Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μια απορία που προέκυψε έπειτα από factory reset στο Xperia T μου.

Το SP όπως έρχεται από το εργοστάσιο έχει τις εφαρμογές Timescape Facebook/Twitter/Foursquare της Sony με τα άπειρα άχρηστα extensions;

 

Αν δεν κάνω λάθος, στα κινητά του 2013 η Sony έχει καταργήσει το Timescape και το αντικατέστησε με το SocialLife.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξέρουμε ποτέ κ αν θα πάρει την 4.2.2;;;

 

Τίποτα επισημο ακόμα.

http://gofortech.wordpress.com/

Μάθε για την τεχνολογία, Μίλα για την τεχνολογία, Πήγαινε για την τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Έκανα την αναβάθμιση προχθές και σημερα πήγε να κάνει ενημέρωση εφαρμογών και μου λέει δεν έχει διαθέσιμο χώρο! Πάω στις ρυθμίσεις και μου δείχνει 210mb! Δε ξέρω πόσα ήταν πριν να πω αλήθεια! Έσβησα 2 εφαρμογές έκανε κάποιες ενημερώσεις και ξανά σφάλμα χώρου! Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν πάω αποθηκευτικός χώρος ή στις εφαρμογές μου δειχνει μόνο πόσο χωρο έχω διαθέσιμο και δε κάνει υπολογισμό υπολοίπου για κάθε κατηγορία! Όλο το βράδυ το είχα έτσι και ακόμα υπολογισμό έκανε! Τι να του κάνω;

 

Επειδή είχα χρόνια να ασχοληθώ με android μπορεί κάποιος να μου πει γιατί αξίζει να το κάνω flash; Μετά περνάω οπωσδήποτε κάποια άλλη ρομ και Ποια προτείνετε;

Edited by theoraklis
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πετάει.

Το πήρα την Παρασκευή και του τίναξα τα πέταλα όλα το σαββατοκύριακο.

Καταπληκτική οθόνη, αξιοπρεπέστατες φωτο ( αν θέλετε να βγάζετε βράδυ αγοράστε μια επαγγελματική φωτογραφική). Στο wifi κανένα πρόβλημα απολύτως, όπως συνδεόμουν με το παλιό μου, το ίδιο καλά συνδέομαι και με το SP.

 

Αγοράστε το και δεν θα το μετανιώσετε.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πετάει.

Το πήρα την Παρασκευή και του τίναξα τα πέταλα όλα το σαββατοκύριακο.

Καταπληκτική οθόνη, αξιοπρεπέστατες φωτο ( αν θέλετε να βγάζετε βράδυ αγοράστε μια επαγγελματική φωτογραφική). Στο wifi κανένα πρόβλημα απολύτως, όπως συνδεόμουν με το παλιό μου, το ίδιο καλά συνδέομαι και με το SP.

 

Αγοράστε το και δεν θα το μετανιώσετε.

 

Σε ποιες αποστασεις ειχες καλο σημα wifi(δεν θελω και τοπογραφικο) ,ειχε κανα τοιχο αναμεσα?

Ποσες μπαρες σημα? Αυτο με το να καλυπτεις το κατω μερος του κινητου στο διαφανο στοιχειο με το χερι σου για να δεις αν πεφτει το σημα το δοκιμασες?Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σου γιατι με ενδιαφερει η αγορα του!Θα ηθελα να το εξαντλησουμε το θεμα με το wifi

εδω στο φορουμ παιδια για να δουμε τι γινεται.

 

sorry για το συνεχομενο post αλλα παραθετω ενα link προς το sonymobile forum οπου απο το σχολιο 14 εως το 20 οι χρηστες του xperia sp αναφερουν οτι ειναι desing flaw ala iphone αν και αξιζει κανεις να το δει κανεις ολο http://talk.sonymobile.com/thread/127552?start=10&tstart=0

update και μια αλλη συζητηση απο το xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2306638

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φαίνεται ότι τα πράγματα δεν είναι καλά. Αν όντως το πρόβλημα έγκειται στον σχεδιασμό τότε θα πρέπει να μάθουν εκεί στη Sony ότι θα πρέπει να μαθαίνουν και από τα λάθη των άλλων!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

To προηγούμενο κινητό που είχα ήταν το Neo V, και ενα κινεζικο κλωνο του S3.

