Jump to content

[ROM] CyanogenMod 10.1 / 10.2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορούμε να περάσουμε με κάποιον τρόπο το stock keyboard της samsung από τις original Gingerbread ?
Βαλε το perfect keyboard.Παρομοια λειτουργια με το στοκ που θελεις,αλλα σκαλες ανωτερο.Πληρως παραμετροποιησιμο και καταναλωνει λιγοτερη μνημη απο το στοκ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μηπως εχει αλλαξει κανεις το dpi στην cm10?

Το γυρισα σε 182(ειχα συνηθισει στην slim) και το κινητο κολλουσε στον κυκλο της cyanogenmod την ωρα της εκκινησης. Εκανα clear dalvic και cache αλλα τπτ

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πείραξα ποτέ το DPI στην CyanogenMod γιατί όλα μου φαίνονται μια χαρά.

Δεν έκανες ένα nandroid πριν το πειράξεις; Αφού το ξέρετε ότι πριν πειράξουμε κάτι πρέπει να παίρνουμε τα μέτρα μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πείραξα ποτέ το DPI στην CyanogenMod γιατί όλα μου φαίνονται μια χαρά.

Δεν έκανες ένα nandroid πριν το πειράξεις; Αφού το ξέρετε ότι πριν πειράξουμε κάτι πρέπει να παίρνουμε τα μέτρα μας.

 

Δεν χρειαστηκα καν nandroid. Περασα ξανα τα zips της cyanogenmod και το κινητο εγινε οπως πριν.Θα μπορουσα βεβαια να πειραξω το build.prop μεσω adb αλλα δεν ειχα καν pc.

Απλα σε αυτο το dpi πλεον νομιζω οτι θα με πλακωσουν τα εικονίδια απτο μεγεθος. Λολ

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω άλλο πρόβλημα. Ακολούθησα πιστά τον οδηγό και μου κάνει το εξής κουφό :Μου βγάζει την αρχική οθόνη με το εξής μήνυμα Welcome to GT-I9000 Touch the android to begin και από κάτω 2 πλήκτρα που το ένα λέει κλήσεις ανάγκης και το άλλο αλλαγή γλωσσσας το οποίο δεν λειτουργεί (στα αγγλικά αυτά). Πατάω το ρομποτακι και το μήνυμα που βγάζει είναι το παρακάτω: Unfortunately,setup wizard has stopped.Τι στο καλό θέλει;Το τηλέφωνο έτσι δεν είναι λειτουργικό αν και πάνω δεξιά βγάζει την μπάρα σήματος που είναι φουλ . Καμιά ιδέα από κανέναν; Κάθε βοήθεια δεκτή
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω άλλο πρόβλημα. Ακολούθησα πιστά τον οδηγό και μου κάνει το εξής κουφό :Μου βγάζει την αρχική οθόνη με το εξής μήνυμα Welcome to GT-I9000 Touch the android to begin και από κάτω 2 πλήκτρα που το ένα λέει κλήσεις ανάγκης και το άλλο αλλαγή γλωσσσας το οποίο δεν λειτουργεί (στα αγγλικά αυτά). Πατάω το ρομποτακι και το μήνυμα που βγάζει είναι το παρακάτω: Unfortunately,setup wizard has stopped.Τι στο καλό θέλει;Το τηλέφωνο έτσι δεν είναι λειτουργικό αν και πάνω δεξιά βγάζει την μπάρα σήματος που είναι φουλ . Καμιά ιδέα από κανέναν; Κάθε βοήθεια δεκτή

 

δεν θυμάμαι να πατάω σε κανένα ρομποτάκι...

επιλέγω γλώσσα και μετά πατάω επόμενο

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μόλις την έβαλες, δεν έχεις να χάσεις κάτι να ξανακάνεις wipe data/factory reset, wipe cache, wipe dalvik cache και να ξανακάνεις install το zip της ρομ. Ίσως δεν έκατσε καλά.
Link to comment
Share on other sites

την εκανα πολλες φορες την διαδικασια με τα wipe data/factory reset, wipe cache, wipe dalvik cache..Ως και επιστροφη σε 3.5 εκανα.Δεν αλλαζει τιποτα.Μαλλον φταινε τα google apps που κανω εγκατασταση γιατι μονο με την 10 το τηλεφωνο ανοιγει κανονικα.Και οκ να μην βαλω τα apps πως μπορω να τα κατεβασω μετα με αλλον τροπο;Και πως θα μπω στον λογαριασμο μου για να δω τις επαφες που εχω στο gmail;
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόχειρο το zip για να γράφουμε sms με 160 ελληνικούς χαρακτήρες σε CM10? Τα σχετικά links στο xda δεν δουλεύουν εδώ και μερικές μέρες... Edited by deleted123456
Link to comment
Share on other sites

