Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγα πριν λιγο στη κοσμοτε εδω στη Λαρισα

Ειχαν σε λειτουργεια το sp και το huawei g526...το ενα διπλα στο αλλο..

Το sp δεν επιανε με τιποτα το wifi του μαγαζιου..

Μια φορα το επιασε ,,και το εχασε αμεσως..

Το huawei,,,παντα δυο γραμμες,,το εσβυνα το αναβα το wifi,,παντα επιανε δυο γραμμες,,και στο ιντερνετ σφαιρα...

 

Να φταιει στο sp το αλουμινιο στη κατασκευη του;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πηγα πριν λιγο στη κοσμοτε εδω στη Λαρισα

Ειχαν σε λειτουργεια το sp και το huawei g526...το ενα διπλα στο αλλο..

Το sp δεν επιανε με τιποτα το wifi του μαγαζιου..

Μια φορα το επιασε ,,και το εχασε αμεσως..

Το huawei,,,παντα δυο γραμμες,,το εσβυνα το αναβα το wifi,,παντα επιανε δυο γραμμες,,και στο ιντερνετ σφαιρα...

 

Να φταιει στο sp το αλουμινιο στη κατασκευη του;;;

 

Πόσο αλουμίνιο έχει;Όσοι πιάνουν καλά wifi έχουν λιγότερο αλουμίνιο σε σχέση με αυτούς που δε πιάνουν;! :p

Δηλαδή εγώ με το p δε θα πρεπε να πιάνω με τίποτα!

Όπως έχουν πει κ άλλα παιδιά από δω μάλλον είναι θέμα hardware.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να περασεις πρωτα παλι την ρομ μεσω SUS γιατι και ενας φιλος μου ειχε τετοιο θεμα με το Ρ και απλα ειχε σκαλωσει το λογισμικο.Μπορει να εισαι τυχερος.Τωρα εχω και εγω ενα θεμα σοβαρο θα ελεγα.Δοκιμασα μετα απο custom rom να παω παλι σε official αλλα οσες φορες και να εχω αλλαξει ρομ ηρθε η ωρα που απο απροσεξια την πατησα και μολις ξεκιναει το κινητο μενει λιγο πριν την οθονη που βαζουμε το πιν και πεταει τα μαλλια του απο σφαλματα με κυριοτερο ενα που λεει Initial Boot Error.Το UI δεν ανταποκρινεται για κανεναν λογο ουτε τα onscreen buttons δεν εχω.Και επισης να πω οτι το κινητο δεν αναγνωριζεται ουτε απο το pc οποτε δε μπορω να χρησιμοποιησω ουτε flash/fastboot modes.Τι κανω το στελνω κατευθειαν για service?

 

Εκτος απο το SUS με πιο αλλο flashtool δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έχει χαλαρώσει; Μήπως έσπασες καμία εγκοπή από το καπάκι και δεν κουμπώνει καλά; Μήπως φούσκωσε η μπαταρία;

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι μπαίνει πιο "εύκολα" από πριν, γεγονός που είναι εν μέρη κατανοητό. Δεν έχει θέμα η μπαταρία ή τα κλιπάκια απλώς νομίζω ότι το καπάκι δείχνει πιο ευαίσθητο από ότι σε άλλα κινητά που κατά καιρούς είχα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το wifi στο sp ειναι σοβαρo.Εγω πηρα το xperia V και ειμαι οκ πλεον.πολυ ανωτερο απο το sp.

 

Ποιο V εννοεις φιλε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο V εννοεις φιλε;;;;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=342295 Δεν έχει έρθει στην Ελλάδα επίσημα.

Edited by zteblade85
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως την εγγυηση χαμενη την εχω εφοσον εχω ξεκλειδωτο bootloader..Με το flashtool δοκιμασα αλλα και με γραμμη εντολων δοκιμασα να περασω κερνελ με fastboot τζιφος και παλι..
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως την εγγυηση χαμενη την εχω εφοσον εχω ξεκλειδωτο bootloader..Με το flashtool δοκιμασα αλλα και με γραμμη εντολων δοκιμασα να περασω κερνελ με fastboot τζιφος και παλι..

