Jump to content

Ποιo αυτοκίνητο οδηγείτε;


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω σκεφτομαι να φτιαξω ειτε το Opel Astra H 1.8 η το Omega 2.5 V6 η να τα αφησω να πουλησω σε κανα χρονο το 1ο και να παρω το Rx7 το καινουργιο ??

( Σημερα εβαλα κατω μια Alfa GT χρωματος μπλε ενω ερχομουν απο κορινθο με το Αστρακι και εμεινα σεκος αφου πηγαιναμε μαζι μεχρι τα 200 κοντερισια και με εχασε μολις πατησα 220+. Τι μοντελα βγαζει στην GT ?? )

Link to comment
Share on other sites

φορουσε επανω την gt 3540(την εχει περαξει και συντομα θα μαθουμε τι και πως ) απο οσο ξερω δεν υπαρχει πια αυτη dp=down pipe να υποθεσω? αν ναι εχει ηδη αλλα λογω χωρου ειναι σχετικα μικρο αλλα αρκουντος μεγαλο για την ιπποδυναμη το αμαξι λιγο καιρο το μοτερ ακομη πιο λιγο καιρο
Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι να φτιαξω ειτε το Opel Astra H 1.8 η το Omega 2.5 V6 η να τα αφησω να πουλησω σε κανα χρονο το 1ο και να παρω το Rx7 το καινουργιο ??

( Σημερα εβαλα κατω μια Alfa GT χρωματος μπλε ενω ερχομουν απο κορινθο με το Αστρακι και εμεινα σεκος αφου πηγαιναμε μαζι μεχρι τα 200 κοντερισια και με εχασε μολις πατησα 220+. Τι μοντελα βγαζει στην GT ?? )

 

Την GT την "χαλαει" το βαρος ;)

 

Οι κινητηρες που βγαινει ειναι 1,8 TS(140 αλογα)

- 1.9 JTD(150 αλογα)

- 2.0 JTS (165 αλογα)

και 3.2 V6 24V(240 αλογα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα να την φαω εφοσον εχω 138 αλογα στο αστρα ασχετα με το οτι εχω βγαλει τους κοφτες εφοσον δεν πετυχα κοκκινο ποτε.

Oh well...

Link to comment
Share on other sites

Βολτιτσα με 200χλ/ω ??? Σε πληροφορω μπαιναμε στις στροφες πριν τα διοδια αθηνων με 180-200 και το αστρακι εμπαινε καλυτερα με το sport switch ενεργοποιημενο εκτος και αν ο τυπας δεν ηξερε να οδηγαει.

Απο την αλλη στην ευθεια που μεχρι τα 200 κοντερισια πηγαιναμε μαζι και μετα τον ετρωγα σιγα σιγα δεν νομιζω πως πηγαινε βολτουλα.

Link to comment
Share on other sites

To Astra σου είναι το καινούργιο 1,8 με τους 140 ίππους?

Περίεργο να μένει πίσω στην τελική η Αlfa. Σε επίπεδο δρόμο το βάρος δεν παίζει ρόλο, σε κατηφόρα μάλιστα γενικά βοηθά στην τελική!

 

ΥΓ. Άλλο το πόσο ρύθμισιμο είναι το αυτοκίνητο στο όριο (αυτό που λένε δλδ στα περιοδικά "αυτοκίνητο για τον οδηγό") και άλλο το πόσο ψηλά είναι το όριο αυτό. Μάλιστα όσο πιο φιλικό είναι φτιαγμένο ένα αυτοκίνητο στο όριο τόσο χαμηλότερο το όριο.

Με άλλα λόγια δε μου κάνει καμία εντύπωση που τον έφτανες στις ανοικτές καμπές, για αυτές είναι φτιαγμένα τα Opel!:)

Link to comment
Share on other sites

ρε νικολα ποσταρε κατι επειγοντως γιατι εισαι στα 666 ποστ!!!ουουουου...σορρυ για το οφφ τοπικ!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Οχι το αστρακι ειναι του 2005 με τα 125 ( 134 ) αλογα και του εχω ριξει απλα ενα φιλτρο , ενα χταποδι και ενα τελικο φτανοντας ετσι αισιως στον τροχο τα 138.

Το ζητημα ειναι πως περιμενα να την φαω την Alfa αλλα περιμενα να την φαω στα "κοκκινα" σημεια της μηχανης μου αφου εβγαλα τον κοφτη ( Το εν λογω μοντελο εχει κοφτη στην 5η στα 210χλ/ω@6100rpm απο τις 6500 που κοκκινιζει κανονικα γιαυτο τον εβγαλα, δεν σκοπευω να το σπασω :) ) και προς εκπληξεως μου δεν χρειαστηκε να τα φτασω. ( Ποτε δεν τα εχω φτασει ως σημερα και ελπιζω να μην :) )

Link to comment
Share on other sites

ρε νικολα ποσταρε κατι επειγοντως γιατι εισαι στα 666 ποστ!!!ουουουου...σορρυ για το οφφ τοπικ!!!

