Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι είναι αυτή που δίνει η κοσμοτέ ελληνική ;)

 

παιδια εγω με branded cosmote,ακομα δεν παιρνει ενημερωση...

εχει κανεις το ιδιο προβλημα?να περιμενω η να προσπαθησω μονος μου αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια εγω με branded cosmote,ακομα δεν παιρνει ενημερωση...

εχει κανεις το ιδιο προβλημα?να περιμενω η να προσπαθησω μονος μου αναβαθμιση?

 

αφού την ανέβασα γιατί παιδεύεσαι ;) περνα την με flashtool ;)

 

EDIT: ρε παιδιά τι είναι αυτό το branded - unbranded γιατί δεν καταλαβαίνω :P

Link to comment
Share on other sites

αφού την ανέβασα γιατί παιδεύεσαι ;) περνα την με flashtool ;)

 

EDIT: ρε παιδιά τι είναι αυτό το branded - unbranded γιατί δεν καταλαβαίνω :P

 

branded είναι οι ROMS που έχουν τις βλακείες του εκάστοτε παρόχου. Ringtones, θέματα, λογότυπα σε άνοιγμα-κλείσιμο συσκευής και λοιπά.

Unbranded είναι οι "καθαρές".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

branded είναι οι ROMS που έχουν τις βλακείες του εκάστοτε παρόχου. Ringtones, θέματα, λογότυπα σε άνοιγμα-κλείσιμο συσκευής και λοιπά.

Unbranded είναι οι "καθαρές".

 

ααααααα ok τότε παίδες unbranded είναι η rom που έβαλα δεν έχει βλακείες του παρόχου :D

Nikos_Mpl δεν είναι branded φιλε sorry ;) απλά δεν καταλάβαινα τι ήταν αυτό και νόμιζα ότι ήταν τίποτα άλλο ;P

κατεβάστε την άφοβα είναι καθαρή ;)

Link to comment
Share on other sites

branded είναι οι ROMS που έχουν τις βλακείες του εκάστοτε παρόχου. Ringtones, θέματα, λογότυπα σε άνοιγμα-κλείσιμο συσκευής και λοιπά.

Unbranded είναι οι "καθαρές".

 

Ενα καλό debloat script και η rom γινεται Unbranded 99% ;). Ειναι η πιο ευκολη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Branded είναι τα κινητά που έχουν προ-εγκατεστημένες εφαρμογές-καλούδια του εκάστοτε παροχού κινητής στην stoc έκδοση (π.χ της Cosmote) και οι όποιες ενημερώσεις-αναβαθμήσεις γινονται βάση του ''μέσω'' του παροχού.
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

ααααααα ok τότε παίδες unbranded είναι η rom που έβαλα δεν έχει βλακείες του παρόχου :D

Nikos_Mpl δεν είναι branded φιλε sorry ;) απλά δεν καταλάβαινα τι ήταν αυτό και νόμιζα ότι ήταν τίποτα άλλο ;P

κατεβάστε την άφοβα είναι καθαρή ;)

 

δεν πειραζει φιλε μου, νασαι καλα για το ανεβασμα..

την εχει δοκιμασει κανας αλλος? τι παιζει με αυτη την ρομ? ειναι πιο καινουρια? αλλαγες ξερουμε? ισως τη δοκιμασω καποια στιγμη, αλλα το Τ της μανας μου δεν εχει θεμα, δουλευει καλα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

@ themis0009 τελικά την ρομ που προτείνεις 9.2.A.1.199 την έχεις δοκιμάσει και είναι με ή χωρίς τα (καλούδια) της Cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε επιτέλους το update (Cosmote branded). To πέρασα με το SUS σε clean installation και προς το παρόν όλα φαίνονται καλά. Edited by thenetpoet
Link to comment
Share on other sites

@ themis0009 τελικά την ρομ που προτείνεις 9.2.A.1.199 την έχεις δοκιμάσει και είναι με ή χωρίς τα (καλούδια) της Cosmote?

 

παιδιά αυτήν φοράω εδω και 2 εβδομάδες και είναι μια χαρά μπορώ να πω ;) και από θέμα μπαταρίας όλα καλά όποτε όποιος θέλει την βάζει ;) όχι δεν έχει καλούδια τις κοσμοτέ είναι "καθαρή"

ορίστε πάλι και το link :

https://www.dropbox.com/s/6r906hsjseywvmr/LT30_9.2.A.1.199_Customized%20GR%20%20%20%281266-0473%29%20.ftf

 

EDIT:ο φίλος μου DaRk-L0rD απο το xda θα ετοιμάσει μια 9.2.A.1.199 ελληνική τις κοσμοτέ (αυτήν που δίνω στο link) Rooted&Deodexed (όπως έχει κάνει με την Generic IT Skyfall Bond Edition) και θα μου δώσει link!! θα την ποστάρω εδώ οποτε κάντε λίγη υπομονή όποιος την θέλει ;)

Edited by themis0009
Link to comment
Share on other sites

Ενα καλό debloat script και η rom γινεται Unbranded 99% ;). Ειναι η πιο ευκολη λυση.