 

Δυσκολα τα πραγματα. Εγω μια-δυο φορες που εκανα λαθη οταν περνουσα ρομ κ το κινητο δεν ανοιγε καθολου μετα(η κολουσε στο ΒΟΟΤ εκει που ελεγε "Sony" η ανοιγοκλεινε συνεχεια) με το flashtool το διορθωνα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος είναι root και έχει προβλήματα με το WiFi ας κάνει τα παρακάτω:

1) Κατεβάστε τον Yaffs Explorer

2) Τρέξτε το πρόγραμμα και στις επιλογές (είναι οι τρεις τελίτσες κάτω δεξιά) Επιλέξτε Settings και τσεκάρετε το Enable Root Access

3) Πηγαίνετε στο path /system/etc/firmware/wlan/prima/. Εντοπίστε το αρχείο WCNSS_qcom_cfg.ini και πατήστε παρατεταμένα πάνω του. Στο μενού που εμφανίζεται επιλέξτε Permissions και τσεκάρετε τις δυο πρώτες σειρές. Πατήστε Set.

4) Πατήστε ξανά παρατεταμένα στο ίδιο αρχείο και επιλέξτε Open->Text->File Editor

5) Πηγαίνετε στην τελευταία σειρά και εντοπίστε τη γραμμή ConnectivityThresholdDBM=-87. Αλλάξτε την σε ConnectivityThresholdDBM=-100, σώστε και κάντε reboot.

 

Πείτε μου αν είδατε διαφορά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όποιος είναι root και έχει προβλήματα με το WiFi ας κάνει τα παρακάτω:

1) Κατεβάστε τον Yaffs Explorer

2) Τρέξτε το πρόγραμμα και στις επιλογές (είναι οι τρεις τελίτσες κάτω δεξιά) Επιλέξτε Settings και τσεκάρετε το Enable Root Access

3) Πηγαίνετε στο path /system/etc/firmware/wlan/prima/. Εντοπίστε το αρχείο WCNSS_qcom_cfg.ini και πατήστε παρατεταμένα πάνω του. Στο μενού που εμφανίζεται επιλέξτε Permissions και τσεκάρετε τις δυο πρώτες σειρές. Πατήστε Set.

4) Πατήστε ξανά παρατεταμένα στο ίδιο αρχείο και επιλέξτε Open->Text->File Editor

5) Πηγαίνετε στην τελευταία σειρά και εντοπίστε τη γραμμή ConnectivityThresholdDBM=-87. Αλλάξτε την σε ConnectivityThresholdDBM=-100, σώστε και κάντε reboot.

 

Πείτε μου αν είδατε διαφορά.

 

Το εκανα, το σημα παραμενει το ιδιο, τα βιντεακια παλι κολανε οταν ειναι HD.

Πηπως ξερεις την επιλογη στο 3, το Permissions πως να την επαναφερω? δεν προσεξα πως ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς το σήμα και την εναλλαγή στο γραφικό στοιχείο. Πες μου σε τι απόσταση αποσυνδέεται πλέον το κινητό από το router σε σχέση με πρίν.

 

Και να μην τα επαναφέρεις δε πειράζει. Ωστόσο αν δεν κάνω λάθος ήταν τσεκαρισμένες η πρώτη σειρά και το πρώτο κουτάκι από τη δεύτερη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα προβληματα με αποσυνδεσεις, αλλα θα προσπαθησω αργοτερα να δω αν συνδεθει απο τον πανω οροφο.

Ναι ετσι ηταν τσεκαρισμενο η πρωτη σειρα και ενα κουτακι, το θυμαμαι τωρα που το λες.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε το σε παρακαλώ. Θα δω αν μπορεί να αλλάξει και το σήμα αλλά αυτό σίγουρα θα κοστήσει σε μπαταρία.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όποιος είναι root και έχει προβλήματα με το WiFi ας κάνει τα παρακάτω:

1) Κατεβάστε τον Yaffs Explorer

2) Τρέξτε το πρόγραμμα και στις επιλογές (είναι οι τρεις τελίτσες κάτω δεξιά) Επιλέξτε Settings και τσεκάρετε το Enable Root Access

3) Πηγαίνετε στο path /system/etc/firmware/wlan/prima/. Εντοπίστε το αρχείο WCNSS_qcom_cfg.ini και πατήστε παρατεταμένα πάνω του. Στο μενού που εμφανίζεται επιλέξτε Permissions και τσεκάρετε τις δυο πρώτες σειρές. Πατήστε Set.

4) Πατήστε ξανά παρατεταμένα στο ίδιο αρχείο και επιλέξτε Open->Text->File Editor

5) Πηγαίνετε στην τελευταία σειρά και εντοπίστε τη γραμμή ConnectivityThresholdDBM=-87. Αλλάξτε την σε ConnectivityThresholdDBM=-100, σώστε και κάντε reboot.

 

Πείτε μου αν είδατε διαφορά.

