξεκλειδωτος τον βλεπει απο 200 εως 2000mhz και οχι 200-1600 γιαυτο δειχνει παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιτέλους με dirty install & χωρίς τα updates της dn v1 (και με twrp) καταφερα και την πέρασα!

 

Χρειάζεται τώρα κάποιο περαιτέρω wipe ή να αρχίσω να το φορτώνω με τις εφαρμογές μου ?

 

φορτωνε οτι θες

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:)Στις μετρησεις υποψιν στην Dn4 ο κερνελ επειδη ειναι καστομ και ξεκλειδωτος τον βλεπει απο 200 εως 2000mhz και οχι 200-1600 γιαυτο δειχνει παραπανω.

 

για να δειξει παραπανω θα πρεπει να τον πειραξεις.και δεν ειναι οτι καλυτερο.απειραχτος δουλευει μεχρι 1600

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ και λίγη ώρα έχω περάσει DN4v2 !!! Πρώτη εντύπωση : ΕΝΤΕΛΏΣ ΝΈΟ ΤΗΛΈΦΩΝΟ ουαουυυυ :eek::eek::eek:

Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα και να μείνει για καιρό.

Δύο ερωτήσεις μόνο,

1) πώς γίνεται με το πλήκτρο του μενού να μην ανοίγει με ΜΟΝΌ πάτημα την διαχείριση της ραμ (ή πως το λέμε αυτό, δεν μου έρχεται τώρα ) και να ανοίγει με παρατεταμένο πάτημα όπως γίνονταν και με τις άλλες ρομ.

2) Όταν κατεβάζω την notification bar έχει το s finder και γρήγορη σύνδεση τα οποία μου είναι άχρηστα. Μπορώ να τα βγάλω να μην υπάρχουν;

 

Ευχαριστώ :D:D:D

 

με λιγη βοηθεια βρεθηκε λυση μεσω wanam η με το xpozed g touchwiz. και τα 2 θελουν xpozed installer για να δουλεψουν

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω στα 1.92Ghz από την στιγμή που είχα πρωτοπερασει την v1 χωρίς κανένα πρόβλημα και το κινητό ήταν σφαίρα

 

θα σου προτεινα να μην παιζεις τοσο ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Από ότι λέει μέσα σε περίπτωση επανεκκίνησης υπάρχει πρόβλημα..... δεν είχα ούτε μια αλλα και ούτε παρατήρησα να μειωθεί η αυτονομία μου.

δεν νομιζω να εχει τετοια θεματα.η θερμοκρασια του επεξεργαστη ανεβαινει και υπαρχει και η περιτωση να παθει brick

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πλεον ειμαι και εγω με την τελευταια εκδοση dn4 v2.

Εχω ομως το εξης προβλημα. Το κινητο αν το αφησω για ωρα μπαινει σε deep sleep και επανερχεται μονο με reboot. Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πλεον ειμαι και εγω με την τελευταια εκδοση dn4 v2.

Εχω ομως το εξης προβλημα. Το κινητο αν το αφησω για ωρα μπαινει σε deep sleep και επανερχεται μονο με reboot. Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταει;

 

μηπως να κοιταξεις τις ρυθμισεις να τσεκαρεις μηπως ειναι καποια ριθμιση που σου ξεφυγε

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση επιπλέον για όποιον δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση την v2 είναι να την φλασαρει από την internal memory

 

αν δουλεψει.νομιζω οτι και με αυτον τον τροπο ολοι θα την χαρουν την v2 ☺☺☺☺☺☺

Link to comment
Share on other sites

μηπως να κοιταξεις τις ρυθμισεις να τσεκαρεις μηπως ειναι καποια ριθμιση που σου ξεφυγε

Για δωσε ενα παραδειγμα. Την εχω εγκαταστηδει 3 φορες και τωρα στην τελευταια δεν εχω πειραξει τιποτα(δεν περασα καμια εφσρμογη) και μου κανει το ιδιο πραγμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια λύση επιπλέον για όποιον δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση την v2 είναι να την φλασαρει από την internal memory

