Jump to content

[iOS 6] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone - iPad


galanoss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.θελω και εγω να ρωτησω σχετικα με αυτο που ρώτησε ο sahis.Ενας φιλος απο την δουλειά πηρε ματαχειρισμένο το iphone 4 με την εκδοση 6.1.3,Ξερουμε οτι δεν υπαρχει Jailbreak.Mπορώ ομως να κανω downgrade με snowbreeze στην 6.1.2;Bρηκα κατι οδηγους στο youtube,αλλα δεν ξερω αν ειναι αληθινοι.Δειχνουν κανονικοτατα να γινεται downgrade σε 6.1.2.Το πρωτο που κανουν ειναι να σωσουν με το tinyumbrella τα shsh blobs και απο εκει και περα ολα τα αλλα φαινοντε ευκολα.Δοκιμασα να του το κανω αλλα δεν μου τα σωζει.αναγνωριζεται κανονικα τα τηλεφωνο,αλλα μου γραφει οτι σωθηκαν 0 blobs;ξερει κανει σας τι φταίει;σας ευχαριστώ!
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 387
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα shsh blobs μπορείς να τα σώσεις μόνο όσο το λειτουργικό υπογράφεται από την Apple, δηλαδή το αφήνει η Apple να εγκαθίσταται στα κινητά. Συνεπώς το σώσιμο των shsh blobs μιας έκδοσης λειτουργικού γίνεται μόνο όταν αυτό το λειτουργικό είναι το πιο πρόσφατο έτσι ώστε να μπορεί να γίνει χρήση αυτών των blobs όποτε το επιθυμούμε για να γίνεται restore σε όποιο iOS θέλουμε. Αυτή τη στιγμή το tinyumbrella δεν έχει αναβαθμιστεί για την 6.1.3. Συνεπώς, συνοψίζοντας, δεν μπορείς να σώσεις τα shsh γιατί το πρόγραμμα δεν έχει αναβαθμιστεί αλλά και όταν αναβαθμιστεί θα μπορείς να σώσεις μόνο τα shsh του iOS 6.1.3 και όχι του 6.1.2 γιατί το λειτουργικό αυτό δεν υπογράφεται από την Apple αυτή τη στιγμή!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Τα shsh blobs μπορείς να τα σώσεις μόνο όσο το λειτουργικό υπογράφεται από την Apple, δηλαδή το αφήνει η Apple να εγκαθίσταται στα κινητά. Συνεπώς το σώσιμο των shsh blobs μιας έκδοσης λειτουργικού γίνεται μόνο όταν αυτό το λειτουργικό είναι το πιο πρόσφατο έτσι ώστε να μπορεί να γίνει χρήση αυτών των blobs όποτε το επιθυμούμε για να γίνεται restore σε όποιο iOS θέλουμε. Αυτή τη στιγμή το tinyumbrella δεν έχει αναβαθμιστεί για την 6.1.3. Συνεπώς, συνοψίζοντας, δεν μπορείς να σώσεις τα shsh γιατί το πρόγραμμα δεν έχει αναβαθμιστεί αλλά και όταν αναβαθμιστεί θα μπορείς να σώσεις μόνο τα shsh του iOS 6.1.3 και όχι του 6.1.2 γιατί το λειτουργικό αυτό δεν υπογράφεται από την Apple αυτή τη στιγμή!

 

Ομως ρε συ με αυτον εδω τον οδηγο http://www.appleworldhellas.com/home/%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-downgrade-%CE%B1%CF%80%CF%8C-ios-6-1-3-%CF%83%CE%B5-6-1-2-%CE%BC%CE%B5-sn0wbreeze/ δειχνει οτι μπορεις να κανες downgrade σε jailbroken 6.1.2,και τραβιουντε κανονικα ta blobs.εκει ειναι που εχω μπερδευτει.Σε ενα αλλο ελληνικο φορουμ,για να μηνκαμω διαφημιση,θα αναφερω απλά οτι εχει εναν οδηγο για να κανεις κανονικα jailbreak στην 6.1.3,και σου χει να κατεβαζεις κανονικα το firmware.Oλη η διαδικασια εκει γινεται με redsnow και κραταει κανα τεταρτο.εχει και βιντεακι που αυτο μπορώ να το δείξω

