Jump to content

Ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα


Demon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κ εγώ ως άνθρωπος δεν εμπιστεύομαι κανένα εκαπιδευτικό ίδρυμα που δεν έχει από πίσω μεταπτυχιακά κ διδακτορικά τμήματα και τμήματα έρευνας. Κοινώς το παιδί μου σε ιδιωτικό δεν θα πάει...

 

Όμορφα. Θα το χρησιμοποιήσω αυτό αργότερα, όταν χρειαστεί ;) Είμαστε σύμφωνοι, ότι την διαφορά στο reputation ενός πανεπιστημίου την κάνει το επίπεδο της έρευνας που διαθέτει.

 

Ωστόσο, και τα ΤΕΙ, ΙΕΚ και ΚΕΚ έχουν κάποιο σκοπό. Δεν είναι ανάγκη να πάμε όλοι σε ΑΕΙ, να κάνουμε όλοι μεταπτυχιακά, κτλ. Η οικονομία της χώρας έχει ανάγκη και τεχνικούς (απόφοιτους ΤΕΙ, πχ) και μάλιστα δεν αντέχει τον τεράστιο αριθμό πτυχιούχων ΑΕΙ που βγάζουν τα Ελληνικά πανεπιστήμια.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όμορφα. Θα το χρησιμοποιήσω αυτό αργότερα, όταν χρειαστεί Είμαστε σύμφωνοι, ότι την διαφορά στο reputation ενός πανεπιστημίου την κάνει το επίπεδο της έρευνας που διαθέτει

Βεβαίως και την κάνει, κ μάλιστα πολλά πανεπιστημιακά ιδρύματα έχουν κ πολύ άσχημη κόντρα μεταξύ τους για επιφυλλίδες που δημοσιεύονται, από labs ποιο θα βγάλει πρώτο δημοσίευση, από μηχανήματα που παραχωρούν εταιρείες (ειδικά στον τομέα γενετικής, φυσικής, μηχανολογίας κλπ)

απλα επειδη στην ελλάδα αυτά τα χειρίζεται -δυστυχώς για μένα- μια ελιτ ανθρώπων, ποτέ δεν φτάνουν στη δημοσιότητα...

Πριν βγει το βιαγκρα, το ξέρατε ότι υπήρχε σχετικός αγώνας δρόμου για ανάλογο σκεύασμα από το πανεπιστημιο της κρήτης

ή ότι το βιο-φίλτρο των BF ήταν διπλωματική διδακτορικού φοιτητή?

Ή ότι τι παστερ στην αθήνα (παρακλάδι του παστερ στην γαλλία) δημοσιεύει μελέτες που είναι πρωτοπόρες στον τομέα τους στον κόσμο...?

Κακά τα ψέματα τα ιδιωτικά για το μόνο που νοιάζονται είναι για το κέρδος... Το να εξυγχρονίσεις την παιδεία στην ελλάδα δίνοντας αβέρτα άδειες σε ιδιωτικά ιδρύματα είναι τουλάχιστον αστείο, γιατί κ αυτό θα γίνει με ασυδοσία.

 

Θες να δώσεις άδειες? Δωσε σε 4-5 επιβεβαιωμένα ιδρύματα τα οποία θα σου παρουσιάσουν σε μια επιτροπη, εγκαταστάσεις, πρόγραμμα σπουδών, προσωπικό καθηγητών, πρόγραμμα σεμηναρίων και ερευνητικό έργο...Και αν στην ελλάδα πάρει άδεια άλλο πριν του alba εμένα να μου τρύπαγες την μύτη.

Ποιος από εσάς θα εμπιστευόταν να τον εγχειρήσει γιατρός που έχει τελειώσει το Χ-Υ College of America, ή να του φτιάξει το σπίτι o χ-μηχανικός από την τάδε σχολή του κου Φιτσοπουλου??? γιατί το πράγμα εκεί θα πάει πιστέψτε με... Ξέρετε τι κόσμος περιμένει με άδειες και φακέλους έτοιμους να τους καταθέσει όταν ανοίξει το θέμα?

Βέβαια σε κάποιους κλάδους θα είναι εευργετικό αυτό (πχ τουρισμός) αλλά σε επαγγέλματα υγείας κ λοιπά, όχι μονο είναι άχρηστο αλλά και επικίνδυνο

Και ναι Φυσικος, Χημικός, Μηχανικός, Γιατρός, Γενετιστης, Κοινωνιολόγος, Ψυχολόγος και το 70% σημαίνει ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα τα ιδιωτικά για το μόνο που νοιάζονται είναι για το κέρδος... Το να εξυγχρονίσεις την παιδεία στην ελλάδα δίνοντας αβέρτα άδειες σε ιδιωτικά ιδρύματα είναι τουλάχιστον αστείο, γιατί κ αυτό θα γίνει με ασυδοσία.

