Jump to content

Window N90


xkaliak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το tablet πληρώθηκε μέσω paypal 3/9 όταν έγινε και η παραγγελία από Ipadalternatives και έφυγε 5/9.

Η αποστολή έγινε με Singapore post ( +6E).

Έφθασε Αθήνα 12/9 και 14/9 στην Ρόδο. Εγώ έλειπα και έτσι το παρέλαβα σήμερα.

Κανένα πρόβλημα με τελωνείο . Είχε δηλωθεί σαν e-reader με αξία 25 δολάρια και είχε τέτοια συσκευασία που μάλλον σε απέτρεπε από το να το ανοίξεις.

Έχω 2-3 ώρες που το περιεργάζομαι , μόλις αποκτήσω εικόνα για τα βασικά θα ενημερώσω.

Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως είναι πολύ καλές.

Edited by xkaliak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο και καλή διασκέδαση. Όπως είδες και εσύ, κανένα πρόβλημα με τελωνείο :)

Περιμένουμε ένα review σύντομα.

 

Υ.Γ: Είχε JB;

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλή διασκέδαση. Όπως είδες και εσύ, κανένα πρόβλημα με τελωνείο :)

Περιμένουμε ένα review σύντομα.

 

Υ.Γ: Είχε JB;

 

Σε ευχαριστώ .

Προσπαθώ να δω κάποια πράγματα σήμερα και αύριο θα γράψω τις πρώτες εντυπώσεις.

Όταν έκανα την παραγγελία ερχόταν με 4.0.4

Μίλησα με τον Richard και μου είπε ότι είναι απλό να την περάσω εγώ αν θέλω.

Θα το αφήσω με την 4.0.4 να δω πως πάει και θα αφήσω λίγο καιρό πριν περάσω το JB, να έχω και κάποια εικόνα για την όποια τυχόν βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Το τάμπλετ όπως είπα και παραπάνω αγοράσθηκε από εδώ

 

http://ipadalternative.com/high-end-tablet-pcs/80-window-n90-dual-core-97-inch-ips-1024768-with-15ghz-android-404-dual-camera-hdmi.html

 

Ένα review θα βρείτε εδώ :

 

 

Πρώτα λίγα λόγια για το Ipadalternatives.

 

Αξιόπιστο site , πουλάει αυθεντικά κινέζικα ταμπλετ , μου έστειλε αντάπτορα για την πρίζα που του ζήτησα ( κάνοντας λάθος όμως και αντί για EU μου έστειλε UK) , πολύ καλή συσκευασία στο προιόν αναγράφοντας τα απαραίτητα από έξω για αποφυγή προβλημάτων στο τελωνείο. Η αποστολή ύστερα από δική τους προτροπή έγινε με singapore post (+6E) και έφτασε όπως γράφω παραπάνω σχεικά πολύ γρήγορα .Μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα μαζί τους. Συνεπώς με την όποια επιφύλαξη της μιας μόνο συναλλαγής , το συνιστώ.

 

Πάμε στην ταμπλέτα τώρα.

 

Ποιότητα κατασκευής :

 

Θα την χαρακτήριζα από καλή έως πολύ καλή . Εκεί που σου δίνει την αίσθηση ότι είναι πιο απλό και φθηνό είναι το πλαστικό κάλυμμα στην πίσω πλευρά . Γενικά όμως δείχνει στιβαρή κατασκευή.

Σε ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα όλα δουλεύουν κανονικά. Οι 2 κάμερες , wi-fi , bluetooth , ηχείο , όλα τα κουμπιά , μεταφορά αρχείων με USB .

 

Οθόνη.

Άψογη. Πολύ καλή απεικόνιση χρωμάτων , αντίθεση , φωτισμός, γωνίες θέασης . Ότι ακριβώς θα περίμενε κάποιος από μια IPS με αυτήν την ανάλυση. Σε σύγκριση με Ipad2 καμία απολύτως διαφορά στην ποιότητα.

Η απόκρισή της στο άγγιγμα πολύ καλή , ο digitizer όσο ευαίσθητος πρέπει , όλα γίνονται εύκολα και απαλά.

