Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ που έχω εναλακτικό πάντως αυτην την μία ώρα που λές την πέρνω με τον ΟΤΕ ( προτιμώ μάλιστα να πέρνω Κυριακές με ΟΤΕ ώστε να μιλάω δύο ώρες )

Στο κάτω κάτω δωρεάν είναι γιατί να μην το εκμεταλευτώ ? Ακόμα και με ADSL όσες λίγες πάντως φορές τηλεφώνησα στην τεχνική βοήθεια της ΗΟΛ μέσω επάκ ( 8962537777 ) το τηλεφώνημα αυτό χρεώθηκε δωρεάν στον φοιτητικό λογαριασμό μου ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα σε όλους..θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει το conn-x σαν πακέτο και αν ναι ποιο modem προτείνετε?

sagem 800

jetspeed 520

speed touch 530

tellindus 1130

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Μακράν το πιο ασύμφορο box της αγοράς.

Τρέξε γρήγορα να δείς αν προλάβεις κάποιο ondslkit με προσφορά ασύρματο router και 4 μήνες internet με 106 ευρώ.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Καλά με ολες τις προσφορες που υπάρχουν στην αγορα από Forthnet Otenet & HOL το Conn-x πως σου είρθε???:hypno: :what: :sorry:

 

Η απόφαση βεβαια ειναι δική σου αλλα εισαι λαθος! Μακραν το χειροτερο!

Το μονο κάλο του conn-x ειναι η γρηγορη ενεργοποιηση αλλα μέχρι εκει!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ας προσπαθήσουμε να διελευκάνουμε τελικά τα όποια προβλήματα του Linksys WAG354G που προσφέρει η Forthnet με το πακέτο ADSL in-a-box Plus.

Γενικά την συμπεριφορά του, αν προσφέρει σταθερή σύνδεση, αν δουλεύει ικανοποιητικά, η δυνατότητα του keep alive, την εμβέλεια του σήματος σε πραγματικές συνθήκες όπως μεταξύ δωματίων, άλλων ορόφων και τα όρια του γενικώς. Και βεβαίως να δώσουμε και οδηγίες σεταρίσματος για επίλυση διαφόρων προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

να συνεχίσουμε τις απορίες στο επίσημο θέμα του conn-x... :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει επίσημο θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=72454:X

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πρόσφατα με έναν γείτονά μου μοιραζόμαστε ασύρματα μια dsl σύνδεση αλλά αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα. Άμα αυτός κατεβάζει εγώ στο bitcomet βλέπω μαξ ταχύτητα 2Kb/sec και κάνει ο explorer μου να ανοίξει το yahoo πάνω από ένα λεπτό.Κοινώς χειρότερα από μια σύνδεση 56k. Πώς γίνεται να μοιραζόμαστε ισάξια την ταχύτητα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πρόσφατα με έναν γείτονά μου μοιραζόμαστε ασύρματα μια dsl σύνδεση αλλά αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα. Άμα αυτός κατεβάζει εγώ στο bitcomet βλέπω μαξ ταχύτητα 2Kb/sec και κάνει ο explorer μου να ανοίξει το yahoo πάνω από ένα λεπτό.Κοινώς χειρότερα από μια σύνδεση 56k. Πώς γίνεται να μοιραζόμαστε ισάξια την ταχύτητα;

 

Δυστυχώς φίλε, κάτι που συμβαίνει συνήθως στις ADSL συνδέσεις γενικότερα και όχι μόνο στις ασύρματες, είναι ότι ο υπολογιστής που θα συνδεθεί πρώτος στο Internet μέσω του router, έχει προτεραιότητα και τραβάει το 70 % της ταχύτητας ! Ο μόνος τρόπος είναι αν έχεις εσύ το router και το παρατηρείς αυτό, να αποσυνδές το ethernet του γείτονα από το router και να το ξαναβάζεις στη θέση του αφού μπεις και εσύ έτσι ώστε να μοιραστεί η ταχύτητα κάπου στη μέση :what:

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο μηχάνημα hardware, ή πρόγραμμα που να το κανονίζει αυτό :O

Και υπολόγιζε πάντα και μια μικρή απώλεια ταχύτητας λόγω του ότι η σύνδεση είναι ασύρματη....

Αυτα :)

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Με το WS_FTP αρχίζει από 2Kb/sec και αμέσως πέφτει κάθετα ώσπου μου λέει timed out ...

 

Με το DW τα ίδια... reconnect και reconnect - server not responting.

 

Προσπάθησα για update αλλά δεν το δέχεται...

 

Καμιά βοήθεια???

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

sicadera
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Απώλεια ταχύτητας δεν υπάρχει όταν είμαι μόνος μου. Κατεβάζω σταθερα κοντά στα 38 kb/sec. To θέμα είναι να βρούμε κάποιο πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ με το netmode μέσω usb και το pcanywhere να συνδεθώ με ένα άλλο netmode με τα ίδια.Και τα δυο έχουν multiIsdn.Και τα δυο έχουν τα ίδια firmware.Και τα δυο τα έχουν αναγνωρίσει οι υπολογιστές σαν usb modem.;Έχω περάσει και τους capi drivers σε διαφορετική δοκιμή.Παρατηρώ ότι η κλήση φεύγει,ανάβει και το link στο άλλο netmode αλλά δεν περνάει η κλήση για να ανοίξει το pcanywhere.Tι κάνω λάθος;

Επιείκεια είμαι αρχάριος!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

απλά η βλακεία σε αυτήν την λύση είναι ότι, όταν δεν κατεβάζει ο άλλος, πάλι ο καθένας θα περιορίζεται στη μισή max ταχύτητα της σύνδεσης σας.

 

Για παρόμοια θέματα κοινόχρηστης σύνδεσης, ας συνεχίσουμε εδώ ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ποιες εταιρείες κάνοντας ενεργοποίησησ dsl γραμμής over isdn σου χρησιμοποιεί μόνο τη μία γραμμή αφήνοντας ελεύθερη την άλλη για το τηλέφωνο? γιατί πήρα σε κανά 2 και είπαν ότι ή θα καταληφθούν και οι δύο για μέγιστο κέρδος download ή μόνο η μία στη μισή ταχύτητα ενώ πληρώνεις δηλαδή τη διπλάσια και έχεισ ελεύθερη και την άλληγραμμή για το δεύτερο τηλέφωνο
cypherth
Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.

 

Άλλο η γραμμή φωνής (PSTN/ISDN) και άλλο η γραμμή δεδομένων (DSL).

 

Αν τώρα έχεις isdn και βάλεις και dsl (με οποιαδήποτε εταιρεία), θα έχεις μόνιμο internet ΚΑΙ 2 κανάλια φωνής. Το dsl δεν καταλαμβάνει κανένα κανάλι φωνής.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μισή ώρα (ίσως και παραπάνω) ξαφνικό πρόβλημα παρατηρείται σε προσβάσεις ADSL σε Αθήνα και Πάτρα. Φαίνεται ότι είναι πρόβλημα του ΟΤΕ...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...