:devil: :lol:

 

Aν στις άλλες σχέσεις ανεβάζει 6500σαλ. τότε 100% δεν υπάρχει πρόβλημα με τον κινητήρα. Αν δεις το manual κάπου λέει για maximum σταθερές στροφές. Συνήθως είναι 4000σαλ για 1η-2α (λόγω μικρής ψύξης του κινητήρα) και περίπου 6000σαλ για τις άλλες σχέσεις. Ίσως για αυτό "μαμά" να είχε αυτό το όριο στην 5η (ο Γερμανός μπορεί να είναι τελικιασμένος στην Autobahn για μισή ώρα). Οι 1,4 κινητήρες (κόφτης 6500σαλ*) στροφάρουν με πρόγραμμα 6900 ενώ σε αλλαγή εκεντροφόρων ο κόφτης ρυθμίζεται στις 7200 (εκτός ενδείξεων στροφομέτρου!!!) χωρίς να πειραχτούν βαλβίδες ελατήρια κλπ.

 

Το ηθικό δίδαγμα? Έχεις 6 χρόνια εγγύηση για τον κινητήρα συνεπώς λίωσε τον όσο θες!:D (αν το πρόγραμμα είναι από αντιπροσωπία η εγγύηση διατηρείται, αν δεν είναι επαναφέρεις το μαμά και το πας στην αντιπροσωπία για τυχόν πρόβλημα)

 

 

*Βασικά από 6200σαλ έως 6700σαλ, ανάλογα με τις ορέξεις του ηλ.γκαζιού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογο να το σπασω εφοσον πιανω μεχρι 230χλ/ω@6500 σε ευθεια πραγμα που θεωρω μια χαρα αφου στα 210χλ/ω η αποκλιση ειναι καπου 10χλ/ω οποτε στα 230χλ/ω θα πιανει καπου 215χλ/ω δλδ 15χλ/ω μεγαλυτερη τελικη απο αυτη που ειχε ο γερμανος με κοφτη χωρις λογο για μενα.

Αν θελω μεγαλυτερη τελικη εχω το 2.5 V6 οποτε καλα ειμαι :)

( Αντε να βγει το νεο Rx7 να δω τι θα κανω. )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Parolou pou eimai 17 trelenomai na odigao to Sunny tou patera mou.Einai ligo palio tou 1984 me 282.500 km kai kaei ligo ladi meta apo 22 xronia(iaponiki a3iopistia).To pragma pou me trelainei einai oi strofes tou.Arxizei na kokkinizei stis 6000 alla den exei kofti kai paei ws 7500.Otan patas gazi katalavaineis ti simainei ropi kathos ourliazei san trelo kai to karbirater pinei venzini san trelo!
Link to comment
Share on other sites

έτσι ο japas....

Εγώ πάλι τί να πω γία ροπές ΝISSAN PICK-UP (ΠΊΣΩ) 2.5 DIESEL

παιδία το εργαλείο ΤΡΑΒΑΕΙ σε ανηφόρα με μπάζα γύρω στόν 1 τόνο τράβαγε σάν διαολεμένο. Τι δίαολο φτάει η τουρμπίνα ή Η ΙΑΠΩΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ που παρόλο τα 120.875 χιλ. πάει γ@μι0ντ@ς στίς στροφές......................εξω ο κόλος και δέν συμαζεύεται Κ@ΥΛ@

 

 

εχω και ένα NISSAΝ ALMERA(πάντα Ιάπωνας) με κάμποσα αλογατα για τίς βόλτες.........................................

Link to comment
Share on other sites

Parolou pou eimai 17 trelenomai na odigao to Sunny tou patera mou.Einai ligo palio tou 1984 me 282.500 km kai kaei ligo ladi meta apo 22 xronia(iaponiki a3iopistia).To pragma pou me trelainei einai oi strofes tou.Arxizei na kokkinizei stis 6000 alla den exei kofti kai paei ws 7500.Otan patas gazi katalavaineis ti simainei ropi kathos ourliazei san trelo kai to karbirater pinei venzini san trelo!

 

Φοβερό εργαλείο το Sunny! :D

Το είχαμε για 14 χρόνια (μοντέλο 1991), πριν πάρουμε το Ignis Sport...

Link to comment
Share on other sites

gil46 αυτο που φταιει ειναι μαλλον η ροπη του diesel!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Hyundai Stellar '87 Ειχαν ερθει περιπου 120 κομματια στην Ελλαδα αποτι ξερω.

Δεν εχω δει αλλο τετοιο αυτοκινητο πουθενα. 75 αλογα 14-15 κιλα ροπη με τελειωμενα αμορτισερ και ομως ΖΕΙ και βασιλευει. :D

 

Και ενα WV polo που πλεον εχει στοιχειωσει δεν ξερουμε ποσα αλογα θα εχει γιατι απο τοτε που το τρακαρε η μανα μου αναγκαστηκαν να αλλαξουν ολοκληρη την μουρη και ακομα ψαχνουμε μοτερ. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ibiza Cupra Πρώτου σταδίου...:cool:
ωραιοτατος!REVO στα ηλεκτρικα μυριζομαι?

:p

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ωραιοτατος!REVO στα ηλεκτρικα μυριζομαι?

:p

Μπα... Giac software, Full Milltek exhaust, Green Filter, Forge dv, κλπ...:cool:

Link to comment
Share on other sites

green, forge γνωριζω, τα αλλα δυο τα αγνοω! :p

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...