Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι δεν κάνεις λάθος

 

Θα μας εξηγήσεις και το γιατί; έτσι είναι όπως τα λέει ο Στέφανος, οταν πατάς το home button η εφαρμογή μένει στο παρασκήνιο, αν πατήσεις το back βγαίνει απο την εφαρμογή....

Link to comment
Share on other sites

Θα μας εξηγήσεις και το γιατί; έτσι είναι όπως τα λέει ο Στέφανος, οταν πατάς το home button η εφαρμογή μένει στο παρασκήνιο, αν πατήσεις το back βγαίνει απο την εφαρμογή....

 

Ισως σε αλλες roms να συμπεριφερεται αλλιως η συσκευη οταν πατας το back button... δεν εξηγειται αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Σε stock DMC3 όταν βγεις απο μια εφαρμογή με το back button, εννοείται ότι την κάνει Kill αλλά στη συνέχεια στην εμφανίζει στις πρόσφατες εφαρμογές.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Σε stock DMC3 όταν βγεις απο μια εφαρμογή με το back button, εννοείται ότι την κάνει Kill αλλά στη συνέχεια στην εμφανίζει στις πρόσφατες εφαρμογές.

Βρε παιδιά μια ζωή αυτό γινόταν..

Διακόσια Android έχω αλλάξει..

Δεν μιλάω για kill αλλά το να μην εμφανίζεται στις πρόσφατες εφαρμογές είναι κάτι που προσωπικά το βλέπω πρώτη φορά..

Θέλω να δοκιμάσω την sotemax χωρίς simplistic να δούμε μήπως το πρόβλημα είναι από εκεί.

Αύριο αν βρω χρόνο θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.. Όπως το φανταζόμουν. Το όλο πρόβλημα ήταν από το τελευταίο simplistic. Το έβγαλα έβαλα το παλιό και ολα δουλεύουν ρολόι όπως πριν. Οι εφαρμογές μένουν ανοιχτές αν πατήσεις το κεντρικό μενού άσχετα αν τις κλείσεις.

Ουφφφφ επιτέλους το κινητάκι μου ήρθε στα ίσια του πάλι.

Sent from my note2

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.. Όπως το φανταζόμουν. Το όλο πρόβλημα ήταν από το τελευταίο simplistic. Το έβγαλα έβαλα το παλιό και ολα δουλεύουν ρολόι όπως πριν. Οι εφαρμογές μένουν ανοιχτές αν πατήσεις το κεντρικό μενού άσχετα αν τις κλείσεις.

Ουφφφφ επιτέλους το κινητάκι μου ήρθε στα ίσια του πάλι.

Sent from my note2

 

Κι εμένα μένουν ανοιχτές αν πατήσω το home button και είμαι με το simplistic 3.6....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρίσκω πολύ χρήσιμο το back to kill. Αν δε θελω να σκοτώσω το Process, απλά βγαίνω πατώντας το home button.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα.. Όπως το φανταζόμουν. Το όλο πρόβλημα ήταν από το τελευταίο simplistic. Το έβγαλα έβαλα το παλιό και ολα δουλεύουν ρολόι όπως πριν. Οι εφαρμογές μένουν ανοιχτές αν πατήσεις το κεντρικό μενού άσχετα αν τις κλείσεις.

Ουφφφφ επιτέλους το κινητάκι μου ήρθε στα ίσια του πάλι.

Sent from my note2

 

Αντε αφου βρεθηκε η ακρη παλι καλα:D

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα.Ευτυχης κατοχος του θηριου εδω και λίγο καιρό και ζητω τη συμβουλη σας:ποια ρομ /κερνελ εχει καλυτερη αυτονομια (εκτος απο cm10); τωρα εχω την wanamlite/adam κερνελ.υγ.παιδια τι είναι με δυο λογια το simplistic;
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά έχεις έναν από τους καλύτερους συνδυασμούς από άποψη διάρκειας μπαταρίας.

