Jump to content

Περί... σχολιασμού γενικά


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως αναφέρεται στους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης, αν διαφωνείς με χειρισμό moderator μπορείς να επικοινωνήσεις με pm μαζί του και αν δεν σε καλύψει η απάντηση του, μπορείς να επικοινωνήσεις με pm με έναν super moderator. Επίσης αν θεωρείς ότι κάποιο post παραβαίνει τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Αναφορά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το τελευταίο διάστημα έχω δει όλο και πιο έντονα το φαινόμενο να παρουσιάζονται ''Νέα" που είναι από ανούσια ως αυθαίρετα θα έλεγα αρκετά ευγενικά.Πιστεύω θα έπρεπε να υπάρχει ένας καλύτερος έλεγχος του τι γράφεται...

Αναφέρω ενδεικτικά μερικά

Ινδία : Θάνατος από ηλεκτροπληξία ενώ φόρτιζε το κινητό Αυθαίρετη είδηση που μπορεί να την έδωσε στη δημοσιότητα ο οποιοσδήποτε κατασκευαστής κινητών για να σταματήσουν οι πωλήσεις κινέζικων.

Κορίτσι στην Κίνα ανταλλάσσει την αγνότητά της για ένα iPhone 4 Περιμένω να διαβάσω ακόμα και για άλλες ψυχοπαθητικές ιστορίες ανθρώπων από όλη τη γή που έχουν σχέση με κάποια συσκευή.Η καλύτερη να προταθεί για να ανοίξει τη νέα σεζον στην Τατιάνα.

Apple: Πιθανή η δωρεάν διάθεση του iPhone 3GS Περιμένω με ανυπομονησία όλο τον κατάλογο των συσκευών που δίνει δωρεάν ο κάθε πάροχος στις H.Π.Α. με διετές συμβόλαιο

Edited by trackera

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια θέματα καλύτερα είναι να επικοινωνήσεις μέσω pm με κάποιον από τους editors in chief, που είναι οι αρμόδιοι.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αναφερόμενος σε σχόλιο μου που σβήστηκε από το παρακάτω θέμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=312125

θα παρατηρήσω ότι καλό θα είναι να μην αντιγράφονται άκριτα οποιαδήποτε άρθρα εμφανίζονται ακόμη και σε έγκυρες ιστοσελίδες.

 

Το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει καμία παραπομπή στο που βρέθηκαν τα δεδομένα και ο αρθρογράφος αναφέρεται σε γενικά και αόρισα στοιχεία. Το ότι ένα σάιτ παίζει με την εγκυρότητά του δεν πρέπει να παρασύρει και άλλα.

 

Όσο για τη διαγραφή του σχετικού μου σχολίου ως off-topic, οφείλω να παραδεχτώ ότι ήταν σωστή. Και έτσι αφήνει περισσότερο χώρο για διαξιφισμούς μεταξύ φάνμποϊς οι οποίοι να θεωρήσω ότι για τους διαχειριστές είναι on-topic. Τα ίδια και τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Ο συντάκτης δεν είναι ο οποισδήποτε, γράφει για την ιστοσελίδα της Techcrunch, η οποία ιστοσελίδα είναι αρκετά γνωστή στον κόσμο της τεχνολογίας. Είναι είδηση η οποία έχει αναδημοσιευτεί από αρκετές ιστοσελίδες, μία αναζήτηση στο Google αρκεί για να το διαπιστώσει κάποιος. Έχοντας λοιπόν στο νου μας αυτό, η αναδημοσίευση της είδησης θεωρήθηκε σκόπιμη από τη συντακτική ομάδα.

 

Σε αυτό να κάνω μία διευκρίνιση για να κατανοηθούν μερικά πράγματα στο πως γίνεται η επιλογή μιας είδησης και μετέπειτα η αναδημοσίευση της.

