Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω αποφασισει να βαλω DSL.

Διαβασα τον οδηγο του lewton (μπραβο Δημητρη) καθως και τους οδηγους του adslgr.com.

Noμιζω οτι καταλαβα μερικα πραγματα (ειμαι αρχαριος σε θεματα dsl) αλλα μου εμεινε η απορια για επιλογη isp...

Bayern,μονο τις 2 τελευταιες εβδομαδες εχει προβλημα??Τι αλλο προτεινετε??

Επισης,το παγιο του ΟΤΕ που διαβαζω συνεχεια,ποσο ειναι??

Δε θελω να πληρωνω πανω απο 55 ευρω το μηνα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ απο forthnet είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το καλύτερο πάντως όπως προαναφέρθηκε είναι να πάρεις demos και να δεις πως πάει η κάθε εταιρία μόνος σου.

Το πάγιο του ΟΤΕ είναι 20€ + ΦΠΑ / μήνα και 35€ η ενεργοποίηση. (Εκτός απο αυτά, νομίζω, πληρώνεις και τα ως τώρα πάγια στον ΟΤΕ για την γραμμή του τηλεφώνου.)

Link to comment
Share on other sites

Φέτος δεν είδα να κυκλοφορούν νέοι κατάλογοι του ΟΤΕ. Μήπως έχει να κάνει με προσπάθεια άυξησης των εσόδων του με αφορμή και την αύξηση της τιμής κλήσης στο 11888;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λές το παρατήρησα! Εχουν κυκλοφορήσει μόνο Χ.Ο.

Αλήθεια πόσο στοιχίζει η κλήση προς το 11888; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πόσο στοιχίζει η κλήση προς το 11888; :confused:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=57889&highlight=11888

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Me phre xtes thlefwno h mana mou kai mou eipe pws energopoihse thn proepilogh forea me Tellas thlefwnikos ena auto kai 2 pws me ena pagio ths takshs twn 6 eurw to mhna tha me pairnei thlefwno Italia se kinhto me 17% fthnotera!

Poios kserei na mou apanthsei gia to deutero mias kai de briskw kati sto site ths T®ELLAS kai giati oxi kai gia to prwto thema "proepilogh mesw thlefwnou"???? :w00t:

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Λογικα την βαλανε σε καποιο προγραμμα με παγιο, ειτε το My Greece είτε το 50%. Με αυτα τα προγραμματα εχεις φθηνοτερες χρεωσεις για το εξωτερικο. Αν και καλυτερα με smile and web και Ya!
Link to comment
Share on other sites

Λογικα την βαλανε σε καποιο προγραμμα με παγιο, ειτε το My Greece είτε το 50%. Με αυτα τα προγραμματα εχεις φθηνοτερες χρεωσεις για το εξωτερικο. Αν και καλυτερα με smile and web και Ya!

 

 

Einai pou den exw stathero gamwto mou!

Opote ths bgainei polla!

As dei an ths sumferei kai blepoume.

Thanks gia thn apanthsh!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται το πρόγραμμα αυτό. Το μόνο που ξέρω της τελλας είναι το My country με πάγιο 1ευρώ το μήνα και μείωση της τιμής από 23,5 σε 20 λεπτά/λεπτό για κινητά Ιταλίας. Αυτό το πρόγραμμα που λες δεν το έχω ακούσει. Είσαι σίγουρος ότι είναι για διεθνείς κλήσεις;

 

Νομίζω ότι αν μείνεις κάποια χρόνια Ιταλία σε συμφέρει καλύτερα να βάλεις σταθερό είτε να καλείς εσύ κυρίως τους γονείς σου παρά αυτοί.....

Link to comment
Share on other sites

Hey paidia, 8a h8ela na rwthsw to exhs: Poia etaireia sta8erhs exei th f8hnoterh xrewsh pros sta8era / kinhta sthn Kupro? Psaxthka sto forum alla den evgala Xristo, opoios 8elei as mou pei! Thanks!

 

PS: Exw telepassport kai psaxnw na vrw kati f8hnotero.

PS2: Gnwrizw gia thn prosfora ths Smile&Web ths Otenet.

Link to comment
Share on other sites

Φτηνότερη χρέωση για σταθερά έχει η Q telecom(0,10Ε χωρίς ΦΠΑ).

 

Για κινητά δεν ξέρω κάποια φτηνότερη από την telepassport(oι περισσότερες κινούνραι σε αυτά τα επίπεδα πάντως). Πάντως υπάρχουν προπληρωμένες κάρτες που θα δίνουν ακόμα φτηνότερες τιμές για σταθερά και κινητά, οπότε αν κάνεις μεγάλο όγκο ψάξε τις....

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να να απαλλαγώ από τον ΟΤΕ και να πάω σε κάποια άλλη εταιρεία σταθερής τηλεφωνίας.

Ένα από τα πράγματα που αναρωτιέμαι είναι αν υποστηρίζουν ISDN γιατί επένδυσα αρκετά λεφτά για ένα dsl router με firewall το οποίο όμως είναι για γραμμή ISDN.

