Jump to content

LG Optimus G (E975)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την εχεις παραλαβει? Εντυπωσεις?

Με ενδιαφερει να μαπινει και να βγαινει σχετικα ευκολα, να μην ειναι σαν στριδι...

 

Εύκολα μπαίνει βγαίνει έχει και logo πίσω optimus G

Ήρθε σε 8 μέρες από Κορεα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφου το birdphone δεν εχει το συγκεκριμενο κινητο...

 

Προχθες το βαλε και χθες μεσημερι το βγαλε...

 

Λοιπον το κινητο "φυσαει".δεν κολλαει πουθενα.μα πουθενα ομως.

Εντυπωση (θετικη) εχω απο την οθονη,τα χρωματα της και τη φωτεινοτητα της,63% εχω αυτοματο

Πολυ καλο,περισσοτερο feedback πιθανον αυριο.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Τις αναβαθμίσεις OTA δεν μπορεί να τις κάνει μέσω 3g/4g μόνο μέσω wifi?

 

Νομιζω ισχυει για ολα τα android αυτο.

Θελει wifi.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχεστατος κατογος της συσκευης λοιπον μετα απο 10 ημερες χρησης , παρατηρησα και εγω αυτη την αυξομειωση στην μπαταρια(ξαφνικα απο 75 ειχε 78% και επεστρεψε σχετικα γρηγορα στο 75%). Γενικοτερα ομως απροβληματιστο το ατιμο, δε κολλαει πουθενα και εφοσον εαν θα παω σε κατι καινουριο,θα ειναι το G2 του χρονου με το καλο αλλα πραγματικα δε βρισκω λογο,μιας και ειναι ομορφο και πολυ καλη η ποιοτητα κατασκευης του.

Τρομεροτατο multitasking ειναι στις θετικες εντυπωσεις(απιστευτο ομως). Περα απο την υπερθερμανση που ριχνει κ το επιπεδο φωτεινοτητας και του cpu (για προφανεις μαλλον λογους), δε μπορω να βρω κατι αρνητικο(δε δοκιμασα ακομη το "tweak" με τον κρυφο κωδικο αλλα μαλλον δεν θα προβω σε αυτο).Ουτε καν αυτο δηλαδη ειναι αρνητικο,μιας και το θεμα υπαρχει σχεδον σε ολα τα high-end της αγορας.Αρα τι να πω...Value for money στο full!

Το πηρα απο το Kaisershop -Αθηνα(το βρηκα μεσω skroutz κλασικα). Παραγγελια στις 1 και παραλαβη στην πορτα μου στις 2 του Ιουλιου...Αψογοι. Μετα απο 2 ημερες παρατηρησα οτι δεν υπηρχε στο site τους, καθως επισης ειδα μια αυξηση στην τιμη του στα υπολοιπα μαγαζια μετα απο αυτες τις 2 ημερες (απο τα 338, στα 362). Παιζει να προλαβα και το τελευταιο κομματι.. :D

Τελος θελω να πω για το θεμα του root. Υπαρχει κατι αξιοπιστο παιδια; Ενα απλο rootαρισματακι θελω να του κανω συντομα σχετικα, ουτε φλασαρισματα ουτε τπτ(διαβασα οτι δεν εχει ρομ που να υποστηριζει 4g και καποια αλλα features ακομη),Εχω βρει εφαρμογες οπως το Framaroot , την οποια ακομη δε δοκιμασα (δουλευει στο e970 παντως) και εχω δει και εναν ακομη τροπο,ευκολος θεωρητικα,ομως με feedback 50θετικο-50αρνητικο. Οποιος γνωριζει ας προτεινει κατι! Την καλησπερα μου σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Αδέλφια, η Δευτέρα είναι η μέρα της "κρίσης" καθώς θα αποχωριστώ το χιλιοπροβληματικό G3 για το OG ή για το Note 2.

H διαφορά τους είναι πλέον στα 50 ευρώ οπότε το ερώτημα που απευθύνεται στους κατόχους του κινητού που είναι αφιερωμένο το topic, είναι γιατί να MHN προτιμήσω το Note 2 από το OG.

