Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχει επιλογη ελεγχος μνημης... γτ??

 

Επισης δεν μπορω να βρω πουθενα το glance screen kai to double tap καποιος που αναβαθμισε και γνωριζει για το θεμα ας μου δωσει τα φωτα του!!

 

Είχα ρωτήσει και γω τα ίδια πράγματα. Μην ανησυχείς θα σου έρθουν σαν αναβάθμιση απο το store σε μια δυο μέρες. Αν βιάζεσαι όμως μπορείς να περάσεις από κανα Nokia care να στις περάσουν αμέσως.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είχα ρωτήσει και γω τα ίδια πράγματα. Μην ανησυχείς θα σου έρθουν σαν αναβάθμιση απο το store σε μια δυο μέρες. Αν βιάζεσαι όμως μπορείς να περάσεις από κανα Nokia care να στις περάσουν αμέσως.

 

Δλδ στην ουσια αυτα τα κατεβαζεις απο το store σαν εφαρμογες δεν ειναι ενσωματομενα ε?? Το ιδιο ισχυει και για τον ελεγχο μνημης?

Link to comment
Share on other sites

παίδες, θα ήθελα να σας ρωτήσω που αποθηκεύεται ένα έγγραφο pdf που πέρασα στο κινητό μέσω bluetooth?

Αν το βάλω στο skydrive, από ότι τουλάχιστον κατάλαβα, θα πρέπει να έχω wifi ή γενικώς σύνδεση ώστε να το κατεβάσει κ να το ανοίξει. Παίζει να το έχω με κάποιον τρόπο μέσα στο κινητό ώστε να έχω πρόσβαση σε αυτό κ χωρίς σύνδεση?

 

Δοκίμασες να το ανοίξεις με το office ή με κάποια εφαρμογή για pdf;

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει επιλογη ελεγχος μνημης... γτ??

 

Επισης δεν μπορω να βρω πουθενα το glance screen kai to double tap καποιος που αναβαθμισε και γνωριζει για το θεμα ας μου δωσει τα φωτα του!!

 

κοίτα στο market αν σου έχει αναβάθμιση το "οθόνη+πάτημα" ή εναλλακτικά βάλε το SysApp Pusher και κοίταξε να δείς για διαθέσιμα updates στις εφαρμογές της Nokia (για να μην τα ψάχνεις ένα-ένα).

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δλδ στην ουσια αυτα τα κατεβαζεις απο το store σαν εφαρμογες δεν ειναι ενσωματομενα ε?? Το ιδιο ισχυει και για τον ελεγχο μνημης?

 

Στην ουσία όλα αυτά είναι έξτρα της Νοκια και οι αναβαθμίσεις που θα σου έρθουν στο store θα λένε Αξεσουάρ, Δικτυο + κλπ. Ωστόσο δε θα σου εμφανιστούν σαν εφαρμογές θα τα βρίσκεις και πάλι στις ρυθμίσεις.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μιά έρευνα στο διαδίκτυο και με το σημερινό μου πείραμα νομίζω ότι ανακάλυψα πως λειτουργεί το "μυστήριο του κρυμμένου 4G"! Από προχθές έχω ένα "generic France" 820 που το αναβάθμισα σε Αmber με το NSU χωρίς καμία παρέμβαση στο product code. Είναι δηλαδή γνήσιο γαλλικό 820 με Amber. Mε την κάρτα της Q ή της Wind δε μου έδινε ποτέ την επιλογή 4G. Ένας φίλος έχει ένα 820 με firmware της Cosmote και με ενεργοποιημένο το 4G. Aυτό είχε την επιλογή 4G ακόμη και πριν το ενεργοποιήσει στη γραμμή του. Έβγαλα την κάρτα του και την έβαλα στο δικό μου, το γαλλικό, που το έπαιζε κινέζος με το 4G. Nα σημειώσω ότι στην περιοχή που έγινε η δοκιμή δεν υπάρχει κάλυψη LTE από την Cosmote (αλλά πολύ ισχυρό σήμα 3G). Παρ' ολ' αυτά, η επιλογή 4G εμφανίστηκε άμεσα στο δικό μου. Διασταυρώνοντας αυτά που διάβασα με αυτά που είδα, συμπεραίνω ότι η επιλογή εμφανίζεται είτε επειδή υπάρχει ενσωματωμένη στο firmware η πληροφορία ότι το δίκτυο υποστηρίζει LTE (δεν ξέρω τι θα γινόταν αν έβαζα κάρτα Cosmote που δεν είχε ενεργοποιημένο 4G), είτε το δίκτυο στέλνει κάποια εντολή αναγνωρίσιμη από τα Lumia ώστε να ενεργοποιηθεί η επιλογή. Δεν μπορώ να πω αν το προαπαιτούμενο ήταν να υποστηρίζει γενικά 4G το δίκτυο ή αν επιπλέον έπρεπε να ήταν και ενεργοποιημένο το LTE στην συγκεκριμένη γραμμή. Σημειωτέον ότι με το που ξαναέβαλα την Q η επιλογή 4G εξαφανίστηκε.

