Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν κοιτάς αν σε καλύπτει το δίκτυο της Βιβόντι..Αν είσαι κέντρο ή καλαμαριά που νομίζω οτί καλύπτει τότε θα σου το πρότεινα ώς λύση..

Αλλιώς Ondsl kit , είναι νομίζω η φτηνότερη λύση αυτή τη στιγμή.

Καθαρίζεις για 3 μήνες με 130 ευρώ και σου δίνουν ένα της πλάκας μόντεμ.

Βέβαια αν αγοράσεις ύστερα ένα καλύτερο μόντεμ πάλι θα σου έρθει φτηνότερα με το ondsl kit.

 

Μετά από 3 μήνες είσαι ελεύθερος να επιλέξεις τον isp της επιλογής σου.

Εγώ θα πρότεινα Forthnet.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο modem δίνει το ondsl kit?

 

δινει

ADSL modem SAGEM F@st 800 PSTN ή

SAGEM F@st 840 στην περίπτωση ISDN

 

Δες αν σε καλυπτει η βιβοντι. Ρωτα κ κανα παρεο κει κοντα, τι εχει κ ποσο πιανει απο ταχυτητα στο κατεβασμα. Αν εχεις σκοπο να τη κρατησεις πολυ καιρο, σε συμφερει να εχεις τη γραμμη δικη σου, δηλ να πληρωνεις 23,5 το μηνα για τη dsl, χωρια τη γραμμη τηλεφωνου κ τη συνδρομη ISP.

 

To ondsl για τους 3 μηνες ειναι καλο (43,3/μηνα), μετα πρεπει να το κοψεις κ πας αλλου (κρατας τη γραμμη, αλλαζεις ISP) γιατι πληρωνεις αρκετα στην otenet κ εχει μινιμουμ επιλογη ταχυτητας τα 384. Νομιζω δινεις κ αριθμο λογαριασμου τραπεζας για να σου παιρνουν το παγιο μετα το 3μηνο, αλλιως στο στελνουν σπιτι.

 

Εγω προτιμησα adsl in a box γιατι δινει 4 μηνες 384 (44.3/μηνα) κ χρειαζεται λιγοτερες διαδικασιες. Δινει ελαφρως χειροτερο μοντεμ (μαπα κ τα 2). Επισης αμα δεν ανανεωσεις μετα το 4μηνο, κοβεται μονο του εντελως (γραμμη κ συνδεση) ενω το ΟΤΕ χρεωνει κανονικα - επειδη ειναι αοριστου - μεχρι να κοψεις τη συνδρομη. Τελος με το adsl in a box συνεχιζεις μονο με forthnet 1bill ή το κοβεις. Δηλ περιορισμος στη forthnet, αλλα διαλεγεις 256 ή 384 ή παραπανω. Οι τιμες της 1bill, δεν ειναι ασχημες. Με τις προσφορες, η 256 κοστιζε περιπου 33/μηνα ενω η 384 40/μηνα (για 4 μηνες).

 

Δες τιμες κ αποφασισε. Τα αλλα πακετα δεν τα αναφερω, γιατι στην πλειοψηφια τους ειναι τραγικα (δεσμευσεις, ταχυτητες, κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ΟΤΕ αλλά η TelePassport νομίζω έχει κάλυψη σχεδόν σε όλη την Μυτιλήνη. (για να μην γίνει παρανόηση: άλλο Μυτιλήνη και άλλο Λέσβος)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα απ' οτι φαινεται εγω εβαλα το προβλημα και εγω θα σας δωσω την σωστη απαντηση...

Προσεξτε..

Ολες τις παραπανω κινησεις που εδωσαν ( φιλοι - πονεμενοι - ερευνητες κλπ. ) για τον ελεγχο και την ενεργοποιηση της αναγνωρισης κλησης του modem, ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΣΩΣΤΕΣ !!! . Α Λ Λ Α ...

