Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:w00t: :w00t: :w00t:

Ας ανοιγουν οτι ωρα θελουν, δεν εχουν κανενα δικαιωμα να παιρνουν τηλεφωνο το κοσμο στις 7:30!!!!!!! :blink:

Αν λειτουργουν απο τις 10 και μετα πχ θα χουν 70% μειωμενη αποδοση στην εργασια τους.Απο τη μια παραπονιομαστε που στις 13,30 εχει κλεισει το ταμειο και απο την αλλη δε θελουμε πρωι-πρωι....

 

Δεν ειναι ολοι ρεμαλια να σηκωνονται στις 12 σαν εμας. :p :p

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω δει σε 17ΧΧ series router της cisco να εχει μια dsl για συνδεση μεσω frame relay με απομακρυσμενο site της εταιρειας και μια δευτερη για να βγαινει internet. αρα γινεται κανονικοτατα!μονο που απο οσο ξερω το bandwidth δεν αθροιζεται.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Οι ώρες κοινής ησυχίας για τη θερινή περίοδο, από 1η Απριλίου έως 30η Σεπτεμβρίου είναι από 15.00 έως 17.30 και 23.00 έως 07.00. Επομένως είχε κάθε δικαίωμα να σε πάρει τηλέφωνο στις 07.30, όπως και εσύ είχες δικαίωμα να το βάλεις στο αθόρυβο και να μην το σηκώσεις.

Καλώς ή κακώς έτσι έχουν τα πράγματα. Προσωπικά θα προτιμούσα να με πάρει στις 07.30 παρά να μη με πάρει καθόλου (έχει γίνει).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι χαζο σαν θεμα. Σε πηρε σε φυσιολογικη ωρα. Ας εβαζες στο αθορυβο εσυ το τηλεφωνο.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

δεν καθοριζεις τιποτα. ειναι τελειως διαφορετικη συνδεση dsl η μια απο την αλλη. η μια ειναι για να βγιανουν internet και η αλλη frame relay. εξαρταται απο το με ποιον θες να επικοινωνησεις για το ποια θα διαλεξεις. βλεποντας την destination ip address ο router αποφασιζει αν θα φυγει μεσω του FR η μεσω Internet το πακετο.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι χαζο σαν θεμα. Σε πηρε σε φυσιολογικη ωρα. Ας εβαζες στο αθορυβο εσυ το τηλεφωνο.

Ξέρεις πολλά σταθερά να μπαίνουν στο αθόρυβο; :blink:

 

Εσείς όλοι που το βρίσκετε φυσιολογικό, δε μου δίνετε τα σταθερά σας να σας τηλεφωνώ και να διορθώνω τη βλάβη στις 7.30 το πρωί; :w00t:

 

jois εσένα βέβαια δε θα σε χάλαγε το ωράριο γιατί εκείνη την ώρα την πέφτεις. :lol: Για εμάς όμως που την πέφτουμε 3 ώρες νωρίτερα; :O

 

Τη συμπεριφορά του δημοσίου υπαλλήλου δε την κρίνετε καθόλου; Δεν έχω δικαίωμα να έχω ωράριο ξενύχτη ως εξεταστική περίοδο που διανύουμε; :confused: Μια απλή παρατηρησούλα ειλικρινά του έκανα και πώς δεν με έφαγε από το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχει δικιο το παιδι. Δεν ξερω αν το προσεξατε αλλα εγραψε¨:

"Ερ: -Τον λέω ευγενέστατα, κύριε μου δεν είναι πολύ πρωί για να παίρνετε τηλέφωνα;

Απ:-Μπορείτε να μιλάτε πιο ευγενικά;"

 

Ενα ΅συγνώμη που σας ξυπνήσαμε΅ δεν φτάνει;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι υπερβάλεις λίγο...τι νομίζεις.ότι θα μύριζε ο υπάλληλος τα νύχια του για να δει ότι είσαι φοιτητής και ξενυχτάς πάνω από ένα βιβλίο..?? όταν δήλωσες την βλάβη, τους είπες εσύ ότι θα διαβάζεις μέχρι τις 4 το πρωί ,οπότε και να σε πάρουν τηλέφωνο μετά τις 12 το μεσημέρι..??

