Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Πάω Αγγλία πρώτη φορά για σπουδές και αναρωτιέμαι τι γίνεται με τις συνδέσεις του internet. Σίγουρα η εστία σου παρέχει internet αλλά θα προτιμούσα να βάλω εγώ αυτό που θέλω, όμως γίνεται αυτό; διότι λόγω του ότι κάθε χρόνο αλλάζεις κατοικία ίσως να μην σου το επιτρέψουν. Αν γίνεται να βάλεις εσύ, μέχρι πόσο φθάνει η ταχύτητα; τιμές; έψαξα στο google κτλ αλλά είναι ψιλομπερδεμένα. Όποιος γνωρίζει καλά ας ποστάρει. ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιτελους εχω γραμμη - φτου μην τη ματιασω!

Παρασκευη 1/12 κατα τις 4 το απογευμα ανακαλυπτω, αφου μου γρινιαζει ο συζυγος οτι δεν σηκωσα το τηλεφωνο οταν πηρε, οτι δεν εχω καν τηλεφωνικη γραμμη του ΟΤΕ - τεζα! Τους παιρνω ... χαιρετισματα!

Ολο το πσκ χωρις τηλεφωνο - τι ησυχια! Παιρνουμε το 1242 να τσεκαρουμε μηπως πειραξανε τιποτε σαν προετοιμασια - τιποτε λενε αλλα μεχρι τεταρτη θα εχετε γραμμη! Καλα αν δεν εχουμε τηλεφωνικη γραμμη ...!

 

Επιτελους στις 11:55 σημερα μου τηλεφωνει απο τον ΟΤΕ οτι ειχε προβλημα το κουτι τους (καλα!) και ολα καλα τωρα. Ξεχασα να τον γρινιαξω απο τη χαρα μου!

 

Ερχομαι στο πισω δωματιο για αλλη δουλεια και βλεπω το φωτακι στο Φριτζ να ειναι σταθερο! Ελεγχω και hey presto!! .... We are live at last!!

 

Τωρα συμπτωση ηταν;;;

 

Τελος παντων, απο 31 Οκτ που πηρε η ΗΟΛ την αιτηση μεχρι σημερα, ε ... οχι brilliant αλλα Ελλαδα ειναι ας μην πω τιποτα:X

 

Να ειναι καλα οι ανθρωποι της ΗΟΛ για τη βοηθεια τους. Και αντε να μαζεψω λεφτα για να απαλαχθω απο την ΟΤΕ μια και καλη!!

Καλες γιορτες σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

το i-call το ειχα δοκιμασει πριν κανα χρονο με συνδεση στα 384 και δεν με επεισε...τωρα ομως στα 768 βλεπω οτι μπορεις να...μιλησεις. απλα δεν θελω να βιαστω ακομα και να πεταξω 80 ευρω...ετσι κι αλλιως θα το χρησιμοποιησω μονο για αστικα αντε και κανα υπεραστικο τηλεφωνημα...ειναι αληθεια πως δεν βολευει και πολυ να εχεις ανοιγεις το pc για να κανεις ενα τηλ...θα περιμενω μαλλον λιγο ακομα, να κανω μερικες δοκιμες και μετα βλεπουμε :)
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι Γερμανια για σπουδες στην εστία που μένω μπαίνω με την σύνδεση του πανεπιστημίου,και επειδή η σύνδεση είναι καλωδιακή με ταχύτητα στα download 10Mbps και upload 1Mbps το οποιο δεν με χαλάει καθόλου:D γιατι να το αλλάξω...Τωρα στην εστία που θα είσαι εσύ δεν ξέρω τι θα έχει αλλα συνήθως οι εστίες έχουν την σύνδεση του πανεπιστημίου και λογικά ενα πανεπιστημιο και ειδικα στο εξωτερικό θα πρέπει να εχεί πολύ καλή σύνδεση.Όποτε πήγαινε να δεις τι παίζει και αναλόγος βλέπεις.
Link to comment
Share on other sites

Εάν μένεις σε εστία του πανεπιστημίου είναι λίγο απίθανο να σου επιτρέψουν να βάλεις δικό σου ιντερνετ. ΄

 

Για ιντερνετ (σε περίπτωση που μείνεις σε σπίτι) μπορείς να κοιτάξεις στην Virgin, Bulldog, Tiscali, Telewest, BT, NTL, και πολλά πολλά άλλα...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί...