Εγω μονο ετσι καταφερα να την εγκαταστησω. Απο external δεν μπορεσω ουτε με twrp ουτε με phil

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε ενα παραδειγμα. Την εχω εγκαταστηδει 3 φορες και τωρα στην τελευταια δεν εχω πειραξει τιποτα(δεν περασα καμια εφσρμογη) και μου κανει το ιδιο πραγμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω μονο ετσι καταφερα να την εγκαταστησω. Απο external δεν μπορεσω ουτε με twrp ουτε με phil

 

εκανες clean install ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια. Έκανα αναβάθμιση το Note ενός φίλου και του πέρασα την τελευταία DN4, αφού πρώτα αναβάθμισα σε bootloader MJ5. Όλα καλά και όμορφα το έδωσα πίσω το κιν και δούλευαν όλα κανονικά, ώσπου σε κάποια φάση μετά από κάποιες μέρες το παλικάρι απενεργοποιεί το κιν και όταν το ανοίγει του πετάει το παρακάτω μνμ. Δοκίμασα αυτό που δείχνει στο βίντεο
αλλά τίποτα, καθ'ότι ο efs φάκελος είναι κενός. Backup δεν υπάρχει. Δοκίμασα να περάσω stock, κολλάει στο samsung logo. Ξαναπέρασα την DN4, bootάρει αλλά κολλάει το σύμπαν και πάλι δεν αναγνωρίζει sim. Υποπτεύομαι ότι έχει γίνει ζημιά και στα partitions της συσκευής. Ίσως με κανένα repartition με pit file να καταφέρω τίποτα; Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω ή να πάρω κατευθείαν τηλ Smartec να μάθω τιμή για επαναφορά; :X:cry:
Link to comment
Share on other sites

δυσκολα τα πραματα θα κοιταξω να δω τι μπορω να κανω

Αν θέλεις για να μην κουράζουμε το θέμα μπορείς να μου στείλεις καμιά πρόταση μέσω pm.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια. Έκανα αναβάθμιση το Note ενός φίλου και του πέρασα την τελευταία DN4, αφού πρώτα αναβάθμισα σε bootloader MJ5. Όλα καλά και όμορφα το έδωσα πίσω το κιν και δούλευαν όλα κανονικά, ώσπου σε κάποια φάση μετά από κάποιες μέρες το παλικάρι απενεργοποιεί το κιν και όταν το ανοίγει του πετάει το παρακάτω μνμ. Δοκίμασα αυτό που δείχνει στο βίντεο
αλλά τίποτα, καθ'ότι ο efs φάκελος είναι κενός. Backup δεν υπάρχει. Δοκίμασα να περάσω stock, κολλάει στο samsung logo. Ξαναπέρασα την DN4, bootάρει αλλά κολλάει το σύμπαν και πάλι δεν αναγνωρίζει sim. Υποπτεύομαι ότι έχει γίνει ζημιά και στα partitions της συσκευής. Ίσως με κανένα repartition με pit file να καταφέρω τίποτα; Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω ή να πάρω κατευθείαν τηλ Smartec να μάθω τιμή για επαναφορά; :X:cry:

 

φιλε μου με πιανεις αδιαβαστο.αλλη φορα αν θες περασεις bootloader καλυτερα να περνας την τελευταια stok μεσω odin για να σου περναει bootloader.επισης η dn4 δεν δουλευε με αυτον που περασες.δεν ξερω αν το φτιαξαν αυτο

Link to comment
Share on other sites

Ok έχει αποκλίσεις το antutu...Στα 1.6 μια φορά που το έτρεξα μου έβγαλε 28700. Έχεις εντελώς απειραχτο τον kernel? Αν τρέξεις όμως το Geekbench θα δεις ότι θα είσαι πολύ πιο κάτω από μένα...