 

Κι εμεις που σκεφτομασται να το παρουμε,,τι να κανουμε;;;

Να εχει διορθωθει στις νεες παρτιδες η το παιζουμε κορωνα γραμματα;;;

Απο τη σονυ,υπαρχει καποια τοποθετηση για το θεμα αρχηγε;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις που σκεφτομασται να το παρουμε,,τι να κανουμε;;;

Να εχει διορθωθει στις νεες παρτιδες η το παιζουμε κορωνα γραμματα;;;

Απο τη σονυ,υπαρχει καποια τοποθετηση για το θεμα αρχηγε;;

 

Ρίσκο η δουλειά! Κ γω κάποια στιγμή λέω να το πάρω!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το παρακάτω link σήμερα πήρε πιστοποίηση άλλη έκδοση για το Xperia SP, άρα η προηγούμενη που είχε πιστοποιηθεί, μάλλον είχε τα θεματάκια της και δεν δόθηκε στην κυκλοφορία.

http://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=23021

Άντε να δούμε μήπως και κυκλοφορήσει την επόμενη εβδομάδα...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε παιδια,,,εγω καινουργιος ειμαι εδω...το φορουμ εδω,,οι αρχηγοι του...δεν εχουν δυναμη,,,καποια επαφη με τη σονυ,,να της θεσουν το θεμα με το wifi του sp,,,και να μας δωσουν λυση;;;

Να μας δωσουν καποιον αριθμο παρτιδας που εχει λυθη το θεμα, για αυτους που θελουν να το αγορασουν

Και καποια αλλη λυση για τα παιδια που το εχουν.

 

Ειμαι σε αλλο φορουμ για το αμαξι ,,και οτι ζηταμαι,,γινονται θυσια για τα μελη..μας εξυπηρετουν...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιο forum αυτοκινήτου αναφέρεσαι αλλά δεν νομίζω ότι σε αυτό το forum δεν γινόμαστε θυσία για να βοηθήσουμε τα μέλη (κι όχι εξυπηρετήσουμε που δείχνει πελατειακή σχέση). Όσον αφορά τη Sony, όχι, δεν υπάρχει καμία επαφή. Είμαστε εντελώς ανεξάρτητοι κι αυτό μας κρατά και αντικειμενικούς. Γιατί ως γνωστόν τα πολλά πάρε δώσε φέρνουν και την οικειότητα. ;)

 

Αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι οι καινούριες παρτίδες δεν έχουν πλέον κάποιο θέμα. Ποιες είναι τώρα οι καινούριες παρτίδες δεν νομίζω ότι γνωρίζει κάποιος να πει με σιγουριά.

Από κει και πέρα αν δεν θέλεις να το ρισκάρεις (αν και κατά τη γνώμη μου όταν το αγόρασα δεν θεώρησα ούτε λεπτό ότι ρισκάρω) γιατι το τυραννάς; Κοίτα για κάποια άλλη συσκευή. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε forum με θέμα αυτοκινήτου γράφω κ γω..Το τι γράψιμο πέφτει δε λέγεται!

Αυτό που είπε κ ο zxr. Αφού δε σε καλύπτει κοίτα κ αλλού! Κ γω που είμαι fan της Sony κ ο zxr ξέρει ότι θέλω το sp, κοιτάω κ σε άλλες επιλογές όπως το Motorola g που το βρίσκεις κ στο skroutz όπως επίσης κ το huawei p6. Δε με κολλάει τόσο το θέμα wifi πάντως στο sp.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να ανοίξουμε ένα νέο topic όπου ο καθένας μας θα γράψει ποιας ημερομηνίας είναι η συσκευή του και αν έχει πρόβλημα με το wifi ή όχι, έτσι ώστε να βγάλουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα... ε, ε, ε?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιο forum αυτοκινήτου αναφέρεσαι αλλά δεν νομίζω ότι σε αυτό το forum δεν γινόμαστε θυσία για να βοηθήσουμε τα μέλη (κι όχι εξυπηρετήσουμε που δείχνει πελατειακή σχέση). Όσον αφορά τη Sony, όχι, δεν υπάρχει καμία επαφή. Είμαστε εντελώς ανεξάρτητοι κι αυτό μας κρατά και αντικειμενικούς. Γιατί ως γνωστόν τα πολλά πάρε δώσε φέρνουν και την οικειότητα. ;)

 

Αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι οι καινούριες παρτίδες δεν έχουν πλέον κάποιο θέμα. Ποιες είναι τώρα οι καινούριες παρτίδες δεν νομίζω ότι γνωρίζει κάποιος να πει με σιγουριά.

