Jump to content

[S II] Τι modem έχει η συσκευή σας


STELSTEL
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 142
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαμηλό σήμα και αδύναμο WiFi!!

 

Το modem ειναι υπευθυνο μονο για το σημα (και την καταναλωση απο αυτο).

Καμια σχεση με wifi/gps

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να μου πει που μπορώ να βρώ το XXLQ6 σε .tar γιατι σε cwm δεν μπορω να το φλασαρω...

Κ γενικα αν υπαρχει μια λιστα σε .tar για τα modem του gs2. Η εναλλακτικα αν μπορω να μετατρεψω τα .zip modem σε .tar.

Edited by paris_rx8
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες rom αλλάζουν το modem και άλλες που δεν το αλλάζουν έχουν διαφορετικό RIL(Radio interface Layer).

Το modem και το RIL πρέπει να ταιριάζουν...

 

Χρησιμοποιήστε αυτή την εφαρμογή (GETRIL) για να δείτε αν το RIL της rom που φοράτε είναι συμβατό με το modem που έχετε εγκαταστήσει.

 

Modem: XXLPX

RIL: XXLPX

Cosmote

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια εμενα ειναι ls8 μετα απο εγκατασταση nordic 4.1.2.να μεινω εκει η να παω σε lq6 .ειμαι cosmote.

 

συμφωνα με το getril ειμαι.

RIL . I900XXLS8

BASEBAND. I900XXLS8

Edited by axl21
Link to comment
Share on other sites

TO εχω 2g και στο σπιτι που δεν εχω σημα δλδ καθολου τζιφος.εξω δεν το εχω προσεξει.να το παρατηρησω με 2g i 3g?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε βλέπω να έχει αναφερθεί εδώ βρίσκετε ενα κατάλογο με τα modem για κάθε official ROM μαζί με τα αντίστοιχα RIL.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1881304

Εγώ είμαι με XXLS8 σε Wind και δε μπορώ να πω οτι έχω προβλήματα. Δεν ξέρω φυσικά αν το LS6 που λένε μερικοί θα ήταν καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

με το Ls8 πως πας απο σήμα?

 

Παντως εγω με LS8 και 2g σημα, ειχα προβλημα, μονιμως 1 με 2 γραμμες.

Οταν περασα το LS6 modem, ημουν πληρης.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό το topic είπα να δοκιμάσω διάφορα modem ανά 4ήμερο.

Ε λοιπόν πραγματικά το modem παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη κατανάλωση της μπαταρίας.

Λογικό θα μου πεις απλά δεν περίμενα σε τέτοιο βαθμό.

 

Και σίγουρα δεν έχει να κάνει μόνο με τον πάροχο αλλά και με τη περιοχή που βρίσκεται ο καθένας.

 

Εμένα πχ με cosmote το XXLQ6 με έχει σώσει εδώ και 5 ημέρες, ειδικά με 2g στη περιοχή μου το σήμα είναι μονίμως full και η μπαταρία ακόμα και με cm based Rom/Malli2 drivers, ανοιχτή οθόνη, δεν πέφτει όπως έπεφτε με τα υπόλοιπα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με LS8 και 2g σημα, ειχα προβλημα, μονιμως 1 με 2 γραμμες.

Οταν περασα το LS6 modem, ημουν πληρης.

 

Το LS6 που έβαλες ήταν μαζι με το αντίστοιχο RIL ή μόνο του πάνω σε JB;

Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι πιο καινούργιο απο το LS8. Σύμφωνα με αυτή τη λίστα :

Android 4.1.2

BULS1 (Taken from XWLSD) (Vodaphone)

JHLS2 (Taken from JHLS4)

NELS1 (H3G Italy, 3UK)

T_JJLS2

UGMA5

UHMS1 (Taken from UHMS8)

XXLS8 (Taken from XWLS8)

XXLS6 (Taken from XXLSJ JB leak)

XXLS9 (Taken from XWLSH)

 

Το LS6 προέρχεται απο την LSJ που είναι πιο καινούργια απο την LSD και την LS8 που έχουν το LS8. Σύμφωνα όμως με αυτό το post το LS6 είναι παλιότερο.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=37115957&postcount=24371

 

Ίσως βέβαια να μην έχει σημασία, αλλά όσοι έκαναν update σε LSJ ποιό modem έχουν;

Link to comment
Share on other sites

BULP8 με Wind πάροχο.. αλλά δεν έχω ιδέα ούτε τι είναι το modem ούτε ποια η χρησιμότητά του ούτε ποιο είναι το καλύτερο για την περίπτωσή μου! Οπότε μάλλον δεν πειράζω τίποτα, εκτός αν με διαφωτίσει κανείς :D
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπερδεύτικα! Άλλο το ls6, άλλο το lq6; Και ποιο από τα δύο είναι το καλό;

Επίσης εγκατέστησα την εφαρμογή GetRIL από το store και λέει πως το modem μου (lq6) δεν ταιριάζει με το RIL. Τι σημαίνει αυτό; Πως δεν θα έχω τόσο καλό σήμα;

Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν εννοείς το μόντεμ.. Ναι, μπορεί να αλλάξει..

