Jump to content

Παράπονα για το Galaxy S III


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ασπρο μαυρο μαλλον θελεις να πεις :lol: Φυσικά και δεν ειναι κριτηριο αγορας της συσκευής το lag,που στην τελική ειναι θεμα soft οχι hardware.Όπως είπα και παραπάνω όμως καθένας έχει διαφορετικές ανοχές.Αλλα οποιος ψαχνει να βρει κινητό τέλειο μάλλον θα απογοητευθεί απο όλα τα κινητά τις αγοράς τα τωρινα και τα μελλοντικά :)

Εδω μαλιστα να πω οκ.......:)τελειο κινητο δεν υπαρχει και το προβλημα ειναι κυριως λογισμικο και με την επισημη 4.1.1 θα εχει καποια βελτιωση σιγουρα αλλα εξαλειψει τελειως δεν νομιζω.......:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά δεν λέμε υπερβολές.

Το θέμα με τον dialer και τις επαφές είναι κάτι που εχει αναλυθεί στο XDA αλλα και εδω απο τον bbbb.

Δεν αφορα μόνο την Samsung αλλα γενικά το ics και JB. Οποίος θέλει ας το ψάξει και θα δει ότι έχουμε δίκιο.

Αν ανοίξεις τον dialer μισή ώρα μετα την τελευταία χρήση που έκανες, θα δεις ότι χρειάζεται τουλάχιστον 4-8".

Αυτο συμβαίνει γιατι εχει κλείσει εντελώς, δεν διατηρείται σε ετοιμότητα όπως άλλες εφαρμογές. Είναι λάθος να συμβαίνει στην σημαντικότερη εφαρμογη ενός κινητού.

Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες. Υπάρχει λεπτομερής αιτιολόγηση σε άλλο άρθρο.

 

Επίσης δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις απο μια συσκευη. Αν κάποιος αγοράσει το Siii προερχόμενος απο το HTC wildfire, όχι μόνο δεν θα τον ενοχλούν τέτοιες καθυστερήσεις, αλλα θα το θεωρεί και πολυ γρήγορο άνοιγμα.

Παρόλο που είναι θέμα λειτουργικού, εχει βάλει το χεράκι της και η Samsung αφου το one x εχει μικρότερο lag στον dialer, το δε Galaxy Nexus, σχεδόν ανύπαρκτο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν λέμε υπερβολές.

Το θέμα με τον dialer και τις επαφές είναι κάτι που εχει αναλυθεί στο XDA αλλα και εδω απο τον bbbb.

Δεν αφορα μόνο την Samsung αλλα γενικά το ics και JB. Οποίος θέλει ας το ψάξει και θα δει ότι έχουμε δίκιο.

Αν ανοίξεις τον dialer μισή ώρα μετα την τελευταία χρήση που έκανες, θα δεις ότι χρειάζεται τουλάχιστον 4-8".

Αυτο συμβαίνει γιατι εχει κλείσει εντελώς, δεν διατηρείται σε ετοιμότητα όπως άλλες εφαρμογές. Είναι λάθος να συμβαίνει στην σημαντικότερη εφαρμογη ενός κινητού.

Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες. Υπάρχει λεπτομερής αιτιολόγηση σε άλλο άρθρο.

 

Επίσης δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις απο μια συσκευη. Αν κάποιος αγοράσει το Siii προερχόμενος απο το HTC wildfire, όχι μόνο δεν θα τον ενοχλούν τέτοιες καθυστερήσεις, αλλα θα το θεωρεί και πολυ γρήγορο άνοιγμα.

Παρόλο που είναι θέμα λειτουργικού, εχει βάλει το χεράκι της και η Samsung αφου το one x εχει μικρότερο lag στον dialer, το δε Galaxy Nexus, σχεδόν ανύπαρκτο.

