Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο οι παράμετροι χρονισμού, όπως η συχνότητα, επηρεάζουν την απόδοση (ταχύτητα). Με δεδομένη και σταθερή τη συχνοτητα, η τάση από μόνη της δεν μπορεί να αυξήσει την ταχύτητα. Όσο μεγαλύτερη τάση έχεις, τόσο μεγαλύτερες θα είναι οι απώλειες που θα έχεις σε θερμότητα. Η βέλτιστη ρύθμιση είναι να έχεις την ελάχιστη τάση που κρατάει τη συσκευή σου σταθερή στην επιθυμητή συχνότητα.

 

Η τάση συνδέεται με τη συχνότητα λόγω του ότι αυξάνοντας την τάση βοηθάμε τα ICs να δεχτούν μεγαλύτερες συχνότητες. Αλλά από μόνη της η μεγαλύτερη τάση δεν συνεπάγεται και μεγαλύτερη ταχύτητα της συσκευής. Πρέπει να αυξήσουμε και τη συχνότητα για να το πετύχουμε αυτο.

 

Με λίγα λογια η τάση καθορίζει τη μέγιστη συχνότητα που μπορεί να δεχτεί το h/w για σταθερή λειτουργια, αλλά η τάση δεν αυξάνει από μόνη της την ταχύτητα.

 

Πολύ σωστά!

Για αυτό και το undervolting δεν ρίχνει τις επιδόσεις, αλλά έχει επίδραση μόνο στην ευστάθεια του συστήματος. Αν κάνεις σωστό undervolting με υπομονή και τσεκάροντας το σύστημα με κάποια stability εφαρμογή, μπορείς να επιτύχεις σημαντική βελτίωση στην αυτονομία χωρίς να στερηθείς επιδόσεις.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα τα mhz, που δηλωνουν συχνοτητα ρευματος, συνεπαγονται αμεσα με τα mv, που δηλωνουν ταση ρευματος... περναει περισσοτερη ταση στα τρανζιστορ, αρα κ αυξημενη αποδοση...εκτελειται η διεργασια πιο γρηγορα... ποσα v ειναι η μπαταρια τοο κινητου σου κ ποσα ειναι η τηλεοραση σου? Δεν εχει υψηλοτερες απαιτησεις τασης για να δουλεψει??

 

Γιατι να εχεις αυξημενη αποδοση αυτο σου λεμε!!! δε κερδιζεις κατι με το να αυξανεις τα ρευματα της συσκευης :)

Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω μια λιστα με ολα τα modems?

 

Υπάρχει μια λίστα εδω ,αλλά δεν ξέρω αν έχει το συγκεκριμένο modem που θελεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδες ειμαι με sotemax και redpill και παρολο που δουλευουν ολα τελεια με καίει το χερακι μου να δοκιμάσω cm10 στο Note!:)

σκεφτομαι την παρακατω...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2134099

 

εχει πολλα καλουδια απο στοκ!

τι λετε να την δοκιμασω η δεν αξιζει τον κοπο...:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτη δεν ειναι cm. Ειναι tw με aosp εφαρμογες, theme κτλ.

 

ναι αυτο βλεπω τωρα με μπερδεψε το theme...:)

 

θα την δοκιμασω παντως τωρα που την κατεβαζω δεν εχω να χασω κατι...!:)

γενικα cm στο note 2 εχετε δοκιμασει?

και αν ναι αξιζει τον κοπο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την rootbox από την πρώτη μέρα. Για εμένα ναι.

Αλλά μπαταρία φτάνω τις 5 ώρες που και πάλι για εμένα είναι αρκετά.

 

Και για του λόγου το αληθές...

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Έχω την rootbox από την πρώτη μέρα. Για εμένα ναι.

Αλλά μπαταρία φτάνω τις 5 ώρες που και πάλι για εμένα είναι αρκετά.