Τοπογραφία, το router είναι στο καθιστικό, η κρεβατοκάμαρα στα 15 μέτρα περίπου με ένα τοίχο αναμεσά τους. Όπως ακριβώς δούλεuα τα προηγούμενα, έτσι και με το sp δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα, συνέχεια συνδεδεμένο είναι. Μπάρες φουλ.

 

Κοίτα αν θες να βρεις ελαττώματα, σίγουρα θα βρεις, το κουμπί θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο και λίγο πιο πάνω ή το sony δεν μ αρεσει που ειναι γραμμενο με ασημί αλλα θα το ήθελα με χρυσά γράμματα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει σίγουρα θέμα με το wifi. Στην αρχή νόμιζα οτι το δικό μας ήταν προβληματικό μέχρι που άρχισα να διαβάζω ξένα forums. Πολύ απογοητευτική κατάσταση. Σε επικοινωνία με Sony support μου είπαν να αλλάξω κανάλι στο Router κάτι που ήδη είχα κάνει. Βέβαια τους ρώτησα: "όπου πάω πρεπει να ζητάω αλλαγές στο router; Καφετέριες, γραφεία κτλ; "

 

Ελπίζω σε σύντομη αναβάθμιση καθώς θεωρώ οτι θα είναι η μόνη λύση. ..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει προαναφερθει παραπανω, το κινητο υποστηριζει στα sms 160 χαρακτηρες;

 

Αν ειναι ελληνικο φυσικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τελικα τι εχετε διαπιστωσει απο την αναβαθμιση, αυτο που βλεπω εγω και μαλλον οφειλεται εκει ειναι οτι οταν ανοιγες μια φωτογραφια απο το widget πχ των εικονων, και αυτη η φωτο ηταν του instagram, αν εσερνες το δαχτυλο δεξια να πας στην επομενη, δε σε πηγαινε στην επομενη που ειχε το κινητο χρονικα, αλλα στην επομενη του Insta..και μαλιστα αν δεν ειχες αλλες φωτο δεν προχωρουσε.. τωρα πλεον τις παει με τη σειρα απο οποια πηγη και να ειναι..

Ενα δευτερο που δεν ξερω αν οφειλεται εκει ειναι πως αν στελνεις μια φωτο μεσω whatsapp πχ δεν δημιουργει ξανα αντιγραφο οπως πρωτα, οποτα αν εστελνες 5 φωτο, γεμιζες αλλες 5.

Αν και φαινονται απλα και μικρα, ειναι ουσιωδη..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Το πήρα κι εγώ το κινητό τελικά, το έχω μια βδομάδα. Εντυπώσεις; Μια από τα ίδια που ανάφερε και ένας φίλος πιο πάνω. Καταπληκτική κατασκευή, δεν χορταίνω να το βλέπω. Η κάμερα που με είχε απασχολήσει αρκετά πριν το πάρω είναι αξιοπρεπέστατη. Πρωί βράδυ δεν έχω κανένα θέμα, πολύ καλές φωτο, χωρίς να ναι σούπερ! Τρέχει απίστευτα τις εφαρμογές δεν κολλάει πουθενά με 10 προγράμματα ανοιχτά. Τέλος το WiFi δεν ξέρω για το θέμα που έχει προκύψει όπως διαβάζω εδώ.. Εγώ προς το παρόν δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό θέμα στο Wifi της δουλειάς μου, σε δύο καφέ που έχω πάει και στο σπίτι μου που είναι μεζονέτα, με ένα router πιάνει σφαίρα από παντού. Αυτά. Πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής απ ότι καταλάβατε :-P
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει το κινητο εδω και μερικες μερες. Οι πρωτες εντυπωσεις ηταν πολυ θετικες κυριως λογω της αποδοσης του browser. Το 4g ειναι εντυπωσιακό σε ταχυτητα αλλά "πινει" πολύ. Με το wifi δεν εχω προσεξει ιδιαιτερο θεμα αλλα δεν το εχω ελεγξει και επισταμενα. Αυτό ομως που με απαγοητευσε στην κυριολεξια ηταν η camera. Εκανα ενα συγκριτικο με το galaxy sii (ναι το 2, οχι το 4) που ειχα πριν και κατεληξα στο συμπερασμα οτι η camera του sp ειναι οχι απλως μετρια αλλα κακιστη για κινητο του 2013. Δοκιμασα μετα να βγαλω την ιδια φωτο ( τοπιο σημερα καταμεσημερο) με το xperia p που και αυτη ηταν σαφως καλυτερη απο συτη του sp αν και οχι τοσο καθαρη οσο του s2. Δεν περιμενα ποτε τοσο θορυβο σε φωτογραφια απο συγχρονο κινητο της sony.
Link to comment
Share on other sites

