Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα! Έχω κάνει αίτηση για adsl στον οτε και περιμένω ενεργοποιήση. Μέχρι τότε πρέπει να σκεφτώ για να διαλέξω Isp. Σκεφτόμουν να βάλω forthnet ή την προσφορά με τους 3+3δώρο ή αορίστου χρόνου μιας και είναι φθηνότερη από otenet αν δεν προλάβω την προσφορά... Ενάς από τους λόγους που θέλω adsl είναι και το skype. Την forthnet αν και την συμπαθώ αρκετά σαν εταιρεία έχω ακούσει πολύ βρίσμο τελευταίως για τις ταχύτητες. Θα έχω πρόβλημα με skype και forthnet? Να πάω σε otenet καλύερα? (είμαι σε dslam Χολαργού - κανένας γείτονας για να πει για ταχύτητες?)

Είχα μέχρι χθες OnDSL kit της OTE Net (DSLAM Χολαργού) την οποία και την διέκοψα γιατί ήταν απαράδεκτες οι ταχύτητες και κυρίως επειδή πλήρωνα πολλά σε σχέση με το να κάνω μια νέα σύνδεση.(Έτσι αγόρασα ένα Πακέτο plus της ForthNet που έχει την προσφορά 3+3.) Σε κάποια από τις κλήσης που τους είχα κάνει για να τους επισημάνω το πρόβλημα μου είπαν ότι στο συγκεκριμένο 384 DSLAM (του Χολαργού) είναι 450 χρήστες. Επομένως ότι και να πάρει κανείς αν ο ΟΤΕ δεν κάνει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις δεν υπάρχει σωτηρία..

 

Τώρα για το Skype το είχα δοκιμάσει παλιότερα με ISDN 64 και λειτουργούσε τέλεια σαν κανονικό τηλέφωνο.

 

Με DSL δεν έτυχε να το δοκιμάσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός λεώ. Εγώ το συγκεκριμένο το θεωρώ ότι με υποτιμάει και ότι δεν είναι ξεκάθαρο. Δηλαδή δεν κατάλαβα με χρεώνει ανά λεπτό στις αστικές??? Για τρελλούς ψάχνουν ή για άσχετους. ΝΑΙ όμως έαν κάνω διεθνείς κλήσεις είναι τζάμπα. Αλλά πρέπει να κάνω ΜΟΝΟ διεθνείς και καμία αστική!!! Sorry αλλά το προγραμμα απευθύνεται σε λίγους. Πολύ λίγους. Αυτό εννοώ με τη λέξη απάτη και τίποτε άλλο. Στα κινητά είναι άλλο το πράγμα, γιατί για όλες τις κλήσεις (σε σταθερά και κινητά Ελληνικά) ισχύει ο δωρεάν χρόνος ομιλίας. Και για ενημέρωση έχει ελάχιστη χρέωση τα 30 sec. Και όχι χρέωση ανά λεπτό.

 

Το ότι χρεώνει ανά λεπτό στις αστικές δεν είναι σπάνιο φαινόμενο στους εναλλακτικούς νομίζω...Εξάλλου και στον βασικό τιμοκατάλογό της η Altec ανά λεπτό χρεώνει τις αστικές.Αλλά και στην χειρότερη περίπτωση που κάποιος κάνει ΜΟΝΟ αστικές, δε νομίζω να είναι κ τόσο χάλια να χρεώνεται με 0,0238 !!(συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) Φαντάσου και όταν κάνει κ υπεραστικές και διεθνείς και μπαίνει αραιά κ που και στο internet...Νομίζω είσαι άδικος..Εσένα και μένα μπορεί να μην μας συμφέρει.Υπάρχει όμως κόσμος που θα γλιτώσει μηνιαίως κάποια ευρουλάκια...

Ποιος καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη?...
Link to comment
Share on other sites

kaneis e? pali kala pou epestrepse o sigxronismos monos tou tin epomeni mera :s

mporoun oi mods na to kleidosoun.. i an theloun as to afisoun mipos simvei se kapoion kati paromoio (an iparksei apantisi pou na voithaei anyway)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Το να μην ήξερε κανείς να σου απαντήσει δεν το σκέφτηκες καν ε;Αμφιβάλλω και συ και η Forthnet αν τελικα καταλαβάτε που είναι το πρόβλημα.Το πιο πιθανό να ήταν προσωρινό θέμα δικτύου μιας και φτιάχτηκε χωρίς να γίνει καμμία ενέργεια ούτε απο σένα ούτε απο την Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς να βοηθήσει κάποιος , όταν ούτε ο ίδιος ο εργαλείος γνωρίζει ποιό ήταν ακριβώς το πρόβλημα:confused: .Πάντως όταν υπάρχει πρόβλημα συγχρονισμού το @ αναβασβήνει πορτοκαλί.
.
Link to comment
Share on other sites

* Σε συγκεκριμένες κατηγορίες τηλεφωνικών κλήσεων ο συνδρομητής θα πληρώνει μια ενιαία τιμή και θα μιλάει απεριόριστα.

