Jump to content

LG Optimus G (E975)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest liapisk91

καλησπέρα!

σκοπεύω να περάσω νέα rom και θέλω να κρατήσω backup τα δεδομένα μου..δηλαδή θέλω τα save από παιχνίδια, συνομιλίες chat και αν είναι δυνατό να κρατήσω backup όλες τις εφαρμογές που έχω εγκατεστημένες ώστε να μην τις περνάω μετά μια μια..

έχω ήδη κάνει ενα backup από titanium αλλά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σώθηκε και δεν ξέρω πως να το επαναφέρω αφού θα έχω περάσει τη νέα rom. όποιος μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια βδομάδα κοντά που έχω περάσει την ARTMod v7 και έχω τα εξής δυο προβλήματα:

1) Η οθόνη δεν λειτουργεί κατά τη φόρτιση - όχι τελείως, κολλάει όμως πολύ.

2) Η οθόνη σε συγκεκριμένα πράγματα (κυρίως όταν εμφανίζει ένα υπομενού όπως στο wifi ή όταν κάτι χρειάζεται να γράψω κάτι) τρεμοσβήνει και σε ορισμένες περιπτωσεις όπως πριν ανέφερα καθιστά το κινητό δύσχρηστο.

 

Καμία λύση? :worry:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα περίεργα με τη φόρτιση και την αφή, είναι συνήθως θέμα κερνελ ή κάποιο module του.

 

Με τον στοκ της ARTMod είμαι.

Δυστυχώς μέρα με τη μέρα παρατηρώ ότι είναι όλο και πιο δύσκολο να βρω μια σταθερή Rom για το κινητό μας. Οι CyanogenMod (11/12) με τον στοκ Kernel κολλάνε και ρίχνουν στο κινητό σε "ύπνο" (μόνο τα κουμπιά ανάβουν και η οθόνη είναι νεκρή), βάζω Solid Kernel, ο "ύπνος" συνεχίζεται. Στην ARTMod κολλάει ακόμα και μέσα στο μενού, ενώ οι επαναφορτώσεις των εικονιδίων δίνουν και παίρνουν στον launcher μετά από αρκετή ώρα χρήσης σε μια συγκεκριμένη εφαρμογή ή μετά από αρκετή αδράνεια του κινητού. :(

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Την 7 έχω Και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Ούτε κολλήματα στην αφή, ούτε τρεμοπαιγματα. Με στοκ κερνελ (η artmod δεν έχει δικό της)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Την 7 έχω Και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Ούτε κολλήματα στην αφή, ούτε τρεμοπαιγματα. Με στοκ κερνελ (η artmod δεν έχει δικό της)

 

Κι εγώ χρησιμοποιώ τη v7 εδώ και ένα μήνα περίπου χωρίς ιδιαίτερα προβήματα.

 

Τι να πω, παιδιά. Από την v5 είχα σχεδόν την ARTMod (τότε που δεν μπορούσαμε από τη μπάρα ειδοποιήσεων να κλείσουμε το NFC) και πάντα είχα το πρόβλημα με το τρεμόπαιγμα σε όλη την οθόνη. Αυτό με τη φόρτιση είναι καινούργιο. Θα δω πως θα πάει και μάλλον θα ξαναγυρίσω σε CyanogenMod.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

χτες πέρασα την artmod v7.. επειδη σεταρω το κινητο απο χτες ειναι μονιμα συνδεδεμενο στο φορτιστη και δεν μου εχει εμφανισει κανενα προβλημα. ουτε τρεμοπαιγμα ουτε κατι αλλο. και μου εχει αρεσει και αρκετα! απο μπαταρια μονο δεν ξερω πως θα τα παει. στοκ κερνελ εχω και εγω.
Link to comment
Share on other sites

χτες πέρασα την artmod v7.. επειδη σεταρω το κινητο απο χτες ειναι μονιμα συνδεδεμενο στο φορτιστη και δεν μου εχει εμφανισει κανενα προβλημα. ουτε τρεμοπαιγμα ουτε κατι αλλο. και μου εχει αρεσει και αρκετα! απο μπαταρια μονο δεν ξερω πως θα τα παει. στοκ κερνελ εχω και εγω.