 

έπεσα θύμα software...:cry:

 

κάτι μπήκε στον υπολογιστή και καλεί τηλέφωνα τύπου 90190ΧΧΧΧΧ, 10 λέπτα = 460 μονάδες, καμμιά 20αριά κλήσεις του 10λεπτου = συνολική ζημιά € 700,00.

 

τι παίζει;

τι να κάνω;

 

έβαλα φραγή διεθνών και κλήσεων υψηλής χρέωσης...

 

μπορώ να βρώ το δίκιο μου κάπου - κάπως;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν μπορείς να βγάλεις άκρη επειδή συνήθως οι dialers ειναι στο εξωτερικό...

 

Ισως να καταφέρεις να κάνεις κάποιον διακανονισμό προκειμένου να πληρώσεις τα λεφτά με δόσεις...

:(

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι εχεις pstn/isdn συνδεση ετσι?

εμεις με την adsl να μην φοβομαστε ε?

Εμεις με adls δεν έχουμε φόβο,πάλι καλά:)

Κανένας κίνδυνος,μονο ιους μπορούμε να κολλησουμε στην χειρότερη περίπτωση τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Οι dialers χρησιμοποιούν το fax-modem, αν δεν έχετε τέτοιο δεν έχετε πρόβλημα.

 

nikos_myphone δυστυχώς δεν πρόκειται να γλιτώσεις τα 700 ευρώ. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι κάποιο διακανονισμό με τον ΟΤΕ της περιοχής σου για δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

από το πρωί το πισί συνδέεται κανονικά στο internet (μέσω wifi dsl router) και μετά από 20" ο router βγάζει κόκκινο χρώμα (στο κουτάκι web). και ξεσυνδέεται το πισί.

μέσω dialup στην ίδια γραμμη μπαίνει χωρίς θέμα. τι μπορεί να συνέβει από χθες μέχρι σήμερα?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με μια δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ και μπές στο club των προβλημάτων με την αναβάθμιση.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχε πανσέληνο! Μήπως να φταίει αυτό?

ως δια μαγείας μετά από 6h έφτιαξε. χωρίς να ξέρω το γιατί. έστειλα βέβαια email στο OCS... λέτε να λειτούργησαν τόσο γρήγορα? :)

 

ας κλειδωθεί.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

pantos kalo einai emeis poy den exoyme dsl na perimenoyme ligo akoma.!

 

Εχεις απολυτο δικιο,αλλα δεν παει αλλο!Να δω ποσο ακομα θα αντεξω!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ιδιόκτητο δίκτυο από Tellas και svisto θα δούμε τέλος 2007 στη Θεσσαλονίκη, Forthnet αντίστοιχα "κάπου μέσα" το 2007, Vivodi ποτέ, ενώ όλες οι εταιρείες προσφέρουν (ειδικά για τις γιορτές) 2048kbps (ο Θεός να τα κάνει) στα 40+ ευρώ το μήνα όταν πριν από μήνες η αντίστοιχη προσφορά ήταν 25-30 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ την δική μου ιστορία με την VoIpBuster.

Από λάθος έκαναν διπλοχρέωση στην κάρτα μου, ενώ στο λογαριασμό μου βάλανε μια φορά credit και στο μενού "οι αγορές μου" (ή κάπως έτσι) εμφανιζόταν μία χρέωση κανονικά. Συμβαίνουν αυτά και έτσι εστειλα (πολλά) email ζητώντας είτε να ακυρώσουν την 2η χρέωση της κάρτας είτε να προσθέσουν το ποσό στον λογαριασμό μου στην voipbuster. Μια φορά απάντησαν ζητώντας λεπτομέρειες, τις έστειλα και από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Στην τράπεζα μου όταν τους το είπα ακυρώσανε άμεσα την μια από τις δύο χρεώσεις στέλνοντας ερώτημα στην BETAMAX. Τότε από την ΒΕΤΑΜΑΧ αντέδρασαν και

α) μου αφερέσανε τα 10 ευρώ από τον λογαριασμό μου

β) πλέον στο μενού "οι αγορές μου" εμφανιζόντουσαν 2 χρεώσεις κάρτας ΑΚΥΡΩΜΕΝΕΣ και οι 2!!!!