 

 

Flat rate τιμές και από τον ΟΤΕ??? Για να δούμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΕΑ οικονομικά πακέτα προπληρωμένου χρόνου απο τον ΟΤΕ εχουν ως εξης

480 λεπτα = € 13,80

600 λεπτα = € 17,00

720 λεπτά = € 19,50

900 λεπτά = € 24,00

 

Ο χρονος ομιλίας ειναι για Αστικές και Υπεραστικές κλήσεις.

 

ΑΥΞΗΣΗ ΠΑΓΙΟΥ

PSTN απο 14,161 σε 14,756

ISDN bra απο 18,326 σε 18,921

 

πηγή: http://www.naftemporiki.gr/news/static/06/03/10/1164369.htm

Link to comment
Share on other sites

Το να μην ήξερε κανείς να σου απαντήσει δεν το σκέφτηκες καν ε;Αμφιβάλλω και συ και η Forthnet αν τελικα καταλαβάτε που είναι το πρόβλημα.Το πιο πιθανό να ήταν προσωρινό θέμα δικτύου μιας και φτιάχτηκε χωρίς να γίνει καμμία ενέργεια ούτε απο σένα ούτε απο την Forthnet.

 

mia apli erotisi ekana.. an eprepe na paroume ton ote gia vlaves i oxi (mi mou peis oti den exei xasei kaneis pote to sigxronismo tis grammis tou).. den rotisa kati pou ithele gnoseis panepistimona :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Και πώς να βοηθήσει κάποιος , όταν ούτε ο ίδιος ο εργαλείος γνωρίζει ποιό ήταν ακριβώς το πρόβλημα:confused: .Πάντως όταν υπάρχει πρόβλημα συγχρονισμού το @ αναβασβήνει πορτοκαλί.

 

an diavaseis kalitera ti leo tha deis oti ego ksero pano kato ti itan to provlima kai episis to periegrapsa kala. an den eixes kati na peis as mi milouses tsampa. kai prin prosvlitheis.. to lampaki anavosvinei portokali otan den exeis sindethei me ton isp, allios einai svisto..toulaxiston sto modem pou exo :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

το έπαθα και εγώ χτες με vivodi, έσβησε τελείως. Ένα τηλεφώνημα στο help desk και ένα reset της γραμμής το επανέφεραν! Πάντως τελείως σβηστό @ δεν είχα ξαναδεί...

 

αφού για όλους είναι όλα εντάξει, lock :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω την προσφορά της teledome, 2 μήνες στα 1024 69 ευρώ + φπα. Έχει κανείς adsl από την teledome? Πως πάει από ταχύτητες και εξυπηρέτηση;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

μετά το τέλος του onDSL kit συνέχισα ως εξής:

 

γραμμή ADSL απο ΟΤΕνετ

πρόσβαση ADSL απο forthnet

 

αυτό που έχω να ρωτήσω είναι το εξής:

την χρέωση της γραμμή ADSL (περίπου 18ευρω αν δεν κάνω λάθος κάθε μήνα) που την πληρώνω? Δηλ. θα έρχεται με τον λογαριασμό του ΟΤΕ ή σε ξεχωριστό λογαριασμό ΟΤΕνετ?

 

σας ρωτάω γιατί ήρθε σήμερα ένας τέτοιος λογαριασμός απο ΟΤΕνετ και θέλω να δω αν είναι όντως αυτό και όχι κάτι άλλο του τύπου "ξέρετε...αργήσαμε να επεξεργαστούμε την αίτηση (διακοπής) σας και σας χρεώσαμε άλλον ένα μήνα "

Ειχα ακριβως την ιδια περιπτωση με τη δικη σου και πληρωνα στην ΟΤΕΝΕΤ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου φαινεται οτι μου εχουν ενεργοποιησει προεπιλογη σε αλλη εταιρια χωρις φυσικα να το θελω. Πως μπορω να το καταλαβω? Παιρνωντας απο το σταθερο στο κινητο βγαινει κανονικα αναγνωριση, επισης καλωντας με το 1777 μπροστα βγαινει κανονικα η κληση. Αν δεν μου εχουν κανει μαμουνια, θα επρεπε να βγαινει η κληση με το 1777?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις τον ΟΤΕ να ρωτήσεις? θα σου πουν αυτοί

 

:oops: :ban: :stupid:

 

Πηρα, ΟΚ δεν εχω προεπιλογη :) Το πως δε το σκεφτηκα ειναι αλλο θεμα :lol: Σε ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το Skype αρκετο καιρο τωρα και μολις πριν λιγες ωρες εβαλα ΟΤΕΝΕΤ ONDSL κιτ..Το Skype ειναι ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!...Δεν ξερω τι πρεπει να κανω..και υποτιθεται οτι το βαλα για να ακουγεται καλυτερα..!!:/
VULPES
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

εχω μια ερωτηση απο ενα γνωστο μου που θελει να ανοιξει γραφειο-εταιρεια!