 

Θες να δώσεις άδειες? Δωσε σε 4-5 επιβεβαιωμένα ιδρύματα τα οποία θα σου παρουσιάσουν σε μια επιτροπη, εγκαταστάσεις, πρόγραμμα σπουδών, προσωπικό καθηγητών, πρόγραμμα σεμηναρίων και ερευνητικό έργο...Και αν στην ελλάδα πάρει άδεια άλλο πριν του alba εμένα να μου τρύπαγες την μύτη.

Ποιος από εσάς θα εμπιστευόταν να τον εγχειρήσει γιατρός που έχει τελειώσει το Χ-Υ College of America, ή να του φτιάξει το σπίτι o χ-μηχανικός από την τάδε σχολή του κου Φιτσοπουλου???

 

Και στο Deree θα μπορούσε άνετα να δωθεί άδεια.

 

Τα καλά ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Αμερική είναι σχεδόν όλα non-profit. Μην τα βάζεις στο ίδιο σακί με τις ιδιωτικές εταιρίες.

 

Στην Αμερική γιατί λειτουργεί το σύστημα; Στην Αγγλία έχουν αποτύχει τα ιδιωτικά πανεπιστήμια (στο πρεστιζ), αλλά αναγνωρίζονται κανονικά. Δεν είναι κακό να δούμε τί έκαναν αυτοί για να αποφύγουν τα προβλήματα που όλοι φοβόμαστε οτι θα παρουσιαστούν.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο Deree άδεια;;;Συγγνώμη κιόλας ρε παιδιά αλλά γιατί να δώσουν στο συγκεκριμένο άδεια;;;Που τα μαθήματα μπορείς να τα παίρνεις όποτε γουστάρεις και όλα κι όλα είναι το 1/3 με 1/4 σε ποσότητα και ποιότητα!!!!Ξέρω παιδιά που έχουν σπουδάσει εκεί και τελείωσαν και όταν μου έλεγαν τι έχουν να διαβάσουν ή να φτιάξουν σε εργασία....μόνο που δεν γέλαγα!Για παράδειγμα τους είχαν βάλει κάτι σαν πτυχιακή και είχαν βάλει 4-5 άτομα να κάνουν ΜΑΖΙ την εργασία η οποία τελικά ήταν γύρω στις 80 σελίδες με εικόνες,διαγράμματα κ.α.!!!

 

Μην μιλάμε για ποιότητα λοιπόν!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!Περυσι ειχα περασει στο μαθηματικο Αθηνας!Φετος ξαναεδωσα πανελληνιες αλλα δεν καταφερα να γραψω οσα μορια ηθελα!(17735μορια εβγαλα)!

Υπαρχει η πιθανοτητα να περασω στη πληροφορικη της ασοεε αλλα για να πω την αληθεια δεν τρελαινομαι και πολυ με την ιδεα!Ασε που ειμαι και ασχετη οσον αφορα το θεωρητικο επιπεδο!!!!!

Μου αρεσει πολυ η αρχιτεκτονικη και για αυτο θα ηθελα να παω σε καποιο ιδιωτικο πανεπιστημιο αφου δεν γινεται αλλιως!

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1)Με ποια κρητηρια γινεσαι αποδεκτος απο ενα ιδιωτικο πανεπιστημιο?

Εχω απολυτηριο γενικου λυκειου με βαθμο 18,4.Στα μαθηματα κατευθυνσης και στα 2 τετραμηνα ειχα 20αρια!Το αρνητικο ειναι οτι εχω παρει μονο το lower στα αγγλικα και αυτο με C!Ενω στο σχολειο ειχα 20 στα αγγλικα!

Θα εχω την ικανοτητα να παρακολουθησω τα μαθηματα με αυτο το επιπεδο αγγλικων?

2)τα κοστος για καθε ετος ποσο περιπου ειναι?Αυξανεται οσο περνανε τα χρονια?

Αυτα προς το παρον!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!Περυσι ειχα περασει στο μαθηματικο Αθηνας!Φετος ξαναεδωσα πανελληνιες αλλα δεν καταφερα να γραψω οσα μορια ηθελα!(17735μορια εβγαλα)!

Υπαρχει η πιθανοτητα να περασω στη πληροφορικη της ασοεε αλλα για να πω την αληθεια δεν τρελαινομαι και πολυ με την ιδεα!Ασε που ειμαι και ασχετη οσον αφορα το θεωρητικο επιπεδο!!!!!