μετα απο μεγαλη ερευνα πηρα την απαντηση οτι :

 

α) Τα modem που υπαρχουν στο εμποριο ( και φυσικα χρησιμοποιουμε ) ΔΕΝ χρησιμοποιουν την σηματοδοσια FSK ( ΕΛΛΑΔΑ ) για την αναγνωριση κλησης, αλλα χρησιμοποιουν την σηματοδοσια DTMF (ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ).

 

β) Υπαρχουν ομως και πολλα modems στα οποια τα τεχνικα χαρακτηριστικα συμπεριλαμβανουν την FSK, ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ( PCI ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ !!!!! καλο εεεε???

 

γ) Modems PCI με FSK ΚΑΙ ΤΣΙΠΑΚΙ θα τα βρουμε με το κυαλι....

 

δ) Modems USB με FSK ΚΑΙ ΤΣΙΠΑΚΙ θα τα βρουμε ευκολοτερα και πανακριβα...

 

Ετσι λοιπον εξηγειται το φαινομενο οπου το modem ανταποκρινεται με ΟΚ οταν ενεργοποιουμε την αναγνωριση κλησης ΑΛΛΑ ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΜΗΔΕΝ.

 

joker

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μήπως ξέρει κανείς καμία κάρτα για σταθερή τηλεφωνία, για να μπορώ να παίρνω τηλέφωνο Τουρκία??
Τόσο η νύχτα, τόσο η βοή στον άνεμο, τόσο η στάλα στον αέρα, τόσο η σιγαλιά.. Τριγύρω η θάλασσα η δεσποτική, καμάρα τ' ουρανού με τ' άστρα.. Τόσο η ελάχιστή σου αναπνοή, που πια δεν έχω τίποτε άλλο, μες στους τέσσερις τοίχους, το ταβάνι, το πάτωμα, να φωνάζω από σένα και να με χτυπά η φωνή μου, να μυρίζω από σένα και ν' αγριεύουν οι άνθρωποι.. Επειδή το αδοκίμαστο και το απ' αλλού φερμένο δεν τ' αντέχουν οι άνθρωποι κι είναι νωρίς, μ' ακούς; Είναι νωρίς ακόμη μες στον κόσμο αυτόν αγάπη μου να μιλώ για σένα και για μένα..
Link to comment
Share on other sites

Εγω ομως εχω μια ποιο περιεργη περιπτωση.... η αναγνωριση κλησης εμφανιζετε μια με δυο φορες στις 10! Εξηγησε μου τωρα αυτο... εδω σε θελω!
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Kalispera..exo statheri tilefonia me tin tp sto magazi mou to opoio einai emporiko kai poulaei rouxa...pernontas ton teleutaio logariasmo sta xeria mou diapistosa oti iparxoun ana takta xronika diastimata kliseis se ena sigekrimeno noumero stin athina diarkias +- 30 deuterolepton..to noumero auto proti fora to blepo sti zoi mou kai to parado3o einai oti ola ta tilefonimata pros auto to numero ginane stis 00:30 to bradi!!!..pos ginane ta tilefonimata afou to magazi klinei apo tis 21:30 ??? to numero pou kalei stin athina einai (2109503409) kai to sikonei kapoio fax...tou exei ksanatixei kanenos kati paromio???
Link to comment
Share on other sites

skeftomai na parw ena paketo adsl alla den kserw ti na protimisw :D (eimai fititis kai den ta polu pisteuw auta gia fititiko adsl .polu fantastiko gia na einai elliniko)vasika thelw to paketaki na exei polu kalo eksoplismo kai wpos kai na exei hardware firewall.akousa to connex kati leei.help plz :)

euxaristw ek twn proterwn

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις POS (το μηχανημα για τις καρτες) ;Αυτο κανει κλησεις στην τραπεζα καθε μερα αναλογα με την ωρα που του εχουν καθορισει.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μήπως συναγερμό, δηλαδή σύστημα ασφαλείας στο μαγαζί; Αν ναι έλενξε το νούμερο που λες,μπορεί να ανήκει στα κεντρικά της εταιρείας security.
Link to comment
Share on other sites