 

Με λίγα λόγια, αν υπάρχει λόγος, θα εμφανιστεί από μόνη της η επιλογή 4G στα Lumia που υποστηρίζουν LTE!

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο... Πήρα το 920 της κοπέλας μου που ΔΕΝ είχε την επιλογή 4G, ούτε το είχε ενεργοποιημένο στη γραμμή της. Του έκανα restore και έβαλα την κάρτα μου, επίσης κοσμοτέ, με 4G ενεργοποιημένο από τον πάροχο, αλλά και πάλι επιλογή 4G ΔΕΝ εμφανίστηκε...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το ανοίξεις με το office ή με κάποια εφαρμογή για pdf;

 

άκυρο φίλε μου.....έκλεισα κ ξανάνοιξα το κινητό χωρίς σύνδεση, μπήκα στο skydrive μέσα από το office, κ παρόλο που μου έγραψε ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με τον server, το pdf το άνοιξε κανονικά. Υποθέτω ότι κάπου έχει περαστεί στο κινητό ασχέτως που δεν ξέρω που :P

 

Eυχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

άκυρο φίλε μου.....έκλεισα κ ξανάνοιξα το κινητό χωρίς σύνδεση, μπήκα στο skydrive μέσα από το office, κ παρόλο που μου έγραψε ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με τον server, το pdf το άνοιξε κανονικά. Υποθέτω ότι κάπου έχει περαστεί στο κινητό ασχέτως που δεν ξέρω που :P

 

Eυχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντηση.

 

Η καλυτερη επιλογη ειναι το PDF READER κατεβασε την απο το store και δεν θα εχεις θεμα!!

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη επιλογη ειναι το PDF READER κατεβασε την απο το store και δεν θα εχεις θεμα!!

 

Το θέμα μου δεν ήταν με ποιο πρόγραμμα θα ανοίξω το αρχείο φίλε μου αλλά το που γίνεται η αποθήκευση. Το acrobat reader χρησιμοποιώ εγώ κ δεν έχω κάποιο θέμα για την ώρα :)

 

Τhanks πάντως για την πρόταση. Μπορεί να το δοκιμάσω μήπως δω καμμία διαφορά σε χρόνους, stylish κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Στην υπο-ενότητα άλμπουμ, της ενότητας φωτογραφίες μου βγάζει ένα φάκελο videos ο οποίος είναι κενός και θέλω να τον σβήσω. Κάνω διαγραφή κανονικά αλλά μετά ξαναεπανέρχεται. Τον φάκελο αυτό δεν τον βλέπω στο PC (Ούτε στα κρυφά αρχεία και φακέλους). Ξέρει κανείς πως μπορώ να τον σβήσω; Μήπως όταν πάρω την αναβάθμιση, θα σβήσει;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην υπο-ενότητα άλμπουμ, της ενότητας φωτογραφίες μου βγάζει ένα φάκελο videos ο οποίος είναι κενός και θέλω να τον σβήσω. Κάνω διαγραφή κανονικά αλλά μετά ξαναεπανέρχεται. Τον φάκελο αυτό δεν τον βλέπω στο PC (Ούτε στα κρυφά αρχεία και φακέλους). Ξέρει κανείς πως μπορώ να τον σβήσω; Μήπως όταν πάρω την αναβάθμιση, θα σβήσει;

 

Νομίζω άμα μπεις στο skydrive θα τον δεις από εκεί για δοκίμασε να το σβήσεις μέσα από το skydrive

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Ποιό product code έχει το "πεισματάρικο" 920; Eπικοινώνησε το κινητό μέσω data με το δίκτυο ώστε να λάβει ενημέρωση (αν απαιτείται τέτοιο σενάριο); Δεν μου κάθεται καλά το restore που ανέφερες. Ίσως να απαιτείται μιά πληρέστατη εγκατάσταση εφαρμογών και λογαριασμών της Nokia και της Microsoft, όπως είναι η δική μου περίπτωση.