 

Τι να πω, είμαι τόσο άτυχος. :p :lol:

Η μπαταρία πάντως με έβγαλε ασπροπρόσωπο και είναι το μόνο που φοβάμαι πριν ξαναγυρίσω σε lolli.

Επίσης με την ARTMod μου εμφάνισε κανονικά το 4g σε WIND.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Εκανα επαναφορά ενα αντιγραφο ασφαλείας στην artmod και επειδη κολλησε το κινητο επρεπε να κανω factory reset και διαγραφηκε το xposed και ενα g3 Module που ειχε περασμενο η rom. Το xposed το ξαναπερασα αλλα το module πως μπορω να το ξαναπερασω? Ειχε καποια ωραια πραγματα !
Link to comment
Share on other sites

Εκανα επαναφορά ενα αντιγραφο ασφαλείας στην artmod και επειδη κολλησε το κινητο επρεπε να κανω factory reset και διαγραφηκε το xposed και ενα g3 Module που ειχε περασμενο η rom. Το xposed το ξαναπερασα αλλα το module πως μπορω να το ξαναπερασω? Ειχε καποια ωραια πραγματα !

 

μέσα στο xposed έχει μια επιλογή, download νομίζω που κατεβάζεις τα modules ;)

 

δεν ξέρω πως τις κάνετε αυτές τις ώρες με ανοιχτή οθόνη , εγώ μετά βίας βγάζω μιάμιση ώρα ανοιχτή οθόνη :( artmod 7, stock kernel

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

μέσα στο xposed έχει μια επιλογή, download νομίζω που κατεβάζεις τα modules ;)

 

δεν ξέρω πως τις κάνετε αυτές τις ώρες με ανοιχτή οθόνη , εγώ μετά βίας βγάζω μιάμιση ώρα ανοιχτή οθόνη :( artmod 7, stock kernel

 

Ναι το ξέρω αλλά Δεν βρήκα τίποτα σχετικό με το Όνομα g3. Μπορείς να μου πεις το ακριβές όνομα? Η δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να μου το στείλει κάποιος..

Μηπως έχει θέμα η μπαταρία σου? Η σου τρώει καποια εφαρμογή την μπαταρία? Με μιάμιση ώρα οθόνη έχω ακόμα 80% μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγορασα σημερα ενα lg optimus g θελω να μου πειτε οποιος εχει την καλοσύνη πως κανω root unlok bootloader και recovery και εσεις το εχετε καιρο ποια ρομ να βαλω?καθε βοήθεια σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αλλά Δεν βρήκα τίποτα σχετικό με το Όνομα g3. Μπορείς να μου πεις το ακριβές όνομα? Η δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να μου το στείλει κάποιος..

Μηπως έχει θέμα η μπαταρία σου? Η σου τρώει καποια εφαρμογή την μπαταρία? Με μιάμιση ώρα οθόνη έχω ακόμα 80% μπαταρία..

 

ρε σου δεν βρίσκω και εγώ κάποιο modulακι περασμένο ως G3 , θυμάσαι τι ακριβώς έκανε? όσο για την μπαταρία δεν νομίζω ρε συ. το wakelock detector δεν βρίσκει τίποτα περίεργο. ούτε βλέπω κάποιο πρόγραμμα να έχει καταναλώσει πολύ στα στατιστικά...ίσος πεθαίνει η μπαταρία

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

ρε σου δεν βρίσκω και εγώ κάποιο modulακι περασμένο ως G3 , θυμάσαι τι ακριβώς έκανε? όσο για την μπαταρία δεν νομίζω ρε συ. το wakelock detector δεν βρίσκει τίποτα περίεργο. ούτε βλέπω κάποιο πρόγραμμα να έχει καταναλώσει πολύ στα στατιστικά...ίσος πεθαίνει η μπαταρία

 

1,5 ώρα σχεδόν έχω στο 70 με όλη την ώρα 4G. Κάτι πάει στραβά.