Στην εθνοκαρτα ανηκει ο αριθμος αυτος αρα μαλλον το μηχανακι των πιστωτικων στελνει τις συναλλαγες στην εθνικη...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σε σταθερό η φτηνότερη είναι η talk talk. Πάρε μια να δοκιμάσεις την ποιότητα γιατί δεν την έχω δοκιμάσει για τη συγκεκριμένη χώρα. Σε κινητό αλλάζει το πράγμα
Link to comment
Share on other sites

μάλλον για ασυνεννοησία πρόκειται..εξάλλου αν δεν κάνω λάθος για να κόψεις μια γραμμή πρέπει να συμπληρώσεις κάποια έντυπα (μόνο ο κάτοχος του τηλεφώνου)....:)
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Και πιο συγκεκριμενα Νεα μακρη,

 

Εδω και 2 εβδομαδες λοιπον το ιντερνετ στην περιοχη μεσω ADSL ( ανεξάρτητα απο παροχο ) παει με 11kb/ps αυτο το γνωριζω γιατι εχω αρκετους γνωστους γυρο μου που εχουν adsl με διαφορες εταιρειες, την τελευταια βδομαδα ομως αυτο χειροτερεψε και εχω downloading me 2-3kb/Ps , και ετσι αρχισα να κανω παραπονα απο εδω και εκει αρχισα με την sparkNet,οπου τον παιρνω τηλεφωνο και μου λεει πως δεν ειναι δικο τους προβλημα του λεω ουτε δικο μου αλλα εγω την πληρωνω και μαζι με αυτο πληρωνω και την συνδρομη μου κανονικα ομως, και οπως καταλαβενετε ειχαμε μια συνομιλια ολο τρελα με πολι τσαμπουκα και απο τις 2 μεριες, οσπου μου λεει της μαγικες λεξεις... φιλε γνωριζεις τι παει να πει ADSL ναι του λεω εσυ? και μου λεει: adsl παει να πει "asymmetric digital subscriber line"... Ελα του λεω και? οπως καταλαβαινεις μου λεει δεν εχεις δικιο γιατι το λεει και το ονομα πως η ταχυτητα σου δεν ειναι σταθερη και μια ειναι τοσο και την αλλη τοσο... ΑΥΤΟ του λεω σε παρακαλω πες μου πως το ειπες για πλακα... :cool: .... οχι μου λεει ετσι ειναι... και τοτε σταματησα να μιλαω γιατι καταλαβα πως χανω τον χρονο μου αδικα,

 

Μετα απο λιγο πηρα τηλεφωνο στον οτε μου ειπαν να παρω σε καποιο τηλεφωνο στην ραφηνα γιατι εκει ειναι τα κεντρα μας και εκει και αυτοι που τα διαχειριζονται... ετσι και εκανα... πραγματι αν και μηνας διακοπων σε 2 ωρες απο την κληση εσκασαν στακαπακι την ιδια μερα ( μπραβο λεω ... για δες τι κανει ο ανταγωνισμος...) ερχονται δυο τυπακια στο σπιτι μου μετραν την γραμμη εισαι ΟΚ μου λεει!!!! :worry: λεω τι? μου λεει ναι αφου εχεις ιντερνετ τι μας φωναξες.. - ναι εχω αλλα οχι αυτο που πληρωνω 384 δηλαδη, α μου λεει και 1 κβ/πς να εχεις εισαι ΟΚ απο εμας :mad: τι λες ρε φιλε του λεω με δουλευεις, και τοτε μου λεει και αυτος την μαγικη ατακα... ΠΡΙΝ ΤΙ ΕΙΧΕΣ? isdn του λεω 64ΚΒ και μου λεει- ποσο κατεβαζες τοτε? 4-5 λεω εγω.. και τοτε γιατι δεν εκανες παραπονα και κανεις τωρα? :wacko: !!!!! καλα του λεω αντε γεια σας και σε εσας...