 

Βρίσκεται πλέον σε Nokia Care για τα απαραίτητα :p

Link to comment
Share on other sites

κοίτα στο market αν σου έχει αναβάθμιση το "οθόνη+πάτημα" ή εναλλακτικά βάλε το SysApp Pusher και κοίταξε να δείς για διαθέσιμα updates στις εφαρμογές της Nokia (για να μην τα ψάχνεις ένα-ένα).

 

Της περασα απο sysapppusher ευχαριστω!! Να σου πω αυτες η εφαρμογες που περασα τωρα ειναι ακριβως η ιδιες που θα μου ερχοντουσαν με update σωστα??Απλα εμεις στην ουσια της περναμε πλαγιως!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω άμα μπεις στο skydrive θα τον δεις από εκεί για δοκίμασε να το σβήσεις μέσα από το skydrive

 

Είναι φάκελος στο άλμπουμ και όχι στο SkyDrive. Βγάζει σε κανέναν σας στο άλμπουμ το φάκελο videos;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Της περασα απο sysapppusher ευχαριστω!! Να σου πω αυτες η εφαρμογες που περασα τωρα ειναι ακριβως η ιδιες που θα μου ερχοντουσαν με update σωστα??Απλα εμεις στην ουσια της περναμε πλαγιως!!

 

Όχι πλαγίως! :lol: :lol: κανονικά τις περνάμε αφού υπάρχουν σαν αναβαθμίσεις στο market! Απλά από το να κάθεσαι και να τις ψάχνεις μια-μια στο market, πατάς το check versions στην εφαρμογή και βρίσκει μόνη της ποιες είναι οι εφαρμογές της nokia που πρέπει να κάνεις update! Έντάξει το βρήκες το tap to unlock και το glance screen?

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει επιλογη ελεγχος μνημης... γτ??

 

Επισης δεν μπορω να βρω πουθενα το glance screen kai to double tap καποιος που αναβαθμισε και γνωριζει για το θεμα ας μου δωσει τα φωτα του!!

 

Καλησπέρα,

Ρυθμίσεις, Οθόνη + Πάτημα, 2 φορές δεξιά στη Σύντομη Ματιά

Ρυθμίσεις, Οθόνη + Πάτημα, δεξιά στην Αφή, check το τετραγωνάκι "Πατήστε δύο φορές για να "ξυπνήσει" το τηλέφωνο"

 

Αγόρασα το κόκκινο από mmplanet, 300€ (+5€ μεταφορικά). Άψογη εξυπηρέτηση. Είναι Τσέχικο (κωδικός προϊόντος: 059S1C8). Με το που το πήρα δοκίμασα OTA update. Έλεγε είναι ενημερωμένο (Έκδοση λογισμικού: 1232.5957.1308.0001) και δεν διατίθενται νέες ενημερώσεις. Έχοντας διαβάσει όλα αυτό το thread καθώς και το "Nokia: Ξεκίνησε η διάθεση του Amber update για τα Lumia" είχα έτοιμη τη λύση. Στο 2ο thread, post 18 του agrinio123panos (ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!) υπήρχε link στο Nokia_Software_Updater_For_Retail_3.0.8.exe. Το κατέβασα, εγκατέστησα, αναβάθμισα σε Amber (3047.0000.1326.2002, από μόνο του τα έκανε όλα) και είμαι Ευτυχισμένος!

Edited by jkamb

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ καλή η εφαρμογή, thanks niotheros, την πέρασα κ εγώ και έκανα ενημέρωση σε διάφορες εφαρμογές της nokia που ούτε καν ειχα πάρει χαμπάρι να κάνω.

Φίλε asamoa μετά το Update του touch & input θα σου εμφανίσει τις επιλογές που ψάχνεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα branded σε καποια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας τι διαφορα εχουνε απο τα μη?

 

από ότι έχω καταλάβει από αυτά που διάβασα στο συγκεκριμένο τόπικ, τα branded όταν τα ανοίγεις εμφανίζουν για μερικά δευτερόλεπτα το λογότυπο της κινητής εταιρίας που αφορούν. Τα unbranded δεν είναι συνδεδέμενα με καμμία εταίρια. Κατα τα άλλα δεν έχουν καμμία διαφορά.

 

Ας με διορθώσουν οι υπόλοιποι αν κάνω λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι πλαγίως! :lol: :lol: κανονικά τις περνάμε αφού υπάρχουν σαν αναβαθμίσεις στο market! Απλά από το να κάθεσαι και να τις ψάχνεις μια-μια στο market, πατάς το check versions στην εφαρμογή και βρίσκει μόνη της ποιες είναι οι εφαρμογές της nokia που πρέπει να κάνεις update! Έντάξει το βρήκες το tap to unlock και το glance screen?