 

Διάλεξε από εδώ http://veyka.co.uk/sgs2/radios/

Το φλασαρεις από CWM και είσαι έτοιμος :P

 

Εχω το S2 μεταχειρισμένο με 4.1.2 (περασμένο από τον προηγούμενο κάτοχο), μάλλον τη Σουηδική ROM, μοντεμ XXLS8.

Το σήμα μου είναι άθλιο, στην παραπάνω παράθεση ο φίλος δίνει κάποιες οδηγίες για αλλαγή μόντεμ (Θέλω να βάλω XXLS6, έχω Cosmote), ωστόσο επειδή δε γνωρίζω και πολλά, θα ήθελα τη βοήθειά σας (πχ. τι είναι το CWM και πως χρησιμοποιείται)

Υπόψιν δεν είμαι root...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω το S2 μεταχειρισμένο με 4.1.2 (περασμένο από τον προηγούμενο κάτοχο), μάλλον τη Σουηδική ROM, μοντεμ XXLS8.

Το σήμα μου είναι άθλιο, στην παραπάνω παράθεση ο φίλος δίνει κάποιες οδηγίες για αλλαγή μόντεμ (Θέλω να βάλω XXLS6, έχω Cosmote), ωστόσο επειδή δε γνωρίζω και πολλά, θα ήθελα τη βοήθειά σας (πχ. τι είναι το CWM και πως χρησιμοποιείται)

Υπόψιν δεν είμαι root...

 

Ευχαριστώ

 

Κατεβάζεις το μόντεμ στη συσκευή σου, το βάζεις στην εξωτερική κάρτα του κινητού και το ανοίγεις σε recovery mode(με κλειστό κινητό κρατάς πατημένο το Power, το volume up και το home button ταυτόχρονα) και πηγαίνεις στο install update from sd card και βάζεις το modem. Αυτό που δεν ξέρω και ας πει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει την oficial ρομ πιο πολύ από μένα είναι αν γίνεται με το recovery του κινητού, ή πρέπει να περάσεις το custom recovery CWM.

Διαφορετικά, εαν γίνεις ροοτ, κατεβάζεις το προγραματάκι getRIL που ελέγχει το ril και το modem του κινητού σου και σου δίνει τη δυνατότητα να κατεβάσεις αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το πρόγραμμα αυτό μπορούμε να αλλάξουμε το μόντεμ του κινητού μας;

Τοσο εύκολά;

Και ποιο είναι το προτεινόμενο μόντεμ;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα, ούτε κι εγώ δεν κατάλαβα πως!!!

Έκανα root σύμφωνα με τον οδηγό σας, με getril και CWM πέρασα το XXLS6, άλλαξα και το RIL και όλα εντάξει.

Το σήμα αισθητά καλύτερο επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα εδω και 1 μηνα φοραω εργοστασιακη ρομ XWLSΝ (19 Mαρτίου 2013) 4.1.2 Σκανδιναβικό firmware. Sales code NEE. jelly bean σκανδιναβικη εχω παρατηρησει 2 θεματα το πρωτο οταν μιλαω με ανοιχτη ακροαση μετα απο λιγη ωρα βγενει απο μονη της !!!!!!!!!!! και το δευτερο εχει που εχω φουλ σημα ξαφνικα χανεται εντελως το σημα και ξαναερχεται παλι φουλ μετα απο 5 6 δευτερολεπτα!!! εχει κανεις να μου προτεινη καμια βοηθεια?? γινεται να αλλαξω μονο μοτεμ ωστε να δω μηπως φταιει αυτο?? η πρεπει να βαλω ρομ απο την αρχη??
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει μετα απο περασμα ολων σχεδον των ρομ4.1.2 επισημες και μη,οτι εχουν καποιο θεμα με το wifi,ιδεα μου η οχι?(χαμηλη σταθμη σηματος,αποσυνδεσεις)
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια! Θα ήθελα να μου πει καποιος με πολυ συντομα λόγια ( δε θελω να σας κουράζω ) τι αλλάζει αν αλλάξεις modem στο S2 μας... βελτιώνεται το σήμα απ'οτι κατάλαβα ? Μόνο σήμα κινητού ή και Wifi ? γιατι καμια φορά στο Wifi έχω αποσύνδεση για κανενα 2 λεπτο και μετα ξαναμπαίνει μόνο του...

 

Έχω Vodafone!

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια! Θα ήθελα να μου πει καποιος με πολυ συντομα λόγια ( δε θελω να σας κουράζω ) τι αλλάζει αν αλλάξεις modem στο S2 μας... βελτιώνεται το σήμα απ'οτι κατάλαβα ? Μόνο σήμα κινητού ή και Wifi ? γιατι καμια φορά στο Wifi έχω αποσύνδεση για κανενα 2 λεπτο και μετα ξαναμπαίνει μόνο του...

 

Έχω Vodafone!

 

Κάποια modems προσφέρουν καλύτερο σήμα στο κινητό σου, με αποτέλεσμα πιο γρήγορο 3G και εξοικονόμηση μπαταρίας. Ποιο μόντεμ είναι το καλύτερο εξαρτάται από τη ROM σου, την εταιρία που ανήκει η SIM και από τη χώρα. Το wifi δεν έχει σχέση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τι modem έχει η συσκευή σας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...