 

 

Εμένα πάντως φίλε μου όχι μισή ώρα αλλά μια μέρα να κάνω να τον ανοίξω, πάνω από 1 το πολύ 1,5 δεύτερα δεν κάνει. Είμαι με την ωμέγα τώρα και έτσι δεν θυμάμαι αν το στοκ ήταν αλλιώς. Μόλις το δοκίμασα και από reeboot και ο χρόνος που κάνει να ανοίξει είναι ίδιος. Εκτός φυσικά και αν στην ωμέγα έχει φτιαχτεί.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως φίλε μου όχι μισή ώρα αλλά μια μέρα να κάνω να τον ανοίξω, πάνω από 1 το πολύ 1,5 δεύτερα δεν κάνει. Είμαι με την ωμέγα τώρα και έτσι δεν θυμάμαι αν το στοκ ήταν αλλιώς. Μόλις το δοκίμασα και από reeboot και ο χρόνος που κάνει να ανοίξει είναι ίδιος. Εκτός φυσικά και αν στην ωμέγα έχει φτιαχτεί.

Φίλε μου δεν χρειάζεται να διαφωνούμε. Εδω είναι το βίντεο απο την συσκευη μου.

Είμαι με την πολυ καλη Ωμεγα V16.1 JB

Δεν έχω κάνει reboot. Πήρα το βίντεο όπως ήταν η συσκευη μου. Οι επαφές χρειάζονται ακριβώς 4.36" για να ανοίξουν.

Δες στο τέλος του βίντεο τον ES Dialer για να καταλάβεις πως θα έπρεπε να λειτουργεί ο official.

 

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν χρειάζεται να διαφωνούμε. Εδω είναι το βίντεο απο την συσκευη μου.

Είμαι με την πολυ καλη Ωμεγα V16.1 JB

Δεν έχω κάνει reboot. Πήρα το βίντεο όπως ήταν η συσκευη μου. Οι επαφές χρειάζονται ακριβώς 4.36" για να ανοίξουν.

Δες στο τέλος του βίντεο τον ES Dialer για να καταλάβεις πως θα έπρεπε να λειτουργεί ο official.

 

 

Φιλε μου δεν ειναι φυσιολογικο αυτο καποιο προβλημα θα εχει η συσκευη σου μηπως δεν σου εχει κατσει καλα η custom Rom.

Εμενε με stock ROM , μου καθυστερει λίγο την πρωτη φορα που τις ανοιγω μετα απο reboot ; Στην συνέχει ανοιγούν ακαριαια.Καποιες λιγες φορες οταν βγαινει απο την μνημη καθυστερει πάλι , αλλά οχι τοσο πολυ αντε 1 δευτερόλεπτο το πολυ

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειναι φυσιολογικο αυτο καποιο προβλημα θα εχει η συσκευη σου μηπως δεν σου εχει κατσει καλα η custom Rom.

Εμενε με stock ROM , μου καθυστερει λίγο την πρωτη φορα που τις ανοιγω μετα απο reboot ; Στην συνέχει ανοιγούν ακαριαια.Καποιες λιγες φορες οταν βγαινει απο την μνημη καθυστερει πάλι , αλλά οχι τοσο πολυ αντε 1 δευτερόλεπτο το πολυ

 

Όχι δεν γίνεται να εχει προβλημα η συσκευη μου. Και είναι κάτι που συμβαίνει με οποία rom και να βάλω. Δεν το λέω μόνο εγω, εχει συζητηθεί πολυ στο φόρουμ.

Δεν εχει νόημα να το τσεκαρεις τα αμέσως επόμενα λεπτά αν την έχεις ήδη ανοίξει την εφαρμογη γιατι θα ανοίξει αμέσως αφου είναι ακόμα ενεργή.

Όμως για κάποιον που χρησιμοποιεί τον dialer και τις επαφές αρεα, ανα μισή ώρα ας πούμε, θα χρειαστεί πάνω κάτω αυτός ο χρόνος που είδες στο βίντεο. Μπορει να παίξει λίγο πάνω κάτω ανάλογα με την ρομ.

Δοκίμασε το όπως στο λέω. Κάποια στιγμη που δεν θα χρειάζεσαι να κανεις κλήσεις αστο μισή ώρα και άνοιξε τον dialer και μετα το tab με τις επαφές.