εμένα πιο πολύ εντύπωση πάντως μου έκανε το γεγονός ότι σε πήρε και μάλιστα νωρίς,προκειμένου να διευθετηθεί η βλάβη...και φαντάζομαι ότι και εσύ θα το εκτιμήσεις δεόντως, αν την επόμενη φορά που θα έχεις βλάβη ίσως κάποιος δεν σε πάρει καθόλου ή σε πάρει μετά από καμιά 10αριά μέρες...

μην τα θέλουμε όλα δικά μας εν τέλει...:)

την δουλειά του έκανε ο άνθρωπος και μάλιστα στην ώρα του και όχι μετά την συνηθισμένη πρωινή φράπα των Δ.Υ που τελειώνει κατά τις 11...:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχει δικιο το παιδι. Δεν ξερω αν το προσεξατε αλλα εγραψε¨:

"Ερ: -Τον λέω ευγενέστατα, κύριε μου δεν είναι πολύ πρωί για να παίρνετε τηλέφωνα;

Απ:-Μπορείτε να μιλάτε πιο ευγενικά;"

 

Ενα ΅συγνώμη που σας ξυπνήσαμε΅ δεν φτάνει;

Κάθε ευσυνείδητος άνθρωπος ρε παιδιά αφού βλέπει ότι με τις 3-4-5 φορές ο άλλος δε το σηκώνει 7.30 το πρωί τι θα έκανε; Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος από αυτούς που το θεωρεί φυσιολογικό; :confused:

 

Εγώ προσωπικά το κλείνω. Πόσο μάλλον στις ώρες τις πολύ πρωινές. Αλλά ψάχνουμε για ευσυνειδησία σε δημοσιοϋπαλληλίκι; :wacko: Επί 5 λεπτά το χτυπούσε αυτός. Anyway... Όπως το πάρει ο καθένας. Απλά έθεσα την εμπειρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και τη δουλεια του εκανε!!Ξερετε πολλες ιδιωτικες εταιριες να εχουν το θρασος να παρουν 7:30 το πρωι? ΚΑΜΙΑ!Ο λογος? Μα φυσικα θα σε διαολοστειλει ο πελατης και θα παει αλλου. Σε αυτο στηριζονται οι χαραμοφαιδες.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοώ. Του το είχα πει ξανά του minοvg σε άλλο θέμα.

 

Θα κάνει κατάθεση σε λογαριασμό της αλτεκ στην εθνική(150/471109-27) αναγράφοντας τον κωδικό συνδρομητή στο πεδίο αιτιολογία για καταθέτη(αυτά μέσω ebanking). Ετσι δεν υπάρχει κάποια χρέωση

Link to comment
Share on other sites

ναι, άρα δε κάνει για αυτό που ζητάει ο φίλος μας, που θέλει να "αρθοίσει" τις γραμμές ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

με ενα καλο routeraki cisco modular μπορει, εαν εχει 2 γραμμες απο τον ΟΤΕ να τις κανει και τις 2 DSL και μετα χρησιμοποιωντας 2 interface απο το router να βγαινει αθροιστικα κανοντας load-balancing.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέντευξη τύπου που δόθηκε σήμερα στη Θεσσαλονίκη ενόψει της 70ής ΔΕΘ, ανακοινώθηκαν από τον ΟΤΕ μειώσεις στα πάγια των προσβάσεων aDSL. Σε συνέντεξη τύπου ενόψει της ΔΕΘ, ανακοινώθηκαν από τον ΟΤΕ μειώσεις των παγίων για τις aDSL προσβάσεις, οι οποίες θα ισχύσουν από τις 20 Σεπτεμβρίου 2005.