την εκανα πολλες φορες την διαδικασια με τα wipe data/factory reset, wipe cache, wipe dalvik cache..Ως και επιστροφη σε 3.5 εκανα.Δεν αλλαζει τιποτα.Μαλλον φταινε τα google apps που κανω εγκατασταση γιατι μονο με την 10 το τηλεφωνο ανοιγει κανονικα.Και οκ να μην βαλω τα apps πως μπορω να τα κατεβασω μετα με αλλον τροπο;Και πως θα μπω στον λογαριασμο μου για να δω τις επαφες που εχω στο gmail;

 

Ποιά gapps περνάς; πρεπει να βάλεις τα της jb. όχι gb, όχι ics

edit: gapps-jb-xxxxxxxx-signed.zip (όπως το λέει και στο αρχικό ποστ)

Edited by mico

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόχειρο το zip για να γράφουμε sms με 160 ελληνικούς χαρακτήρες σε CM10? Τα σχετικά links στο xda δεν δουλεύουν εδώ και μερικές μέρες...

 

Μόλις δοκίμασα και δουλεύει κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επικρατεί ένα σουσουρο τις τελευταίες μέρες στο thread της cm10.

Κάποιος dev (ο υπεύθυνος για το Samsung infuse) αμφισβήτησε την αναγκαιότητα του νέου partitioning της ρομ (αυτό που πήγε το /system στην αργή MoviNand και το /data στη γρήγορη OneNand) αφού όπως είπε στη δική του συσκευή κανένας δεν είχε παραπονεθεί για lags με το παλιό partiotion layout οπότε αδίκως τρώνε στη μάπα το low storage notification. O pawitp το έριξε στο investigation και τελικά κατέληξε στο ότι το infuse έχει άλλο chip για τη μνήμη rom, πιο γρήγορο απο το δικό μας. Το ενδιαφέρον είναι ότι βλέποντας πως και ανάμεσα στους κατόχους του γαλαξία μας υπήρχε μια σχετική διχογνωμία για το αν η cm10 lagάρει ή όχι, έγινε ένα μαζικό report όπου διάφοροι χρήστες κατέγραψαν τον τύπο της αργής Nand του κινητού τους και τις εντυπώσεις τους απο τη rom. Αποδεικνύεται ότι ένα μεγάλο ποσοστό απο τις συσκευές μας έχει την γνωστή αργή MoviNand της Samsung ενώ όσοι αγόρασαν τη συσκευή καθυστερημένα έχουν καλές πιθανότητες η αργή Nand τους να μην είναι τόσο αργή, αλλά να είναι η iNand της Sandisk που χρησιμοποιεί και το nexus S (την γρήγοροι OneNand την έχουμε όλοι). Αυτοί γενικά δεν πρέπει να αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο θέμα lagging ενώ όσοι έχουμε την MoviNand εξακολουθούμε να έχουμε θέμα lag ακόμα και μετά το νέο partitioning. Βέβαια τώρα το lag είναι μειωμένο και εμφανίζεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις (μετά απο το installation εφαρμογών ή το usb unpluging) αλλά ακόμα υπάρχει, αφού το /system βρίσκεται στην MoviNand. Ετσι λοιπόν ο pawipt (ο οποίος έχει MoviNand και όχι iNand) μην έχοντας προφανώς λεφτά να πάρει άλλο κινητό :p αποφάσισε να το ρίξει πάλι στις αλχημείες και να δοκιμάσει να στείλει το /system στην sdcard... Ναι εκεί που βάζουμε τα τραγούδια μας και τις φωτογραφίες μας... :confused: Εκανε τη δοκιμή και ισχυρίζεται ότι και το τελευταίο lag εξαφανίστηκε αλλά για να φτάσουμε στο σημείο αυτή η λύση να καθιερωθεί θέλουμε δρόμο... Για να δούμε...

 

BTW όποιος θέλει να δει τι σοι αργή Nand έχει, ας μπει με το root explorer στο path /sys/devices/platform/s3c-sdhci.0/mmc_host/mmc0/mmc0:0001/name και ας το ανοίξει με text editor. Αν δείτε κάτι σε στυλ M8G4DD τότε έχετε την αργή MoviNand (όπως και οι περισσότεροί μας). Αν όμως δείτε SEM08G τότε έχετε την λιγότερο αργή iNand.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Φτου...την αργη εχω ρε ****το....

