Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γίνεται 2 ρουτερ/μοντεμς να συγχρονίζουν με το dslam στην ίδια γραμμή. Η το ένα η το άλλο.

Οπότε η μοναδική σου επιλογή είναι δίκτυο. Είτε ασύρματο είτε ενσύρματο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν γίνεται 2 ρουτερ/μοντεμς να συγχρονίζουν με το dslam στην ίδια γραμμή. Η το ένα η το άλλο.

Οπότε η μοναδική σου επιλογή είναι δίκτυο. Είτε ασύρματο είτε ενσύρματο.

 

αν δε θες να δουλεύουν συγχρόνως, γίνεται με 2 adsl modems, αρκεί να σβήνει το ένα modem τελείως για να μπει το άλλο.

 

Διαβασε και μετα το κομμα :p

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και μετα το κομμα :p

Yup το ίδιο είπαμε ουσιαστικά, απλά είπα να το κάνω λίγο πιο λιανά μήπως δεν το πιασε. :worry:

Εννοείται ότι αμα κλείνει το ένα τελείως μπορεί να μπει από το άλλο. Και τα 2 μαζί δεν μπορούν να δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικά αυτό είδα ιδίοις όμασι, το modem δε συγχρονιζόταν με τίποτα επί 3 ώρες (έπινα καφεδάκι.....). Οπότε μονόδρομος το WiFi..... Υπάρχει μαραφέτι για router που να του δίνει ασύρματη δυνατότητα; Δε θέλω να αγοράσω κι άλλο router! Αλλιώς βάζω 2 ασύρματες κάρτες στα πισί και δρομολογώ το internet εκεί;
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

loipon spiti exoume 2 grammes pstn tin mia tin exoume gia na milame kai tin alli gia to internet kai gia to fax. skeftika mias kai to pagio isdn einai mikrotero apo to pagio mias pstn grammis na kanoume tin kiria grammi isdn kai na katargisoume tin alli. i alli grammi omos san arithmos mas xreiazetai logo fax ginetai stin kiria grammi pou tha ginei isdn na iparxoun dio noumera?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικά αυτό είδα ιδίοις όμασι, το modem δε συγχρονιζόταν με τίποτα επί 3 ώρες (έπινα καφεδάκι.....). Οπότε μονόδρομος το WiFi..... Υπάρχει μαραφέτι για router που να του δίνει ασύρματη δυνατότητα; Δε θέλω να αγοράσω κι άλλο router! Αλλιώς βάζω 2 ασύρματες κάρτες στα πισί και δρομολογώ το internet εκεί;

 

 

Για λογους οικονομιας στο ενα PC δε χρειαζεται να βαλεις ασυρματη καρτα, το εννωνεις με το κλασικο καλωδιο, αφου ειναι διπλα στο modem, οποτε ετσι θες μονο μια καρτουλα. Κοστος 45 ευρω για μια US Robotics

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

πάγιο PSTN 11,4Ε/ΜΗΝΑ

πάγιο ISDN 14,9Ε/ΜΗΝΑ

πάγιο MSN 0,73E/MHNA

κόστος μετατροπής από PSTN σε ISDN 14,68Ε εφάπαξ

αν βάλεις το multi-isdn (= 3msn πακέτο=πάγιο 1,5Ε/ΜΗΝΑ=δηλαδή στα 3 msn το ένα δώρο!) τότε γλυτώνεις το κόστος μετατροπής αρκεί να κρατήσεις τα 3 msn τουλάχιστον για 6 μήνες...

 

αυτά τα ολίγα...;)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μονο 50 ευρώ το 2μηνο?

 

Με τι συνδεση; ΟΤΕΝΕΤ?

 

Συν οτι πληρώνεις στον ΟΤΕ ήδη. 50 ΜΟΝΟ για την dsl. Έχω και εγώ τις δωρεάν μονάδες, λόγω παραπληγίας.

:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εδω μπορουμε να μιλησουμε για το δορυφορικο Internet..Τιμες , πλεονεκτηματα , μειονεκτηματα και αλλα πολλα...

(κλειδωστε το thread σε περιπτωση που υπαρχει παρομοιο)

 

Θα σύμφερε Δορυφορικό ίντερνετ όταν υπάρχουν οι δωρεάν 2000 μονάδες του Οτέ ; Για τι ταχύτητες μιλάμε παιδιά ; Μήπως πρέπει να το σκεφτώ ;

:confused: :(

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελειώσω τις εξετάσεις σκέφτομαι να βάλω μια ADSL αλλά έχω ψιλομπερδευτεί με τις διάφορες προσφορές. Επίσης δεν θέλω έτοιμο πακέτο γιατί θέλω ένα καλό modem/router για διαχωρισμο της σύνδεσης σε δύο δωμάτια. Πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι 384 ενός χρόνου. Ζητώ τη γνώμη σας...
AUDI: Vorsprung durch Technik..:D
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανεις να βάλει προεπιλογή πχ την tellas για αστικες κλήσεις, την forthnet για υπεραστικές, κτλ; Απο όσο θυμάμαι οι αιτήσεις προεπιλογής στην αρχή είχαν αυτη τη δυνατότητα.
Link to comment
Share on other sites