 

Τα βρηκα ολα κανονικα!! Βρηκα και αλλα που δεν υπολογιζα να σε καλα !!! Με γλυτωσες απο κοπο!! :) :)

 

όντως πολύ καλή η εφαρμογή, thanks niotheros, την πέρασα κ εγώ και έκανα ενημέρωση σε διάφορες εφαρμογές της nokia που ούτε καν ειχα πάρει χαμπάρι να κάνω.

Φίλε asamoa μετά το Update του touch & input θα σου εμφανίσει τις επιλογές που ψάχνεις

 

Ειχα κανει το update και δεν μου εμφανιζε της επιλογες αυτες με την εφαρμογη που εδειξε ο φιλος niotheros εγιναν ολα κανονικα μολις αναβαθμισα!!

Edited by asamoa1
Link to comment
Share on other sites

Απο Ιούλιο η αρχικη ανακοινώσει για το update πήγε για τον Αύγουστο και όπως το βλεπω για Σεπτέμβρη... Ακομα να δω OTA update !!!!!!
N9 Best phone ever
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δυο ημέρες παρατηρώ το εξής. Όταν φορτίσω πλήρως το κινητό απο εκεί που μου έδειχνε διάρκεια μπαταρίας 2 ημέρες τώρα δείχνει 23 ώρες. Το κλείνω πατώντας παρατεταμένα το μεσαίο πλήκτρο και όταν το ανοίγω απο 100% η μπαταρία πήγε στο 95 %. Ξαναεπαναλαμβάνω την διαδικασία και η μπαταρία πήγε στο 94 %. Ξανα η ίδια διαδικασία και η μπαταρία στο 92%. Να χάλασε η μπαταρία τόσο νωρίς; Η αγορά έγινε απο το birdphone.
Link to comment
Share on other sites

το eshop ακομα να μου φερει το κινητο... Απο μερα σε μερα περιμενουν μου ειπαν.. Στο τσακ ειμαι να ακυρωσω και να το παρω απο αλλου..

ΥΓ. αν το παω σε nokia care να μου περασουν την εκδοση της κοσμοτε δωρεν δεν ειναι, αφου εχει εγγυηση?

 

και εμενα ακομα να το φερουν. παραγγελια στις 14 Αυγουσ. και το site να λεει 2-3 εργασιμες...

μπορει να μην το παραλαβω καν, αλλα πηρα μονο την θηκη σιλικονης nokia που ηρθε νωρίτερα, χαχα.

 

Εδώ και δυο ημέρες παρατηρώ το εξής. Όταν φορτίσω πλήρως το κινητό απο εκεί που μου έδειχνε διάρκεια μπαταρίας 2 ημέρες τώρα δείχνει 23 ώρες. Το κλείνω πατώντας παρατεταμένα το μεσαίο πλήκτρο και όταν το ανοίγω απο 100% η μπαταρία πήγε στο 95 %. Ξαναεπαναλαμβάνω την διαδικασία και η μπαταρία πήγε στο 94 %. Ξανα η ίδια διαδικασία και η μπαταρία στο 92%. Να χάλασε η μπαταρία τόσο νωρίς; Η αγορά έγινε απο το birdphone.

 

νομιζω στα windows phone αυτη η συμπεριφορα/ διακυμανσεις της μπαταριας, ειναι φυσιολογική λειτουργία. ειδικα για επανεκκίνηση λογικο να χρειαστει ισως 1% μπαταρια.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by impreza_sti

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω στα windows phone αυτη η συμπεριφορα/ διακυμανσεις της μπαταριας, ειναι φυσιολογική λειτουργία. ειδικα για επανεκκίνηση λογικο να χρειαστει ισως 1% μπαταρια.

 

Οκ για το 1% αλλά όταν πριν δύο ημέρες στο 100% της φώρτισης μου έδειχνε διάρκεια 2 ημέρες και τώρα μου δείχνει 23 ώρες αυτή η διακύμανση δεν μοιάζει και τόσο φυσιολογική. Και τα έχω όλα κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο το 920 και το 820 θα υποστηρίζουν το tap to unlock της amber. Αυτό σημαίνει ότι τα 520,620 και 720 δεν θα έχουν την δυνατότητα να ξεκλειδώνουν με διπλό χτύπημα στην οθόνη. Χαζομάρα της nokia αυτό!
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...