 

Ειδικότερα οι τιμές που ανακοινώθηκαν είναι:

 

384/128 15,90 ευρώ (μείωση 20%)

512/128 19,90 ευρώ (μείωση 45%)

1024/128 32,90 ευρώ (μείωση 49%)

 

(τιμές χωρίς ΦΠΑ)

 

Οι μειώσεις αφορούν σε όλους τους χρήστες, παλαιούς και νέους.

 

Επίσης, από την ίδια ημερομηνία θα ισχύουν αντίστοιχες μειώσεις και στις τιμές χονδρικής. Επιπρόσθετα συνεχίζει να υφίσταται το ισχύον εκπτωτικό πακέτο για τους παρόχους χονδρικής.

 

Αναφορικά την ανάπτυξη και λειτουργία του δικτύου aDSL του ΟΤΕ αναφέρονται τα εξής:

 

Σήμερα υπάρχουν εγκατεστημένες 150.000 πόρτες-παροχές, ενώ πέρσι υπήρχαν 36.000 (αύξηση 317%). Επίσης, τα σημεία παρουσίας (PoPs) σήμερα είναι 330, ενώ πέρσι ήταν 201.

 

Με βάση το σχέδιο διαθεσιμότητας aDSL που έχει καταρτίσει ο ΟΤΕ, μέχρι το τέλος του 2005 θα υπάρχουν περίπου 270.000 εγκατεστημένες πόρτες, ενώ τα σημεία παρουσίας αναμένεται να αυξηθούν σε 515. Τέλος, η διαθεσιμότητα του δικτύου aDSL στο τέλος του 2005 προβλέπεται να φτάσει στο 80,4% του τηλεφωνικού δικτύου.

 

Αναφορικά με το χρόνο σύνδεσης και ενεργοποίησης της υπηρεσίας, ο ΟΤΕ αναφέρει στο δελτίο τύπου του, ότι αυτός πλέον κυμαίνεται στο 91% των περιπτώσεων στις 5 ημέρες από την ημερομηνία της αίτησης.

 

Δελτίο Τύπου της ΟΤΕ ΑΕ, 8/9/2005

......
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και τη δουλεια του εκανε!!Ξερετε πολλες ιδιωτικες εταιριες να εχουν το θρασος να παρουν 7:30 το πρωι? ΚΑΜΙΑ!Ο λογος? Μα φυσικα θα σε διαολοστειλει ο πελατης και θα παει αλλου. Σε αυτο στηριζονται οι χαραμοφαιδες.

 

προφανώς δεν έχεις δουλέψει ποτέ στην ζωή σου...:rolleyes:

γιατί εγώ που είμαι από τις 6:30 στο γραφείο μου, μια χαρά σηκώνω το τηλέφωνο και απαντάω στις κλήσεις των πελατών μου...:rolleyes:

από προσωπική εμπειρία πάντως (δηλαδή βάζω και τον εαυτό μου μέσα για να μην παρεξηγηθείς) η εντύπωση που έχουν οι συνομίληκοί σου ότι μέχρι τις 10-11 το πρωί δεν κουνιέται φύλο και όλοι κοιμούνται,σύντομα θα αλλάξει...:O

Link to comment
Share on other sites

Μειώσεις έως και 49% στις τιμές των συνδρομών ADSL από τις 20 Σεπτεμβρίου ανακοίνωσε την Πέμπτη στη Θεσσαλονίκη ο ΟΤΕ.

 

Οι μηνιαίες συνδρομές για το πακέτο Conn-X και για το απλό ADSL καθορίζονται ως εξής: για ταχύτητα πρόσβασης 384/128 Kbps, μειώνεται σε 15,90 ευρώ, από 19.90 ευρώ (μείωση 20%). Στην περίπτωση των 512/128 Kbps, η τιμή μειώνεται κατά 45%, στα 19,90 ευρώ, από 35,90 ευρώ. Τέλος, στην ταχύτητα των 1.024/256 Kpbs, το τέλος συρρικνώνεται στα 32,90 ευρώ από 63,90 ευρώ (-49%). Οι τιμές δε περιέχουν Φ.Π.Α 19% ενώ θα ισχύσουν από 20 Σεπτεμβρίου.