Ο dialer δεν καθυστερεί τόσο. Οι επαφές είναι το προβλημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν χρειάζεται να διαφωνούμε. Εδω είναι το βίντεο απο την συσκευη μου.

Είμαι με την πολυ καλη Ωμεγα V16.1 JB

Δεν έχω κάνει reboot. Πήρα το βίντεο όπως ήταν η συσκευη μου. Οι επαφές χρειάζονται ακριβώς 4.36" για να ανοίξουν.

Δες στο τέλος του βίντεο τον ES Dialer για να καταλάβεις πως θα έπρεπε να λειτουργεί ο official.

 

 

 

Φίλε μου δεν αντιλέγω ότι έτσι είναι σε εσένα, ακόμα και χωρίς το βίντεο θα σε πίστευα.Αν θέλεις όμως μπορώ να ανεβάσω και εγώ ένα βίντεο από το δικό μου και μάλιστα να κάνω και reboot,και αν κάνει παραπάνω από 1,5 δ να ανοίξει μου το λέτε...Στο βιντεακι ειδα οτι σου κανει στο περίπου 3δ ίσως να παίζει ρόλο και το πόσες επαφές έχει να φορτώσει..

 

EDIT:Οπς δεν είδα ότι τις είχες χρονομετρήσει, λοιπών έτσι απο περιέργεια θα τραβήξω βιντεο να δω ποσο κάνουν κ οι δικές μου,μια και στο βίντεο είναι ευκολότερο να μετρηθεί...Και επιστρέφω.

 

Λοιπών μετά από reboot με την χρονομέτρηση στο βίντεο λιγότερο από 2 δεύτερα για τις επαφές,ο dialer ανοίγει σε κλάσματα του δευτ. Οποίος δεν πιστεύει μου λέει και το ανεβάζω!

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Δειτε εδω την συζήτηση που γίνεται για να καταλάβετε ότι δεν είναι δικη μου επινοηση.

Είναι καιρός τώρα που ψαχνομαστε.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4252604#post4252604

Σε πιστεύω πιθανώς να εχει να κάνει με το ότι έχω 750 επαφές μισές στα ελληνικά και μισές στα αγγλικά επειδη ζω έξω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Eνα ψάξιμο στο google με όρο ics dialer slow θα δώσει αποτελέσματα από αρκετούς χρήστες με το πρόβλημα που υπάρχει σε διάφορες συσκευές.Εννοείται ότι όσο πιο πολλές επαφές έχεις,θα ειναι πιο εμφανές το lag όσο και φυσικά σε μια πιο αδύναμη συσκευή θα φαίνεται περισσότερο.Επισης αυτό που βλέπω ειναι ότι οι ics και jb ειναι αρκετά gpu based οπότε πιθανόν ο κωδικάς να ειναι πιο optimised για συγκριμένες gpu.Διαβάζω ότι οι galaxy nexus users έχουν δει με την jb βελτίωση σε αυτό το θέμα,οπότε καθόλου απίθανο να έχει γινει καλύτερη δουλειά στον κώδικα για ti omap επεξεργαστές

Δοκίμασε το όπως στο λέω. Κάποια στιγμη που δεν θα χρειάζεσαι να κανεις κλήσεις αστο μισή ώρα και άνοιξε τον dialer και μετα το tab με τις επαφές.

Ο dialer δεν καθυστερεί τόσο. Οι επαφές είναι το προβλημα.

Ετσι ακριβώς.Αν οι επαφές ειναι ανοιχτές στο παρασκήνιο ο dialer θα ανοίξει πολύ πιο γρήγορα.Αλλα όταν πας να ανοίξεις dialer χωρίς πρώτα να έχεις ανοίξει τις επαφές,θα καθυστερήσει περισσότερο

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Κωστα, η καθυστερηση ειναι ακριβως ιδια αν τις επαφες τις ανοιξεις απο την επιλογη του dialer?
Link to comment
Share on other sites

Κωστα, η καθυστερηση ειναι ακριβως ιδια αν τις επαφες τις ανοιξεις απο την επιλογη του dialer?