Μου αρεσει πολυ η αρχιτεκτονικη και για αυτο θα ηθελα να παω σε καποιο ιδιωτικο πανεπιστημιο αφου δεν γινεται αλλιως!

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1)Με ποια κρητηρια γινεσαι αποδεκτος απο ενα ιδιωτικο πανεπιστημιο?

Εχω απολυτηριο γενικου λυκειου με βαθμο 18,4.Στα μαθηματα κατευθυνσης και στα 2 τετραμηνα ειχα 20αρια!Το αρνητικο ειναι οτι εχω παρει μονο το lower στα αγγλικα και αυτο με C!Ενω στο σχολειο ειχα 20 στα αγγλικα!

Θα εχω την ικανοτητα να παρακολουθησω τα μαθηματα με αυτο το επιπεδο αγγλικων?

2)τα κοστος για καθε ετος ποσο περιπου ειναι?Αυξανεται οσο περνανε τα χρονια?

Αυτα προς το παρον!:)

 

Καλησπερα!

 

Αρχιτεκτονικη δεν διδασκεται στα κολλεγια! Δεν υπαρχει υποδομη και δεν ειναι τοσο απλο επαγγελμα. :O

Και φυσικα δεν ειναι ισοτιμα με τα δημοσια πανεπιστημια (οχι ακομα τουλαχιστον).

 

Αν οντως θες να σπουδασεις αυτο τοσο πολυ οι μονες επιλογες σου ειναι να ξαναδωσεις (και θα χρειαστεις ειδικα μαθηματα για την Αρχιτεκτονικη (σχεδιο γραμμικο και ελευθερο)) ή να σπουδασεις στο εξωτερικο (UK). Με τους βαθμους σου νομιζω πως δε θα εχεις προβλημα αλλα θα σου ζητησουν IELTS ή TOEFL για τα αγγλικα σου (ή να κανεις 1 χρονο προπαρασκευαστικο εκει ή εδω).

 

Πανω κατω τα κολλεγια θα σου ζητησουν διδακτρα 6000 ευρω και ειμαι σιγουρος οτι θα σε δεχθουν με το lower. Αλλα θα πρεπει να ξεχασεις την αρχιτεκτονικη.

 

Παντως αν ειναι να ακουμπησεις 6 χιλ. σε κολλεγιο (μιλαμε για αλλο αντικειμενο, οχι αρχιτεκτονικη) ενω εχεις και πολυ καλη βαθμολογια, καλυτερα να βελτιωσεις λιγο τα αγγλικα σου για να πας εξω. Αν εισαι σιγουρη οτι θες να σπουδασεις Αρχιτεκτονικη (δεν ειναι ευκολη ουτε εδω ουτε εξω) και μπορει η οικογενεια σου να σε στηριξει οικονομικα (για να σκεφτεσαι για κολλεγιο φανταζομαι οτι μπορει) τοτε τολμησε το.

 

Το σχεδιο που ζητανε για την αρχιτεκτονικη εδω δεν ειναι ευκολη υποθεση και δεν ξερω αν θα χρειαστει να ξαναδωσεις τα αλλα μαθηματα. Και να μη χρειαστει δεν θα εχεις εγγυημενο αποτελεσμα οτι θα περασεις.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο!καμια ιδιωτικη σχολη για οδοντιατρικη για ιατρικα πραγματα δηλαδη, υπαρχει εδω στην Ελλαδα???

 

Για ιδιωτικες στρατιωτικες σχολες και νομικη, δε μας ρωτησες! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ακούσατε τίποτα καινούργιο περι αναγνώρισης?

 

Κοιτα ετσι οπως εχουν τα πραγματα θα γινει...αλλα οχι φυσικα για ολα τα κολλεγια.

Ουτως ή αλλως τα ψηλα κεφαλια στο υπουργειο καιε μερα καφεδακι με τους διευθυνταδες των κολλεγιων πινουν! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιες θεωρούνται σήμερα πιο αξιόπιστες σχολές..και φυσικά αναγνωρισμένες..

Ξέρει κανείς εκ των έσω τι παίζει από τρόπο επιλογής σπουδαστών, deadlines, δίδακτρα, ωράρια, κτλ..?

Πέρυσι είχα κάνει κάτι αιτήσεις για διαφημιστικά - αν θυμάμαι καλά- από κάποιο hertfordshire.. (πρέπει να είναι πάνω στην πειραιώς).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ποιες θεωρούνται σήμερα πιο αξιόπιστες σχολές..και φυσικά αναγνωρισμένες..