Έτσι αναγκάστηκα να προσφύγω σε έγγραφη αμφισβήτηση και των 2 (αντί της 1) χρεώσεων και αναμένω τώρα τι θα απαντήσει η εν λόγω εταιρεία. Θέλω να πιστεύω θα ζητήσουν συγγνώμη, αν όχι σκοπεύω να κάνω έγγραφη καταγγελία και στην Mastercard...

 

Πάντως πριν δώσετε χρήματα μπείτε και στο φόρουμ της Voipbuster να ρίξετε μια ματιά και εκεί..

Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------------------------------------

 

kalispera exv ena problhma me to dc++ den mporo na synde8o kauolou sta room oute san passive oyte san active me router speedstream 5400 doyleyh kanonika kai me to kainoyrgio routeraki sagem F@ST 1540wg den syndete ka8olou

ti prepei nakno gnorizi kaneis

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ενδιαφέρομαι να μετατρέψω την ,εδώ και χρόνια,απλή dial-up της HOL σύνδεσή μου σε adsl και έχω μερικές βασικές απορίες και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Δεν ασχολούμαι με κατέβασμα αρχείων ,ούτε βίντεο,παιχνίδια,mp3 κλπ.

Απλό σερφάρισμα κυρίως,

Άρα νομίζω πως η 768 με καλύπτει.

 

Σωστά;

 

Το θέμα μου είναι ποια εατιρία να επιλέξω από ΟΤΕ-OTENET-HOL.

 

Από HOL ,ως παλιός πελάτης τους έχω την προσφορά 174,96 € για ετήσια συνδρομή στα 768Κ και με modem/router FritzBox.

 

Από ΟΤΕ για το OnDSL Kit 768 η ετήσια προσφορά είναι 184,80 € (δεν γνωρίζω τι modem/router δίνουν.

 

Το πλεονέκτημα της HOL είναι πως θα μετατραπούν σε adsl και οι τρεις μήνες dial-up που έχω ακόμη πληρωμένες και κυρίως θα διατηρήσω( ; ) το μεχρι τώρα email μου.

Από την άλλη ,στον ΟΤΕ θα μου μείνει το modem/router .

 

Από άποψη ποιότητας παροχών,μιας και η τιμή τους είναι η ίδια περίπου,ποια νομίζετε να διαλέξω και αν είναι σοβαρή η διαδορά τους.

 

Και μερικές ακόμη διευκρινίσεις.

 

α. θα μπορώ,όπως με διαβεβαίωσαν στον ΟΤΕ,με την adsl σύνδεσή μου να μπαίνω και από άλλο pc σε άλλο χώρο με dial-up σύνδεση;

 

β. υπάρχει ουσιαστική ποιοτική διαφορα του conn-x της ΟΤΕΝΕΤ από το OnDSL Kit 768 (τις τιμές για con-x δεν γνωρίζω)

 

γ. Μου είπαν ,από τον ΟΤΕ,πως σε 12 εργάσιμες το πολύ θα είμαι ok.Μέχρι τότε θα μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά την dial-up σύνδεσή μου;

 

δ. Η τωρινή μου ταχύτητα είναι 57.600 bps. Η 768 kbps σημαίνει πως η θεωρητική ιδανική ταχύτητα θα είναι 768.000 bps ;

 

ε (και βασικότερο). Και από τη HOL και από τον ΟΤΕ ρώτησα,με διαβεβαιώναν κατηγορηματικά πως για όλο το έτος χρήσης της adsl γραμμής μου θα είναι 174 ή 184 αντίστοιχα και πως δεν θα υπάρχει πάγιο χρήσης adsl στον λογαρισμό του OTE που θα μου έρχεται για τη χρήση του τηλεφώνου.

Είναι αλήθεια αυτό κι αν ναι τί είναι το "κόστος της ADSL γραμμής" που αναφέρει το http://www.adslgr.com ;

Με λίγα λόγια,εκτός από την ετήσια συνδρομή των 174,96 € που θα πληρώσω,ας πούμε στη HOL, θα πληρώνω και στον ΟΤΕ (ή αλλού) και πώς;

 

στ. Γνωρίζετε αν στους παραπάνω τρεις πάροχους adsl οι τιμές αυτές είναι για προπληρωμή ενός έτους;

 

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας και συγγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων καθώς και αν αυτές θεωρηθούν κουτές ή έστω απλοϊκές.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ποια εατιρία να επιλέξω από ΟΤΕ-OTENET-HOL.