Τα θέματα του όγκου είναι γνωστά. Από κει και πέρα, υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να προτιμήσω το Optimus από το νοτέλι;

 

(Θα μπορούσε να πάει στο "Επιλογή συσκευής" αλλά το ερώτημά μου είναι συγκεκριμένο και θέλω να απαντηθεί από τα άτομα που έχουν επαφή με το G. Αντίθετα δεν μπορώ να κάνω την ίδια ερώτηση στο topic του Note 2 γιατί είναι γνωστές οι απαντήσεις).

 

Δεν ψάχνω διαφορές ανάμεσα στις συσκευές. Αυτά τα γνωρίζω. Αυτό που ζητάω να μάθω είναι γιατί κάποιος σε μια τιμή που παίζουν μπάλα αυτές οι δύο συσκευές (+- 50e) να προτιμήσει το G.

Όποιος έχει την ευγενική θέληση να απαντήσει, τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν υπάρχει πραγματική ανάγκη για το Note 2 (που δυσκολεύμομαι να τη φανταστώ) θεωρώ οτι είναι μεγάλο λάθος να αγοράσεις το Note 2 για τους εξής απλούς λόγους:

1) Τετραπύρηνος A9 και Mali 400? Δεν το παίζω tech freak αλλα αυτα τα specs με το γνωστό παλιό καλό Touchwiz ΛΑΓΚΑΡΟΥΝ, αν όχι στην αρχή, σε λίγο καιρό με μερικές δεκάδες apps να τρέχουν στο background. Όποιος βιάζεται να μου πει τι βλακείες λέω ας το ψάξει καλύτερα και να βγάλει τις παρωπίδες.

2) Ξαναλέω Mali 400? Δες το βίντεο στο 18:00 και αναρωτήσου τι πας να κάνεις

3) AMoled 720p στις 5.5 ιντσες? (267 ppi)? ευχαριστώ δε θα πάρω ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ η sammy. Ας μη μιλήσουμε για χρώματα και πιστότητα χρωμάτων.

4) Εχεις δει οθόνη Note 2 να κάνει burn in απο στατικές εικόνες όπως π.χ. το πληκτρολόγιο που κάθεται καμια ωρα εκει στη θέση του αν κάνεις Long chatting? Εύχομαι να μη δεις

 

 

Για να κατονοήσεις καλύτερα τη διαφορά των κινητών θα πω ένα πράγμα: Έχω αλλάξει πολλές high end android συσκευές. Το Optimus G είναι το ΜΟΝΟ android τηλέφωνο που συγκρίνεται με το iphone5 σε απόκριση λειτουργικού. Το μονο. Τοσο καλογραμμένη rom έκανε η LG. Δεν μπηκα στον κόπο να ψάξω για custom rom ούτε καν το rootαρα. Κάποιοι χρήστες του Note 2 ακόμα ψάχνουν να βρουν kernel να μη λαγκάρει :lol:

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

Αδέλφια, η Δευτέρα είναι η μέρα της "κρίσης" καθώς θα αποχωριστώ το χιλιοπροβληματικό G3 για το OG ή για το Note 2.

H διαφορά τους είναι πλέον στα 50 ευρώ οπότε το ερώτημα που απευθύνεται στους κατόχους του κινητού που είναι αφιερωμένο το topic, είναι γιατί να MHN προτιμήσω το Note 2 από το OG.

Τα θέματα του όγκου είναι γνωστά. Από κει και πέρα, υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να προτιμήσω το Optimus από το νοτέλι;

 

(Θα μπορούσε να πάει στο "Επιλογή συσκευής" αλλά το ερώτημά μου είναι συγκεκριμένο και θέλω να απαντηθεί από τα άτομα που έχουν επαφή με το G. Αντίθετα δεν μπορώ να κάνω την ίδια ερώτηση στο topic του Note 2 γιατί είναι γνωστές οι απαντήσεις).

 

Δεν ψάχνω διαφορές ανάμεσα στις συσκευές. Αυτά τα γνωρίζω. Αυτό που ζητάω να μάθω είναι γιατί κάποιος σε μια τιμή που παίζουν μπάλα αυτές οι δύο συσκευές (+- 50e) να προτιμήσει το G.