Οι επικεφαλείς της συντακτικής ομάδας, EOL/doganos/Mythozz/energetic προτείνουν διάφορες ειδήσεις γύρω από τις τεχνολογικές εξελίξεις της κινητής τηλεφωνίας. Μετά οι εθελοντές συντάκτες έχουν την ευχέρια να διαλέξουν την είδηση που θέλουν να ανεβάσουν. Προσπαθούμε - η συντακτική ομάδα - να καλύπτουμε όσο το δυνατόν περισσότερες ειδήσεις, αυτό δυστυχώς δεν είναι πάντα εφικτό. Δεν υπάρχει κάποια θεωρία συνωμοσίας, είναι καθαρά θέμα συμπτώσεων που ανέβηκε η είδηση.

 

Πάνω στη μετάφραση τώρα, προσωπικά εγώ δεν είμαι φιλόλογος Αγγλικών, ένα proficiency έχω. Γνώμη μου είναι - θα συμφωνήσουν και άλλοι νομίζω - ότι η μετάφραση είναι αρκετά ακριβής. Μεταφέρει όχι μόνο το νόημα, αλλά και το πνεύμα στο οποίο γράφτηκε το άρθρο αυτό.

 

Φιλικά,

Αλέξανδρος.

 

Η αρχική απάντηση που έδωσα σε αυτό το θέμα. Η δεύτερη «απάντηση» που έδωσα ήταν αυτή, Android: Το 40% των συσκευών επιστρέφεται; «Απολύτως γελοίo».

 

Τώρα δίνω τη τρίτη απάντηση.

Είμαστε άνθρωποι και λάθη γίνονται, περιμένω σε αυτό το θέμα κριτική - δεν με νοιάζει αν θα είναι καλοπροέραιτη, θέλω να υπάρχουν όμως επιχειρήματα - και όποιες προτάσεις πιστεύεις και πιστεύετε ότι μπορούν να βοηθήσουν ώστε τα νέα που ανεβαίνουν στη σελίδα να είναι πιο αξιόπιστα.

 

Κατανοώ ότι είναι καλοκαίρι, η ζέστη χτυπάει κόκκινο και ότι υπάρχει προδιάθεση για αυξημένη επιθετικότητα ( για λόγους που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε εδώ πέρα ), αλλά. Κατανοήστε ότι η συντακτική ομάδα αποτελείται από εθελοντές, ανθρώπους με μεράκι και θέληση να ασχοληθούν με τα τεχνολογικά νέα και να ενημερώσουν εμάς.

 

Ευχαριστώ, Αλέξανδρος.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδή δεν ξέρω που να στείλω τι...

θα ήθελα να ρωτήσω:

1) ένα post που έκανα "Σύμβαση 8μήνου...αν ενδιαφέρεται κανείς".. διαγράφηκε? και αν ναι γιατί?

2) δεν θα ήταν φρόνιμο.... να ειδοποιείτε γιατί κάτι σβήνετε?

3) ίσως το έχουμε και δεν το εντόπισα.... σε κάθε section ποιος είναι υπεύθυνος να να στέλνουμε pm ή mail?

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν ξέρω που να στείλω τι...

θα ήθελα να ρωτήσω:

1) ένα post που έκανα "Σύμβαση 8μήνου...αν ενδιαφέρεται κανείς".. διαγράφηκε? και αν ναι γιατί?

2) δεν θα ήταν φρόνιμο.... να ειδοποιείτε γιατί κάτι σβήνετε?

3) ίσως το έχουμε και δεν το εντόπισα.... σε κάθε section ποιος είναι υπεύθυνος να να στέλνουμε pm ή mail?