 

Οι υπόλοιπες εταιρείες δεν είναι καλές;

 

Από HOL ,ως παλιός πελάτης τους έχω την προσφορά 174,96 € για ετήσια συνδρομή στα 768Κ και με modem/router FritzBox.

 

€ 14,58 / μήνα για 768Κ με τον εξοπλισμό να μη σου ανήκει

 

Από ΟΤΕ για το OnDSL Kit 768 η ετήσια προσφορά είναι 184,80 € (δεν γνωρίζω τι modem/router δίνουν.

 

Το πλεονέκτημα της HOL είναι πως θα μετατραπούν σε adsl και οι τρεις μήνες dial-up που έχω ακόμη πληρωμένες και κυρίως θα διατηρήσω( ; ) το μεχρι τώρα email μου.

Από την άλλη ,στον ΟΤΕ θα μου μείνει το modem/router .

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε να κρατήσεις το HOL email σου τότε το thread δεν έχει νόημα ύπαρξης, αφού η HOL είναι μονόδρομος σε αυτή την περίπτωση.

 

Από άποψη ποιότητας παροχών,μιας και η τιμή τους είναι η ίδια περίπου,ποια νομίζετε να διαλέξω και αν είναι σοβαρή η διαδορά τους.

 

Εαν συνδέεσαι σε DSLAM OTE (που εκεί θα συνδέεσαι με OTEnet ή HOL) όλες οι εταιρείες πάνω κάτω το ίδιο αποδίδουν. Ειδικά μόνο για το web surfing που το θες εσύ δε θα δεις διαφορά.

 

α. θα μπορώ,όπως με διαβεβαίωσαν στον ΟΤΕ,με την adsl σύνδεσή μου να μπαίνω και από άλλο pc σε άλλο χώρο με dial-up σύνδεση;

 

Αυτό λέγεται dial-up backup και κατά κανόνα ΔΕΝ παρέχεται.

Η Forthnet το δίνει standard με το ADSL in a box.

Η HOL πρέπει να το δίνει, χωρίς να είμαι σίγουρος.

Η Otenet στο DSLkit νομίζω ότι δεν το δίνει standard, αλλά με επιπλέον χρέωση.

H Vivodi σίγουρα ΔΕΝ το παρέχει με το cube.

 

Να δεις να το γράφει στα χαρακτηριστικά της υπηρεσίας που θα επιλέξεις, αν είναι σημαντικό για σένα.

 

β. υπάρχει ουσιαστική ποιοτική διαφορα του conn-x της ΟΤΕΝΕΤ από το OnDSL Kit 768 (τις τιμές για con-x δεν γνωρίζω)

 

Τα έχεις μπλέξει.

To OnDSL Kit είναι της Otenet.

Το connx είναι του ΟΤΕ με σύνδεση Otenet.

Για την ποιότητα σου απάντησα παραπάνω, δε χρειάζεται να το ψάχνεις αφού ενδιαφέρεσαι μόνο για web browsing.

 

Δε βλάπτει να κάνεις και κάποια αναζήτηση στα websites των εταιρειών για τις τιμές... αφού λες π.χ. "τις τιμές για con-x δεν γνωρίζω", γιατί δεν τις ψάχνεις;

 

γ. Μου είπαν ,από τον ΟΤΕ,πως σε 12 εργάσιμες το πολύ θα είμαι ok.Μέχρι τότε θα μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά την dial-up σύνδεσή μου;

 

Ναι.

 

δ. Η τωρινή μου ταχύτητα είναι 57.600 bps. Η 768 kbps σημαίνει πως η θεωρητική ιδανική ταχύτητα θα είναι 768.000 bps ;

 

H τωρινή σου ταχύτητα είναι στην καλύτερη περίπτωση 47.000bps και στην DSL ναι θα είναι 768.000 bps.

 

ε (και βασικότερο). Και από τη HOL και από τον ΟΤΕ ρώτησα,με διαβεβαιώναν κατηγορηματικά πως για όλο το έτος χρήσης της adsl γραμμής μου θα είναι 174 ή 184 αντίστοιχα και πως δεν θα υπάρχει πάγιο χρήσης adsl στον λογαρισμό του OTE που θα μου έρχεται για τη χρήση του τηλεφώνου.