 

Τι εννοείς αναγνωρισμένες;; "Επίσημα" αναγνωρισμένες, από το κράτος δλδ, δεν υπάρχουν. Τώρα αν μιλάς για αναγνώριση από την (ιδιωτική) αγορά εργασίας τότε αλλάζει το πράγμα ...

Link to comment
Share on other sites

χμ.. έχεις ένα δίκιο.. ευχαριστώ για τη διόρθωση.. ναι για εκείνες από τον ιδιωτικό τομέα.

και επίσης, είχα ακούσει ότι με το νέο νομοσχέδιο κάποιες θα κλείσουν...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε για το bca london metropolitan university of athens? απ οτι διαβασα στο σαιτ εχει καλες προοπτικες
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χμ.. έχεις ένα δίκιο.. ευχαριστώ για τη διόρθωση.. ναι για εκείνες από τον ιδιωτικό τομέα.

 

Το Deree έχει σχετικά καλό όνομα τόσο σε business όσο και στον τομέα της Ψυχολογίας. Για λοιπούς κλάδους δε γνωρίζω.

 

Το Alba έχει επίσης καλό όνομα στα Business.

Για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω.

 

Σημείωση ότι και τα 2 που αναφέρω είναι αυτοτελή, δλδ ΔΕΝ συνεργάζονται ούτε είναι "παραρτήματα" πανεπιστημίων του εξωτερικού.

 

και επίσης, είχα ακούσει ότι με το νέο νομοσχέδιο κάποιες θα κλείσουν...
Μέχρι το νομοσχέδιο να γίνει νόμος και ο νόμος πράξη, θα ακούσεις πολλά πράγματα. Το τι θα γίνει στην πράξη δε νομίζω ότι είναι κανείς σε θέση να το γνωρίζει.

 

τι γνωμη εχετε για το bca london metropolitan university of athens? απ οτι διαβασα στο σαιτ εχει καλες προοπτικες

 

Το τι γράφει στο site του αυτό και κάθε άλλο κολλέγιο είναι διαφήμιση και μη του δίνεις ιδιαίτερη σημασία. Tι θα έλεγαν στο site, ότι δεν έχει καλές προοπτικές :wacko:

 

Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω για το BCA αλλά το London Metropolitan (με το οποιο φαντάζομαι συνεργάζεται με βάση το όνομα) είναι από τα χειρότερα πανεπιστήμια της Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

to london metropolitan einai panepisthmio sunergasias 2-3 allwn k egine molis 3-4 xronia prin k den sumeteixe se ranking....

 

Δεν ξέρω που θέλεις να καταλήξεις (δλδ συμφωνείς ότι το London Metropolitan είναι από τα χειρότερα ή όχι) πάντως και με αυτό που γράφεις δεν αλλάζει ότι το London Metropolitan είναι ψιλό-ΓΤΠ.

 

Τα πανεπιστήμια που συγχωνεύτηκαν για να φτιάξουν το LM ήταν επίσης του πάτου και το LM δεν μπορώ να μαντέψω γιατί δε δίνει στοιχεία για τα ranking μπορώ όμως να υποψιαστώ ότι δεν το κάνει γιατί γνωρίζει ότι θα βγει εκεί κάπου προς τον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

τα ιεκ δομή - σβίε κτλ τι λένε; ξέρουμε;;

 

(αν είμαι σε λάθος θέμα.. συγχωρέστε με)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Mariel τι πρώτο πτυχίο έχεις και τι μεταπτυχιακό σκέφτεσαι να ακολουθήσεις;

 

χμ.. εδώ είναι δύσκολα τα πράγματα...

πρώτο πτυχίο (από ΑΕΙ) κοινωνιολογία.. αλλά δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα.. το τέλειωσα στα 3,5-4 χρόνια (με τις καταλήψεις)..

θα ήθελα να ασχοληθώ με τεχνολογία ... έχω δει κάτι ιδιωτικά ΙΙΕΚ.. π.χ. θεωρώ ενδιαφέροντα τα εξής :

ιατρική πληροφορική

τεχνικός δικτύων

σχεδιασμός games (αν και δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει, γιατί φαντασία υπάρχει, το χέρι μου δεν πιάνει όμως).

και τεχνικός τηλ/νιών - κινητής τηλεφωνίας..

 

ελπίζω να μην σου κάνει εντύπωση, αλλά ποτέ δεν ήμουν της θεωρίας.. κατά λάθος πέρασα κοινωνιολογία.. κι ακόμα κι εκεί.. με στατιστική και προγράμματα ανάλυσης ασχολήθηκα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν κατάλαβα καλά θέλεις να κάνεις κάποιο "βασικό" πτυχίο σε κάποιον από αυτούς τους κλάδους - και όχι μεταπτυχιακό;

 

Όσον αφορά:

 

τεχνικός δικτύων

και τεχνικός τηλ/νιών - κινητής τηλεφωνίας..

