Jump to content

Window N90


xkaliak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα προβλήματα υπήρχαν και με την στοκ.

 

Καλησπέρα.

D

Σήμερα ήρθε το ταμπλετ, δεν έπαιξα καθόλου με την στοκ ρομ.

 

.....................................................................;;;;; :rolleyes::rolleyes:

 

Ξαναπαιξε με τις ρυθμίσεις του ρουτερ, το είδος ασφαλείας, τα b, g, n.

Eπισης άλλαξε ξανά τα κανάλια και κανε και καμιά επανεκινηση στο ρουτερ ενδιαμεσα

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε έβγαλες άκρη με το wifi;

 

Έχω μια επικοινωνία με έναν τεχνικο από merimobiles.

Συνειδητοποίησα ότι το ταμπλετ μου εχει serial που ξεκινάει με ZZ οπότε δεν κάνουν οι ΤΝΤ ούτε και το επίσημο yuandao firmware που φλάσαρα. Προσπάθησα δύο φορές (ύστερα κι από τις οδηγίες του τεχνικού) να φλασάρω ένα επίσημο firmware για ΖΖ μοντέλα κι ενώ φαίνεται να φλασάρεται κανονικά, όταν αρχίζει να μπουτάρει το τάμπλετ για πρώτη φορά μετά το φλασάρισμα κολλάει στο κινέζικο λόγκο της yuandao, και μπένει εκεί μέχρι να τα φτύσει η μπαταρία.

Περιμένω τις επόμενες οδηγίες από τον τεχνικό του merimobiles.

Όσο για τις λοιπές ρυθμίσεις του wifi, έπαιξα λίγο με κάποιες από αυτές που μου πρότεινες, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι CZ ( όπως και το δικό μου). Θυμάμαι ότι έβρισκες πιο δύσκολα υλικό για φλασαρισμα στα ΖΖ.

Πρόσεξε μην έχει κρατήσει κάτι μέσα από προηγούμενα φλασαρισματα που πρέπει να το διαγραψεις πριν περάσεις την νέα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ θεωρούσα δεδομένο ότι θα έχω CZ. Κακώς. Αν κι έχω βρει αρκετές εκδόσεις firmware (επίσημου και custom) και για ZZ μοντέλα.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει κολλήσει σε αυτό το "κάπως σαν boot loop" και για να ξαναφλασάρω πρέπει να περιμένω να τελειώσει η μπαταρία. Αλλά και που φλασάρω, μετά ξανακολλάει στο λόγότυπο. Μύλος δηλαδή.

Για να δούμε αν θα βγάλω άκρη με τον τεχνικό από το meri.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ θεωρούσα δεδομένο ότι θα έχω CZ. Κακώς. Αν κι έχω βρει αρκετές εκδόσεις firmware (επίσημου και custom) και για ZZ μοντέλα.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει κολλήσει σε αυτό το "κάπως σαν boot loop" και για να ξαναφλασάρω πρέπει να περιμένω να τελειώσει η μπαταρία. Αλλά και που φλασάρω, μετά ξανακολλάει στο λόγότυπο. Μύλος δηλαδή.

Για να δούμε αν θα βγάλω άκρη με τον τεχνικό από το meri.

Κοιτα μην σε βολέψει κάτι από εδώ :

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=359410 ( Βάλε google translate)

έχει μια καινουργια πειραματική έκδοση custom ( N90 DUALCORE2 V11 (серии BZ ZZ) от 20130416)

 

* δεν την έχω βάλει γιατι έχω το CZ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το λινκ.

Τα έχω τσεκάρει ήδη και σε λίγο θα δοκιμάσω κι αυτήν την έκδοση.

Έχοντας όμως δοκιμάσει γύρω στα 6 διαφορετικά επίσημα firmware (ύστερα κι από τις οδηγίες του τεχνικού του meri), έχω να πω το εξής:

αν και το ταμπλετ είναι ΖΖ έκδοση, τα firmware Που είναι φτιαγμένα για BZ-ZZ εκδόσεις δεν φορτώνουν καν.

Φλασάρονται κομπλέ, αλλά κολλάνε στο 1ο boot στο λογότυπο της yuandao, μέχρι να πεθάνει η μπαταρία.