 

Wi-Fi

 

Άμεση σύνδεση , κανένα πρόβλημα , καμιά διακοπή , πολύ καλή εμβέλεια. Συγκριτικά θα πώ πως σε σχέση με το Samsung Galaxy mini έχει περίπου 10-15% καλύτερο σήμα ( μέτρηση με wi-fi analyzer).

 

Play store.

 

Είναι προεγκατεστημένο κανονικά και ότι έχω χρειαστεί το έχω βρει. Κάτι προγράμματα για κάμερες , skype( δουλεύει άψογα) , facebook , κλπ. Ότι είναι συμβατό με την ανάλυση της οθόνης του πρέπει να υπάρχει.

 

Browser.

 

Άψογος, ταχύτατος , σταθερός και με το flash 11.1 παίζει τα πάντα.

 

Απόδοση

 

Τεστ με An Tu Tu v.2.9.2 και συνολικό σκόρ 8308

 

Μπαταρία.

 

Πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι τώρα αν σκεφτεί κανείς πόσο θέλει να φάει το γαιδούρι ο επεξεργαστής. Η πρώτη εντύπωση που έχω είναι ότι χαλαρά θα ξεπεράσει τις 6 ώρες με το wifi ανοικτό για surfing , κανένα παιχνιδάκι , χρήση σαν e-reader κλπ.

Χτες έβγαλε περίπου 5 ώρες ( από το 75% εως το 15%) με το wifi ανοικτό και γενικά πολύ ψάξιμο , αλλά θα πρέπει να δω και την αναλογική ακρίβεια του δείκτη της μπαταρίας.

Στην φόρτιση χρειάστηκε 3 ώρες και 10 λεπτά για να φτάσει από το 15% στο 99%. Στο 100% δεν έφτασε ποτέ.

 

Σε γενικές γραμμές μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος από το ταμπλετ, γιατί κάνει ακριβώς ότι θέλω άνετα , απροβλημάτιστα , χωρίς να νιώθω ότι ζορίζεται ή ζεσταίνεται κλπ.

Σχεδιαστικά θα ήταν ίσως καλύτερα να μην ήταν το κουμπί power στο πίσω μέρος αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια.

Φαίνεται να είναι μια πολύ καλή επιλογή στις 9,7 ίντσες.

Όποιος έχει απορίες εδώ είμαστε.....:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προτιμησες το Ν90 από το Ν101 που θεωρητικά είναι καλύτερο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προτιμησες το Ν90 από το Ν101 που θεωρητικά είναι καλύτερο;

 

Δυστυχώς το σημείο το οποίο υπερτερεί το Ν101 είναι η ανάλυση της οθόνης και ταυτόχρονα μια βασική πηγή προβλημάτων για το τάμπλετ.

Αναφέρθηκαν αρκετά προβλήματα στο πανελ κάποιων παρτίδων και φοβήθηκα να το πάρω.

Μπορεί να έχει λυθεί το θέμα τώρα αλλά δεν το διακινδύνεψα.

Επιπλέον με βολεύει καλύτερα η διάσταση της οθόνης ( 9,7ίντσες ) . Επίσης το Ν90 έχει καλύτερη αυτονομία μπαταρίας.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Ενα update στο θέμα της μπαταρίας:

 

Τελικά πάει στο 100% στην φόρτιση αφού μείνει κανένα μισάωρο στο 99%. Συνολικός χρόνος φόρτισης από το 5% στο 100% περίπου 4 ώρες.

Μέτρηση διάρκειας μπαταρίας:

Συνολικός χρόνος με την μπαταρία: 11 ώρες και 5 λεπτά

Τάμπλετ σε αδράνεια: 2 ώρες και 35 λεπτά

Οθόνη σε λειτουργία: 8 ώρες και 30 λεπτά

Ανοικτό ασύρματο: 9 ώρες και 15 λεπτά

Λοιπές λεπτομέρειες

Καθόλη την διάρκεια της λειτουργίας η οθόνη ήταν στο 10% της φωτεινότητας ( δεν χρειάστηκε παραπάνω μιας και ήμουν μέσα στο σπίτι) και οι εργασίες οι παρακάτω:

Σερφάρισμα, απλά παιχνίδια, πολλές εγκαταστάσεις και απεγκαταστάσεις εφαρμογών, online βίντεο ( περίπου 2 ώρες) .