 

Μιλώντας σε συνέντευξη Τύπου εν όψει της 70ής ΔΕΘ, ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του οργανισμού Παναγής Βουρλούμης ανέφερε ότι οι μειώσεις εντάσσονται στο πλαίσιο της στρατηγικής ΟΤΕ για τη διάχυση της ευρυζωνητικότητας στην Ελλάδα.

 

Σήμερα, το ποσοστό διείσδυσης στη χώρα δεν ξεπερνά το 2,6%, με προοπτική να φτάσει στο 3,6% στο τέλος του 2005, τη στιγμή που ο μέσος ευρωπαϊκός όρος κυμαίνεται μεταξύ 20 και 25 τοις εκατό. Τα ποσοστά είναι ελαφρώς υψηλότερα στην Αττική (4,2%) και τη Θεσσαλονίκη (3,2%).

 

Οσον αφορά την ανάπτυξη και λειτουργία του δικτύου ADSL του ΟΤΕ,ο κ.Βουρλούμης ανέφερε πως αυτή τη στιγμή υπάρχουν εγκατεστημένες 150.000 «πόρτες»-παροχές, αυξημένες κατά 317% σε σχέση με πέρυσι (36.000), καθώς και 330 σημεία παρουσίας (από 201 πέρυσι). Μέχρι το τέλος του 2005, εκτιμάται ότι θα υπάρχουν περίπου 270.000 εγκαταστημένες «πόρτες», που θα εξυπηρετούνται από 515 σημεία παρουσίας του δικτύου.

 

Στη Βόρεια Ελλάδα, οι εγκατεστημένες «πόρτες» εκτιμάται ότι θα φτάσουν τις 73.000 μέχρι το τελος του 2005, έναντι 40.000 σήμερα και 7.650 πέρυσι. Η διαθεσιμότητα ADSL στο τέλος του 2005 θα φτάσει στο 80,4% του τηλεφωνικού δικτύου,

 

Ο κ.Βουρλούμης επισήμανε ακόμα μια σύνδεση ενεργοποιείται σε μόλις πέντε ημέρες από την ημερομηνία αίτησης, έναντι 20 ημερών το 2004.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

FORTHnet ADSL: Σημαντικές μειώσεις τιμών οδηγούν το συνολικό κόστος κάτω από τα 30 € το μήνα

08/09/2005

 

 

 

Η FORTHnet προχωρά σε νέες σημαντικές μειώσεις τιμών στο ADSL, προσφέροντας στο χρήστη υπηρεσίες με συνολική μηνιαία δαπάνη από 29,8 €.

 

Πιο συγκεκριμένα, οι τιμές στις συνδρομές FORTHnet ADSL 1Bill αορίστου, μειώνονται έως και 32% από 19/09/2005 και το κόστος τους διαμορφώνεται σε 29,80 € το μήνα για τις συνδέσεις 256/128, σε 35,80 € το μήνα για τις συνδέσεις 384/128, σε 54,80 € το μήνα για τις συνδέσεις 512/128 και σε 97,80 € το μήνα για τις συνδέσεις 1024/256.

 

Θυμίζουμε ότι οι συνδρομές FORTHnet ADSL 1Bill, αποτελούν ολοκληρωμένη λύση ADSL μια και περιλαμβάνουν σύνδεση στο Internet χωρίς περιορισμούς και πρόσβαση (γραμμή) ADSL σε τέσσερις διαφορετικές επιλογές ταχυτήτων, με δυναμική ή στατική IP διεύθυνση και σταθερή μηνιαία χρέωση.