 

αυτο σημαινει οτι η μπαταρια ειναι σαφως κατωτερη ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ε με tw based που βλέπω 6+ ώρες σε μια ημέρα, εγώ κάπως δύσκολα να τα πιάσω. Πιάνω αρκετά συχνά και τις 6 ώρες. Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εχεις αυξημενη αποδοση αυτο σου λεμε!!! δε κερδιζεις κατι με το να αυξανεις τα ρευματα της συσκευης :)

 

Ναι βρε παληκαρε, εχω ανεβασει και συχνοτητα εννοειται... δεν μιλησα μονο για ρευματα... ειπα στον φιλο οτι στα +50mv σε ολες τις συχνοτητες του επεξεργαστη, βλεπω μεγαλυτερη διαφορα απο τα -50mv σε ολες τις συχνοτητες... παντα ομως στα 1.8ghz και με τις ρυθμισεις του midfield πανω στην συσκευη...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

περασε κανεις την νεα WanamLite v3.9????

ειναι καλη??

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

περασε κανεις την νεα WanamLite v3.9????

ειναι καλη??

ευχαριστω

 

ναι εγω ...:)

αυτη εχω σημερα!:)

πολη καλή ρομ αναμενόμενο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

φιλε motomoto μπορεις να κανεις τα

α.Trafficmeter_simplistic

β.SecContact_History

γ.Fix_Date_Lockscreen

να δουλευουν στην WanamLite v3.9???

οταν μπορεις. :)

τα υπολοιπα που εκανες δουλευουν αψογα εδω

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

φιλε motomoto μπορεις να κανεις τα

α.Trafficmeter_simplistic

β.SecContact_History

γ.Fix_Date_Lockscreen

να δουλευουν στην WanamLite v3.9???

οταν μπορεις. :)

τα υπολοιπα που εκανες δουλευουν αψογα εδω

ευχαριστω

 

Το trafficmeter δεν ξέρω τι είναι, αν εννοείς αυτό που μετράει την ταχύτητα που κατεβάσεις πάνω στην status bar υπάρχει και στο play store και δουλεύει τέλεια.. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.internet.speed.meter.lite

Για κάποιο λόγο το history δεν δουλεύει με το simplistic 3.6,μάλλον φταίει το νέο simplistic..

Για την ημερομηνία θα το προσπαθήσω αύριο γιατί δεν έχω την wanamlite κατεβασμένη και δεν είμαι σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 8 μήνες άριστης λειτουργίας, τις τελευταίες εβδομάδες παρατήρησα σποραδικές καθυστερήσεις, κυρίως στο swype. Τότε διαπίστωσα ότι η μνήμη σε χρήση άγγιζε τα 1,5GB όπως θα δείτε στην εικόνα. Στο greenify δεν βλέπω εφαρμογές να καταναλώνουν δεκάδες ΜΒ μνημης.

1) πως μπορώ να δω που πάνε τα 1,5GB μνήμης σε χρήση;;;

2) Τι μπορώ να κάνω για να έχω περισσότερη ελεύθερη μνήμη και να μην έχω καθυστερήσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη εχω ξεμεινει με μια bobCat rom απο τον καιρο της λασπης (ισως η v8), προτεινετε please καποια που να ειναι αρκετα light by default και με πολλες Aroma επιλογες (ουτως ωστε να εγκαταστησω μονο ο,τι θελω εγω, συμπεριλαμβανομενων themes κλπ. χωρις να πρεπει να βαλω stock like για αρχη και να αφαιρω υλικο επειτα).

 

Γενικα ειμαι fan του τροπου λειτουργιας εγκαταστασης/παραμετροποιησης των bobcat/alliance αν βοηθαει αυτο.

Ευχαριστω :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 8 μήνες άριστης λειτουργίας, τις τελευταίες εβδομάδες παρατήρησα σποραδικές καθυστερήσεις, κυρίως στο swype. Τότε διαπίστωσα ότι η μνήμη σε χρήση άγγιζε τα 1,5GB όπως θα δείτε στην εικόνα. Στο greenify δεν βλέπω εφαρμογές να καταναλώνουν δεκάδες ΜΒ μνημης.

