Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχως για μενα το 5αρι για μιση ωρα που το επεξεργάστηκα είναι μια αποτυχία.

Το 4αρι ειχε ιδανικό (μεσαιο για την εποχή) μέγεθος (το ειχα για ενα χρονο ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος).

Το πλάτος της οθόνης του 5 με δυσαρεστεί (παρεμεινε το ιδιο).

Η ποιοτητα κατασκευής δεν συγκρίνεται με το 4 (για μενα καλυτερο το 4αρι).

Ειναι πιο λεπτο και ελαφρυ (το καταλαβαινεις αμεσως εαν ειχες 4αρι).

Τα 750 ευρώ για αυτο το κινητο ειναι κλοπή (για μενα) το ανωτερο 500 ευρω επρεπε να εχει.

Περι ορέξεως.......

 

Και πιο κινητο πρεπει να έχει 700 αν παρακαλώ πολύ μην πει κανένα κανένας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνησω οτι ειναι ακριβο και ισως δεν δικαιολογει αυτην την τιμη αν και θα πρεπει να λαβετε υποψιν οτι εχει LTE ενω αλλα πιο φθηνα δεν εχουν. Το επομενο καλοκαιρι τα προγραμματα LTE θα ειναι φθηνοτερα και το 5 θα μπορεις να το κρατησεις ενω αλλα θα πρεπει να τα αλλαξεις.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...μια βοηθεια για φορτιση μπαταριας του 5....ποσες φορες πληρη φορτιση κ αν χρειαζεται να.τ αφησω να αδειασει εντελως...ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

To 4/4s πλέον φαίνεται ως φθηνή απομίμηση.

Το aspect ratio δεν κουράζει στο 5.

Το αντίθετο.

Και βολεύει μιας και σε συνδυασμό με την ανάλυση, χωράει περισσότερη πληροφορία.

Ολα τα iPhones ειναι υπερκοστολογημένα, δεν έχει να λέει αυτό.

 

Δεν θα μπορούσε άλλωστε ένα ν iPhone να είναι χειρότερο από ένα ν-1 iPhone.

Απλά μαθηματικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για μενα το 5αρι για μιση ωρα που το επεξεργάστηκα είναι μια αποτυχία.

Το 4αρι ειχε ιδανικό (μεσαιο για την εποχή) μέγεθος (το ειχα για ενα χρονο ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος).

Το πλάτος της οθόνης του 5 με δυσαρεστεί (παρεμεινε το ιδιο).

Η ποιοτητα κατασκευής δεν συγκρίνεται με το 4 (για μενα καλυτερο το 4αρι).

Ειναι πιο λεπτο και ελαφρυ (το καταλαβαινεις αμεσως εαν ειχες 4αρι).

Τα 750 ευρώ για αυτο το κινητο ειναι κλοπή (για μενα) το ανωτερο 500 ευρω επρεπε να εχει.

Περι ορέξεως.......

όποιος περνά αρκετή ώρα με το 4 στο χέρι θα εκτιμήσει πολύ την μείωση στο βάρος.

η ποιότητα κατασκευής δεν παίζεται, έχω το 4S που επίσης έχει εξαιρετική ποιότητα.

το κόστος είναι πρόβλημα το παραδέχομαι...

iphone 5, new iPad 3G, MacBook Air mid2011.
Link to comment
Share on other sites

ολοι παραδεχονται οτι ειναι ακριβο αλλα αν το παρουν κανενας δεν διαμαρτυρεται μετα και στο τελος λεει αξιζε τα λευτα του.

ειχε βγει σχετικη ερευνα πριν κανα 6μηνο και η ερωτηση εγινε σε iphone users.

την ιδια απαντηση δινω και εγω. δεν το ματανοιωσα ποτε και γιαυτο εχω παραγγειλει τοο 5αρι.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

ολοι παραδεχονται οτι ειναι ακριβο αλλα αν το παρουν κανενας δεν διαμαρτυρεται μετα και στο τελος λεει αξιζε τα λευτα του.