 

έχεις σκεφτεί τη λύση του εξωτερικού ή κατατακτήριες;

 

Για games designer είναι ένα αυτά τα επαγγέλματα που πιστεύω δεν σπουδάζεται. Πρέπει ήδη να το χεις, κι ίσως οι σπουδές απλά να σε βοηθήσουν. Επίσης, τι μέλλον μπορεί να έχει αυτό το επάγγελμα στην Ελλάδα;

 

Για "ιατρική πληροφορική" είναι κάτι που θα έβλεπα κάποιον να το κάνει ως μεταπτυχιακό έχοντας τελειώσει πρώτα μια "πληροφορικάρικη" σχολή :O

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν κατάλαβα καλά θέλεις να κάνεις κάποιο "βασικό" πτυχίο σε κάποιον από αυτούς τους κλάδους - και όχι μεταπτυχιακό;

 

Όσον αφορά:

 

 

 

έχεις σκεφτεί τη λύση του εξωτερικού ή κατατακτήριες;

 

Για games designer είναι ένα αυτά τα επαγγέλματα που πιστεύω δεν σπουδάζεται. Πρέπει ήδη να το χεις, κι ίσως οι σπουδές απλά να σε βοηθήσουν. Επίσης, τι μέλλον μπορεί να έχει αυτό το επάγγελμα στην Ελλάδα;

 

Για "ιατρική πληροφορική" είναι κάτι που θα έβλεπα κάποιον να το κάνει ως μεταπτυχιακό έχοντας τελειώσει πρώτα μια "πληροφορικάρικη" σχολή :O

 

το εξωτερικό ούτως η άλλως τώρα δεν παίζει... από του χρόνου πάλι τα χαρτιά..

όσο για κατατακτήριες.. μετράει κ το πρώτο πτυχίο κ επειδή είναι άσχετο..δεν έχω ελπίδες...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ποιες θεωρούνται σήμερα πιο αξιόπιστες σχολές..και φυσικά αναγνωρισμένες..

Ξέρει κανείς εκ των έσω τι παίζει από τρόπο επιλογής σπουδαστών, deadlines, δίδακτρα, ωράρια, κτλ..?

Πέρυσι είχα κάνει κάτι αιτήσεις για διαφημιστικά - αν θυμάμαι καλά- από κάποιο hertfordshire.. (πρέπει να είναι πάνω στην πειραιώς).

 

Ειχα γραψει περυσι τετοια εποχη αναλυτικα για τις επισκεψεις μου στα κολλεγια.

Το IST που στο τηλεφωνο μονο συστηνεται σαν University of Hertfordshire ειναι θα ελεγα υπερτατη παγιδα.

Η λογικη εκει απο οτι καταλαβα ειναι καπως ετσι: "Εχουμε ομορφες αιθουσες και ανετες καρεκλες. Μας τα ακουμπας και σου μαθαινουμε κουτσα στραβα 5 πραγματα. ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ! (δεν ξερουμε τι θα το κανεις βεβαια)."

 

Το κοστουμι για μπατσελορ ειναι γυρω στα 6.000€ γενικα στα κολλεγια.

 

Τα κριτιρια εισαγωγης ειναι θα ελεγα τραγελαφικα ανυπαρκτα. Γενικα ισχυει: "Αφου πληρωνεις, σε παιρνουμε".

 

τι γνωμη εχετε για το bca london metropolitan university of athens? απ οτι διαβασα στο σαιτ εχει καλες προοπτικες

 

Ακου τον gmac :)

 

το εξωτερικό ούτως η άλλως τώρα δεν παίζει... από του χρόνου πάλι τα χαρτιά..

όσο για κατατακτήριες.. μετράει κ το πρώτο πτυχίο κ επειδή είναι άσχετο..δεν έχω ελπίδες...

 

Για μπατσελορ τουλαχιστον μια χαρα παιζει. Clearing!

Σημερα κανεις τα χαρτια σου, σε 2 εβδομαδες εφυγες! :)

Link to comment
Share on other sites

Για μπατσελορ τουλαχιστον μια χαρα παιζει. Clearing!

Σημερα κανεις τα χαρτια σου, σε 2 εβδομαδες εφυγες! :)

 

Μέσω ucas? ή βρίσκεις ένα τμήμα σε ένα πανεπιστήμιο και πας;;

Γιατί εγώ μιλώντας για το μεταπτυχιακό ξέρω ότι τα deadlines έχουν κλείσει..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...