Τελικά την πέταξα την ARTMod, το τρεμόπαιγμα άρχισε και τα υπόλοιπα μενού (ρυθμίσες κτλ) οπότε ξαναγύρισα σε CyanogenMod. Η χαμηλή όμως, γενικά, απόδοση της μπαταρίας έχει αρχίσει και με κουράζει. :(

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

1,5 ώρα σχεδόν έχω στο 70 με όλη την ώρα 4G. Κάτι πάει στραβά.

Τελικά την πέταξα την ARTMod, το τρεμόπαιγμα άρχισε και τα υπόλοιπα μενού (ρυθμίσες κτλ) οπότε ξαναγύρισα σε CyanogenMod. Η χαμηλή όμως, γενικά, απόδοση της μπαταρίας έχει αρχίσει και με κουράζει. :(

 

εγω εχω artmod 7 δεν εχω τρεμόπαιγμα

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αντιμετώπισαν πρόβλημα με το 4G της wind βρήκαν λύση; Είμαι με 4.4.2 στοκ και έκδοση λογισμικού 20b-eur-xx και παρότι άλλαξα sim δεν έχω την επιλογή lte στις ρυθμίσεις...
Link to comment
Share on other sites

Όσοι αντιμετώπισαν πρόβλημα με το 4G της wind βρήκαν λύση; Είμαι με 4.4.2 στοκ και έκδοση λογισμικού 20b-eur-xx και παρότι άλλαξα sim δεν έχω την επιλογή lte στις ρυθμίσεις...

 

Εδω με στοκ 4.1.2 και εννοειται δεν υπαρχει ακομα επιλογη για LTE. Περιμενουμε να δουμε...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω artmod 7 δεν εχω τρεμόπαιγμα

 

Πρέπει να είμαι ο μοναδικός. :p

 

Εδω με στοκ 4.1.2 και εννοειται δεν υπαρχει ακομα επιλογη για LTE. Περιμενουμε να δουμε...:rolleyes:

 

Δεν νομίζω να δοθεί το LTE σε τόσο παλιά έκδοση. Ακόμα και με την 4G κάρτα της WIND στην 4.1.2, στο κρυφό μενού, εμφανίζει μήνυμα "LTE not supported" ή κάτι παρόμοιο.

Το καλό που έχει η CyanogenMod με την ARTMod, όσον αφορά το 4G, είναι ότι αν πάρει κάποιος τηλέφωνο, στην CM γυρνάει αμέσως από 3G σε 4G, ενώ στην ARTMod έπεφτε σε "3G/GSM".

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να δοθεί το LTE σε τόσο παλιά έκδοση. Ακόμα και με την 4G κάρτα της WIND στην 4.1.2, στο κρυφό μενού, εμφανίζει μήνυμα "LTE not supported" ή κάτι παρόμοιο.

Το καλό που έχει η CyanogenMod με την ARTMod, όσον αφορά το 4G, είναι ότι αν πάρει κάποιος τηλέφωνο, στην CM γυρνάει αμέσως από 3G σε 4G, ενώ στην ARTMod έπεφτε σε "3G/GSM".

 

Σε αντιστοιχο προβλημα με cosmote σε αλλη συσκευη ειχα διαβασει οτι ειχε στειλει ρυθμισεις η cosmote ωστε να ενεργοποιηθει (δεν ξερω το κατα ποσο ισχυει). Συνεπως τι σχεση το αν ειμαι σε 4.1.2 ή 4.4.2 αν μπορεσει τελικα η wind να στειλει ρυθμισεις; Γιατι να επηρεασει κατι τετοιο αφου και η 4.1.2 φυσικα υποστηριζει lte;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus G (E975)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...