Ακόμα ξέρετε εάν υποστηρίζεται πλέον η φορητότητα αριθμού;

Και τέλος ποιά εταιρεία μου προτείνετε να επιλέξω. (μένω Θεσσαλονίκη)

Ευχαριστώ

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Εαν επιλέξεις σταθερή με TelePassport ή Vivodi νομίζω πως δεν "παίζει" να έχεις isdn διότι η τηλεφωνία σου θα λειτουργεί με VoIP (Voice Over IP)
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να να απαλλαγώ από τον ΟΤΕ και να πάω σε κάποια άλλη εταιρεία σταθερής τηλεφωνίας.

Ένα από τα πράγματα που αναρωτιέμαι είναι αν υποστηρίζουν ISDN γιατί επένδυσα αρκετά λεφτά για ένα dsl router με firewall το οποίο όμως είναι για γραμμή ISDN.

Ακόμα ξέρετε εάν υποστηρίζεται πλέον η φορητότητα αριθμού;

Και τέλος ποιά εταιρεία μου προτείνετε να επιλέξω. (μένω Θεσσαλονίκη)

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα,

 

καμία άλλη εταιρία δεν υποστηρίζει (εχμ, και ούτε πρόκειται) γραμμές ISDN, μιας και κάτι τέτοιο θα σήμαινε αυτόματα διπλό εξοπλισμό και επένδυση, πράγμα που δεν το κάνει κανείς (ο ΟΤΕ είναι άλλο θέμα, και το πως έχει φτάσει να δίνει ISDN μέχρι και στην Κάτω Κακοράχη, επίσης άλλο).

 

Η φορητότητα αριθμού ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ υποστηρίζεται από την Teledome, οι άλλες (Vivodi / Telepassport) δεν έχουν αναφέρει κάτι. Το πρόβλημα με την Teledome είναι ότι δεν έχω ιδέα τι γίνεται αν θέλεις να έχεις και Internet, δεν είναι πολύ ξεκάθαρη η κατάσταση.

 

Και, διάλεξε...όποια εταιρία σε καλύπτει :)

Αν βάλεις Vivodi, μην πάρεις για ISP τη Vivodi γιατί απ' ότι φαίνεται με το πρώτο παραστράτημα του δικτύου τους κάνουν μήνες να διορθωθούν : Πάρε γραμμή Vivodi, ISP HOL (Πληροφορίες για αυτό στο http://www.adsl.gr της HOL).

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Mόνο που αν βάλει Vivodi+HOL δε θα μπορεί να βάλει DSLphone.

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις sDSL της TelePassport τέλη Μαϊου θα μπορείς να εφαρμόσεις φορητότητα αριθμού.

Επίσης θα έχεις 100% αξιόπιστη sDSL αφού ποτέ δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα στις ταχύτητες

Link to comment
Share on other sites

me to isdn pou me tsouzei pio poly xlwma ta pragmata e?

h elleipsh isdn einai logos na mhn fygw telika apo ton ote (logw tou router mou) :(

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις sDSL της TelePassport τέλη Μαϊου θα μπορείς να εφαρμόσεις φορητότητα αριθμού.

Επίσης θα έχεις 100% αξιόπιστη sDSL αφού ποτέ δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα στις ταχύτητες

Ο άνθρωπος σου λέει ότι δε θέλει να του αχρηστευτεί ο ISDN ADSL router, και εσύ του προτείνεις SDSL; :confused:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Gia se olous tha ithela na parakalesw na mou pite poia einai h pio ftinh epilogh kai kalhterh gia na graftw kai na ehw ftinotera thlefvna iperastika astika kinita k.t.l se etaireies opos einai h telas, h lanet, telepassport kai alles

Eyharistw ek ton protervn :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει μονολεκτική απάντηση στο ερώτημα σου.

Απο τις πιό φθηνές και ταυτόχρονα αξιόπιστες είναι οι TelePassport και Q-telecom.

Απο κει και πέρα όλα εξαρτώνται απο το πού μιλάς (αστικά, υπεραστικά κλπ), και πόσο μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος σου λέει ότι δε θέλει να του αχρηστευτεί ο ISDN ADSL router, και εσύ του προτείνεις SDSL; :confused:

 

Απο την στιγμή που ζητάει να απαλαγεί απο τον ΟΤΕ δεν μπορώ να του προτείνω κάτι καλύτερο.

Αλλωστε το κόστος modem-router-εγκατάστασης είναι Δωρεάν οπότε δεν βγαίνει χαμένος. Εκτός εαν πάση θυσία θέλει να χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα modem που έχει...

Link to comment
Share on other sites

Πήρε τ'αυτί μου πως ο ΟΤΕ (σε συνεργασία ίσως με την OTEnet?) ετοιμάζει μια προσφορά για το καλοκαίρι όπου με κάθε ενεργοποίηση aDSL θα δίνει ένα XBOX δώρο, έχει ακούσει κανείς τίποταhttp://www.myphone.gr/forum/image/icons/icon14.gif
Link to comment
Share on other sites

Εδω μπορουμε να μιλησουμε για το δορυφορικο Internet..Τιμες , πλεονεκτηματα , μειονεκτηματα και αλλα πολλα...

(κλειδωστε το thread σε περιπτωση που υπαρχει παρομοιο)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...