ειχε βγει σχετικη ερευνα πριν κανα 6μηνο και η ερωτηση εγινε σε iphone users.

την ιδια απαντηση δινω και εγω. δεν το ματανοιωσα ποτε και γιαυτο εχω παραγγειλει τοο 5αρι.

 

Καμία σχέση.

Το έχω πάρει. Μου αρέσει πολύ. Το ίδιο βέβαια μου αρέσει και το Galaxy SIII αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Ωστόσο, το γεγονός πως έσκασα 739€ δεν αναιρεί πως είναι μια υπερεκτιμημένη συσκευή.

Είναι υπερβολικά ακριβή.

 

Άλλο πράγμα η τιμή και άλλο αν μας αρέσει κάτι.

 

Και τα πούρα μου αρέσουν, αλλά είναι ακριβά.

Κάποιες μάλιστα μάρκες είναι υπερβολικά ακριβές, άνευ λόγου.

Ή μάλλον είναι υπερβολικά ακριβές(οι μάρκες) λόγω branding.

 

Ωστόσο το iPhone 5 είναι εριστικά ακριβό.

Μου αρέσει πολύ αλλά δεν έχει να κάνει.

Είναι υπέρ του δέοντος κοστολογημένο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το λευκό .πολύ καλό .πριν είχα το 4 . Διάφορες μεγάλες .και η οθόνη ειναι η ιδανική κατα την γνώμη μου. Δεν ξέρω τι άλλο σκοπεύει να βγάλει η apple στο μέλλον αλλά αυτό το τηλέφωνο ειναι αντάξιο του ονόματος της
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αψογο το 5αρι μεχρι στιγμης! Το μονο κακο, αλλα εχει να κανει με το θεμα iCloud, ειναι πως το restore αφαιρεσε το VLC και αλλα δυο app. Ηταν η πρωτη φορα που εκανα restore απο iCloud, οποτε το απογευμα θα ξανακανω setup και restore απο iTunes για να τα εγκαταστησει.

 

Τωρα στο ζουμι! Το κινητο πεταει, ειναι εξαιρετικα γρηγορο και στη ποιοτητα κατασκευης δεν το αγγιζει κανενα αλλο κινητο. Το βαρος του ειναι πολυ χαμηλοτερο και δεν δινει καθολου την αισθηση οτι χανει σε ποιοτητα. Καθε αλλο μαλιστα, επιτελους ενα ελαφρυ κινητο σε αυτο το μεγεθος και με αυτες τις ικανοτητες. Τα περι μακροστενου σχηματος και τηλεκοντρολ ειναι ολα παραμυθια. Στο χερι μου ειτε το 4αρι, ειτε το 5αρι... δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα.

 

Απο θεμα ποιοτητας, μπορω να πω οτι το κινητο εχει το αλουμινιο που βλεπουμε στα iMac και MacBook Air για παραδειγμα, με την πινελια του κρυσταλου. Μη περιμενετε να παρετε μια συσκευη που δεν θελει προσοχη στη χρηση της για να μη γραντζουνιστει. Ολα τα iPhone αυτο το θεμα ειχαν απο την αρχη του πρωτου εως και του τελευταιου.

 

Εγω με λιγα λογια, μετα απο οσα ειχα διαβασει για τα ελαττωματα του iPhone 5 και πλεον μιλωντας ως χρηστης του κινητου αυτου, μπορω να πω οτι ολα αυτα που διαβαζαμε ηταν απλα υπερβολες. Πραγματι η υπερβολη στο ζενιθ της. Η συσκευη ειναι απολαυση και αναφερομαι παντα στο λευκο. Για το μαυρο εχω τις επιφυλαξεις μου, οτι πραγματι μπορει να υπαρχει θεμα με τα ξεφλουδισματα. Ο χρονος θα δειξει.