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=623746&lngDtrID=251

Νόμιμο μπορεί να είναι, αλλά αρκετός κόσμος πιστεύει ότι είναι `Αδικο. Πάντα εμείς πληρώνουμε την νύφη όπως έγινε και με τους υμιυπαίθριους ένα πράμα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Οι κατηγορίες είναι:

-Διεθνείς

-Υπεραστικές & Κινητά

-Διεθνείς, υπεραστικές, κινητά

-Ολες οί κλήσεις

 

Αυτό σημαίνει οτι εαν θές να έχεις προεπιλεγμένα τα αστικά θα έχεις ταυτόχρονα και τις υπόλοιπες κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να ξερει ας πει γιατι το σκευτομαι κι εγω,δεν ξερω τιποα για το θεμα!βασικα ποσο κοστιζει,διαδικασια,ταχυτητες...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελειώσω τις εξετάσεις σκέφτομαι να βάλω μια ADSL αλλά έχω ψιλομπερδευτεί με τις διάφορες προσφορές. Επίσης δεν θέλω έτοιμο πακέτο γιατί θέλω ένα καλό modem/router για διαχωρισμο της σύνδεσης σε δύο δωμάτια. Πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι 384 ενός χρόνου. Ζητώ τη γνώμη σας...

Μα πως να σε βοηθήσουμε? Δεν ξέρουμε καν που μένεις ....

Υπάρχει δυαντότητα από τον ΟΤΕ στην περιοχή σου ? ή Από την VIVODI ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα μπεις στο www.oteshop.gr να δεις αν υπάρχει κάλυψη adsl στην περιοχή σου. Αν υπάρχει, τότε προχωράς στην αίτηση. Για τον router εξαρτάται από το αν θέλεις να συνδεθούν τα pc με καλώδιο ή ασύρματα. Αν θέλεις με καλώδιο, θα πάρεις το Alcatel 510 (αν έχεις pstn γραμμή) ή το Alcatel 510i (αν έχεις isdn γραμμή) . Η μόνη διαφορά αυτών των δύο μοντέλων είναι ότι το 510 είναι για γραμμές pstn και το 510i για γραμμές isdn. Αυτό έχει ενσωματωμένο switch τεσσάρων θυρών. Τώρα αν θέλεις τα pc να συνδεθούν ασύρματα πρέπει να πάρεις δύο μηχανήματα (με την εγκατάσταση που προτείνω εγώ και είναι δοκιμασμένο ότι δουλεύει τέλεια) : από τον ΟΤΕ θα πάρεις το Alcatel 530 (αν έχεις pstn γραμμή) ή το Alcatel 530i (αν έχεις isdn γραμμή) . Αυτό έχει μια θύρα LAN για σύνδεση σε έναν υπολογιστή ή σε εξωτερικό switch για να μοιράζεις σε άλλα pc την σύνδεση μέσω καλωδίου. Για την ασύρματη σύνδεση θα πάρεις το Linksys WRT54G και πάνω του θα συνδέσεις το Alcatel 530/530i (ρυθμίσεις θα σου πω όταν αποκτήσεις τον εξοπλισμό) . Τώρα πάμε στο θέμα provider. Μείνε μακριά από την Vivodi γιατί εδώ όλοι έχουν προβλήματα. Forthnet είχα δοκιμάσει και η εμπειρία μου δεν ήταν καλή. Έχω Altec Telecoms (και στην Ηγουμενίτσα που είμαι τώρα σαν φοιτητής και στο σπίτι μου στην Αθήνα) και λειτουργεί τέλεια. Κατεβάζει συνεχώς με την μέγιστη ταχύτητα της γραμμής. Φυσικά η ταχύτητα με την οποία κατεβάζεις εξαρτάται από την σύνδεση που έχει ο άλλος χρήστης (αν πρόκειται για πρόγραμμα P2P όπως DC++, Kazaa κ.λ.π. ) ή ο server που φιλοξενεί κάποια σελίδα. Αν θέλεις τίποτα άλλο, εδώ είμαστε :)
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

αυριο πρεπει να αποφασισω τι dsl να βαλω.

Δεν εχω τον χρονο να διαβασω τα αλλα τοπικς με προσοχη...Αν μπορειτε βοηθηστε με και μετα σβηστε το ποστ μου αν ειναι αχρηστο για τους υπολοιπους...

Λοιπον, για οικονομικους λογους εχω καταληξει στην dsl 256.

Οι εταιριες που σου παρεχουν 256 ειναι η hol, η vivodi, η forthnet και η sparknet.

H hol δεν παιζει αφου ειναι αρκετα πιο ακριβη απο τις αλλες, η vivodi μου ειπαν οτι δεν ειναι σταθερη για τη forthnet μου ειπαν οτι ειναι αρκετα καλη σαν την otenet και για την sparknet δεν γνωριζω...

