Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω μια DSL 384 σε OTEnet dynamic και όχι static ip.

Επειδή η σύνδεση είναι always-on τι πιο λογικό (και αναμενόμενο) να αφήνω ανοιχτό το pc όλο το βράδυ να κατεβάζει.

 

Παρατηρώ όμως πως την επόμενη μέρα η σύνδεση στο ιντερνετ είναι off ή να χάνω σύνδεση γύρω στο μεσημέρι και το modem να προσπαθεί (αυτό υποθέτω οτι θα γίνεται) να επανορθώσει ζεύξη/σύνδεση με τον παροχέα.

Αυτό όμως δεν γίνεται ποτέ ή ίσως να απαιτεί χρόνο περισσότερο απο την υπομονή μου.

Γι' αυτό κι εγώ κλείνω και ξανα ανοίγω το modem και τότε ξανα συνδέεται.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Μήπως η Otenet κατεβάζει επίτηδες τα ρολά επειδή παρουσιάζω αρκετή κίνηση ώστε να μην υπάρχει "μποτιλιάρισμα" ;

Κάτι τέτοιο όμως θα ήταν παράνομο αφού η σύνδεση που τους πληρώνω είναι για 24hx90 (3 μήνες) απεριόριστης χρήσης.

 

Η μήπως αυτό είναι φυσιολογικό αφού δεν έχω static IP και συνεπώς χάνω την σύνδεση κάθε φορά που μου αλλάζει η IP;

 

Το modem μου είναι Zyxel 650H αν και δεν νομίζω να είναι θέμα modem γιατί δεν χάνει την ζεύξη με το DSLAM παρα μόνο την σύνδεση με τον παροχό (σβηστό το PPPoE).

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν αποφάσισα οτι θέλω να βάλω κι εγώ dsl. Όχι τεράστιες ταχύτες αλλά ικανοποιητικές.

Τι χρειάζεται; Τι να κάνω για να μου κοστίσει λιγότερο;

Αρχικά για έναν υπολογιστή αλλά μετά από λίγους μήνες για 2 και 3.

 

 

Στην αναζήτηση δεν το βρήκα στις πρώτες σελίδες και δεν ήξερα τι keyword να βάλω. Ίσως χρειάζεται ένα επισημασμένο με οδηγίες για newbies.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ στη δουλεία στο κέντρο της Αθήνας, τεχνικός που ήρθε και το είδε μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι και αυτό συμβαίνει διότι κάνουν αναβαθμίσεις (υποβαμθίσεις θα το έλεγα) στο κέντρο τους.

Μου είπε να παω να κάνω έγγραφη αναφορά την επόμενη φορά που θα συμβεί.

Μήπως το DSLAM που έχεις είναι της siemens;

Διαχειριση ξενοδοχειου

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν μπορεί καποιος απο εσάς να με βοηθήσει αν κάποιο απο τα usb adsl modem που εχετε εχει μεσα το cx82320 chipset της conexant. Ψαχνω επίμονα να βρώ ενα τετοιο modem και δεν μπορώ.

Πιθανο ειναι να το φοράει το Zyxel ή καποια Us RObotis ή D-link.

Αν κανενας ξέρει ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι το DSLAM αλλά μέχρι πότε θα γίνονται αυτές οι αναβαθμίσεις;

Δεν νομίζω να είναι αυτός ο λόγος αφού δεν χάνεται η σύνδεση με το DSLAM.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα με πήραν τηλέφωνο απο τον ΟΤΕ και είπαν πως είμαι ενεργοποιημένος. Βάζω κι εγώ λοιπόν το μόντεμ στην πρίζα, κάνω και τις ρυθμίσεις και το λαμπάκι του dsl link ανάβει πράσινο. Έλα όμως που το wanip έιναι κόκκινο! Πήρα τηλέφωνο τον ISP και μου είπαν ατι απο αυτούς είμαι εντάξει (η αναβάθμιση της συνδεσης μου απο απλή σε ADSL έχει γίνει). Πήρα τηλέφωνο και στο 1242 και μου είπαν οτι μάλλον βρίσκομαι στο τελικό στάδιο ενεργοποίησης και γιἀυτό το λαμπάκι του dsl είναι πράσινο, ενώ το WAN IP κόκκινο. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο; Σε πόσο καιρό θα είμαι έτοιμος για σερφάρισμα λέτε;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεται στο forum σταθερή τηλεφωνία λοιπόν ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι θέμα της ΟΤΕΝΕΤ, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φίλε ο πατέρας μου είναι πρωιστάμενος στο 131 για λέγε τι θα ήθελες ?
το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να ανοίξω port range στο Speedtouch 530 (δηλαδή πχ τις ports 2300-2400 χωρίς να τις ανοίγω μία μία). Αν γίνεται πώς το κάνω; Θέλω να παίξω Age Of Empires II στο Zone.com και λέει ότι πρέπει να έχω αυτές ανοιχτές. Ρίξτε μια ματιά Εδώ

και πείτε μου αν μπορείτε τι ακριβώς πρέπει να κάνω...