 

τα τεστ αυτα γενικως ειναι οτι να'ναι.το αλλο θα το δοκιμασω αυριο και θα δουμε.ο kernel ειναι απειραχτος ειμαι κατα του o/c.αν ηθελα γρηγορο επεξεργαστη θα επαιρνα note 3

Link to comment
Share on other sites

Εκανα, επιτέλους, root το Note II μου μετά από ~25 μηνες συμβίωσης μαζί του σύμφωνα με αυτό . Το ένα πρόβλημα είναι οτι το SuperSU δεν τρέχει καν. Με το που το πατάω να ανοίξει, μου βγαζει "SuperSU διακόπηκε" . Φταίει το ότι τρέχω την 4.4.2?

 

Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι από το :

 

καλα πας.στο xda θα βρεις οτι χρειαζεσαι.η σειρα ειναι root with odin μεσω odin περνας το recovery μετα κατεβαζεις το efs backup apo to play store κανεις backup ton efs μετα μπαινεις σε recovery και παιρνεις backup τη μαμα rom

 

δεν καταλαβαίνω τί πρέπει να κάνω μετά το root. Πώς περνάω το recovery μέσω odin, τί ακριβώς είναι και πού χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

10 σελίδες διάβασα τώρα,επειδή καιρό είχα να μπω και τι βλέπω. :D Ο καθένας με DN4 :D axaxxa Μάλλον μόνο εγώ έχω ακόμα τη rom του ketan που δεν αλλάζω με τίποτα. :)
GT-N7100 16GB titanium gray "Dr.Ketan V14 & Agni kernel"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. ..αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. .εχω το N7105 με jedi x19 και σήμερα αποφασιζω να περασω τη dn3.ενω το link που τη κατεβασα εγραφε για n7105 οταν τη φλασαρα εγραφε για το 7100 .αφου τελειωσε η εγκατάσταση και εκανα reboot δεν μπορούσα να χρησιμοποιησω το πενάκι και το χειρότερο ολων δεν μου διαβάζει τη κάρτα SIM !!! Ξαναγύρισα στη jedi κσι παλι δεν μου βλέπει τη sim . (Μέσω rom manager) .βοήθεια παρακαλω !!!@
Link to comment
Share on other sites

10 σελίδες διάβασα τώρα,επειδή καιρό είχα να μπω και τι βλέπω. :D Ο καθένας με DN4 :D axaxxa Μάλλον μόνο εγώ έχω ακόμα τη rom του ketan που δεν αλλάζω με τίποτα. :)

 

του γιατρου θα ειναι παντα η καλυτερη

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους. ..αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. .εχω το N7105 με jedi x19 και σήμερα αποφασιζω να περασω τη dn3.ενω το link που τη κατεβασα εγραφε για n7105 οταν τη φλασαρα εγραφε για το 7100 .αφου τελειωσε η εγκατάσταση και εκανα reboot δεν μπορούσα να χρησιμοποιησω το πενάκι και το χειρότερο ολων δεν μου διαβάζει τη κάρτα SIM !!! Ξαναγύρισα στη jedi κσι παλι δεν μου βλέπει τη sim . (Μέσω rom manager) .βοήθεια παρακαλω !!!@

 

εχεις κανει ποτε καποιο efs backup ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους. ..αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. .εχω το N7105 με jedi x19 και σήμερα αποφασιζω να περασω τη dn3.ενω το link που τη κατεβασα εγραφε για n7105 οταν τη φλασαρα εγραφε για το 7100 .αφου τελειωσε η εγκατάσταση και εκανα reboot δεν μπορούσα να χρησιμοποιησω το πενάκι και το χειρότερο ολων δεν μου διαβάζει τη κάρτα SIM !!! Ξαναγύρισα στη jedi κσι παλι δεν μου βλέπει τη sim . (Μέσω rom manager) .βοήθεια παρακαλω !!!@

 

αν εχεις κανει backup τον efs ειναι ευκολο.αλλιως λιγο δυσκολα τα πραματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκανα, επιτέλους, root το Note II μου μετά από ~25 μηνες συμβίωσης μαζί του σύμφωνα με αυτό . Το ένα πρόβλημα είναι οτι το SuperSU δεν τρέχει καν. Με το που το πατάω να ανοίξει, μου βγαζει "SuperSU διακόπηκε" . Φταίει το ότι τρέχω την 4.4.2?