Αντίθετα, τα επίσημα firmware για CZ μοντέλα (αλλά και οι ΤΝΤ 4 και 5), φορτώνουν κανονικά, αλλά τα προβλήματα με το wifi και τα ακούσια πατήματα στην οθόνη (συγκεκριμένα στην γωνία κάτω από την κάμερα) παραμένουν.

Εχω αρχίσει να νομίζω ότι κάτι παίζει που είναι hardware πρόβλημα.

Αυτό το υποννόησε και ο τεχνικός από το Meri που μου είπε ότι αν δεν δουλέψουν τα επίσημα firmware (δεν του έχω απαντήσει ακόμα), ίσως κάνουμε χρήση του RMA, που απότι είδα στο wiki αναφέρεται στην πολιτική επιστροφής προιόντος.

Θα κάνω τις τελευταίες προσπάθειές μου με αυτά τα custom firmware και αν δεν δουλεψει, τι να πω, μάλλον πάω για επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Φλάσαρα τα custom firmware (και για CZ και για ZZ) από το 4pda και ούτε αυτά δουλεψανε. Συγκεκριμένα κόλλησαν πάλι στο 1ο boot.

Το αστείο (λέμε τώρα) είναι ότι έχοντας δοκιμάσει συνολικά 8 ή 9 firmware (official + custom) κανένα από όσα είναι φτιαγμένα για ΖΖ μοντέλο δεν ολοκληρώνει το 1ο Boot.

Αυτά που τουλάχιστον bootάρουν κανονικά είναι οι ΤΝΤ και το τελευταίο επίσημο για έκδοση CZ.

 

Ο τεχνικός από το meri συμφωνεί ότι μάλλον είναι ζήτημα hardware και με ρωτάει αν θέλω επισκευή ή αντικατάσταση του tablet.

Έχετε μήπως κάποια πρόταση/ιδεά σε σχέση με αυτό? Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη φορά που αναγκάζομαι να μπω σε τέτοια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Φλάσαρα τα custom firmware (και για CZ και για ZZ) από το 4pda και ούτε αυτά δουλεψανε. Συγκεκριμένα κόλλησαν πάλι στο 1ο boot.

Το αστείο (λέμε τώρα) είναι ότι έχοντας δοκιμάσει συνολικά 8 ή 9 firmware (official + custom) κανένα από όσα είναι φτιαγμένα για ΖΖ μοντέλο δεν ολοκληρώνει το 1ο Boot.

Αυτά που τουλάχιστον bootάρουν κανονικά είναι οι ΤΝΤ και το τελευταίο επίσημο για έκδοση CZ.

 

Ο τεχνικός από το meri συμφωνεί ότι μάλλον είναι ζήτημα hardware και με ρωτάει αν θέλω επισκευή ή αντικατάσταση του tablet.

Έχετε μήπως κάποια πρόταση/ιδεά σε σχέση με αυτό? Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη φορά που αναγκάζομαι να μπω σε τέτοια διαδικασία.

 

Κοίτα να σου βάλουν τα μεταφορικά της επιστροφής.

 

Τώρα εγώ θα ζητούσα αντικατάσταση. Αν όχι με το ίδιο μπορεί με κανένα τετραπύρηνο. ( RK3188 ). Εγώ τώρα παίζω με ένα Chuwi V88 και είναι πολύ καλό. ( Χρειάστηκε βέβαια να το ανοιξω γιατί η οθόνη δεν είχε κουμπώσει καλα στο board). Ομως ο RK3188 είναι παρα πολυ καλός. Το Tablet πάει σφαίρα.

Αν ήθελα 9.7 μπορεί να πήγαινα σε κάτι σαν αυτό http://www.merimobiles.com/aoson-m33-rk3188-quad-core-android-4-1-9-7-inch-retina-capacitive-touch-screen-2048-1536-16-gb-tablet-pc_p/meri80695.htm

Πάντα σε Rockchip..

Από την άλλη πάλι είναι τι θα σου βγεί. Σου έιχα πεί ότι το N90 είναι πολυ καλό αλλά σταθηκες άτυχος.....

 

Οπότε .......