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τόση αυτονομία ....:D:D

Εδώ με τα 5000mAh του Fire βγάζω κοντά 9 ώρες (και με τη Flambe λίγο παραπάνω) και δε θα έβγαζε τοσο το n90 με 8000mAh; :)

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με τα 5000mAh του Fire βγάζω κοντά 9 ώρες (και με τη Flambe λίγο παραπάνω) και δε θα έβγαζε τοσο το n90 με 8000mAh; :)

 

Αριστη αυτονομία το Fire , μπράβο.

 

Εγώ το φοβόμουνα λόγω του επεξεργαστή αλλά όπως φαίνεται έχει και eco mode :lol: , όταν δεν τον ζορίζεις. Επιπλέον η μεγάλη οθόνη ήταν ένα θέμα στην κατανάλωση για αυτό τον λόγο αν θυμάσαι ψαχνόμουνα και στις 8 ίντσες. Τέλος είχα ακούσει και για κάτι περιπτώσεις που το κουτί έγραφε α mAh και κάποιοι που άνοιγαν τα τάμπλετ έβρισκαν μέσα μπαταρία με 2 - 3 χιλιάδες mAh λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα φιλε μου και να χαιρεσαι την ταμπλεταρα σου..!!Απο οτι καταλαβα για τα λεφτα που το πηρες ειναι υπερκομπλε ετσι?

Ξερεις μηπως κατα ποσο ειναι συμβατο με εκτυπωτες προτζεκτορες κλπ τετοιες συσκευες?Ρωταω γιατι η γυναικα με αφηνει να το παρω :lol: μονο με την προυποθεση να ειναι συμβατο με αυτα που ειπα για να το χρησιμοποιει και αυτη στην δουλεια της :rolleyes: Να μπορει πχ να γραψει ενα κειμενακι σε word η ενα excel και να το εκτυπωσει ασυρματα ή και ενσυρματα στον εκτυπωτη...Εννοειται οτι μπορει να γραψει σε word excel αφου υπαρχουν οι αναλογες εφαρμογες στο play store ο νταλκας μου ειναι να ειναι συμβατη η συσκευη με εκτυπωτες κτλ...Sorry αν σε ζαλισα και μεγειες και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικα με αφηνει να το παρω....lol...σαν να λεμε απαιτω να εχει ζεστο νερο οταν πλενω τα πιατα... μην παρεξηγηθεις διακομωδω την κατασταση των παντρεμενων...εγω αρραβωνιασμενος ειμαι και για την ωρα ολα καλα...
Link to comment
Share on other sites

Η γυναικα με αφηνει να το παρω....lol...σαν να λεμε απαιτω να εχει ζεστο νερο οταν πλενω τα πιατα... μην παρεξηγηθεις διακομωδω την κατασταση των παντρεμενων...εγω αρραβωνιασμενος ειμαι και για την ωρα ολα καλα...

 

Οχι ρε τι να παρεξηγηθω θα μπεις και εσυ στο club και θα καταλαβεις :p

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τα παιδια που το εχουν

 

μπορω να συνδεσω με ανταπτορα απο usb σε ethernet για να εχω lan? και αν εχει επιλογη αλλαγης IP απο ethernet??

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα φιλε μου και να χαιρεσαι την ταμπλεταρα σου..!!Απο οτι καταλαβα για τα λεφτα που το πηρες ειναι υπερκομπλε ετσι?

Μια χαρά μέχρι τώρα ...

 

Ξερεις μηπως κατα ποσο ειναι συμβατο με εκτυπωτες προτζεκτορες κλπ τετοιες συσκευες? Να μπορει πχ να γραψει ενα κειμενακι σε word η ενα excel και να το εκτυπωσει ασυρματα ή και ενσυρματα στον εκτυπωτη...Εννοειται οτι μπορει να γραψει σε word excel αφου υπαρχουν οι αναλογες εφαρμογες στο play store ο νταλκας μου ειναι να ειναι συμβατη η συσκευη με εκτυπωτες κτλ...