 

Αυτα τα λιγα και για οτι αλλο θελετε ή αν εχετε καποια σχετικη απορια, ειμαι στη διαθεση σας.

Φίλε μου θα συμφωνήσω για την ταχύτητα κλπ.Αλλά πώς λες ότι "τα περί μακρόστενου σχήματος κλπ είναι παραμύθια"?! Αφού είναι μακρόστενο! Για μένα, το πιο όμορφο iphone ήταν το 3gs! Kι ας μήν έχω iphone! Όταν η apple έβγαλε το iphone, ναι ήταν πρωτοπόρος. Τώρα όμως όχι....

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση.

Το έχω πάρει. Μου αρέσει πολύ. Το ίδιο βέβαια μου αρέσει και το Galaxy SIII αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Ωστόσο, το γεγονός πως έσκασα 739€ δεν αναιρεί πως είναι μια υπερεκτιμημένη συσκευή.

Είναι υπερβολικά ακριβή.

 

Άλλο πράγμα η τιμή και άλλο αν μας αρέσει κάτι.

 

Και τα πούρα μου αρέσουν, αλλά είναι ακριβά.

Κάποιες μάλιστα μάρκες είναι υπερβολικά ακριβές, άνευ λόγου.

Ή μάλλον είναι υπερβολικά ακριβές(οι μάρκες) λόγω branding.

 

Ωστόσο το iPhone 5 είναι εριστικά ακριβό.

Μου αρέσει πολύ αλλά δεν έχει να κάνει.

Είναι υπέρ του δέοντος κοστολογημένο.

 

το καμια σχεση που κολαει.

σε τι ακριβως διαφωνεις και λες καμια σχεση?

ειπα εγω οτι ειναι τζαμπα?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας ενα αρθρο εδω

http://gizmodo.com/5963445/the-iphone-5-damage-report-two-months-later?utm_source=kotaku.com&utm_medium=recirculation&utm_campaign=recirculation

αν αληθευει εστω και λιγο μαλλον πρεπει να κανουν revise οσο πιο συντομα

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας ενα αρθρο εδω

http://gizmodo.com/5963445/the-iphone-5-damage-report-two-months-later?utm_source=kotaku.com&utm_medium=recirculation&utm_campaign=recirculation

αν αληθευει εστω και λιγο μαλλον πρεπει να κανουν revise οσο πιο συντομα

 

Αν διαβάσεις τα comments αρκετοί το χρησιμοποιούν χωρίς θήκη και δεν είχαν το οτπικό αποτέλεσμα του Gizmodo. Από εκεί και πέρα λόγω της προϊστορίας Gizmodo/Apple και των πολλών applehate άρθρων την τελευταία 2ετία, κάθε άρθρο από το συγκεκριμένο site είναι αναξιόπιστο για να μην χρησιμοποιήσω κάποιον βαρύτερο χαρακτηρισμό. http://www.roughlydrafted.com/2012/10/30/gizmodo-has-its-slashdot-halloween-moment-11-years-later-with-ipad-mini/

 

Φιλικά Πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

το καμια σχεση που κολαει.

σε τι ακριβως διαφωνεις και λες καμια σχεση?

ειπα εγω οτι ειναι τζαμπα?

 

Καλημέρα κοινότης! :)

Μην αρπάζεσαι... λάθος quote... του terminator ήθελα να κάμω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ να κάνω μια ερώτηση για τη μπαταρία;

Θέλει 2-3 φορτίσεις για να στρώσει ε; γιατί με την πρώτη φόρτιση που τέλειωσε χτες βράδυ πριν κοιμηθώ τώρα είμαι στο 89% μόνο wifi ανοιχτό 3 κλήσεις που δεν απάντησα, 1 που απάντησα γύρω στο 1 λεπτό, και 5 μηνύματα που έστειλα. Ειδικά από 100%-90% έπεσε γρήγορα θα έλεγα....ή εγώ είμαι υπερβολικός;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα συμφωνήσω για την ταχύτητα κλπ.Αλλά πώς λες ότι "τα περί μακρόστενου σχήματος κλπ είναι παραμύθια"?! Αφού είναι μακρόστενο! Για μένα, το πιο όμορφο iphone ήταν το 3gs! Kι ας μήν έχω iphone! Όταν η apple έβγαλε το iphone, ναι ήταν πρωτοπόρος. Τώρα όμως όχι....