θελει να εχει μαζι & χωριστα τα εξης:1)μια γραμμη fax,2)μια γραμμη απορρητη

3)μια γραμμη internet(γρηγορο), 4)μια γραμμη για τους πελατες του.

το κυριο ερωτημα ειναι αν μπορει να τα αποκτησει ολα αυτα με μια συνδεση απο εναν παροχεα που θα του εκδιδει ενα λογαριασμο.

σε αντιθετη περιπτωση ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος διαχειρισης ολων αυτων στην οικονομικοτερη των περιπτωσεων φυσικα!!!!

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπον... :confused:

 

Εχουμε ενα τοπικο δυκτιο 3PC>Switch>Router>DSL γραμμη οκ?

 

Πως Θα "βγαλουμε" ρε παιδες την ΙP camera(D-Link DCS-900) ετσι ωστε να μπαινουμε απο εξω?

 

Τι ρυθμισεις θα κανουμε στον router (SpeedTouch 530i)

NAPT?

Αυτο με την Port80 ισχυει οτι ειναι κλειδωμενο απο ΟΤΕ?

 

Μπορει καποιος να μου πει βημα-βημα ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω?

 

HELP :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

Ενα μικρο προγραμματακι (στην ουσια φυλλο Excel) για να μπορειτε ευκολα να συγκρινετε providers και να υπολογιζετε το μηνιαιο και ετησιο κοστος του Internet.

Δεν ειμαι κανενας μεγαλος προγραμματιστης, απλως το ειχα φτιαξει για μενα οταν εψαχνα για provider και προσπαθουσα να συγκρινω τιμες και το βρηκα χρησιμο και ευκολο.

 

Ελπιζω να βοηθησει! :)

 

Το προγραμμα μαρκαρει την πιο οικονομικη λυση καθως και την πιο συμφερουσα (κατα την ταπεινη μου αποψη, χρησιμοποιωντας εναν τυπο που δινει λιγο μεγαλυτερη βαρυτητα στο κοστος σε σχεση με την ταχυτητα συνδεσης ενω λαμβανει υπ'οψιν (αρνητικα) και τον χρονο για τον οποιο σε δεσμευει η συνδρομη. Για παραδειγμα, μια συνδρομη για 12μηνες που κοστιζει 200€, βαθμολογειται λιγοτερο απο μια 6μηνη συνδρομη που κοστιζει 100€.)

Link to comment
Share on other sites

Sto NAT/PAT θα βάλεις ένα ακόμα rule:

internal: η IP της κάμερας και port 80

external: 0.0.0.0 και port 80

Αν υπάρχει πρόβλημα με την 80, τότε, δώσε κάποια άλλη για προσβαση από έξω, που να πηγαίνει πάλι στην 80 της κάμερας.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

εχω μια ερωτηση απο ενα γνωστο μου που θελει να ανοιξει γραφειο-εταιρεια!

θελει να εχει μαζι & χωριστα τα εξης:1)μια γραμμη fax,2)μια γραμμη απορρητη

3)μια γραμμη internet(γρηγορο), 4)μια γραμμη για τους πελατες του.

το κυριο ερωτημα ειναι αν μπορει να τα αποκτησει ολα αυτα με μια συνδεση απο εναν παροχεα που θα του εκδιδει ενα λογαριασμο.

σε αντιθετη περιπτωση ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος διαχειρισης ολων αυτων στην οικονομικοτερη των περιπτωσεων φυσικα!!!!

 

ευχαριστω εκ των προτερων

isdn με 3 msn. Το ένα το τηλέφωνο θα είναι για fax, το άλλο το απόρρητο θα ζητήσει από τον ΟΤΕ την υπηρεσία μην εμφάνισης αριθμού (αλλά να ξέρει πως εαν κάποιος ζητήσει το τηλ στο 11888 θα του του δώσουν, θα βάλει μια γραμμή adsl και μια γραμμή που περισσεύει για τους πελάτης. Πολύ απλό...Μια αίτηση προς το Κατάστημα του ΟΤΕ στο οποίο ανήκει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...