 

Στην πράξη, επειδή χρησιμοποιούσα τον εν λόγω συνδυασμό, δεν είδα διαφορές χρησιμοποιώντας revolution hd + saber kernel και για να είμαι ειλικρινής, με τον saber είδα επιπρόσθετα αρκετά καλύτερη απόδοση. Προσωπικά βέβαια θεωρώ ότι η διάρκεια μπαταρίας είναι αποκλειστικά θέμα kernel και όχι rom και το κυριότερο, θέμα επιλογών του χρήστη. Εγώ πχ συγχρονίζω 3 emails, εκ των οποίων το ένα είναι της δουλειάς, σερφάρω με τις ώρες κλπ, οπότε αυτά περί 10 ωρών οθόνης δεν τα βλέπω ούτε στον ύπνο μου.

 

Το καλύτερο που έχω δει μέχρι τώρα είναι με android revolution + saber και είναι 22 ώρες μέχρι το 10% με 6 ώρες οθόνη, αλλά πραγματικά το είχα σκίσει το τηλέφωνο κάνοντας τα πάντα.

 

Όσον αφορά στο simplistic framework, είναι μια συλλογή από mods που σου επιτρέπουν πολύ μεγαλύτερη παραμετροποίηση του συστήματος σε σχέση με μια stock rom (toggles, power menu και πολλά άλλα).

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις τη HaWKiSH™EXTREME SERIΕ ROM ? με τη κερνελ ?

Γιατι σκεφτομαι να τη βαλω πρεπει να προσεξω κατι..?

Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

μια βοηθεια...

πως μπορω να παρω backup τον φακελο EFS

α. κατεβασα το N7100_EFS_Backup_Restore_WIN

β. ενεργοποιησα το USB Debugging

γ. συνδεσα το κινητο με το pc

δ. ετρεχα το αρχειο Backup_EFS.bat

 

ΑΛΛΑ κολαει στο....

Backup EFS

πιεστε ενα πληκτρο για συνεχεια.........

---STARTING---

---WAITING FOR DEVICE---

 

Και μενει εκει.. τιποτε δεν κανει αλλο...

 

ΥΓ. με το kToll μπορω να το κανω???

ευχαριστω

 

Να εχεις την συσκευη ξεκλειδωτη...θα σου ζητησει αιτημα χρηστη...

Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.....

αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα με την τελευταια βάση!

και με την sotemax που ειμαι τωρα αλλα και με την android revolution που ειχα πριν!

ανοιγω πχ 5 με 6 εφαρμογες και βγαινω στο κεντρικο μενου..!

οταν παταω το κουμπι home για να δω τις τελευταιες εργασιες δεν μου εμφανιζει τιποτα!

"καμια προσφατη εφαρμογη"...

παλιοτερα κρατουσε ολες τις εφαρμογες και οταν τις εσβηνα εγω απο κατω τοτε έπαιρνα το παραπανω μήνυμα..

εχει κανεις παρομοιο προβλημα?:blink:

εχω αρχισει να πιστευω μηπως φταιει το τελευταιο simpistic...

ελπιζω να εγινα κατανοητος..αν οχι θα σας ανεβασω και βιντεο..

 

να δειτε εδω το βιντεο για να καταλαβετε τι εννοω...

 

https://www.dropbox.com/s/q7lvsydhmua8yko/sc_2013-07-09_09-35-18.mp4

μιλαμε θα σκασω με το θεμα!

 

Το simplistic ειναι το προβλημα και μαλιστα το new task manager.

Σου στελνω σε λιγο ενα φλασακι με το παλιο....

 

 

Edit...

 

Εδω εισαστε..

 

https://www.dropbox.com/s/cpfn3a6s1zy114v/task_manager_fix_simplistic_sotmax.zip

 

Παίδες καλημέρα.. Όπως το φανταζόμουν. Το όλο πρόβλημα ήταν από το τελευταίο simplistic. Το έβγαλα έβαλα το παλιό και ολα δουλεύουν ρολόι όπως πριν. Οι εφαρμογές μένουν ανοιχτές αν πατήσεις το κεντρικό μενού άσχετα αν τις κλείσεις.

Ουφφφφ επιτέλους το κινητάκι μου ήρθε στα ίσια του πάλι.

Sent from my note2

 

Μπορεις να βαλεις το καινουργιο με το παραπανω φιξακι...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Mobile Phone Technician & android development
Link to comment
Share on other sites

Το simplistic ειναι το προβλημα και μαλιστα το new task manager.