Εσεις τι μου προτεινετε? Υπαρχει πακετο σε καμια εταιρια που να σου δινει δωρεαν χρονο ομιλιας μαζι με την 256?

Για γραμμη dsl σκεφτομαι vivodi αφου ειναι πιο οικονομικη απο τον ΟΤΕ.

 

Eυχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Για να παρεις γραμμη απο vivodi αντι απο τον ΟΤΕ θα πρεπει να παρεις και συνδεση απο τη HOL ή απο τη Vivodi. Εγω θα σου προτεινα Forthnet+OTE, για αυτα που ρωτας μπορεις να κοιταξεις στο http://www.forthnet.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

αυριο πρεπει να αποφασισω τι dsl να βαλω.

Δεν εχω τον χρονο να διαβασω τα αλλα τοπικς με προσοχη...Αν μπορειτε βοηθηστε με και μετα σβηστε το ποστ μου αν ειναι αχρηστο για τους υπολοιπους...

Λοιπον, για οικονομικους λογους εχω καταληξει στην dsl 256.

Οι εταιριες που σου παρεχουν 256 ειναι η hol, η vivodi, η forthnet και η sparknet.

H hol δεν παιζει αφου ειναι αρκετα πιο ακριβη απο τις αλλες, η vivodi μου ειπαν οτι δεν ειναι σταθερη για τη forthnet μου ειπαν οτι ειναι αρκετα καλη σαν την otenet και για την sparknet δεν γνωριζω...

Εσεις τι μου προτεινετε? Υπαρχει πακετο σε καμια εταιρια που να σου δινει δωρεαν χρονο ομιλιας μαζι με την 256?

Για γραμμη dsl σκεφτομαι vivodi αφου ειναι πιο οικονομικη απο τον ΟΤΕ.

 

Eυχαριστω εκ των προτερων.

Εγώ θα σου έλεγα να βαλεις για αρχη μια netkey της forthnet των 20ευρω που σου δινει στα 256 χωρις χρονοχρεωση,χωρις ογκοχρεωση 47μερες(ειναι προσφορα)εγω με αυτην εκανα την πρωτη μου δοκιμη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Θα ξαναπαρω στις 31 που ληγει η προσφορα για να την προλαβω. Αν βεβαια ψαχνεις για συμβολαιο σιγουρα θα βρεις κι αλλες προσφορες σε καλες τιμες. Α, και να ξερεις η γραμμη που θα εχεις απο τον ΟΤΕ για την dsl θα ειναι 384/128 :)

Τωρα αν μπορεις μεσω vivodi αυτο δεν το ξερω...

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18178&m=N47&aa=1

 

Αν και γενικα ειμαι απογοητευμενος απο την μεχρι τωρα πορεια της κυβερνησης (οπως και απο την πορεια της προηγουμενης) ,σημερα ακουσα κατι το οποιο με χαροποιησε ιδιαιτερα!Οσοι προσληφθουν απο εδω και στο εξης στον ΟΤΕ ,δε θα απολαμβανουν το προνομιο της μονιμοτητας!!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!Ευχομαι να συνεχιστει και να εφαρμοστει σε ολο το δημοσιο τομεα

Σκεφτεσαι να παρεις νεο Ford Fiesta?Δες εδω πριν κανεις το λαθος!!!

 

Ψαχνεις για καλο dvdrw? Aν ναι,τοτε δες εδω

Link to comment
Share on other sites

H διοίκηση του ΟΤΕ παζαρεύει την εθελούσια έξοδο, δηλ. την πρόωρη συνταξιοδότηση παλαιών (και... ακριβών) υπαλλήλων, με αντάλλαγμα την άρση της μονημότητας σε νεοπροσληφθέντες

---Κάτι το οποίο δεν θα περάσει---

firegarden, γιατί θέλεις να καταργηθεί η μονιμότητα σε όλους? Μήπως ξέρεις με ποιό κριτήριο απολύθηκαν οι υπ/λοι της ΤΙΜ? :(

Έτσι λοιπόν θα γίνεται παντού. Φύγεται εσείς, να φέρουμε τους δικούς μας. Ο ΟΤΕ τουλάχιστον είχε μπει σε ένα σωστό δρόμο προσλήψεων προσωπικού από τον ΑΣΕΠ και μετά

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο η μονιμότητα αλλά να καταργηθούν και τα σκανδαλώδη προνόμια που έχουν με τα λεφτά των φορολογουμένων. Βγαίνουν στη σύνταξη στα 50 απ' το γραφείο, παίρνουν επιδοτούμενα στεγαστικά δάνεια με15.000δρχ δόση το μήνα, λείπουν όποτε γουστάρουν, παίρνουν επιδόματα για τα πάντα και δεν απολύονται ποτέ ο κόσμος να χαλάσει.

 

Θέλω να ισχύει για τους ΔΥ ότι ισχύει για όλο τον κόσμο. Και ψάξτε να δείτε αυτοί με την "εθελουσία" τι λεφτά θα πάρουν για να φύγουν. ΣΠίτι θα αγοράσουν με το εφάπαξ και το μπόνους. Με τα λεφτά μας, οι κηφήνες.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...