Είναι αλήθεια αυτό κι αν ναι τί είναι το "κόστος της ADSL γραμμής" που αναφέρει το http://www.adslgr.com ;

Με λίγα λόγια,εκτός από την ετήσια συνδρομή των 174,96 € που θα πληρώσω,ας πούμε στη HOL, θα πληρώνω και στον ΟΤΕ (ή αλλού) και πώς;

 

Στα "πακέτα" το κόστος είναι τελικό και περιλαμβάνει Γραμμή DSL + Πρόσβαση Internet DSL

 

Αν είσαι Αθήνα, η προσφορά του DSLcube της Vivodi (4Mbps με € 12,40 το μήνα αν καλύπτεσαι από το ιδιόκτητο δίκτυο) που περιλαμβάνει router που σου ανήκει, είναι ό,τι καλύτερο από άποψης απόδοσης/τιμή.

Όπως προανέφερα δεν περιλαμβάνει dial up backup.

(Αλλά πάντα μπορείς να χρησιμοποιείς τα 801 internet για περιστασιακή χρήση λίγων ωρών).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ενδιαφέρομαι να μετατρέψω την ,εδώ και χρόνια,απλή dial-up της HOL σύνδεσή μου σε adsl και έχω μερικές βασικές απορίες και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Δεν ασχολούμαι με κατέβασμα αρχείων ,ούτε βίντεο,παιχνίδια,mp3 κλπ.

Απλό σερφάρισμα κυρίως,

Άρα νομίζω πως η 768 με καλύπτει.

 

Σωστά;

 

Το θέμα μου είναι ποια εατιρία να επιλέξω από ΟΤΕ-OTENET-HOL.

 

Από HOL ,ως παλιός πελάτης τους έχω την προσφορά 174,96 € για ετήσια συνδρομή στα 768Κ και με modem/router FritzBox.

 

Από ΟΤΕ για το OnDSL Kit 768 η ετήσια προσφορά είναι 184,80 € (δεν γνωρίζω τι modem/router δίνουν.

 

Το πλεονέκτημα της HOL είναι πως θα μετατραπούν σε adsl και οι τρεις μήνες dial-up που έχω ακόμη πληρωμένες και κυρίως θα διατηρήσω( ; ) το μεχρι τώρα email μου.

Από την άλλη ,στον ΟΤΕ θα μου μείνει το modem/router .

 

Από άποψη ποιότητας παροχών,μιας και η τιμή τους είναι η ίδια περίπου,ποια νομίζετε να διαλέξω και αν είναι σοβαρή η διαδορά τους.

 

Ετσι λες τώρα γιατί αν βάλεις adsl μετά από λίγο καιρό θα θες να κατεβάζεις ασταμάτητα και θα καταλάβεις ότι η 1024 δε σε καλύπτει. Κι εγω στην αρχή με τη 384 έλεγα όνειρο αλλά μετά από λίγο καιρό κατάλαβα ότι ήταν πολύ λίγη. Εγώ μάλλον θα πρότεινα HOL, αν και γενικότερα προτείνω κάθε δίκτυο που θα μπορούσε να σε καλύπτει μέσω ιδιόκτητου δικτύου για να αποφύγεις τον οτε. Εχεο βγάλει προσφορά και η vivo στα 4096 με 99€ για 8 μήνες, για δες αν σε καλύπτει το δίκτυο της

 

Και μερικές ακόμη διευκρινίσεις.

 

α. θα μπορώ,όπως με διαβεβαίωσαν στον ΟΤΕ,με την adsl σύνδεσή μου να μπαίνω και από άλλο pc σε άλλο χώρο με dial-up σύνδεση;

Νομίζω όλοι οι πάροχοι προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα, αρκεί την ίδια στιγμή να μην είσαι συνδεδεμένος μέσω του adsl φυσικά. Η οτενετ σίγουρα το παρέχει πάντως

 

β. υπάρχει ουσιαστική ποιοτική διαφορα του conn-x της ΟΤΕΝΕΤ από το OnDSL Kit 768 (τις τιμές για con-x δεν γνωρίζω)

 

Το ένα είναι καθαρά ΟΤΕ, το άλλο είναι καθαρά ΟΤΕΝΕΤ. Ποιοτικά πιστεύω καλύτερα είναι το conn-x αλλά από εξυπηρέτηση πελατών είναι τόσο χάλια που δε πάει άλλο. Το καλό είναι ότι αν πάθει κάτι η γραμμή σου απευθύνεσαι απευθείας στον οτε (αν πιάσεις ποτέ γραμμή) ενώ στο κιτ παίρνεις την οτενετ που το στέλνει στον οτε και δε ξέρεις τίποτα μέχρι να απαντήσει ο οτε στην οτενετ και να ενημερωθείς και συ ο δύσμοιρος...

