Jump to content

Παράπονα για το Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικα με το θέμα των επαφων εναλλαγη Ελληνικου με Αγγλικου ευρετηριου πως γινεται. Γιατι οι original εχουν Αγγλικο αλφαβητο και δεν βρισκω πως αλλαζει αλλα και το ex dialer εχει Ελληνικο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι έτσι γιατι δεν δίνουν σημασία στην λεπτομέρεια. Απο την άλλη όμως όσοι είμαστε απαιτητικοι έχουμε την δυνατότητα να βρούμε λύσεις. Στην άλλη μεριά δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα και όταν υπάρχει οι περιορισμοί είναι πολλοί και πρέπει να περιμένεις μεγάλο διάστημα. Συν ότι πολλές φορες δεν δουλεύουν καλα τα tweaks.

Συμφωνώ μαζί σου ότι χάνουν στις λεπτομέρειες.Ο ex dialer έχει μια ρύθμιση που λέγεται "hardware acceleration". Αν την ενεργοποιήσεις θα δεις ότι και αυτός θα αργεί να "πάρει" στροφές :p αν δεν ειναι φορτωμένος στην ραμ.Αυτό το σκέφτηκε ο ex dialer αλλά δεν το σκέφτηκε η sammy?

Kαι βασικά πιστεύω ότι αυτό που ονομάζουμε lag δεν ειναι lag με την καθαρή έννοια του όρου,αφού αν μια εφαρμογή ανοίξει μετά λειτουργεί άψογα και smooth.Ειναι ο χρόνος που χρειάζεται το σύστημα να καταλάβει ότι ο χρήστης καλεί τον hw composer της συσκευής.Βλέπω ότι αυτό το επονομαζόμενο full hwa που εισήγαγε η ics λειτουργεί άψογα για το smoothness του browser και γενικά σε όποια εφαρμογή το χρησιμοποιεί, αλλά στις απλές καθημερινές λειτουργίες που κάνει ο χρήστης,σπάει νεύρα μέχρι να πάρει μπροστά. Και αυτή ήταν η πατάτα της google στο κατά τα άλλα βελτιωμένο ics.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φωνάζω. Τόσο δύσκολο είναι να κάνουν κάτι γι αυτό, ώστε να μην μπαίνει σε αδράνεια η πιο βασική εφαρμογή?
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι το εχω στο φουλ ομως αν εχει λιγο θορυβο δυσκολευομαι να ακουσω αλλα ακομα και σε απολυτη ησυχια σε καμια περιπτωση δεν με ξεκουφαινει!

Το σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο να το παω στο σερβις...

 

Εγω εχει 4 μερες που το ακουστικο μου δεν βγαζει ηχο στις κλησεις.οι αλλοι ακουνε αλλα εγω οχι.το ηχειο λειτουργει κανονικα το εχω τσεκαρει με μουσικη.στις κλησεις εχω το προβλημα.προχτες μετα απο φορτισμα επιλυθηκε το προβλημα. Δεν ξερω πως αλλα εγινε. Σημερα ξαφνικα και ενω μιλουσα το πρωι κανονικά μετά τίποτα. Ξερει κανείς κάτι????

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα τα βασικα θεματα που με χαλανε ειναι:

 

1) Η φωτεινοτητα της οθονης.

 

2) Η μεγαλη δυσκολια της καμερας να τραβηξει καλες φωτο με κοντρα φως. Κατι που συναντησα για πρωτη φορα σε τετοιο βαθμο σε μηχανη κινητου. Απορω πως εκανε τοσο καιρο να αναφερθει στο επισημο topic. Οσο καλη και να ειναι η καμερα, αυτο ειναι μεγαλο fail...

 

3) Τα lags τα οποια χαλανε την γενικη εικονα, χωρις να εχεις και ενα sense για να του ριξεις το φταιξιμο, καθως και το συχνο reload της αρχικης οθονης.

 

Υπαρχουν και αλλα, απλα για την ωρα ειναι μικροτερης σημασιας για εμενα.

Τελος να αναφερω απλα παντως οτι οσο καλο και να ειναι το S3 τα σχολια του στιλ "τελειο, το καλυτεροτερο, σουπερ ντουπερ ουαου..." δειχνει απλα ποσο fanboyσμο εχουν αρκετοι κατοχοι...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα τα βασικα θεματα που με χαλανε ειναι:

 

1) Η φωτεινοτητα της οθονης.

 

2) Η μεγαλη δυσκολια της καμερας να τραβηξει καλες φωτο με κοντρα φως. Κατι που συναντησα για πρωτη φορα σε τετοιο βαθμο σε μηχανη κινητου. Απορω πως εκανε τοσο καιρο να αναφερθει στο επισημο topic. Οσο καλη και να ειναι η καμερα, αυτο ειναι μεγαλο fail...