 

Να προσθεσω οτι αναφερω ακριβως "Τα περι μακροστενου σχηματος και τηλεκοντρολ ειναι ολα παραμυθια" και φυσικα το εννοω καθως ολοι αναφερουν οτι μοιαζει με τηλεκοντρολ ενω δεν ειναι. Εχει παρατηρηθει υπερβολη σε ολο της το μεγαλειο. :blink:

 

Στη τελικη ας παρει καποιος ενα τηλεκοντρολ και θα δει οτι δεν εχει καμια επαφη με το χαρακτηρισμο που αποδιδει κανεις στο 5αρι. :p

 

Να σημειωσω επισης πως δεν υπερασπιζομαι τη συσκευη επειδη ειμαι χρηστης, αλλα μπορω να πω πως δεν εχει ουδεμια σχεση διοτι το βλεπω στα χερια μου. Παντως, αν αλλαζε καναλια στη tv θα ηταν ιδανικο. But there is an app for that. :lol:

 

Κατα τη γνωμη μου παντως τα πιο ομορφα iPhone ηταν το 4, 4s, το 5αρι και τελος το πρωτο iPhone. Τα 3G και 3GS δεν μου αρεσαν καθολου και ειχα απογοητευτει με τη πλαστικη πισω οψη του αν και παλιος χρηστης του. Φυσικα και το ξεφορτωθηκα αμεσως μολις βγηκε στη συνεχεια το 4αρι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες απλα το 3gs ηταν το μονο τηλεφωνο iPhone που ειχε καλο κρατημα και γενικα σου εδινε την αισθηση οτι καθεται καλα στο χερι (για πληκτρολογηση κτλ). Κατοχος 3gs, 4,4s, 5 μονο το 3gs ευχαριστήθηκα τοσο. Για την εποχη του νομιζω ηταν οτι καλυτερο. τωρα το 5αρι πανεμορφο αλλα το γεγονος της μακροστενης οθονης θελει συνηθεια και η προσβαση στις πανω ακρες δεν ειναι τοσο απροβληματιστη.
Link to comment
Share on other sites

Κακώς το συγκρίνετε με την οθόνη των προηγούμενων iPhones. ;)

 

Ως μέτρο σύγκρισης για εμένα είναι η οθόνη του 5.

Δηλαδή θεωρώ τις οθόνες των προηγούμενων iPhones, κοντές. :)

 

Θέμα οπτικής είναι.

Η οθόνη των προηγούμενων iPhones ήταν ένας λόγος που προσωπικά με επέτρεπε από την αγορά τους.

 

Περίμενα κάτι να άλλαζε όταν βγήκε το 4, αλλά μάταια.

Με το 5, το iPhone ήρθε στα ίσια του! :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως προσωπικα θεωρω οτι ενω οντως δεν ειχα θεμα με τις 3.5 ιντσες που ειχαν εως τωρα τα iphones πλεον στο 5αρι φαινεται πιο σωστη πιο καταλληλη στις 4 ιντσες.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 5 εδω και μια εβδομαδα και ειναι καλυτερο απο αυτο που περιμενα. Η μεγαλυτερη οθονη κανει μεγαλη διαφορα, η διαφορα στο βαρος επισης. Παει σφαιρα, βγαζει καλυτερες φωτογραφιες κλπ. Η τιμη εδω στην Αγγλια ειναι ιδια με αυτην που ειχε το 4ς (για το 32αρι που πηρα). Μονο στο σημα περιμενα περισσοτερα. Μουσικη απο το εξωτερικο ηχειο ακουγεται μια χαρα αλλα στο τερμα παραμορφωνει λιγο αν και ειναι δυνατο οποτε δεν χρειαζεται να το εχεις στο τερμα. Επισης στο 3G κατεβαζει φοβερα γρηγορα δεδομενα. Πραγματικα εχω εντυπωσιαστει μεχρι τωρα.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