Αν οι φωτό έχουν θόρυβο όπως λες τότε υπάρχει ένα αρκετά σοβαρό ενδεχόμενο να διορθωθεί σε update. Αυτό όμως που πραγματικά μου κάνει τεράστια εντύπωση είναι το γεγονός ότι κάποιοι αναφέρουν ότι έχουν πρόβλημα με το wifi ενώ κάποιοι άλλοι όχι.

 

Θα αρχίσουμε πάλι τα ίδια όπως πρίν από τρια χρόνια με την μπαταρία του X10 mini όπου ο καθένας έγραφε τι "Made in ..." γράφει η μπαταρία του επάνω.

 

Να δείτε που στο τέλος το πρόβλημα θα εντοπίζεται στο module του wifi που βρίσκεται πάνω στην πλακέτα και όχι στο ότι το κινητό έχει αλουμίνιο επάνω όπως λέγαμε παραπάνω. Για αυτό και κάποια έχουν θέμα ενώ κάποια άλλα πάνε σφαίρα.

 

Όσοι έχετε πρόβλημα από που τα πήρατε; Φαίνεται πουθενά η ημερομηνία παραγωγής τους; Αντίστοιχο ερώτημα και σε όσους δεν έχουν πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω κι εγώ κάτι σχετικά με το πρόβλημα του WiFi: απ' ότι έχω δει και σε διεθνή sites, πρόβλημα WiFi παρουσιάζουν κυρίως τα SP λευκού χρώματος παρά μαύρου. Όσοι έχετε το κινητό, μπορείτε να το επιβεβαιώσετε αυτό για την δική σας συσκευή? Ευχαριστώ!
Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο, οσοι δεν εχουν προβλημα με το wifi, το αγορασαν απο το skroutz, ή απο αλλα καταστηματα; Ισως οι νεες παρτιδες δεν αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Αν οι φωτό έχουν θόρυβο όπως λες τότε υπάρχει ένα αρκετά σοβαρό ενδεχόμενο να διορθωθεί σε update .

 

Ας το ελπισουμε γιατί κατα τ´ άλλα για mid-range phone ειναι εξαιρετικό.

Το δικο μου ειναι λευκο αγορασμενο απο cosmote.

Εκανα μια μικρη δοκιμη και για το wi fi και το sp μου ειναι καλυτερο από το s2.

Edited by rookie
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου που είναι κομπλέ, λευκό είναι μάγκες από Ηλεκτρονική :-P όντως μυστήρια πράγματα..
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω κι εγώ κάτι σχετικά με το πρόβλημα του WiFi: απ' ότι έχω δει και σε διεθνή sites, πρόβλημα WiFi παρουσιάζουν κυρίως τα SP λευκού χρώματος παρά μαύρου. Όσοι έχετε το κινητό, μπορείτε να το επιβεβαιώσετε αυτό για την δική σας συσκευή? Ευχαριστώ!

 

Το δικο μου ειναι λευκο αγορασμενο απο cosmote.

Εκανα μια μικρη δοκιμη και για το wi fi και το sp μου ειναι καλυτερο από το s2.

 

Και το δικό μου που είναι κομπλέ, λευκό είναι μάγκες από Ηλεκτρονική :-P όντως μυστήρια πράγματα..

Άρα δεν είναι θέμα χρώματος αλλά παρτίδας. Πιθανότατα τα πρώτα που κυκλοφόρησαν είχαν πρόβλημα ενώ στη συνέχεια διορθώθηκε.

Απο το στομα μου το πηρες Γιωργο.

Ένα κινητό είπα κι εγώ να αλλάξω και θα μου το βγάλουν ξύδι!

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι λογικο στην μπαταρια να λεει οτι το 85% ειναι απο το συστημα android? Κατι δεν παει καλα η μου φαινεται... Το κινητο ειναι 1.5 μερα ανοιχτο με 8 ωρες airplane mode, εχει μεινει 25% και το μονο που εχει κανει ειναι κλησεις χωρις καν ανοιχτο 3g... Κατι παιζει?
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

τι changelog έχει η 141; ρουταρετε;

 

τελικά ρουταρετε;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...