 

3) Τα lags τα οποια χαλανε την γενικη εικονα, χωρις να εχεις και ενα sense για να του ριξεις το φταιξιμο, καθως και το συχνο reload της αρχικης οθονης.

 

Υπαρχουν και αλλα, απλα για την ωρα ειναι μικροτερης σημασιας για εμενα.

Τελος να αναφερω απλα παντως οτι οσο καλο και να ειναι το S3 τα σχολια του στιλ "τελειο, το καλυτεροτερο, σουπερ ντουπερ ουαου..." δειχνει απλα ποσο fanboyσμο εχουν αρκετοι κατοχοι...

Εγω το έχω πει πολυ καιρο πριν.

Αν το one x έτρεχε απο την αρχη 4.0.4 με kernel 3.Χ θα είχε πολυ καλύτερη υλοποίηση απο το Siii.

Έστω αν η HTC μας άφηνε να έχουμε ένα αναστρέψιμο root για να περνάμε όλα αυτα μόνοι μας απο custom rom. Εκει που δεν γίνεται τίποτα είναι στην αυτονομία.

 

Για την κάμερα το έχω γράψει δεκάδες φορες. Αν τραβήξεις το ίδιο πλάνο με S3 και HOX υπό ιδανικές συνθήκες, θα υπερτερει το S3 επειδη δεν εχει καθολου θόρυβο. Ομως σε μη ιδανικές συνθήκες είσαι αβοηθητος.

Αυτο που λες για κόντρα στον ήλιο το έχω γράψει. Σ αυτη την περιπτωση έχουμε σημεία του πλάνου πολυ έντονα φωτισμένα και κάποια σκοτεινά αναλόγως την γωνία σε σχέση με τον ήλιο.

Στο HOX έχεις δυο τρόπους. Ο ένας είναι να πατησεις στο σκοτεινό σημείο και να το φωτησεις. Ο άλλος να χρησιμοποιήσεις HDR το οποίο στο Siii είναι διακοσμητικό. Δεν κάνει απολύτως τίποτα. Διορθώνονται κάπως τα πράγματα με χρήση κάποιου προγράμματος Edit photos.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες Κωστα.

 

Προσωπικα αυτο που με κραταει βασικα, ειναι η πολυ καλη του αυτονομια...

 

Η οποια βασικα συμβανει λογω amoled, με το αζημειωτο βεβαια. Βλεπε φωτεινοτητα και καθαροτητα οθονης... ;)

Edited by JoeBar
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κ εγω ενα παραπονο που εχω καιρο.. πηγα προσφατα σε μια συναυλια... ειπα θα τραβηξω ενα βιντεο αφου ηταν ωραιο τραγουδι κ γνωστος αυτος.. τον χτυπουσε ενα φως αλλα οχι κ πολυ δυνατο.. παω να τραβηξω με το σ3.. ολα τα τραβουσε αρκετα καλα τον τραγουδιστη ξεχωριζ απλα μια φιγουρα η οποια ηταν με εντονο φως απο πανω μεχρι κατω.. σαν αγγελος κυριου ενα πραμα χα χα.. νευριασα πηγα και πηρα το νοκια ν8 μου και τον τραβηξα κανονικα τον ανθρωπο διχως ιχνος εντονου φως πανω του.. τωρα τι να εφταιγε με το σ3 δ ξερω..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια τοσο χαλια ειναι η καμερα του????

παθαινω την πλακα μου με αυτα που διαβαζω!!!!

στο note κανανε μεγαλη βελτίωση....

καποιος που ειχε note πριν μπορει να μας πει αν οντως η καμερα ειναι χειρότερη απο το note?

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια τοσο χαλια ειναι η καμερα του????

παθαινω την πλακα μου με αυτα που διαβαζω!!!!

στο note κανανε μεγαλη βελτίωση....

καποιος που ειχε note πριν μπορει να μας πει αν οντως η καμερα ειναι χειρότερη απο το note?

Φίλε μου καλημέρα , είναι αρκετά χειρότερη... σκέψου οτι του Note ηταν η μόνη κάμερα που κόντραρε του 4s κάμερα ,απορώ αφού δεν κάνανε βελτίωση γιατι τουλάχιστον δεν βάλανε την κάμερα του Note.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα , είναι αρκετά χειρότερη... σκέψου οτι του Note ηταν η μόνη κάμερα που κόντραρε του 4s κάμερα ,απορώ αφού δεν κάνανε βελτίωση γιατι τουλάχιστον δεν βάλανε την κάμερα του Note.