 

στο παρακατω λινκ εχει γινει μεγαλη συζητηση για σβησημο μυνηματων...επισης οι moderators τα διαγραφουν η για εκτος θεματος η περιειχαν περιεχομενο που παραβιαζει τους ορους χρησης

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3741323

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

To forum δεν μπορεί να φιλοξενήσει ανακοινώσεις φορέων για προσλήψεις και για αυτό τον λόγο αφαιρέθηκε το topic. Αν όμως υπάρχει topic γενικά για εύρεση εργασίας, μπορείς να το γράψεις εκεί. Σε κάθε forum υπάρχει στο κάτω μέρος η επιλογή "Συντονιστές" όπου φαίνεται με ποιούς moderators μπορείτε να επικοινωνήσετε για θέματα που αφορούν τη συγκεκριμένη ενότητα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή παρατηρώ ότι το συγκεκριμένο topic έχει γίνει τόπος παράθεσης παραπόνων υπενθυμίζω τα εξής:

 

1. Στο παρόν topic θα γράφετε την άποψη σας εφόσον έχει σχέση με το θέμα.

2. Αν διαφωνείτε με χειρισμό κάποιου moderator θα απευθύνεστε σε αυτόν ή σε κάποιον super moderator.

 

Τhanks.

 

Τα παραπονα γινονται οταν κατι δεν γινεται σωστα. Και τα παραθετουμε εδω ωστε να δουμε βελτιωσεις. Αν δεν θελετε να τα λεμε, σβηστε/κλειδωστε το θεμα.

 

1. Τροπος βελτιωσης του φορουμ δεν θεωρειται και η βελτιωση της συμπεριφορας των διαχειριστων?

2. Προτιμω να κανω μια συζητηση δημοσια, και οχι με πμ. Αλλωστε ελευθερια λογου εχουμε. Ποιος ο λογος να σβηνετε μηνυματα με προτασεις βελτιωση;

 

Προξεξα οτι εσβησες το μηνυμα μου. Δεν πειραζει, εγω το παραθετω ξανα:

 

"Παρατήρησα ότι κάποιος επίδοξος μοντ υπό το nickname "vΕcΟ "έκανε merge 3 μηνύματά μου στο θέμα με τα τραγούδια που μας κόλλησαν αυτό τον καιρό. Ποιος ο λόγος? Μου κολλάνε πολλά τραγούδια μήπως?

Επίσης παρατήρησα ότι, εντελώς τυχαία φυσικά, μου κολλάνε τραγούδια τις ίδιες ακριβώς μέρες που κολλάνε και στον χρήστη (και διαχειριστή) "sakiss".

 

Ωστόσο όλα τα δικά του μηνύματα παραμένουν, ενώ τα δικά μου συγχωνεύτηκαν όλα σε 1 παλιό ποστ -που σημειωτέον έκανα στις 22 Αυγούστου...

 

Τί γίνεται? Μήπως πρέπει οι διαχειριστές να κόψουν επιτέλους αυτές τις ενοχλητικές διακρίσεις?"

 

Και το ξαναγραψα αυτο γιατι δημιουργειται συγχυση, αφου ο κοσμος διαβαζει το μηνυμα σου και το θεωρει ακυρο.

 

Θελω δημοσια απαντηση.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

"Παρατήρησα ότι κάποιος επίδοξος μοντ υπό το nickname "vΕcΟ "έκανε merge 3 μηνύματά μου στο θέμα με τα τραγούδια που μας κόλλησαν αυτό τον καιρό. Ποιος ο λόγος? Μου κολλάνε πολλά τραγούδια μήπως?

Επίσης παρατήρησα ότι, εντελώς τυχαία φυσικά, μου κολλάνε τραγούδια τις ίδιες ακριβώς μέρες που κολλάνε και στον χρήστη (και διαχειριστή) "sakiss".

1. Καταλαβαίνω ότι νιώθεις πως έχεις θιχτεί αλλά σε διαβεβαιώ πως δεν κερδίζεις κάτι με το να αρχίζεις το παράπονο σου χαρακτηρίζοντας κάποιον (όποιος και να είναι αυτός).