Κι εκεί με τον τρόπο που λες έχει μια καθυστέρηση αν δεν το έχεις ανοίξει πριν από μικρό χρονικό διάστημα.. Γενικά είναι εκνευριστικό και εμένα δεν με βολεύει ο ex dialler θέλω το στοκ ρε παιδι μου! Μάλλον ξέχασαν ότι είναι και τηλέφωνο οι Κορεατες :p

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί με τον τρόπο που λες έχει μια καθυστέρηση αν δεν το έχεις ανοίξει πριν από μικρό χρονικό διάστημα..

Θα ηθελα να μαθω συγκεκριμενα για τις επαφες ασχετα με την οποια καθυστερηση του dialer αν εχεις ωρα να τον ανοιξεις. Δηλαδη: Αφου ανοιξει ο dialer, στην επομενη κινηση να ανοιξεις τις επαφες μεσω αυτου κανει τον ιδιο χρονο οπως οταν πας να ανοιξεις κατευθειαν τις επαφες;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω συγκεκριμενα για τις επαφες ασχετα με την οποια καθυστερηση του dialer αν εχεις ωρα να τον ανοιξεις. Δηλαδη: Αφου ανοιξει ο dialer, στην επομενη κινηση να ανοιξεις τις επαφες μεσω αυτου κανει τον ιδιο χρονο οπως οταν πας να ανοιξεις κατευθειαν τις επαφες;

Αν τις ανοίξεις από το tab του dialer, ανοίγουν ελαφρώς πιο γρήγορα. Όμως έχεις φάει πριν την καθυστέρηση στο άνοιγμα του dialer και είναι το ίδιο.

Στις ics ROM δεν μ ένοιαζε πολύ γιατί αν ήθελα να βρω κάποια επαφή, πήγαινα σ αυτήν μέσω του google search πολύ γρήγορα.

Στο jb όμως αργεί κι αυτό πολύ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το όπως στο λέω. Κάποια στιγμη που δεν θα χρειάζεσαι να κανεις κλήσεις αστο μισή ώρα και άνοιξε τον dialer και μετα το tab με τις επαφές.

Ο dialer δεν καθυστερεί τόσο. Οι επαφές είναι το προβλημα.

Kώστα αυτή η μισή ώρα που λες ειναι από ότι φαίνεται ένας εσωτερικός android μετρητής που κλείνει τις εφαρμογές μετά από 30 λεπτά αδράνειας.http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30761218&postcount=14152

Link to comment
Share on other sites

Kώστα αυτή η μισή ώρα που λες ειναι από ότι φαίνεται ένας εσωτερικός android μετρητής που κλείνει τις εφαρμογές μετά από 30 λεπτά αδράνειας.http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30761218&postcount=14152

 

Για να είναι ειλικρινής δεν το ήξερα. Απλά είχα παρατηρήσει ότι μετά την μισή ώρα παύει να είναι ενεργή η εφαρμογή.

Καλά δεν μπορεί κάποιος developer μ ένα script να κάνει τον dialer να απενεργοποιηται μετά από 12 ώρες?

Αυτό με τσαντιζει έχουμε ένα σωρό cookers άλλα ελάχιστους πραγματικούς developers.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποια ειναι η πλάκα; Οτι και 2gb ram να είχε κάποιο τηλέφωνο αυτός ο μετρητής πάλι θα έκανε ζημιά.Να έχεις ας πούμε 1gb ελεύθερη μνήμη και να φορτώνει πάλι τις εφαρμογές από την αρχή :lol::lol:

Και στην gb το ίδιο γινόταν απλά του έδινε κάποιος λιγότερη σημασία,επειδή λογω της μη ύπαρξης του full hwa άνοιγε πιο γρήγορα.Απο την άλλη όμως αυτός ο μετρητής συμβάλει ώστε και συσκευές με μικρή μνήμη ραμ να μπορούν να λειτουργούν όλη την ημέρα χωρίς reboot.π.χ. Στα wm όση μνήμη και να είχες κάποια στιγμή ο task manager και το reboot ήταν απαραίτητο για την απρόσκοπτη λειτουργία της συσκευής.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Με την 4.1.1 Jelly Bean βελτιώνονται τα πράγματα σε πολλούς απο τους τομείς που αναφέρεις. Το δουλεύω στο Galaxy Siii και μάλιστα σε beta έκδοση αφου δεν εχει δοθεί επίσημα.