 

τελικα τι ισχυει; :confused:

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω βίντεο μιλάει για tethered/semi-tethered jailbreak το οποίο σημαίνει πως όταν θα κλείνεις το Iphone σου, και επαναλαμβάνω κλείνεις όχι κλειδώνεις, θα πρέπει μετά να το συνδέσεις σε υπολογιστή προκειμένου να λειτουργούν τα tweak από Cydia και οι εφαρμογές από Cydia! Ναι μεν γίνεται το jailbreak αλλά θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου αυτό τον περιορισμό! Επιπλέον από τον παραπάνω οδηγό για restore με shsh υπάρχει ένα ειδικό βήμα στην αρχή που μιλάει για λήψη των blobs από το Cydia. Εαν το κινητό ήταν σε κάποια προηγούμενη έκδοση του jailbroken τότε μπορεί και να είσαι τυχερός και να έχουν κρατηθεί τα shsh από το Cydia, συνεπώς κοίτα και αυτό το ενδεχόμενο Edited by big
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Μου εγραφε 0 shsh blobs saved.O φιλος μου εκεινο που θελει να πετυχει ειναι να μπορει να βαζει τα εικονιδια που επιθυμει αυτος στην μπαρα που εχει πανω πανω το τηλεφωνο,οπως wifi,bluetooth κλπ,οπως εχει το android.Aμα του κανω αυτο το tathered jailbreak θα υπαρχει αυτη η δυνατοτητα,ακομα και να απενεργοποιησει το τηλεφωνο;
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μου εγραφε 0 shsh blobs saved.O φιλος μου εκεινο που θελει να πετυχει ειναι να μπορει να βαζει τα εικονιδια που επιθυμει αυτος στην μπαρα που εχει πανω πανω το τηλεφωνο,οπως wifi,bluetooth κλπ,οπως εχει το android.Aμα του κανω αυτο το tathered jailbreak θα υπαρχει αυτη η δυνατοτητα,ακομα και να απενεργοποιησει το τηλεφωνο;

 

εαν δεν εχει τα shsh, δεν γίνεται τίποτα.

εαν κανει tethered και απενεργοποιήσει το τηλέφωνο ή κανει reboot, θα χρειαστεί να συνδέσει το τηλ στον υπολογιστή και να τρέξει το redsnow για να του λειτουργήσει το cydia και το safari.

Link to comment
Share on other sites

δηαλαδη αν δεν κανει reboot η το απανεργοποιησει θα ναι σαν jailbreak;και ετσι βολευει για την ωρα.
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

δηαλαδη αν δεν κανει reboot η το απανεργοποιησει θα ναι σαν jailbreak;και ετσι βολευει για την ωρα.

 

ναι θα ειναι κανονικά jailbreak δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα ειναι κανονικά jailbreak δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Οκ και κατι τελευταιο φιλε μου.Αμα κανει restart και τρεξει το redsnow,θα χρειαστουν ολα αυτα τα βηματα που θελουν ενα τεταρτο;η θα ειναι απλα μια ευκολη διαδικασια που γινεται στο μπάμ;

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Οκ και κατι τελευταιο φιλε μου.Αμα κανει restart και τρεξει το redsnow,θα χρειαστουν ολα αυτα τα βηματα που θελουν ενα τεταρτο;η θα ειναι απλα μια ευκολη διαδικασια που γινεται στο μπάμ;

 

απλά θα πατήσει extras--> just boot..δεν χρειάζεται να ξανακάνει ολόκληρη την διαδικασία.