Όποιος έχει την ευγενική θέληση να απαντήσει, τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Μα είναι καθαρά θέμα γούστου ρε συ. Ο καταλληλοτερος βέβαια που τα είχε και τα δύο είναι ο ddr2.

Πέραν του μεγέθους λοιπόν που για τους περισσότερος είναι το βασικότερο, έχει να κάνει με κάτι εξίσου βασικό για μένα που είναι η οθονη. Αν σου αρέσει η amoled πας στο Note, αν πάλι θες άριστη φωτεινότητα και δη υπό τον ήλιο πας σε g.

Και τα δύο έχουν εκπληκτικές υλοποιήσεις,με απόλυτη smooth συμπεριφορά. Μόνη εξαίρεση ο dialer στο Note και οι επαφές που λειτουργεί με... χρονοκαθυστερηση. :-D

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία, επειδή προέρχομαι από Sony Android κινητά στα οποία πάντα χρησιμοποιώ την αυτόματη διόρθωση (Τ9 αν θέλετε) μπορείτε να μου πείτε αν το Optimus G (και γενικά τα LG κινητά προφανώς) έχει καλό λεξικό όπως τα Sony γιατί είναι κάτι πολύ σημαντικό για εμένα
Mobile Lineup : Nokia 3330 --> SE T300--> SE T630--> SE K750-->SE W960--> HTC Touch--> SE j105--> Nokia 5530 XpressMusic + Nokia C5 --> Huawei Ideos X5--> SE Xperia Neo V + LG Optimus 7-->Samsung Galaxy S4 mini DUOS-->ASUS Zenfone 2 (2GB Ram).Τα καλύτερα Κ750 --> Xperia Neo V-->j105 (έπεσε στην θάλασσα και έσταζε σκουριά)--> Νοκια C5 --> Ideos X5
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση v10d-apr-01-2013 (16,36 mb)

Παω να την κανω...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση v10d-apr-01-2013 (16,36 mb)

Παω να την κανω...

 

Καλημερα. Τι update ειναι; 4.1 ή 4.2;

 

Edit: Είναι μικρή αναβαθμιση, οποτε 4.1 φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η γνωστη αναβαθμιση που ηρθε σε ολους μας οταν πηραμε το κινητο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια,οντως.4.1.2 παρεμεινε.κατι ψιλα θα αναβαθμισε...ελεγα μπας και μπηκε 4g για vodafone....

Καλημερες

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Αδέλφια, η Δευτέρα είναι η μέρα της "κρίσης" καθώς θα αποχωριστώ το χιλιοπροβληματικό G3 για το OG ή για το Note 2.

H διαφορά τους είναι πλέον στα 50 ευρώ οπότε το ερώτημα που απευθύνεται στους κατόχους του κινητού που είναι αφιερωμένο το topic, είναι γιατί να MHN προτιμήσω το Note 2 από το OG.

Τα θέματα του όγκου είναι γνωστά. Από κει και πέρα, υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να προτιμήσω το Optimus από το νοτέλι;

 

(Θα μπορούσε να πάει στο "Επιλογή συσκευής" αλλά το ερώτημά μου είναι συγκεκριμένο και θέλω να απαντηθεί από τα άτομα που έχουν επαφή με το G. Αντίθετα δεν μπορώ να κάνω την ίδια ερώτηση στο topic του Note 2 γιατί είναι γνωστές οι απαντήσεις).

 

Δεν ψάχνω διαφορές ανάμεσα στις συσκευές. Αυτά τα γνωρίζω. Αυτό που ζητάω να μάθω είναι γιατί κάποιος σε μια τιμή που παίζουν μπάλα αυτές οι δύο συσκευές (+- 50e) να προτιμήσει το G.

Όποιος έχει την ευγενική θέληση να απαντήσει, τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Φιλε μου, εγω εδωσα το νοτε2 για να παρω το OG.