ΥΓ1: Έχω ενεργοποιημένο το upnp αλλά προφανώς επειδή το AOE είναι παλιό παιχνίδι και δεν υποστηρίζει αυτή τη μέθοδο, δεν μπορώ να παίξω

ΥΓ2: Sorry για το παρόμοιο θέμα στο Computing, εδώ έπρεπε να ρωτήσω απ' τη αρχή

Link to comment
Share on other sites

Mία ερώτηση προς όσους συνδέονται στο συγκεκριμένο DSLAM.

Κι εγώ σε αυτό είμαι αλλά επειδή δεν άντεχα να περιμένω τον ΟΤΕ, περύσι την άνοιξη έβαλα Vivodi. Μέχρι μέσα Νοέμβρη όλα καλά, αλλό από τότε πάει σχετικά μέτρια (δε θα έλεγα ότι σέρνεται και το καλό είναι ότι ποτέ δεν κάνει disconnect) και επιπλέον μου τη δίνει το ότι δε μου έχουν στείλει κανένα λογαριασμό ως τώρα. Θέλω να κάνω update σε 384/128, αλλά ήδη τους χρωστάω πάρα πολλά λεφτά.

Σκέφτομαι να την κάνω για ΟΤΕ, μιας και πλέον υπάρχει διαθεσιμότητα και θέλω να μου πείτε εντυπώσεις από το DSLAM μας.

Θα με βοηθούσε πολύ να έλεγε ο καθένας τι modem/ISP χρησιμοποιεί και τις εντυπώσεις του από την ταχύητητα και τη σταθερότητα της σύνδεσής του.

Ευχαριστώ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Lipon, 9/11 ksno tin aitisi stin Alisida.

16/11 tin eihan energopioisei!!!!!!!!!!!!!

Ego ennooeitai evala to Jetspeed kai ola ta kalodia.

OTE line 384

Otenet packeto 3 GB to mina, dikimastika, na dei o hristis ton ogo pou tha hrisimopioisei.

Ola ksekinoun kala.

Meta apo mia evdomada to internet nekronei!!!

Pedeuomastan me help line ,me ote, me format kai psaksimo 1 evdomada!

Telika mia mera, anoigo ton ipologisti, ksanakano egatastasi ta panta kai apo tote ola kala!

Tora pleon to douleuoume me karta diktiou, safos kalitera apo USB.

Download sinithos giro sto 40 kb/s.

Apo tote ola kala.

Auta!

To noumero ksekinaei apo 210-223........

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ 2102237... είμαι.

Λες ότι πιάνεις 40άρια ε;

Από σταθερότητα τι λέει; Είσαι πολλές ώρες μέσα;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι η allocard στοχεύει στο κοινό εκείνο που τηλεφωνεί στις Βαλκανικές καί άλλες Ανατολικοευρωπαϊκές χώρες Χώρες.

Σε αυτές πλεονεκτεί έναντι της χρονοκάρτας στο ότι έχει χαμηλώτερες χρεώσεις (χρεώνει όμως ανά λεπτό).

Όσο αφορά άλλους προορισμούς είναι Σαφώς ακριβότερη από την χρονοκάρτα αλλά χρεώνει ανά 30 δευτερόλεπτα ( ενώ η χρονοκάρτα χρεώνει τα κινητά και το εξωτερικό ανά λεπτό).

Άρα διαλέγεις κάρτα ανάλογα με το profile σου .

Δεν θα ήταν αλλιώς δυνατόν να συνυπάρχουν δύο κάρτες αν η μία ήταν ανταγωνιστική της άλλης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα δοκιμάσει ανάλογη υπηρεσία του William Hill. Για προφανείς λόγους ήταν πάρα πολύ εξυπηρετική
http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο χθες ξανά στο 1242 και μου είπαν οτι τελικά δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη, αλλά βρίσκομαι στο τελικό στάδιο της δημιουργίας του "προφιλ"μου. Δευτέρα ή τρίτη θα έχω dsl. Δεν μπορώ να περιμένω άλλο!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Lewton, τι σε κάνει να σκέφτεσαι τον OTE; Τα τελευταία προβλήματα ή κάτι άλλο;
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...