 

2. Η κοινή λογική λέει, ότι θα υποστηρίξουμε τους «συναδέλφους» μας και θα δείξουμε επιείκια αν δεν ακολουθούν τους κανόνες, σωστά; Λάθος. Οι κανόνες ισχύουν για όλους, ανεξαιρέτως «θέσης».

 

Σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις τους κανόνες και να στείλεις μήνυμα στον ίδιο. Εφόσον η απάντηση που θα πάρεις δεν σ' αρέσει μπορείς να στείλεις σε έναν S. moderator ή ακόμα και στον Administrator (βλ. απάντηση mcde). Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Φιλικά, Αλέξανδρος.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Φυσικά και το έχουμε στο νου μας, ακολουθούμε πάντα τις προσταγές των... μελών της κοινότητάς μας.

 

Για να γίνει φορουμ όμως, θα πρεπει να υπάρχει σημαντική ζήτηση για κάτι τέτοιο, όπως μεγάλη συμμετοχή σε ανάλογα θέματα, πολλά threads σαν αυτά που λες και γενικά πολλοί παράγοντες που θα μας κάνουν να δημιουργήσουμε ένα νέο sub forum. πίστεψέ με το κοιτάζουμε το θέμα του Web OS και όταν υπάρξει η απαραίτητη ζήτηση θα δημιουργηθεί φυσικά δικό του sub forum.

 

Μέχρι τότε, οι ενδιαφερόμενοι όπως εσύ π.χ. αλλά και άλλοι, μπορείτε να ξεκινήσετε να φτιάχνετε οδηγούς, threads με hints & tips και να τα ανεβάζετε στο forum της HP αρχικά. Αν αποκτήσουν μεγάλη ζήτηση τότε ναι, θα έχετε sub forum ;)

 

Αν έχεις απορίες, ή θέλεις να δημιουργήσεις κάποιους guides / hints & tips για το Web OS, please επικοινώνησε μαζί μου αν μπορώ να σε βοηθήσω. ;)

 

Όπως είχα πει, το κοιτάμε το θέμα του Web OS και βλέπεις, οτι η αναμονή μερικές φορές, βγαίνει σε καλό.

 

Μετά τις τελευταίες εξελίξεις, (τερματισμός εξέλιξης του OS από την HP) μένει στάσιμο το θέμα. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπονα γινονται οταν κατι δεν γινεται σωστα. Και τα παραθετουμε εδω ωστε να δουμε βελτιωσεις. Αν δεν θελετε να τα λεμε, σβηστε/κλειδωστε το θεμα.

 

1. Τροπος βελτιωσης του φορουμ δεν θεωρειται και η βελτιωση της συμπεριφορας των διαχειριστων?

2. Προτιμω να κανω μια συζητηση δημοσια, και οχι με πμ. Αλλωστε ελευθερια λογου εχουμε. Ποιος ο λογος να σβηνετε μηνυματα με προτασεις βελτιωση;

 

Προξεξα οτι εσβησες το μηνυμα μου. Δεν πειραζει, εγω το παραθετω ξανα:

 

"Παρατήρησα ότι κάποιος επίδοξος μοντ υπό το nickname "vΕcΟ "έκανε merge 3 μηνύματά μου στο θέμα με τα τραγούδια που μας κόλλησαν αυτό τον καιρό. Ποιος ο λόγος? Μου κολλάνε πολλά τραγούδια μήπως?

Επίσης παρατήρησα ότι, εντελώς τυχαία φυσικά, μου κολλάνε τραγούδια τις ίδιες ακριβώς μέρες που κολλάνε και στον χρήστη (και διαχειριστή) "sakiss".

 

Ωστόσο όλα τα δικά του μηνύματα παραμένουν, ενώ τα δικά μου συγχωνεύτηκαν όλα σε 1 παλιό ποστ -που σημειωτέον έκανα στις 22 Αυγούστου...