Ο λογος? παροτι το νοτε2 ειναι γρηγορο και σχετικα αλαγκαριστο, με κουρασε. Κυριως το μεγεθος και δευτερευοντος οι κακογραμμενες εφαρμοφες της σαμσουγκ στον dialer, στα sms και στην gallery. Σε αυτα που σου λεω, υπαρχει λαγκ. Με κουρασαν επισης τα πλαστικα του και κυριως το ασημι bezel, το οποιο εκανε μικρα σημαδακια χωρις λογο. (Πολυ μικρα σημαδακια, εγω ομως τα εβλεπα. Και λεω χωρις λογο, γιατι η συσκευη ηταν μεσα σε θηκη ).

 

Το OG ειναι πιο γρηγορο και ξεκαθαρα lag free. Εχει καλυτερη αποδοση παντου (και στα παιζνιδια) Εχει καλυτερη οθονη με πολυ καλη ορατοτητα στον ηλιο και φυσιολογικο μεγεθος και βαρος.

Χανει λιγο στην καμερα και λιγο στο ηχειο, ενω η αυτονομια, λογω μικροτερου μεγεθους μπαταριας, σαφως ειναι μειωμενη, οχι ομως σε βαθμο που να αποτελει προβλημα.

Αυτα με λιγα λογια. Αν θελεις να ρωτησεις κατι πιο εξειδικευμενο, με pm, γιατι ειμαστε και εκτος θεματος.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση v10d-apr-01-2013 (16,36 mb)

Παω να την κανω...

 

 

Ναι παιδια,οντως.4.1.2 παρεμεινε.κατι ψιλα θα αναβαθμισε...ελεγα μπας και μπηκε 4g για vodafone....

Καλημερες

Λοιπον,μπορει ναναι και ιδεα μου.πριν το update με λειτουργια ecomode εβλεπα ενα μικρο κολληματακι στη μεταβαση απο dialer σε επαφες.εννοειται,χωρις ecomode δεν παρατηρουσα τιποτα.

Μετα το update κανενα κολλημα σε ecomode.ισως φταιω και γω που βαζω avast....ξερω,δε χρειαζονται antivirus αλλα πιο πολυ για το antitheft τοχω.ισως βαλω zoner που ειναι πιο ελαφρυ.

Αυτα.

Πιο πολλα feedback μες στη βδομαδα.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μπορει ναναι και ιδεα μου.πριν το update με λειτουργια ecomode εβλεπα ενα μικρο κολληματακι στη μεταβαση απο dialer σε επαφες.εννοειται,χωρις ecomode δεν παρατηρουσα τιποτα.

Μετα το update κανενα κολλημα σε ecomode.ισως φταιω και γω που βαζω avast....ξερω,δε χρειαζονται antivirus αλλα πιο πολυ για το antitheft τοχω.ισως βαλω zoner που ειναι πιο ελαφρυ.

Αυτα.

Πιο πολλα feedback μες στη βδομαδα.

 

Ολα αυτα (avast, cerberus, kaspersky κλπ) καλα ειναι αλλα αν νομιζετε οτι θα κανουν κατι εκεινη τη στιγμη...... Ειναι ολα για τα σκουπιδια. Μονο για κανενα γυφτακι αν σας το βουτιξει και αυτο παλι το συζηταμε. Ενα factory reset απο το boot loader και αντε γεια!!!

Μην σπαταλατε λ7 σε τετοια προγραμματα. Μπαζουν απο παντου.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα (avast, cerberus, kaspersky κλπ) καλα ειναι αλλα αν νομιζετε οτι θα κανουν κατι εκεινη τη στιγμη...... Ειναι ολα για τα σκουπιδια. Μονο για κανενα γυφτακι αν σας το βουτιξει και αυτο παλι το συζηταμε. Ενα factory reset απο το boot loader και αντε γεια!!!

Μην σπαταλατε λ7 σε τετοια προγραμματα. Μπαζουν απο παντου.

 

Τα προγράμματα antitheft είναι απαραίτητα, γιατί σε περίπτωση κλοπής μπορείς να κάνεις remote wipe όλα τα δεδομένα που έχεις στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα τεσταρα το τιπ με το κρυφό μενού στην θάλασσα.

Με 3g σερφαρα για κάνα 20 λεπτό και έφτασε μέχρι τους 40. Πολύ νορμάλ,τόσο έπιανα στο 10 λεπτό με wifi στο s3.

Το είχα στο 75% αυτοματο.