Τι είναι το debload? (παιδιά συγνώμη αλλά δεν έχω ασχοληθεί και πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το debload? (παιδιά συγνώμη αλλά δεν έχω ασχοληθεί και πολύ)

http://www.xda-developers.com/android/write-your-own-debloat-script-for-the-xperia-t-tx-or-v/

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2500955

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

generic 12.0.A.2.254 4.1.2 που θα την βρω?? διοτι κολλαει σαν τρελο!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα!

Πέρασα κ γω την αναβάθμιση μέσω companion αλλά το update center του κινητού όταν συνδέεται σε wifi μου βγάζει πάλι οτι χρειάζεται αναβαθμιση κ αν επιχειρήσω να την περάσω βγάζει αδύνατη η εγκατάσταση. Μα τι στο καλό γίνεται;;; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάποια χοντρικά πράματα για το root σε κλειδωμένο bootloader

Το one click root εκμεταλλεύεται κάποιο κενό που υπάρχει στο firmware και έτσι οι προγραμματιστές "σπρώχνουν" τα απαιτούμενα αρχεία στο σύστημα για να γίνει το root

Αυτός ο τρόπος στο SP γίνεται στην 4.1

Στην 4.3 δεν υπάρχει αυτό το κενό και έτσι πρέπει να καταφύγουμε σε άλλη μέθοδο.

 

Αυτό που κάνουμε είναι να φλασάρουμε ένα προ-ρουταρισμένο firmware. Για να γίνει αυτό όμως χρειάζεται να μπούμε στο cwm (Recovery) και να φλασάρουμε από εκεί. Για να εγκαταστήσουμε το cwm, χρειαζόμαστε όμως ρουτ. Οπότε περνάμε στο SP την 4.1 με flashtool, που γίνεται one click root ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2658952

 

One click root:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2329208

 

Μετά περνάμε το cwm.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2352920

 

Μπαίνουμε στο cwm και φλασάρουμε την προ-ρουταρισμένη 4.3 και το update-SuperSU.zip. Στην συνέχεια κάνουμε power off το κινητό, μέσα από τις ρυθμίσεις του cwm. Δεν ανοίγουμε το κινητό γιατί σε αυτό το στάδιο έχουμε 4.1 kernel με 4.3 system οπότε αν το ανοίξουμε θα πέσουμε σε bootloop. Συνδέουμε το κινητό στο flashtool και με flashmode, φλασάρουμε μόνο τον kernel της 4.3. Αν δεν έχουμε σε ξεχωριστό αρχείο μόνο τον kernel, μπορούμε να τον φλασάρουμε και από το ftf αρχείο μας, αφού κάνουμε exclude τα system, baseband, unknown (ο τρόπος αυτός εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=50544729&postcount=10)

Η όλη διαδικασία περιγράφεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2682651

Στο παραπάνω link έχει προ-ρουταρισμένη την CE. Αν ασχοληθούμε λίγο παραπάνω, μπορούμε να φτιάχνουμε μόνοι μας όποια προ-ρουταρισμένη rom θέλουμε έχοντας το ftf.

Εγώ πχ πήρα το Ελληνικό ftf που ανέβασε ο φίλος μας damin26 και ακολουθώντας τους παρακάτω οδηγούς:

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/development/noob-tutorial-how-to-create-cwm-t2183077

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1849867

και χρησιμοποιώντας το META-INF folder από αυτή την rom:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2658043

έφτιαξα flashable 4.3 ELL.

 

Όμως είδα ότι πολύ πρόσφατα τα συγκέντρωσε κάποιος όλα αυτά και έφτιαξε τον παρακάτω οδηγό, που είναι και ο μόνος που θα χρειαστείτε…

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2681597

 

Εννοείται ότι δεν φέρνω καμία ευθύνη αν συμβεί κάτι στο κινητό σας, άλλα να προσθέσω κιόλας, ότι αποκλείεται να του προξενήσετε μόνιμη βλάβη. Το πολύ πολύ να πέσετε σε bootloop και να ξαναρχίσετε από την αρχή. Σε περίπτωση bootloop κρατήστε πατημένο το reset στην πίσω πλευρά του κινητού ώσπου να νιώσετε τρεις δονήσεις, οπότε και θα απενεργοποιηθεί.