 

Τί γίνεται? Μήπως πρέπει οι διαχειριστές να κόψουν επιτέλους αυτές τις ενοχλητικές διακρίσεις?"

 

Και το ξαναγραψα αυτο γιατι δημιουργειται συγχυση, αφου ο κοσμος διαβαζει το μηνυμα σου και το θεωρει ακυρο.

 

Θελω δημοσια απαντηση.

Ευχαριστω.

Υπάρχουν Όροι Πρόσβασης και Χρήσης τους οποίους, κατά την εγγραφή μας, όλοι συμφωνήσαμε να τηρούμε. Όπως έγραψα και στο προηγούμενο post μου προβλέπουν τι γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ NEW COMER ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΠΙΟ TOPIC ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ CHAT ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ HTC WILDFIRE ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Καλώς ήρθες.

 

Να σε ενημερώσω ότι τα κεφαλαία απαγορεύονται βάσει των κανονισμών του forum (μαζί με τα greeklish και την γραφή τύπου sms). Γράψε κανονικά πεζά όπως όλοι μας.

 

Επίσης, τα forum δεν είναι chat rooms. Διαβάζεις πρώτα στα σχετικά θέματα και αν δεν καλυφθείς πάνω σε αυτό που ζητάς, μετά ρωτάς.

 

Το θέμα για τη συσκευή σου είναι αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=273448

 

Το παρόν θέμα... :lock:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους μετρητές των posts;;;

Χθες είχα κάπου στα 850-860 και σήμερα που μπήκα κατέβηκα ξαφνικά στα 808 αρχικά και μέσα σε ένα λεπτό στα 805. Περίεργο... :confused:

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το λες, για καποιο λογο εχω την εντυπωση οτι και γω ειχα πιο πολλα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους μετρητές των posts;;;

Χθες είχα κάπου στα 850-860 και σήμερα που μπήκα κατέβηκα ξαφνικά στα 808 αρχικά και μέσα σε ένα λεπτό στα 805. Περίεργο... :confused:

 

και μενα εδω και μερες χανονται ποστ...ειχα 4600 και τωρα μου ειναι λιγοτερα οταν μπαινω...και δεν νομιζω να μου σβησανε τοσα πολλα μυνηματα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μήπως σβήστηκαν κάποια παλιά σας μηνύματα τύπου ευχαριστώ κλπ.

έχουν πει ότι θα διαγράφονται τέτοια μνμ

Link to comment
Share on other sites

μηπως τιποτα παλια θρματα πχ επιλογη κινητου ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα θέματα γίνονται prune πολύ συχνά από το forum - δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Συμβουλεύω να μην έχετε το νού σας τόσο στον counter αλλά στο αν αυτά που γράφετε είναι χρήσιμα για την κοινότητα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το εξης πρόβλημα στην αναζήτηση. Δεχεται μό΄νό΄λέξεις με πάνω από 3 χαρακτήρες. Όμως υπάρχουν πολλά κινητά με ονόματα όπως n8, e6, x6 κτλ τα οποια δεν μπορείς να αναζητήσεις. Θα πρότεινα τουλάχιστον να διορθωθεί αυτό σε ακριβείς φράσεις. Για παράδειγμα σε μία αναζήτηση "nokia E6" να μην αγνοείται το Ε6 και να βγάζει όλα τα θέματα με τη λέξη nokia.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή βλέπω ότι δεν υπάρχει καθόλου καλό κλίμα εδώ πέρα θα ήθελα να απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου για πάντα από αυτό εδώ το site...

 

πως γίνετε αυτό όμως??? δε το βρίσκω πουθενά στις επιλογές...

 

---> λίγο χιούμορ που δε προσβάλει κανέναν στα ποστ σε πραγματικά αστεία άρθρα δε βλάπτει.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Θα ολοκληρωθεί ASAP η απενεργοποίηση, μετά από το αίτημά σου. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σχολιασμού γενικά
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...