 

γ. Μου είπαν ,από τον ΟΤΕ,πως σε 12 εργάσιμες το πολύ θα είμαι ok.Μέχρι τότε θα μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά την dial-up σύνδεσή μου;

Από ΟΤΕ για conn-x ναι το πιο πιθανο είναι και σε λιγοτέρες μέρες αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, στην οτενετ όμως είναι σχεδόν σπάνιο να ενεργοποιηθείς στις 12 ημέρες, πλέον καθυστερεί παραπάνω ο ΟΤΕ να ενεργοποιήσει τα ΚΙΤ. Και αν πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών θα σου τονίσει ότι η προθεσμία των 12 ημερών έχει πάψει να ισχύει εδώ και καιρό, πλέον λένε συνήθως 15-20 εργάσιμες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορεί σπάνια να ενεργοποιηθεί και στις 10 αλλά και στις 40 ημέρες παρόλο που υπάρχει πόρτα και είναι όλα κομπλέ και εκεί δε μπορείς να κάνεις και τίποτα μιας και η οτενετ θα σου πει περιμένει από οτε και εσύ δε μπορείς να απευθυνθείς πουθενα.

δ. Η τωρινή μου ταχύτητα είναι 57.600 bps. Η 768 kbps σημαίνει πως η θεωρητική ιδανική ταχύτητα θα είναι 768.000 bps ;

 

Κάπως έτσι, μόνο που σπάνια πλέον πιάνεις το ιδανικό νούμερο που λες

 

ε (και βασικότερο). Και από τη HOL και από τον ΟΤΕ ρώτησα,με διαβεβαιώναν κατηγορηματικά πως για όλο το έτος χρήσης της adsl γραμμής μου θα είναι 174 ή 184 αντίστοιχα και πως δεν θα υπάρχει πάγιο χρήσης adsl στον λογαρισμό του OTE που θα μου έρχεται για τη χρήση του τηλεφώνου.

Είναι αλήθεια αυτό κι αν ναι τί είναι το "κόστος της ADSL γραμμής" που αναφέρει το http://www.adslgr.com ;

Με λίγα λόγια,εκτός από την ετήσια συνδρομή των 174,96 € που θα πληρώσω,ας πούμε στη HOL, θα πληρώνω και στον ΟΤΕ (ή αλλού) και πώς;

στ. Γνωρίζετε αν στους παραπάνω τρεις πάροχους adsl οι τιμές αυτές είναι για προπληρωμή ενός έτους;

Τίποτα άλλο είναι σίγουρο!Στη ΗOL προπληρώνεις το πακέτο, στην οτενετ τα 82ευρώ αρχικά και 12,85€ για τους υπόλοιπους 8 μήνες

 

 

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας και συγγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων καθώς και αν αυτές θεωρηθούν κουτές ή έστω απλοϊκές.

 

Τίποτα φίλε μου καλή τύχη σε ότι κι αν επιλέξεις, η οτενετ παρέχει ένα απλό usb modem sagem της πλάκας στο απλό πακέτο των 82€, ενώ αν θες με 129€ παίρνεις το πακέτο με router sagem για ethernet και ασύρματο.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται dial-up backup και κατά κανόνα ΔΕΝ παρέχεται.

Η Forthnet το δίνει standard με το ADSL in a box.

Η Otenet στο DSLkit νομίζω ότι δεν το δίνει standard, αλλά με επιπλέον χρέωση.

H Vivodi σίγουρα ΔΕΝ το παρέχει με το cube.

Αυτό δε το ήξερα η αλήθεια είναι, το θεωρούσα στανταρ, η οτενετ και ο οτε το έχει στανταρ σε όλα τα πακέτα κιτ και conn-x πλην του economy 1000 που αγοράζεις το back up αν θες να χεις τη δυνατότητα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...