 

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=136107

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία πάντως (δηλαδή βάζω και τον εαυτό μου μέσα για να μην παρεξηγηθείς) η εντύπωση που έχουν οι συνομίληκοί σου ότι μέχρι τις 10-11 το πρωί δεν κουνιέται φύλο και όλοι κοιμούνται,σύντομα θα αλλάξει...:O

Χε χε χε... :rolleyes: :X :whistle: :whip:

Έτσι ακριβώς είναι.

 

 

Στο θέμα μας όμως:

1) Τα περισσότερα σταθερά τηλέφωνα έχουν ρύθμιση για το ringer, και όσα δεν έχουν, βγαίνουν από την πρίζα

2) Θα μπορούσες να είχες δηλώσει ώρες που θα είσαι στο σπίτι (=ώρες που θα σε πάρουν) από πριν. Τότε θα μπορούσες να παραπονιέσαι.

3) Σκέψου και λίγο τον υπάλληλο που μπορεί να είχε ξυπνήσει στις 6 για να είναι στη δουλειά του στις 7, να έχει εσένα να του λες "Δεν είναι πολύ πρωί;".

Link to comment
Share on other sites

Κουβεντα για τον ΟΤΕ, το δικτυο του και τις τιμες του εδω παρακαλω. :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Κουβεντα για τον ΟΤΕ, το δικτυο του και τις τιμες του εδω παρακαλω. :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ρε θα τρελλαθούμε... :wacko: Έκανε ο άλλος την δουλειά του το γρηγορότερο και τώρα του την λένε... :wacko: :blink: Ας δήλωνες τις ώρες που είσαι σπίτι όπως πολύ σωστά πρότειναν και οι προλαλήσαντες (ή μήπως προγράφοντες :p). Τώρα αν δεν ήξερες τι ώρες δουλεύει ο ΟΤΕ, ας πρόσεχες...

Όσο για τρόπους να κλείσεις το σταθερό όταν κοιμάσαι, απλά να προσθέσω σε αυτούς του Ηλεκτρικού Ματιού ότι μπορείς να ενεργοποιήσεις και τον τηλεφωνητή (χωρίς πάγιο) και να κάνεις μια εκτροπή (*27#, ακύρωση με #27#) σε αυτόν να σου κρατάει και τα μηνύματα όταν κοιμάσαι και δεν χτυπάει καθόλου το τηλεφωνάκι. Εγώ αυτό κάνω για να αποφύγω το spamming των Ι.Χ. εταιρειών που έχει ξεφύγει τελείως.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν έχεις δουλέψει ποτέ στην ζωή σου...:rolleyes:

γιατί εγώ που είμαι από τις 6:30 στο γραφείο μου, μια χαρά σηκώνω το τηλέφωνο και απαντάω στις κλήσεις των πελατών μου...:rolleyes:

από προσωπική εμπειρία πάντως (δηλαδή βάζω και τον εαυτό μου μέσα για να μην παρεξηγηθείς) η εντύπωση που έχουν οι συνομίληκοί σου ότι μέχρι τις 10-11 το πρωί δεν κουνιέται φύλο και όλοι κοιμούνται,σύντομα θα αλλάξει...:O

 

Αλλο να σε παρω εγω στη δουλεια σου τηλεφωνο στις 6:30 οταν ξερω οτι δουλευεις απο τοτε και αλλο να με παρεις εσυ 6:30 επειδη δουλευεις απο τοτε, ειναι μεγαλη διαφορα. Και εγω οταν δουλευα επιανα δουλεια 7:30 αλλα ποτε δεν επαιρνα κανεναν πριν τις 9 γιατι δεν ημουν στο δημοσιο να πω να και αν με βρισει να και αν δε με βρισει. Καμια ιδιωτικη εταιρια δεν θα τολμουσε να τηλεφωνησει πριν τις 9, και ουτε μου εχει συμβει ποτε, εσενα? Επισης θα ελεγες ποτε στον πελατη σου "αν σ'αρεσει, αν δεν σου αρεσει δεν ερχομαι"? Ακομα και να σε σκυλοεβριζε συγγνωμη θα ζητουσες, γ@μω το δημοσιο τους!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...