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με τα κινέζικα ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος. Ακόμα και quality check να κάνει ο εκάστοτε seller, μπορεί το πρόβλημα να μην εμφανιστεί εκείνη τη στιγμή και να παραλάβεις ελλατωματικό μοντέλο. Το Chuwi V88 που παρέλαβα εγώ δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα και στο συνιστώ κι εγώ αν βολέυεσε με 8".
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι όπως το είδα το ταμπλετ σε διαστάσεις έχω σιγουρευτεί ότι θέλω 9,7 ίντσες.

Σκέφτομαι μήπως ζητήσω να μου στείλουν ξανά ένα Ν90. Φαντάζομαι ότι θα είναι απίθανο να πέσω πάλι σε ελαττωματικό.

Από την άλλη το Aoson και τα λοιπά 4πύρηνα με rockchip 3188 φαίνονται τούρμπο και με μικρή διαφορά στα χρήματα (+20-30 ευρώ) αλλά με μία γρήγορη ματιά τους λείπει το bluetooth.

Θα το ψάξω περισσότερο τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

22-05-2013 Despatched to overseas (Country code: GR)

5/28/2013 4:25:04 AM ` ` ` `

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Αποστολή Συσκευασίας

5/28/2013 9:11:56 AM ` ` ` `

ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ

Αποστολή Συσκευασίας

 

singpost RULEZ αγορα απο meri

Link to comment
Share on other sites

22-05-2013 Despatched to overseas (Country code: GR)

5/28/2013 4:25:04 AM ` ` ` `

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Αποστολή Συσκευασίας

5/28/2013 9:11:56 AM ` ` ` `

ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ

Αποστολή Συσκευασίας

 

singpost RULEZ αγορα απο meri

 

Λοιπον μετά απο 2 μέρες χρησης μπορώ να πω οτι το ταμπλετακι ειναι αψογο...τελεια οθονη..κ wifi καλυτερο κ απο galaxy S2...προτεινεται με κλειστα τα ματια :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω...μια ερωτηση...εχω ενα θεμα με τον φορτιστη...πρεπει ναναι ο πιο φτηνος που υπαρχει..καποιες φορες δεν φορτιζει,θελει κουνημα κλπ...τι προτεινετε για αγορα καλυτερου ωστε να αποφυγουμε καψιμο κλπ?Εχω βρει αυτοhttp://www.ebay.com/itm/221218120133 τι λέτε? (Short circuit protection . Overload protection . Anti-jamming)

Αντε καλορίζικο :)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω...μια ερωτηση...εχω ενα θεμα με τον φορτιστη...πρεπει ναναι ο πιο φτηνος που υπαρχει..καποιες φορες δεν φορτιζει,θελει κουνημα κλπ...τι προτεινετε για αγορα καλυτερου ωστε να αποφυγουμε καψιμο κλπ?Εχω βρει αυτοhttp://www.ebay.com/itm/221218120133 τι λέτε? (Short circuit protection . Overload protection . Anti-jamming)

 

Δεν νομίζω να κάνει. Θέλεις 12V 2A. Τέτοιος είναι ο δικός μου τουλάχιστον...Εγω πήρα έναν σταθερό UK to EU travel adaptor και τον έβαλα στο φορτιστή του.

Edited by copolla
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο..αν κ προλαβα να το παρω...λολ..συμβαινουν αυτα..χαχα..απο usb γινεται να φορτισει με otg?

Δεν νομίζω να κάνει. Θέλεις 12V 2A. Τέτοιος είναι ο δικός μου τουλάχιστον...Εγω πήρα έναν σταθερό UK to EU travel adaptor και τον έβαλα στο φορτιστή του.
Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο..αν κ προλαβα να το παρω...λολ..συμβαινουν αυτα..χαχα..απο usb γινεται να φορτισει με otg?

 

Νομίζω πως όχι.

Εγώ έχω πάρει τον ανταπτορα, τον έχω δέσει καλά πάνω με μονωτικη και όλα οκ.

Αν σου κάνει θέματα, μια να πιάνει και μια όχι, άνοιξε το μέσα και δες μήπως κάποιο συρματακι δεν κάνει καλά επαφή. Απλό είναι μη φοβάσαι να το κάνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...