1) πως μπορώ να δω που πάνε τα 1,5GB μνήμης σε χρήση;;;

2) Τι μπορώ να κάνω για να έχω περισσότερη ελεύθερη μνήμη και να μην έχω καθυστερήσεις;;;

 

Να ρωτήσω και εγώ πάνω σε αυτό.Πιο είναι το λογικό ,αν μπορούμε νέες πούμε κάτι τέτοιο, νούμερο για τη ram.πόσα giga από τα 1,7 είναι λογικό να χρησιμοποιούνται;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περίπου 1 γιγα ελεύθερο....Στο φίλο επάνω που λέει τι να κανει.Ειναι πολύ απλο.Εχεις βάλει φίλε μου πάρα πολλά προγράμματα που τρώνε την μνήμη στο κινητό σου.Απλα βγαλτα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μην τρελλαινεστε με την ελευθερη μνημη του κινητου... εχω μεσα γυρω στις 100 εφαρμογες, ανοιχτα ολη μερα facebook, tapatalk και web browser... αν ανοοξω το meteo earth που πραγματικα καταβροχθιζει μνημη κ μπαταρια, υπαρχουν στιγμες που μπορει να μεινω και με 180 free ram... αλλα δεν εχει καθυστερησεις η συσκευη... κανει πολυ καλη διαχειριση μνημης το note, κ οσοι εχουν ερθει απο s3 το ξερουν αυτο... τυχον καθυστερησεις ισως οφειλονται σε αλλους λογους, αλλα οχι απο ελλειψη μνημης....
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 8 μήνες άριστης λειτουργίας, τις τελευταίες εβδομάδες παρατήρησα σποραδικές καθυστερήσεις, κυρίως στο swype. Τότε διαπίστωσα ότι η μνήμη σε χρήση άγγιζε τα 1,5GB όπως θα δείτε στην εικόνα. Στο greenify δεν βλέπω εφαρμογές να καταναλώνουν δεκάδες ΜΒ μνημης.

1) πως μπορώ να δω που πάνε τα 1,5GB μνήμης σε χρήση;;;

2) Τι μπορώ να κάνω για να έχω περισσότερη ελεύθερη μνήμη και να μην έχω καθυστερήσεις;;;

 

Απ οσο βλεπω στην εικονα αν μειωσεις τα widget θα δεις αρκετη διαφορα.

Το ειχα παθει κι εγω καποια στιγμη που κατεβασα ενα σκασμο απ ολα με πιττα και γυρο και τελικα του κατσανε λιγο στο στομαχι.

Πεταξα οσα δεν χρειαζομουν(κυριως τα uccw) και ολα κομπλε...

 

 

 

 

 

Να ρωτήσω και εγώ πάνω σε αυτό.Πιο είναι το λογικό ,αν μπορούμε νέες πούμε κάτι τέτοιο, νούμερο για τη ram.πόσα giga από τα 1,7 είναι λογικό να χρησιμοποιούνται;

 

Η γενικοτερη λογικη του android σαν λειτουργικου ειναι οτι αν εχεις πολυ ελευθερη μνημη ουσιαστικα παει χαμενη. Καλο ειναι να εχει τοση ελευθερη οσο χρειαζεται ο lmk (low mem killer) για να "αναπνευσει" . Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι με κατηλκειμενη ραμ η συσκευη θα ειναι το ιδιο γρηγορη. Θα αργει λιγακι. Απλα δεν θα ειναι απο ραμ αλλα απο επεξεργασιμη ισχυ η οποια θα στιβεται στο παρασκηνιο των ανοιχτων εφαρμογων.

300-500 mb ειναι υπεραρκετα ενω και στα 200 να πεσει παλι καλα θα δουλευει.

Στο S3 εβλεπα ακομα και 80 :P

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια.

Εβαλε κανεις την swift v4 ?

Ειναι καλη?

Καλη η wanam που φοραω αλλα δεν ξερω δεν μου καθησε καλα..

Ευχαριστώ

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου ανοιγει καν το σιτε του wanam...δεν βρίσκει καν σιτε.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...