 

Σε κινητά με unlock bootloader μπορείτε να περάσετε κατευθείαν όποιον kernel θέλετε, οπότε και η όλη διαδικασία είναι φοβερά απλή. Αν ξεκλειδώσετε τον bootloader, μην ξεχάσετε να κάνετε πριν backup τα DRM keys, για να μπορέσετε να τα επαναφέρετε μετά…

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το debload? (παιδιά συγνώμη αλλά δεν έχω ασχοληθεί και πολύ)

 

To debloat ειναι η διαδικασια που κανεις να σβησεις μερικα apps τα οποια δεν θελεις (πχ social integration files, google maps κτλ).

Το debloat script ειναι ενα αρχειο notepad++ που φτιαχνεις εσυ και το οποιο τρεχοντας το μεσω cwm διαγραφει για εσενα τα apps που δεν θελεις. Ουστιαστικα αντι να το κανεις εσυ, το κανει το script ;)

 

Σορρυ για την καθυστερηση παιδια αλλα το laptop μου δεν ειναι και στα καλυτερα του. Μαλλον θελει ενα καλο format... Με το που ειναι ετοιμη η rom θα ποσταρω εδω το link.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε υπάρχει λόγος με τα λεγόμενα σου! Απλά δεν θα κάνουμε αναβάθμιση από τώρα, αλλά θα περιμένουμε πρώτα την .1.192 για να δούμε τί φρούτο είναι και μετά θα κάνουμε την αναβάθμιση! Αυτό κάνω κι εγώ, επιπλέον περιμένω για root το οποίο με την .1.192 προ των πυλών δε νομίζω να βγει σύντομα για την .0.266

 

Ο λόγος που υπήρχε στην δική μου περίπτωση ήταν το BT που δεν δούλευε καλά στην 4.1. Επειδή καθημερινά μιλάω μόνο με ΒΤ, έκανα την αναβάθμιση σε 4.3. Δεν υπήρχε κάποιος άλλος λόγος για να κάνω την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

To debloat ειναι η διαδικασια που κανεις να σβησεις μερικα apps τα οποια δεν θελεις (πχ social integration files, google maps κτλ).

Το debloat script ειναι ενα αρχειο notepad++ που φτιαχνεις εσυ και το οποιο τρεχοντας το μεσω cwm διαγραφει για εσενα τα apps που δεν θελεις. Ουστιαστικα αντι να το κανεις εσυ, το κανει το script ;)

 

Σορρυ για την καθυστερηση παιδια αλλα το laptop μου δεν ειναι και στα καλυτερα του. Μαλλον θελει ενα καλο format... Με το που ειναι ετοιμη η rom θα ποσταρω εδω το link.

 

LOL το πιστευεις οτι τωρα πηρα πρεφα οτι εσυ εισαι στο xda που ασχολεισαι με τις roms κτλ? Εχει κανεις τελικα το θεμα αυτο με την φορτιση που καμμια φορα το κινητο ενω ειναι ανοιχτο κλεινει? Ποσταρα και στο xda και μου προτεινε καποιος ενα app "safe charge" και το περασα. Τη μια φορα που το φορτισα δεν μου το εκανε...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα οτι εδω ανεβηκε Ελληνικη unbranded αλλα σε ftf οποιος ενδιαφερεται.Εγω προσωπικα θα περιμενω rooted εκδοση.Οποιος την περασει ας μας πει εντυπωσεις.Κατα κυριο λογο αν εξαλειφθηκε και το bug της φορτισης(μου το εχει κανει μια φορα η .295 στις δυο εβδομαδες που την εχω).
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειδα οτι εδω ανεβηκε Ελληνικη unbranded αλλα σε ftf οποιος ενδιαφερεται.Εγω προσωπικα θα περιμενω rooted εκδοση.Οποιος την περασει ας μας πει εντυπωσεις.Κατα κυριο λογο αν εξαλειφθηκε και το bug της φορτισης(μου το εχει κανει μια φορα η .295 στις δυο εβδομαδες που την εχω).

 

την ίδια έχω ανεβάσει και εγώ αλλα είναι αυτή που δίνει στην ελλάδα unbranded χωρίς και συνεννοήθηκα με τον ArdinCani που την ανέβασε στο στο xda και την καταχώρησε σαν ελληνική έκδοση οποτε είτε αυτή βάλεις η αυτή που ανέβασα το ίδιο είναι ;)

εγώ παιδιά εδώ και 2 εβδομάδες που έχω την ελληνική έκδοση τις 199 που έχω ανεβάσει δεν έχω κανένα πρόβλημα με την φόρτιση ολα μια χαρά κυλάνε και είμαι πολύ ευχαριστημένος :)