Ααχ φιλε μου εισαι Αγγλια γι αυτο εχεις εντυπωσιαστει και ειναι και λογικο και σε ζηλευω. Εδω με τις τελειες ταχυτητες 3g της cosmote σε ολη την Ελλαδα δεν μπορεις παρα να εκνευριζεσαι.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ααχ φιλε μου εισαι Αγγλια γι αυτο εχεις εντυπωσιαστει και ειναι και λογικο και σε ζηλευω. Εδω με τις τελειες ταχυτητες 3g της cosmote σε ολη την Ελλαδα δεν μπορεις παρα να εκνευριζεσαι.

 

Όντως είναι χαμηλές αλλά σε κανά 6 μηνό για έμας που είμαστε Θεσσαλονίκη Αθήνα που θα υπάρχει καλη κάλυψη 4g θα δούμε διάφορα σύντομα και θα την έχουμε την Αγγλία για πρωινό :-p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Πήρα τηλ στο Apple store Αμερική και μου είπαν ότι ξεκλείδωτο είναι το α1428 ρε ****το... Άρα θα δουλεύει μεν αλλά αντίο το lte.. Κάνει μαζί με sales tax 530 eura. To 4s κάνει 450... τι λέτε ρε παδιά αξίζει χωρίς lte; έχω κολλήσει πολύ και δεν ξέρω τι να πω στον αδελφό να φέρει.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Πήρα τηλ στο Apple store Αμερική και μου είπαν ότι ξεκλείδωτο είναι το α1428 ρε ****το... Άρα θα δουλεύει μεν αλλά αντίο το lte.. Κάνει μαζί με sales tax 530 eura. To 4s κάνει 450... τι λέτε ρε παδιά αξίζει χωρίς lte; έχω κολλήσει πολύ και δεν ξέρω τι να πω στον αδελφό να φέρει.

Εγώ για παράδειγμα δεν θα είχα πρόβλημα... αλλά αυτά είναι γούστα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Πήρα τηλ στο Apple store Αμερική και μου είπαν ότι ξεκλείδωτο είναι το α1428 ρε ****το... Άρα θα δουλεύει μεν αλλά αντίο το lte.. Κάνει μαζί με sales tax 530 eura. To 4s κάνει 450... τι λέτε ρε παδιά αξίζει χωρίς lte; έχω κολλήσει πολύ και δεν ξέρω τι να πω στον αδελφό να φέρει.

 

Και μόνο για το hardware θα προτιμούσα το iphone 5 Α6 επεξεργαστής γραφικά που τα σπάνε καλύτερη οθόνη κτλ. 80 ευρώ διαφορά ειναι τπτ πολλά τα + και μόνο ένα μείον το αλουμίνιο που απο οτι φαίνεται στο μαύρο ξεφλουδίζει εύκολα,οπότε πάρε ασπρο και θηκούλα.:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Πήρα τηλ στο Apple store Αμερική και μου είπαν ότι ξεκλείδωτο είναι το α1428 ρε ****το... Άρα θα δουλεύει μεν αλλά αντίο το lte.. Κάνει μαζί με sales tax 530 eura. To 4s κάνει 450... τι λέτε ρε παδιά αξίζει χωρίς lte; έχω κολλήσει πολύ και δεν ξέρω τι να πω στον αδελφό να φέρει.

 

Σε αυτα τα λεφτα αξιζει. Το 5 παρε. Επισης με το 5 το 3G παει σφαιρα. Μην το σκεφτεσαι.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...