 

Όσο αφορά το θέμα της προβολής σίγουρα συνδέεται με προτζέκτορα ή οθόνη ή τηλεόραση μιας και έχει έξοδο Hdmi . Για το θέμα της εκτύπωσης δεν έχω ιδέα. Σίγουρα έχει την δυνατότητα σαν hardware να συνδεθεί με εκτυπωτή είτε μέσω usb είτε μέσω bluetooth. Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με drivers κλπ. Επειδή είναι μάλλον θέμα του android και αφορά και άλλες ταμπλέτες αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.

 

Sorry αν σε ζαλισα και μεγειες και παλι!!!

 

Δεν με ζάλισες καθόλου, μην ανυσηχείς :)

 

να ρωτησω κατι τα παιδια που το εχουν

 

μπορω να συνδεσω με ανταπτορα απο usb σε ethernet για να εχω lan? και αν εχει επιλογη αλλαγης IP απο ethernet??

 

Ένας είμαι μέχρι τώρα τουλάχιστον :) ( τουλάχιστον που γράφει εδώ)

 

Το λαν μέσω usb με ethernet σύμφωνα με τον κατασκευαστή γίνεται. Εγώ δεν έχω πάρει αντάπτορα ακόμα να το δοκιμάσω.

Για την αλλαγή της ΙΡ δεν γνωρίζω αφού δεν το έχω συνδέσει .

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Ένας είμαι μέχρι τώρα τουλάχιστον :) ( τουλάχιστον που γράφει εδώ)

 

Το λαν μέσω usb με ethernet σύμφωνα με τον κατασκευαστή γίνεται. Εγώ δεν έχω πάρει αντάπτορα ακόμα να το δοκιμάσω.

Για την αλλαγή της ΙΡ δεν γνωρίζω αφού δεν το έχω συνδέσει .

 

στις ρυθμησεις εχει μενου ETHERNET? και αν το επιλεξεις μπορεις αν ειναι αυκολο να μου πεις τι επιλογες εχεΙ!

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμησεις εχει μενου ETHERNET? και αν το επιλεξεις μπορεις αν ειναι αυκολο να μου πεις τι επιλογες εχεΙ!

 

ευχαριστω!!!

Όχι δεν βλέπω κάτι τέτοιο στις ρυθμίσεις που έχει το τάμπλετ.

Πιθανώς όμως να γίνεται με κάποιο πρόγραμμα από το playstore

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,το εψαξα.Για εμενα που εχω epson πολυμηχανημα υπαρχει η εφαρμογη epson iprint η οποια συνδεεται κανονικα με ολους τους epson εκτυπωτες και πολυμηχανηματα με wifi bluetooth usb μεσω email και οτι γουσταρετε!Εχει απο μονη της τους ας πουμε drivers και εκτυπωνει κανονικοτατα τα παντα!Ακομα και scan κανει και σε ειδοποιει εαν εχεις μελανι και ποσο απομενει!Φοβερη εφαρμογη επαθα πλακα!:lol:

Για ολα τα υπολοιπα μηχανηματα υπαρχει το Printer share που βρισκει τον εκτυπωτη που θελεις να συνδεθεις και σου ζηταει απλα να κατεβασεις τους drivers στην android συσκευη σου!Βεβαια ειναι pay εφαρμογη αλλα δουλευει και αυτη κανονικοτατα!!!

 

Αυτα απο εμενα!!Παω για αγορα!Οχι που θα δωσω 4 κατοσταρικα :X για galaxy tab δε τρελαθηκα ακομα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έχει κανονική θύρα usb για φλασάκι;

Όχι έχει mini usb, αλλά μαζί στην συσκευασία του έχει και μετατροπέα από mini usb σε κανονικό που δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα μετά από ένα μήνα σχεδόν αναμονής ήρθε η παρακάτω θήκη από merimobiles.

 

 

http://www.merimobiles.com/Folding_Stand_Leather_Case_for_Window_N90_Dual_Cor_p/meri5614.htm

 

Πολύ καλή εφαρμογή, οι τρύπες ταιριάζουν απόλυτα και δείχνει πιο ακριβή σαν ποιότητα.

Εμένα μου ήρθε σε χρώμα μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...