 

Δεν τους αφησα ησυχους ομως.... εδω καθως μικρη περιοχη και ολοι γνωριζομαστε πολυ καλα κανω ενα τηλεφωνημα στον ΔΗΜΑΡΧΟ μας και του λεω θελω να σας δω( ετσι κανει ο καθενας στην περιοχη μας οταν εχει καποιο προβλημα που οι αρμοδιοι γνωριζει πως τον δουλευουν) ετσι και γινετε λοιπον, παω στο δημαρχειο και μου λεει "εγω δεν εχω καμια μα καμια γνωση γιαυτο και θα σου δωσω το τηλεφωνο του chief στον οτε της περιοχης μας για να μιλησεις μαζι του... αλλα αυτο θα το κανεις ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ εχεις δικιο γιαυτο που μου λες" ετσι και εγινε λοιπον... περνω στο κινητο του τον chief και την ιδια μερα παω στο γραφειο του και μου λεει...

" επισημα δεν εχεις ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος σας με adsl κανενα προβλημα... ανεπισημα λογο της μεγαλης ζητησης πραγμα που δεν το περιμεναμε στην περιοχη εχει συμβει το εξης... στο κεντρο του ΟΤΕ που ειναι εδω στην ραφηνα εχουμε στιμοξει εσενα και αλους 3-6 ατομα στο ιδιο SLOT με αποτελεσμα την 384 σου να την μοιραζεσε με τους γειτονες σου η καποιους αλους της περιοχης..... το προβλημα υπαρχει και το ξερουμε αλλα σου υποσχομαι πως 22-23/08/05 θα το λυσουμε αυτο και θα εχεις ιντερνετ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ οπως και πριν, και θα σου πω και μια ειδηση που ισως να μην την ξερεις, μετα τον αυγουστο η γραμη σου θα γινει 512 απο 384 που ειναι τωρα με το ιδιο παγειο, οχι μονο η δικια σου αλλα σε ολους, ( τωρα δεν ξερω αν εννοουσε ολους οσους πανελαδικα εχουν 384 η μονο της περιοχης)... ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ...ευχαριστω πολυ γεια σας...

 

τοσο δυσκολο ηταν ρε γαμοτο?

αντε να δουμε....

 

Και ολα αυτα που ε???? Σε μια περιοχη με εναν οτε που ολοι τους εχουν μπει με μεσων ( και γνωριζω ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ), με αποτλεσμα οταν πριν 15 μηνες περιπου ειχα κανει την ερωτηση : adsl εχουμε στην περιοχη.... μου λεει η τυπισα δεν γνωριζω μπορειτε να ρωτησετε τον κυριο εκει... τι το ηθελα... τον ρωτησα την ιδια ακριβως ερωτηση... και ξερετε τι μου ειπε? χμμμ δημητρη τι να σου πω, για adsl δεν ξερω αλλα σιγουρα εχουμε ACS διπλα ακριβως απο την ΔΕΗ... καλα ρε δημητρη πλακα μου κανεις τοσα χρονια εισαι εδω εμενα ρωτας? ΗΤΑΝ η απαντηση του... ενοειτε πως δεν του ειπα τιποτα γιατι ηταν πολυ καλος φιλος του πατερα μου.

 

Υ.Γ: η παραπανω ιστορια οσο και να σας φενετε αστεια ειναι 100% πραγματικη

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

αληθεια υπαρχει καποιο utilitie να δω με τι ταχυτητα κατεβαζω ακριβως? πειτε και θα σας στειλω report για γελια...
http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Tραγικά πράγματα...

Κρίμα...

Σε direct download απο γρήγορο server. ΠΧ αυτό του ntua.gr πόσο πιάνεις;

απο ntua κανω με 2.3kBps

 

και εδω οι υπολυποι παρεα που βρηκα γραφωντας το ιδιο ποστ σε αλλο σιτε

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19856

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο ειδικη ρυθμιση για το συγκεκριμενο μοντεμ ετσι ωστε να συγχρονιζεται πιο γρηγορα;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...