 

To 80% αυτή έχει φίλε. Μην σκας όμως. Αφού την έχει και ο pawitp υπάρχει ελπίδα :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την γρηγορη, αλλα δεν πειθομαι ακομη να βαλω cm10 :rolleyes:

Για να δουμε...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

σημερα εβαλα cm10 αλλα εχω 2 προβληματακια

-δεν τραβαει βιντεο οταν παταω τερματιζει την εφαρμογη

-δεν παιζει βιντεο απο you tube

 

Θα ηθελα καποια βοηθεια σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με την αργή ;)

 

όλα καλά και όλα ωραία με την cM10 αλλά εγώ ακόμα μετά από τόσες μέρες παιδεύομαι με το πολύ χάλια σήμα GPS.

άνοιξα και το κινητό για το γνωστό hardware Πρόβλημα αλλά δεν φαίνεται να διόρθωσε κάτι ...

τις περισσότερε φορές ενώ αργεί να βρει και να κλειδώσει δορυφόρους όταν αυτό επιτευχθεί τους χάνει τους βρίσκει .. τους χάνει τους βρίσκει τους χάνει τους βρίσκει ...συνέχεια αυτό το πράγμα ... :(:(:(

σε S φίλου που πέρασα την ίδια nightly άψογα όλα....

δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. !! με GB 2.3.6 δούλευε υποδειγματικά το GPS. Κλείδωνε για πλάκα και απροβλημάτιστα.

 

αν φλάσαρα κάποιο από τα modem του οδηγού εδώ υπάρχει περίπτωση να λυθεί το πρόβλημα ?

από σήμα δικτύου είμαι μια χαρά ...

το θέμα του Gps έχει να κάνει με το Modem, τον kernel, ή το Pda ??

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο Pawitp λέει ότι αν ευδοκιμήσουν οι δοκιμές και τελικά χρησιμοποιηθεί η sdcard, θα πρόκειται για option και δεν θα είναι το default στήσιμο του κινητού. Το default partitioning θα παραμείνει ως έχει.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ο Pawitp λέει ότι αν ευδοκιμήσουν οι δοκιμές και τελικά χρησιμοποιηθεί η sdcard, θα πρόκειται για option και δεν θα είναι το default στήσιμο του κινητού. Το default partitioning θα παραμείνει ως έχει.

 

Ωραία γιατί εγώ έχω την γρήγορη :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία γιατί εγώ έχω την γρήγορη :D

 

Το "γρήγορη" είναι σχετικό. Είναι η πιο γρήγορη απο τις δύο αργές. Αν ο Pawitp στείλει το /system στην external sd και εκεί έχεις καμια class 10 η iNand θα είναι σαλιγκάρι μπροστά της οπότε πολλοί θα την κάνουν την αλλαγή ανεξάρτητα του ποια Nand έχουν. Και επειδή ξέρω ότι είσαι πειραχτήρι σε βλέπω να πειραματίζεσαι αβέρτα :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμείς με το γρήγορο τσιπ, ίσως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσουμε το layout του nexus s. Αν είναι τόσο απλό όσο ανέφερε ο pawitp, δηλαδή μια αλλαγή στο fstab, ίσως το δοκιμάσω μετά την εξεταστική..
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμείς με το γρήγορο τσιπ, ίσως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσουμε το layout του nexus s. Αν είναι τόσο απλό όσο ανέφερε ο pawitp, δηλαδή μια αλλαγή στο fstab, ίσως το δοκιμάσω μετά την εξεταστική..

 

Υπάρχει ένας τύπος στο xda (fishears) που παίρνει τις CM10 και τις στήνει στο παλιό layout.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω για layout χωρίς datadata, όπως στο nexus s που νομίζω ότι έχει το system στη γρήγορη και ολόκληρο το data στην "αργή". Ο τρόπος που λες νομίζω ότι χρησιμοποιεί τον παλιό kernel τής τελευταίας nightly με το παλιό layout που έτσι κι αλλιώς για μας που έχουμε τη "γρήγορη αργή" είναι άχρηστο το datadata. Αν τα έχω καταλάβει σωστά please confirm.. :) Edited by gregmits
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα εντελώς... Βραχυκύκλωσα. Δεν καταλαβαίνω τι κάνει ο καθένας και τι θα γίνει στο τέλος...

 

Πάντως εγώ πάντα έστελνα το datadata στο απλό data. (φτιάχνοντας το .nodatadata μέσα εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου σε ολους....ειμαι με cm10 13 και οπως εψαχνα στο xda για καμια βελτιωση επεσα πανω σ αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1844787

ακολουθηστε τις οδηγιες τα εβαλα ολα εκτος απο αυτο με τις εντολες γιατι δεν ξερω βασικα πραγματα οπως το που τα γραφεις ποια εφαρμογη χρησιμοποιεις κτλ κατα τ αλλα το κινητο εχει τρελη διαφορα και οντως ειναι οτι πιο γρηγορο.

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...