 

μαλιστα εχετε δοκιμασει με αλλη εφαρμογη να δειτε αν βελτιωνεται καθολου η κατασταση?

πχ lg camera απο το μαρκετ?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα εχετε δοκιμασει με αλλη εφαρμογη να δειτε αν βελτιωνεται καθολου η κατασταση?

πχ lg camera απο το μαρκετ?

Δεν νομίζω πως ειναι θέμα μόνο software ,ευθύνονται και τα οπτικά σε μεγάλο βαθμό.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο JB firmware υπάρχει σαφής βελτίωση.

Ειδικά το HDR κάνει δουλειά πλέον άλλα και με απλή ρύθμιση βελτιώθηκε η φωτογραφία σε μη σωστά φωτισμένους χώρους.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από τις βελτιώσεις.

Πλέον σε χαμηλό φωτισμό δωματίου ήλθε στα επίπεδα του HOX.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο JB firmware υπάρχει σαφής βελτίωση.

Ειδικά το HDR κάνει δουλειά πλέον άλλα και με απλή ρύθμιση βελτιώθηκε η φωτογραφία σε μη σωστά φωτισμένους χώρους.

Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος από τις βελτιώσεις.

Πλέον σε χαμηλό φωτισμό δωματίου ήλθε στα επίπεδα του HOX.

 

ευχαριστα νεα...:)

θεωρεις τωρα οτι μπορει να συγκριθεί με την καμερα του note?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστα νεα...:)

θεωρεις τωρα οτι μπορει να συγκριθεί με την καμερα του note?

 

Δεν είχα note για να ξέρω. Όμως μου αρκεί έτσι όπως είναι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα note για να ξέρω. Όμως μου αρκεί έτσι όπως είναι.

 

οκ!!!

οταν περασα απο την καμερα του SGII στην καμερα του note ειχα παθει ενα ψιλοσοκ!

πολυ πιο καθαρες photos καλυτερο βιντεο καλύτερες βραδινές εσωτερικού χωρου κτλ κτλ κτλ...

πιστευα οτι στο SGIII το τελευταιο παραπανο που θα ακουγα ποτε θα ηταν για την καμερα!

για αυτο μου κανανε εντυπωση ολα αυτα..

Link to comment
Share on other sites

οκ!!!

οταν περασα απο την καμερα του SGII στην καμερα του note ειχα παθει ενα ψιλοσοκ!

πολυ πιο καθαρες photos καλυτερο βιντεο καλύτερες βραδινές εσωτερικού χωρου κτλ κτλ κτλ...

πιστευα οτι στο SGIII το τελευταιο παραπανο που θα ακουγα ποτε θα ηταν για την καμερα!

για αυτο μου κανανε εντυπωση ολα αυτα..

 

Εμένα παντος με τον αισθητήρα της Sony τα πάει τέλεια. Ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου, χωρίς θόρυβο στο hdr.

Το μόνο κακό είναι ότι το TW κάνει κάτι μικρό lag όπως και με nova. Έβαλα tsf και τα είδα όλα, τέλειο!

Το θέμα είναι ότι και με το S2 και nova σε 2.3 πήγαινε τέλεια μόλις έβαλα 4.03 άρχισε τα μικρό lag.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα παιδιά οι καλοκαιρινές μου τωρα των διακοπών φωτογραφίες μια χαρά βγήκαν.. Πάντως επειδή είχα το note είχα βγάλει βραδυνές σε μαγαζιά πααααρα πολύ καλές, δεν το πίστευα.. Το s3 δεν το τεσταρα σε παρόμοιες συνθήκες ακόμα αλλά νομίζω του note ήταν ένα κλικ πιο πάνω ή κάμερα ;)

Πάντως οποίο παράπονο και να είχα τώρα που έρχεται η JB όλα δείχνουν καλά και σωστά "βαλμενα".. Τρέχω μια από τις τελευταίες ανεπίσημες και δείχνει τα δόντια του το s3.. Έκρηξη!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει απαντηθει πως μπορουμε να δουμε τη cam φοραει το κινητο μας? sony or samsung?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

sorry ρε παιδια αλλα για να καταλαβω...

εχω τον πρωτο γαλαξια με GB 2.3.6 και σκεφτομαι την αγορα του 3...

θελετε να μου πειτε πως αν παρω το 3 θα ανοιγουν οι επαφες πιο αργα απο οτι τωρα με το s και πως κατα την πλοηγηση στα μενου θα εχω lag???

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε παιδια αλλα για να καταλαβω...