και εγω περιμένω την rooted έκδοση :P

Edited by themis0009
Link to comment
Share on other sites

την ίδια έχω ανεβάσει και εγώ αλλα είναι αυτή που δίνει η κοσμοτέ στην ελλάδα unbranded χωρίς καλούδια τις κοσμοτέ και συνεννοήθηκα με τον ArdinCani που την ανέβασε στο στο xda και την καταχώρησε σαν ελληνική έκδοση οποτε είτε αυτή βάλεις η αυτή που ανέβασα το ίδιο είναι ;)

εγώ παιδιά εδώ και 2 εβδομάδες που έχω την ελληνική έκδοση τις 199 που έχω ανεβάσει δεν έχω κανένα πρόβλημα με την φόρτιση ολα μια χαρά κυλάνε και είμαι πολύ ευχαριστημένος :)

και εγω περιμένω την rooted έκδοση :P

 

λυσε μου μια απορια, γιατι γραφεις οτι τη δινει η κοσμοτε? δεν το εχω καταλαβει, πως γινεται να ειναι unbranded και να τη δινει η κοσμοτε??

μηπως απλα εχεις κοσμοτε και μπερδευεσαι? γιατι να τη δινει χωρις τα "καλουδια" της μου φαινεται δυσκολο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

λυσε μου μια απορια, γιατι γραφεις οτι τη δινει η κοσμοτε? δεν το εχω καταλαβει, πως γινεται να ειναι unbranded και να τη δινει η κοσμοτε??

μηπως απλα εχεις κοσμοτε και μπερδευεσαι? γιατι να τη δινει χωρις τα "καλουδια" της μου φαινεται δυσκολο.

 

γράψε άκυρο :P χαχαχα είχα ανοίξει το Xperia Update Checker και επηρεασμένος από τις άλλες rom που έδειχνε που έλεγε Cosmote GR η Vodafone GR νόμιζα ότι έλεγε έτσι και στην 199 αλλα τώρα παρατήρησα ότι λέει Customized GR :P :lol: :lol: :lol:

σας έπρηξα cosmote και cosmote :P χαχαχαχα :P

Link to comment
Share on other sites

την ίδια έχω ανεβάσει και εγώ αλλα είναι αυτή που δίνει η κοσμοτέ στην ελλάδα unbranded χωρίς καλούδια τις κοσμοτέ και συνεννοήθηκα με τον ArdinCani που την ανέβασε στο στο xda και την καταχώρησε σαν ελληνική έκδοση οποτε είτε αυτή βάλεις η αυτή που ανέβασα το ίδιο είναι ;)

εγώ παιδιά εδώ και 2 εβδομάδες που έχω την ελληνική έκδοση τις 199 που έχω ανεβάσει δεν έχω κανένα πρόβλημα με την φόρτιση ολα μια χαρά κυλάνε και είμαι πολύ ευχαριστημένος :)

και εγω περιμένω την rooted έκδοση :P

 

Καλη φαση ;) Βεβαια αν δε βγει rooted ελληνικη τοτε θα περασω την Unbranded Generic IT Skyfall Bond Edition του DaRk-L0rD(ετσι κι αλλιως εχω την αντιστοιχη .295 απο τον ιδιο).Στο νημα του xda καποιος ανεφερε παλι το bug της φορτισης :worry:

 

ΥΓ:Μπερδευτηκα :p Τελικα ειναι cosmote ή οχι?Customized GR εννοει οτι απλα ειναι η ελληνικη unbranded?Απλα θα εχει αλλο customization number(οπως γινεται συνηθως μεταξυ των διαφορων Ρομ απο περιοχη σε περιοχη)?

Edited by panostr10
Link to comment
Share on other sites

Καλη φαση ;) Βεβαια αν δε βγει rooted ελληνικη τοτε θα περασω την Unbranded Generic IT Skyfall Bond Edition του DaRk-L0rD(ετσι κι αλλιως εχω την αντιστοιχη .295 απο τον ιδιο).Στο νημα του xda καποιος ανεφερε παλι το bug της φορτισης :worry:

 

ΥΓ:Μπερδευτηκα :p Τελικα ειναι cosmote ή οχι?Customized GR εννοει οτι απλα ειναι η ελληνικη unbranded?Απλα θα εχει αλλο customization number(οπως γινεται συνηθως μεταξυ των διαφορων Ρομ απο περιοχη σε περιοχη)?

 

όχι δεν είναι cosmote όπως επέμενα εγώ που την ανέβασα :P ναι ελληνική unbranded είναι και ναι έχει διαφορετικό customization number (1266-0473) αυτό και μονο ;p

Link to comment
Share on other sites

Ενα update .Eγώ φοράω 2 εβδομάδες περίπου την Central Europe James bond Theme και δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Δεν έβγαλε το παραμικρό .Δοκιμάστε την απο το XDA-Developers.

 

ΑΚΥΡΟ ΕΣΒΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΦΟΡΤΙΣΗ..

Edited by Prof_Chaos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...