Το καταευχαριστηθηκα μιλάμε. Με ανοιχτό το eco Mode για τον έλεγχο των πυρήνων όμως. Νομίζω ότι κοντρολάρει την θερμοκρασία του eco.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα τεσταρα το τιπ με το κρυφό μενού στην θάλασσα.

Με 3g σερφαρα για κάνα 20 λεπτό και έφτασε μέχρι τους 40. Πολύ νορμάλ,τόσο έπιανα στο 10 λεπτό με wifi στο s3.

Το είχα στο 75% αυτοματο.

Το καταευχαριστηθηκα μιλάμε. Με ανοιχτό το eco Mode για τον έλεγχο των πυρήνων όμως. Νομίζω ότι κοντρολάρει την θερμοκρασία του eco.

 

Το eco mode πρακτικα το κανει 2πυρηνο και ριχνει τα ρολογια αρκετα, οταν απενεργοποιεις απο το κρυφο μενου τον ελεγχο θερμοκρασιας, μενει παλι 2πυρηνο αλλα τρεχει πιο ψηλα σε χρονισμους με eco mode, παντως ριχνει τους χρονισμους στα 1100 οταν ζεστανεται και την ενταση της φωτεινοτητας, οποτε δεν ειναι λυση γιαυτο το θεμα. Υπαρχει υποτιθετε και το High temperature property, αλλα δεν βλεπω να εμφανιζεται στην συσκευη μας, καποιοι λενε σε χωρες με υψηλες θερμοκρασιες δεν εμφανιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι sorry για το ψιλοoff topic post.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το Note 2 είναι σε μέσες άκρες ένα λίγο πιο γρήγορο S3 με μεγαλύτερη οθόνη.

 

Άρα αν θέλω μια διαφορετική εμπειρία android, το G είναι μονόδρομος.

Και πάλι σας ευχαριστώ.:bow:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και πάλι sorry για το ψιλοoff topic post.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το Note 2 είναι σε μέσες άκρες ένα λίγο πιο γρήγορο S3 με μεγαλύτερη οθόνη.

 

Άρα αν θέλω μια διαφορετική εμπειρία android, το G είναι μονόδρομος.

Και πάλι σας ευχαριστώ.:bow:

 

Γιατι δεν βλεπεις και το g pro που ειναι πιο κοντα σαν συσκευη στο note 2?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 400 διαθέτω. Και πιστέυω ότι αυτή τι στιγμή. σε αυτή την τιμή το G με το Note2, αν και εντελώς διαφορετικές συσκευές, "κονταροχτυπιούνται" μεταξύ τους.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 400 διαθέτω. Και πιστέυω ότι αυτή τι στιγμή. σε αυτή την τιμή το G με το Note2, αν και εντελώς διαφορετικές συσκευές, "κονταροχτυπιούνται" μεταξύ τους.

 

Αν ανεχεσαι το μεγεθος του note, παρε το note, αλλιως δεν υπαρχει θεμα g δαγκωτο, παντως και το g pro μεχρι να βγει το καλοκαιρι θα παιζει κοντα στο budget σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορύ αν είμαι λίγο άσχετος άλλα σκεύτομε να πάρω το g από αυτό το κατάστημα ....πως σας φένετε το κατάστημα έχει αγοράσει κανείς από εδώ ? http://www.vnp.gr/lg-e975-optimus-g-lte-nfc-black-eu.html
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σορύ αν είμαι λίγο άσχετος άλλα σκεύτομε να πάρω το g από αυτό το κατάστημα ....πως σας φένετε το κατάστημα έχει αγοράσει κανείς από εδώ ? http://www.vnp.gr/lg-e975-optimus-g-lte-nfc-black-eu.html

 

Πηρα το 2011 Δεκεμβρη το Xperia Arc S απο εδω.Δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα θεμα, ολα εγιναν γρηγορα και ευκολα. Ειναι να μη σου τυχει η στραβη σε αυτες τις περιπτωσεις!

Ολα οκ παντως παιδια , βρηκα στα παλιοτερα ποστ τροπο για ρουτ, αν κ με εβαλε σε σκεψεις το θεμα μπαταριας που ειχε ο Ταξιδιωτης!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus G (E975)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...