εχω τον πρωτο γαλαξια με GB 2.3.6 και σκεφτομαι την αγορα του 3...

θελετε να μου πειτε πως αν παρω το 3 θα ανοιγουν οι επαφες πιο αργα απο οτι τωρα με το s και πως κατα την πλοηγηση στα μενου θα εχω lag???

 

 

Φιλε μου αυτα είναι υπερβολές...Μια χαρα ανοιγουν οι επαφες,και το τηλεφωνο ειναι σουπερ.Μονο την πρωτη φορα μετα απο bootarisma θα καθυστερησουν λιγο και αυτο ηταν(και με το λιγο μιλαμε για κανενα δευτερολεπτο οχι αιωνες..).Τα υπολοιπα ειναι η γνωστη κλαψα του ελληνα :lol:

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καποιος που δεν κλεινει το τηλεφωνο του δεν αντιμετωπιζει τετοια lag?

γιατι lag στις επαφες και στα μενου ειναι κατι που θα με ξενερωνε απο μια 4πυρηνη συσκευη....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καποιος που δεν κλεινει το τηλεφωνο του δεν αντιμετωπιζει τετοια lag?

γιατι lag στις επαφες και στα μενου ειναι κατι που θα με ξενερωνε απο μια 4πυρηνη συσκευη....

 

 

Άκουσε φίλε μου,εγώ το κινητό το δουλεύω στα 1000 και μονοπύρηνο και πάλι μου φαίνεται μια χαρά.Ο κα8ενας έχει διαφορετικές ανοχές, εγώ πχ δεν έχω θέμα με το 1 δλ lag (που λογικά σε νέα φιρμ θα φτιαχτή και αυτό), άλλος πάλι με του που δει έστω και 1 δέκατο του δλ lag,το κάνει θέμα.Για αυτό θα πρέπει να το δεις απο μόνος σου,και να αποφασίσεις τι σε ενοχλη και τι οχι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μην κανουμε το μαυρο ασπρο το S3 τα ψιλολαγκαρισματα του τα εχει και κυριως μετα απο σερφαρισμα,video η'κανοντας 2-3 πραγματα παραλληλα και στα reload των widget στην επιστροφη στην επιφανεια εργασιας αλλα και στην ανανεωση του status του καιρου επισης τα εχει τα lag του.

Αυτα και με το παγωτο και με την 4.1.1 που εβαλα χθες το πρωι δοκιμαστικη εκδοση βεβαια.

Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει ιδιαιτερα το θεμα.......αλλα υπαρχουν, στιγμιαια-αμεση-ακαριαια αντιδραση της συσκευης στα παραπανω δεν θα συναντησεις ποτε.

Δεν ειναι θεμα κλαψα.......... μην λεμε οτι θελουμε το κινητο σχεδον 1 τριμηνο το χρησιμοποιω και αλλα παιδια το εχουν αναφερει το θεματακια αυτα.

ΑΛΛΑ το τονιζω δεν ειναι κριτηριο αγορας της συσκευης τα lag προσωπικη γνωμη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μην κανουμε το μαυρο ασπρο το S3 τα ψιλολαγκαρισματα του τα εχει και κυριως μετα απο σερφαρισμα,video η'κανοντας 2-3 πραγματα παραλληλα και στα reload των widget στην επιστροφη στην επιφανεια εργασιας αλλα και στην ανανεωση του status του καιρου επισης τα εχει τα lag του.

Αυτα και με το παγωτο και με την 4.1.1 που εβαλα χθες το πρωι δοκιμαστικη εκδοση βεβαια.

Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει ιδιαιτερα το θεμα.......αλλα υπαρχουν, στιγμιαια-αμεση-ακαριαια αντιδραση της συσκευης στα παραπανω δεν θα συναντησεις ποτε.

Δεν ειναι θεμα κλαψα.......... μην λεμε οτι θελουμε το κινητο σχεδον 1 τριμηνο το χρησιμοποιω και αλλα παιδια το εχουν αναφερει το θεματακια αυτα.

ΑΛΛΑ το τονιζω δεν ειναι κριτηριο αγορας της συσκευης τα lag προσωπικη γνωμη.

 

Το ασπρο μαυρο μαλλον θελεις να πεις :lol: Φυσικά και δεν ειναι κριτηριο αγορας της συσκευής το lag,που στην τελική ειναι θεμα soft οχι hardware.Όπως είπα και παραπάνω όμως καθένας έχει διαφορετικές ανοχές.Αλλα οποιος ψαχνει να βρει κινητό τέλειο μάλλον θα απογοητευθεί απο όλα τα κινητά τις αγοράς τα τωρινα και τα μελλοντικά :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...