 

ορίστε και ενα βίντεο αναλυτικό

 

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να κανω την διαδικασια με redsnow,αλλα οταν παταω jailbreak Μου γραφει failed to decrypt kernel τι ειναι αυτο;
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να κανω την διαδικασια με redsnow,αλλα οταν παταω jailbreak Μου γραφει failed to decrypt kernel τι ειναι αυτο;

 

έκανες σωστά τη διαδικασία; δήλωσες το ipsw της 6.0;

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ,αλλα το δοκιμασα ετσι απο περιεργεια και χωρις να συνδεσω το κινητο να δω πως δουλευει.Φορτωσα το firmware και μου εδειξε παλι την ιδια ενδειξη
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ενοω ανοιξα το προγραμμα.Δηλωσα to ipsw και μετα οταν πατησα jailbreak,μου εβγαλε το μυνημα με τον κερνελ που σου πα.Για να τεεσταρω αν φταιει το προγραμμα η το κινητο ξεκινησα την ιδια διαδικασια χωρις να συνδεσω το τηλ στο usb και πατησα jailbreak και μου εβγαλε το ιδιο μηνυμα.Αρα σαν να εχει σκαλωμα το προγραμμα φαινεται.Kαι το δοκιμασα και με compability windows 7 sp 3 και εκτελεση σαν διαχειριστής Edited by therion1985
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση, σε ipad mini με 6.1.2 που είναι ήδη jailbreak, αν κάνω hard reset μέσα από το ipad, θα δημιουργηθεί πρόβλημα ή απλά θα περάσει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και θα κρατήσει το jailbreak;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση, σε ipad mini με 6.1.2 που είναι ήδη jailbreak, αν κάνω hard reset μέσα από το ipad, θα δημιουργηθεί πρόβλημα ή απλά θα περάσει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και θα κρατήσει το jailbreak;

 

Θα δημιουργηθει προβλημα! Θα κολλησει το iPad εντελως και θα θελει restore και update σε 6.1.3 για να στρωσει!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Θα δημιουργηθει προβλημα! Θα κολλησει το iPad εντελως και θα θελει restore και update σε 6.1.3 για να στρωσει!

 

Οπότε υπάρχει περίπτωση να ξαναπέρασω την 6.1.2 μέσα από itunes; Πατώντας δηλαδη shift+restore και μετά να διαλέξω το επίσημο 6.1.2 αρχείο που έχω κατεβάσει; Και τέλος να περάσω ξανά το jailbreak.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε υπάρχει περίπτωση να ξαναπέρασω την 6.1.2 μέσα από itunes; Πατώντας δηλαδη shift+restore και μετά να διαλέξω το επίσημο 6.1.2 αρχείο που έχω κατεβάσει; Και τέλος να περάσω ξανά το jailbreak.

 

Αυτο δεν γινεται! Δυστυχως δεν μπορεις πλεον να κανεις restore σε καμια αλλη εκδοση απο την 6.1.3! Εαν εχεις καποιο προβλημα ή σου κολαει η συσκευη απλα ξεκινα να απεγκαθιστας οτι τυχον περασες!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν γινεται! Δυστυχως δεν μπορεις πλεον να κανεις restore σε καμια αλλη εκδοση απο την 6.1.3! Εαν εχεις καποιο προβλημα ή σου κολαει η συσκευη απλα ξεκινα να απεγκαθιστας οτι τυχον περασες!

 

Κατάλαβα, η συσκευή δεν κολάει, αλλά είναι από άλλον χρήστη jailbreak και δεν ξέρω αν έχει τίποτα "περίεργο" μέσα, για αυτό έλεγα να τα κάνω όλα από την αρχή. Οπότε το αφήνω έτσι όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια ξερουμε ποτε θα βγει για την 6.1.3 iphone 4s to jailbreak;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερουμε ποτε θα βγει για την 6.1.3 iphone 4s to jailbreak;

Ανακοινώθηκε ότι δεν θα βγει jb για ένα minor update. Θέλει πολύ κόπο και προσπάθεια. Όταν θα υπάρξει major update θα βγάλουνε jb. Όπότε μείνετε στο 6.1.2 εάν θέλετε να έχετε jb :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...