 

Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι από το :

 

 

 

δεν καταλαβαίνω τί πρέπει να κάνω μετά το root. Πώς περνάω το recovery μέσω odin, τί ακριβώς είναι και πού χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ.

 

root με cf rooting μεσω odin.μετα κατεβαζεις το twrp recovery που το αρχειο ειναι tar και το περνας μεσω odin.που μπερδευτηκες ? το super user δεν δινει root στο κινητο.το recovery το θελεις για να περνας rom και να δημιουργεις backup και να κανεις restore καποιο backup.χωρις recovery δεν κανεις τιποτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. ..αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. .εχω το N7105 με jedi x19 και σήμερα αποφασιζω να περασω τη dn3.ενω το link που τη κατεβασα εγραφε για n7105 οταν τη φλασαρα εγραφε για το 7100 .αφου τελειωσε η εγκατάσταση και εκανα reboot δεν μπορούσα να χρησιμοποιησω το πενάκι και το χειρότερο ολων δεν μου διαβάζει τη κάρτα SIM !!! Ξαναγύρισα στη jedi κσι παλι δεν μου βλέπει τη sim . (Μέσω rom manager) .βοήθεια παρακαλω !!!@

 

αυτα σε γλυτωνουν απο μπελαδες.αν δεν κανεις backup τον efs θα βρεθεις με ενα κινητο αχρηστο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. ..αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. .εχω το N7105 με jedi x19 και σήμερα αποφασιζω να περασω τη dn3.ενω το link που τη κατεβασα εγραφε για n7105 οταν τη φλασαρα εγραφε για το 7100 .αφου τελειωσε η εγκατάσταση και εκανα reboot δεν μπορούσα να χρησιμοποιησω το πενάκι και το χειρότερο ολων δεν μου διαβάζει τη κάρτα SIM !!! Ξαναγύρισα στη jedi κσι παλι δεν μου βλέπει τη sim . (Μέσω rom manager) .βοήθεια παρακαλω !!!@

 

:)Μαλιστα παρτα απο την αρχη .Πηγαινε και φλασαρε απο το xda Ενα μοντεμ για το 7105 οχι το 7100 να δεις δουλευει εχεις σημα ?Οτι και να παθεις να ξερεις οτι εαν φλασαρεις μια official θα επανελθουν ολα δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

:)Μαλιστα παρτα απο την αρχη .Πηγαινε και φλασαρε απο το xda Ενα μοντεμ για το 7105 οχι το 7100 να δεις δουλευει εχεις σημα ?Οτι και να παθεις να ξερεις οτι εαν φλασαρεις μια official θα επανελθουν ολα δεν θα εχεις προβλημα.

 

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε ! Φλασαρα για 7105 και εχω πάλι τηλέφωνο !!!!

Link to comment
Share on other sites

 

root με cf rooting μεσω odin.μετα κατεβαζεις το twrp recovery που το αρχειο ειναι tar και το περνας μεσω odin.που μπερδευτηκες ? το super user δεν δινει root στο κινητο.το recovery το θελεις για να περνας rom και να δημιουργεις backup και να κανεις restore καποιο backup.χωρις recovery δεν κανεις τιποτα!!!!!

 

Και πάλι δεν καταλαβα :p . Κανω ακριβώς όσα περιγραφονται εδώ , αλλά δε λειτουργεί το SU , ενώ το Titanium μου λέει ότι δεν ειμαι root. Λέει κάτι λάθος το λινκ ?

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν καταλαβα :p . Κανω ακριβώς όσα περιγραφονται εδώ , αλλά δε λειτουργεί το SU , ενώ το Titanium μου λέει ότι δεν ειμαι root. Λέει κάτι λάθος το λινκ ?

 

Δοκίμασε να κάνεις update το SU από το Play Store.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...