Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα είναι και η πιο άχρηστη υπηρεσία. Μη μου πεις πως δεν έχεις κινητό με αφύπνιση! Γιατί λοιπόν να πληρώσεις στον ΟΤΕ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μένα είναι και η πιο άχρηστη υπηρεσία. Μη μου πεις πως δεν έχεις κινητό με αφύπνιση! Γιατί λοιπόν να πληρώσεις στον ΟΤΕ;

 

Φυσικά και έχω αλλά το κινητό δεν είναι τόσο δυνατό όσο 4 σταθερά τηλέφωνα μαζί. Εμένα πάντως με έχει εξυπηρετήσει πάρα πολλές φορές αυτή η υπηρεσία. Αν είναι να κάνω την δουλειά μου, προτιμώ να πληρώσω.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πληρώνεις για ένα από εκείνα τα παλιά ξυπνητήρια (αυτά με το πραγματικό ηλεκτρομαγνητικό κουδούνι); :p

Αν δεν ξυπνήσεις και με αυτό τότε έχεις πρόβλημα :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι κι εγώ έτοιμος να δοκιμάσω τη χαρά του aDSL στο σπίτι και έχω σχεδόν καταλήξει στο box της Forthnet (150+ΦΠΑ για 3+1 μήνες). Σε επικοινωνία μου με το cc της Forthnet με ενημέρωσαν πως αν δεν ζητήσω να συνεχιστέι η συνδρομή μου μετά το 4μηνο, η γραμμή επανέρχεται σε ISDN χωρίς καμία χρέωση και όλα είναι όπως πριν.

 

Σε επικοινωνία μου όμως με την HOL της οποίας το αντίστοιχο πακέτο έχει διάρκεια 1 χρόνο, με ενημερώνουν πως το διάστημα του ενός χρόνου είναι το ελάχιστο ώστε να μετατραπεί μία γραμμή σε aDSL και κάθε συνδρομή μικρότερης διάρκειας είναι αδύνατη, λόγω ΟΤΕ.

 

Ποιός έχει δίκιο τελικά? Σε περίπτωση που τελειώσει το box της Forthnet, υπάρχει περίπτωση να μείνω με το ζόρι για άλλους 8 μήνες με aDSL?

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι τι in a box. Νοικίαζεις και τη γράμμη από τη Forthnet κι όχι από τον ΟΤΕ. Οπότε αν δεν ανανεώσεις τη συνδρομή σου κόβεται και η DSL.

Η HOL δεν έχει ανάλογο πακέτο νομίζω. Οπότε πάιρνεις χωριστά γραμμή από ΟΤΕ, η οποία παραμένει ανεξάρτητα του τι θα κάνεις με την ΗΟL.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι κι εγώ έτοιμος να δοκιμάσω τη χαρά του aDSL στο σπίτι και έχω σχεδόν καταλήξει στο box της Forthnet (150+ΦΠΑ για 3+1 μήνες). Σε επικοινωνία μου με το cc της Forthnet με ενημέρωσαν πως αν δεν ζητήσω να συνεχιστέι η συνδρομή μου μετά το 4μηνο, η γραμμή επανέρχεται σε ISDN χωρίς καμία χρέωση και όλα είναι όπως πριν.

 

Σε επικοινωνία μου όμως με την HOL της οποίας το αντίστοιχο πακέτο έχει διάρκεια 1 χρόνο, με ενημερώνουν πως το διάστημα του ενός χρόνου είναι το ελάχιστο ώστε να μετατραπεί μία γραμμή σε aDSL και κάθε συνδρομή μικρότερης διάρκειας είναι αδύνατη, λόγω ΟΤΕ.

 

Ποιός έχει δίκιο τελικά? Σε περίπτωση που τελειώσει το box της Forthnet, υπάρχει περίπτωση να μείνω με το ζόρι για άλλους 8 μήνες με aDSL?

Και οι δύο έχουν δίκιο, κάθε μια για το πακέτο της. Λογικό δεν είναι;

 

@gkr41: Η HOL έχει το bradbank pack.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1777 για να δρομολογείς τις κλήσεις σου μεσω ΟΤΕ

 

ή κανε εσύ μια αιτηση προεπιλογής σε άλλον εναλλακτικό πάροχο, οπότε αυτόματα θα φύγεις απο την προεπιλογή forthnet

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δει κατι τέτοιο στην ελληνικη αγορα ???? Ευχαριστω. :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχω δει, αλλά είδα σε ένα τουριστικό γραφείο 2 χρόνια πριν (Η κυρία δεν προλάβαινε τα απανοτά τηλεφωνήματα :) )
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΟΤΕΠΙΛΟΓΕΣ. ΚΑΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ Q-TELECOM H ACN. ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πειτε μου καμια καλη εταιρια με δορυφορικο ιντερνετ για να βαλω να τελειωνει η υποθεση,γιατι με το DSL αν το περιμενω θα γερασω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αγορασεις αλλα πληρωνεις σιγουρα πολυ πιο πολλα:

 

http://www.satspeed.net/index1.html

 

και φυσικα δε γλυτωνεις το dial up. Μπορεις αλλα και παλι πληρωνεις πιο πολλα και απο ΕΠΑΚ.