Από κει και πέρα αν δεν θέλεις να το ρισκάρεις (αν και κατά τη γνώμη μου όταν το αγόρασα δεν θεώρησα ούτε λεπτό ότι ρισκάρω) γιατι το τυραννάς; Κοίτα για κάποια άλλη συσκευή. ;)

 

Αρχηγε δεν εχω παραπονο κανενα απο εσενα......

Απλως ρωτησα αν εχεται επαφη εσεις με τις εταιρειες..

Γιατι ομως θεωρεις οτι δεν θα εισαι αντικειμενικος αν ειχατε επαφη με ολες τις επωνυμες εταιρειες;;;

Αν ειχατε με μια ,,,ναι,,θα μπορουσε να πει κατι καποιος...

Αν ειχατε με πολλες δε θα μπορουσε να πει κανεις τιποτε..

Σε καποιο θεμα,,οπως για το wifi στο sp,,,μια επισημη απαντηση,,θα ηταν τελεια κ για αυτους που θελουν να το παρουν,,αλλα κ για αυτους που το εχουν...

 

Και μη κολαμε μονο με το sp,,,σιγουρα θα υπαρχουν κ αλλες συσκευες με αλλα θεματα ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ προτείνω να ανοίξουμε ένα νέο topic όπου ο καθένας μας θα γράψει ποιας ημερομηνίας είναι η συσκευή του και αν έχει πρόβλημα με το wifi ή όχι, έτσι ώστε να βγάλουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα... ε, ε, ε?

 

δεν ειναι κακη ιδεα;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να ανοίξουμε ένα νέο topic όπου ο καθένας μας θα γράψει ποιας ημερομηνίας είναι η συσκευή του και αν έχει πρόβλημα με το wifi ή όχι, έτσι ώστε να βγάλουμε ένα ασφαλές συμπέρασμα... ε, ε, ε?

Δεν ξέρω φίλε μου αν έχει νόημα κάτι τέτοιο. Θα μαζέψεις μερικές ημερομηνίες αλλά από κει και πέρα δεν βοηθάς ουσιαστικά μια κατάσταση.

Αρχηγε δεν εχω παραπονο κανενα απο εσενα......

Απλως ρωτησα αν εχεται επαφη εσεις με τις εταιρειες..

Γιατι ομως θεωρεις οτι δεν θα εισαι αντικειμενικος αν ειχατε επαφη με ολες τις επωνυμες εταιρειες;;;

Αν ειχατε με μια ,,,ναι,,θα μπορουσε να πει κατι καποιος...

Αν ειχατε με πολλες δε θα μπορουσε να πει κανεις τιποτε..

Σε καποιο θεμα,,οπως για το wifi στο sp,,,μια επισημη απαντηση,,θα ηταν τελεια κ για αυτους που θελουν να το παρουν,,αλλα κ για αυτους που το εχουν...

 

Και μη κολαμε μονο με το sp,,,σιγουρα θα υπαρχουν κ αλλες συσκευες με αλλα θεματα ...

Δεν είπα παλικάρι μου ότι έχεις παράπονο από μένα και ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε έτσι. Πάντως μην νομίζεις ότι και στη Sony αν έπαιρνα ή αν έπαιρνες θα σου έδιναν μια σαφή απάντηση του στυλ "Ναι όντως έχει πρόβλημα, αν πέσει τέτοιο στα χέρια σας να μας το φέρετε να το αλλάξουμε". Στην καλύτερη περίπτωση να μην το γνωρίζουν καν, στη χειρότερη να κάνουν τους.... Γιαπωνέζους!!!

 

Τέλος πάντων. Ας επανέλθουμε σιγά σιγά στο θέμα μας γιατί ξεφύγαμε λίγο. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το θεμα wi-fi,το καναμε πολύ πιο σοβαρο,απ'οτι τελικα είναι....

Στο περιβαλον μου υπαρχουν τρια sp,προβλημα με αποσυνδεσεις κανενα....

Μαλλον το πολύ "ψιρισμα",περισοτερο κακο κανει.

Εγω ας πουμε,και με τα τρια του οικογενειακου περιβαλοντος μου,ειχα για όλα αγχος,παρολο που ηρθαν με διαφορα δυο μηνων το ένα από το άλλο,και τελικα όλα χωρις πρόβλημα,και σε διαφορετικα σπιτια με αλλα ρουτερ κτλ.

Αυτην τη φορα όμως θα το παρω του γιου μου(αυριο),χωρις κανενα ενδοιασμο(και ετσι θα τα κανουμε τέσσερα στο σοι):D

Πολύ καλο τηλεφωνο,για να το χασει καποιος,με ολη αυτή τη φασαρια που γινεται..

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...