Σου στελνω σε λιγο ενα φλασακι με το παλιο....

 

 

Edit...

 

Εδω εισαστε..

 

https://www.dropbox.com/s/cpfn3a6s1zy114v/task_manager_fix_simplistic_sotmax.zip

 

 

 

Μπορεις να βαλεις το καινουργιο με το παραπανω φιξακι...

Για άλλη μια φορά ευχαριστούμε φίλε..

Το κατεβάζω το Φιξ και επανέρχομαι..

Να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εσεις το εχετε ξαναδει? Το εβγαλα απο την φορτιση το πρωι, και μολις τελειωσα με την δουλεια, το κινητο εκαιγε. 48.8 θερμοκρασια μπαταριας... και μου καταβροχθισε την μπαταρια... οπως βλεπετε κ στην φωτο, ουτε φωνητικες κλησεις εκανα, ουτε μπηκα σε web, facebook και τετοια... τρωει τετοια κολληματα το messenger??
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο κόλλημα δεν έχω ξαναδεί!

Όπως φαίνεται συμβαίνουν και αυτά που και που. Με μία επανεκκίνηση θα στρώσει λογικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο κόλλημα δεν έχω ξαναδεί!

Όπως φαίνεται συμβαίνουν και αυτά που και που. Με μία επανεκκίνηση θα στρώσει λογικά.

 

Ενταξει, εστρωσε βασικα, αλλα μου εκανε φοβερη εντυπωση γιατι 9 ωρες σχεδον το κινητο ηταν σε αδρανεια... 16 λεπτα οθονη για να καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα.Ενω στο νοτε1 αλλαζα ρομς χωρις προβλημα εδω μου κανει κολπα.Παω να περασω την revolution hd 18 με wipes κανονικα και κολλησε το συμπαν.Το επαναφερω και αλλαζω κερνελ απο adam σε saber και μου χανει το ΙΜΕΙ.Ευτυχως ειχα μπακαπ.Καμμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

http://img.tapatalk.com/d/13/07/15/u8u5u4up.jpg

http://img.tapatalk.com/d/13/07/15/eha9ypyn.jpg

http://img.tapatalk.com/d/13/07/15/tyduputu.jpg

Παιδια καλημερα.. Είμαι με την τελευταία sotmax v10 και saber kernel.. Δεν μπορώ να καταλάβω απο που προερχονται τα παραπάνω wakelocks.. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα.Ενω στο νοτε1 αλλαζα ρομς χωρις προβλημα εδω μου κανει κολπα.Παω να περασω την revolution hd 18 με wipes κανονικα και κολλησε το συμπαν.Το επαναφερω και αλλαζω κερνελ απο adam σε saber και μου χανει το ΙΜΕΙ.Ευτυχως ειχα μπακαπ.Καμμια ιδεα;

 

Βαλε τον τελευταιο saber, 32.2. που εχει fixακι κ διορθωνει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από περιπέτεια στο να κάνω root και να βάλω custom recovery και αφού τα κατάφερα είπα να ψαχτώ λίγο με ROMs.

Προσοχή έρχομαι από Stock της Vodafone GR. Τι να διαλέξω και τι να δοκιμάσω; Ακούω προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

O καθένας θα σου πει τα δικά του, αφού είναι τελείως θέμα γούστου. Εγώ έχω δοκιμάσει τις παρακάτω και έμεινα πολύ ευχαριστημένος:

 

- Wanamlite

- Sotmax

- Android Revolution HD

Link to comment
Share on other sites

O καθένας θα σου πει τα δικά του, αφού είναι τελείως θέμα γούστου. Εγώ έχω δοκιμάσει τις παρακάτω και έμεινα πολύ ευχαριστημένος:

 

- Wanamlite

- Sotmax

- Android Revolution HD

 

Thanks!

Για την Revolution HD έχω ακούσει πολύ καλά λόγια τις άλλες δεν την ξέρω να πώ την αλήθεια.

CM έχει δοκιμάσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι με στοκ χωρίς root και θελω να κανω ενα restore. Αίτιο πατάω και είμαι κομπλέ ή χρειάζεται και κάτι ακόμα ;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...