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις μονο Αστικες τώτε οι Οτεπιλογες με Δωρεαν χρονο ομιλιας σε καλυπτουν ικανοποιητικα , Για τρεις λογους

Α) έχεις 5-10 % έκπτωση σε όλες τις κλησεις ( αν κανεις μεχρι 80 ευρω το δίμηνο)

Β) έχεις μεχρι 7% επιπλεον εκπτωση σε 3 αριθμούς τις επιλογής σου

Γ) Η χρέωση ειναι ανα δευτερόλεπτο μετα τα 2 λεπτά

Τόσο η ACN όσο και η Q-telecom χρεώνουν ανα λεπτό άρα μετα τα 2 λεπτα σε χρεώνουν πάντα κατι παραπάνω (από 1 μέχρι 59 δευτερόλεπτα) .

Αν επιμενεις να διαλέξεις μεταξύ acn και Q τότε σαφώς Q επειδή έχει χρεωση 0,23 όλη την ημέρα ενω η ACN 0,24 μεχρι 8 το βραδυ και απο 8 βραδυ μεχρι 8 πρωί 0,23 .

Τα πράγματα αλλάζουν αν κανεις και υπεραστικές κλήσεις . Εκει υπαρχουν μεγάλες εκπτώσεις από όλες τις εταιρίες . Αλλιως μόνο για αστικές μείνε

στον ΟΤΕ .

Τέλος επειδη αναφερεσε σε μεγάλη διαρκεια θα πρεπει να κοιτάξεις αν σε συμφερει η ΤΕLΕDOME. Αυτή εχει ενα προγραμμα που χρεώνει όλες τις κλησεις 0,099 ( δηλαδη όσο περίπου 4 λεπτά ομιλίας ) είτε μιλάς 1 λεπτό είτε μιλάς μια ολοκληρη μέρα ...ή και όσο αντέχεις .! (Απαιτει προεπιλογή)

Επίσης δες το προγραμμα της Tellas 1738 50% Μιλήστε με 50% χαμηλότερη χρέωση μετά το τρίτο λεπτό ομιλίας σε όλες τις αστικές και υπεραστικές σας κλήσεις.

Πληρωνεις 3 ευρώ τον μήνα και μιλάς με μιση χρεωση μετα τα 3 λεπτά

(αν τα μετα τα τρια πρωτα λεπτά ξεπερνουν τα 240 τώτε σε συμφερει. Αυτο προυποθετει ενα τηλέφωνο 11 λεπτών κάθε μέρα ή 2 των 7 λεπτών ή 3 των 6 λεπτών ) Αυτο συνδειαζεται και με το προγραμμα που περνεις 200 λεπτά με 6 Ευρώ . (χρεωση όμως ανα λεπτό) (με προεπιλογη δινουν και 60 λεπτά τον μήνα δωρεάν)

 

Ελπίζω να βοήθησα .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πληρώσεις?

 

Μπορεί να πληρώσεις μια και καλή όταν σε μάσει το ΣΔΗΕ άμα κατεβάζεις copyrighted υλικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει την διαδικασία για σετάρισμα σύνδεσης ADSL over ISDN tellas σε αυτό το modem router;

 

Thx :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Exw sundesei OnDSL 384/128 me ton OTENET edw kai 1,5 xrono... Diathetw to modem/router Efficient Networks 5935 (ISDN) gia mexri 8 ypologistes.

Ola einai mia xara kai to internet mou paei sfaira. Opws epishs exw 3 ypologistes sundedemenous sto router kai douleuoun apsoga san LAN.

 

To thema einai pws o upologisths mou san IP exei tin 192.168.254.x me subnet mask 255.255.255.0 Ara authn thn stigmi eimai 192.168.254.2

 

To kako einai pws auth i IP einai gia to eswteriko diktuo . Mou dinei to router kai mia WAN IP....

 

Auto pou thelw na kanw einai na mporei kapoios na kanei connect ston upologisth mou ... opws FTP , i kai akoma gia uphresies over IP.....

 

Yparxei kapoios tropos na ginei auto (diladi kata kapoio tropo na ginei bypass to router mou ? )

 

Plhroforiaka to router mou exei hardware firewall opou to opoio kai to exw kanei disable oloklhrotika...

 

Euxaristw prokatavolika.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις port forwarding. Τις συνδέσεις που λαμβάνει ο ρούτερ στην πόρτα 21 που χρησιμοποιεί το FTP, να τις προωθεί στο pc σου, δηλώνοντας την εσωτερική IP του pciou σου.
Link to comment
Share on other sites

kanontas klhsh kai syndesh ISDN exontas modem to netmod syndeomai kanonika sthn mia grammh. H erwthsh pou exw pws ginetai na syndethw tautoxrona kai me PSTN me to kanoniko 56k modem pou exw syndemenw sthn deyterh grammh kai na exw "athroisma" taxythtas?? to kserw oti tha pafth diplh monada apla an thelw na katebasw kati grhgorotera.
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/31475/hypocrisy.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θέλεις και 2η σύνδεση net. Στην τελική θα σου βγει περισσότερο από 128άρα και θα είσαι πιο αργός :p
http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες-προχθές η 384/128 ADSL HOL-OTE μου χάνει λίγο ταχύτητα... δεν σέρνετε αλλά το download rate δεν φτάνει πάνω απο 37 KB/s ...

 

Ξέρει κανείς τι φταίει?

 

Κέντρο Αθήνας μένω.

 

Υ.Γ. Έχω κάνει τόσα speedtests... δεν πάει παραπάνω...! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...