Η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 40° ότι κι αν κάνω και η ram εχει καλύτερη διαχείριση και δεν υπάρχει πουθενά lag ακόμα και με σκληρή χρήση.

 

Στην 4.1.1 ειμαι απο αρχες Αυγουστου με nexus toolkit. Αυτα δηλαδη τα εχω δει με την 4.1.1! Τελικα με λιγη υπομονη (κυριως λογω διακοπων) δεν το αλλαζω. Ειναι αλλη φαση η ταχυτητα του, η ανεσεις του, η οθοναρα του...δεν νοιωθει η συσκευη τιποτα. Και τελικα η θερμοκρασια ειναι μονο οταν ζοριζεται να βρει σημα 3G, ενω δεν εχει...

Link to comment
Share on other sites

γενικότερα ο dialer και τα contacts δεν μπορούν να "κλειδωθούν" να είναι συνέχεια ενεργές εφαρμογές ?

 

για να επανέλθω σε προηγούμενο ποστ μου μιας και έμεινε αναπάντητο ....

προσωπικά το βλέπω λίγο διαφορετικά το θέμα.

σαν πρώτη σκέψη πρέπει να έχουμε στον νου μας (καθώς και οι Κορεάτες) πως μιλάμε για ένα κινητό τηλέφωνο.

κατά συνέπεια οι κλήσεις, οι επαφές, τα μηνύματα, το blue tooth και κανά 2 άλλες υπηρεσίες πρέπει να είναι αψεγάδιαστες και σαφώς ταχύτατες.

έπειτα έρχονται όλα τα άλλα.

και ναι ρε παιδιά ... ας μην χρυσώνουμε το χάπι.

και εγώ κάτοχος galaxy S είμαι και καίγομαι καθημερινά για την απόκτηση του S3...

αλλά δεν μπορώ να εθελοτυφλήσω στο γεγονός πως μπορεί να χρειαστεί να περιμένω ~5 δευτερόλεπτα για να μου ανοίξει η εφαρμογή εύρεσης μιας επαφής ή ο dialer ...

το κακό είναι πως πολλές φορές η πώρωση μας μας κάνει να μην τα βλέπουμε αντικειμενικά τα πράγματα ... όπως και εγώ που γράφω αυτά τώρα αν είχα τα χρήματα αύριο πρωί πρωί θα πήγαινα να την πάρω την συσκευή, όπως και ελπίζω να την πάρω.

αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν θα "βλέπω" το πρόβλημα ή δεν θα περιμένω ή μάλλον καλύτερα δεν θα απαιτώ από την Samsung ή την google να διορθώσει αυτά τα πολύ σημαντικά (κατ εμέ φυσικά) προβλήματα ...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

γενικότερα ο dialer και τα contacts δεν μπορούν να "κλειδωθούν" να είναι συνέχεια ενεργές εφαρμογές ?

 

για να επανέλθω σε προηγούμενο ποστ μου μιας και έμεινε αναπάντητο ....

προσωπικά το βλέπω λίγο διαφορετικά το θέμα.

σαν πρώτη σκέψη πρέπει να έχουμε στον νου μας (καθώς και οι Κορεάτες) πως μιλάμε για ένα κινητό τηλέφωνο.

κατά συνέπεια οι κλήσεις, οι επαφές, τα μηνύματα, το blue tooth και κανά 2 άλλες υπηρεσίες πρέπει να είναι αψεγάδιαστες και σαφώς ταχύτατες.

έπειτα έρχονται όλα τα άλλα.

και ναι ρε παιδιά ... ας μην χρυσώνουμε το χάπι.

και εγώ κάτοχος galaxy S είμαι και καίγομαι καθημερινά για την απόκτηση του S3...

αλλά δεν μπορώ να εθελοτυφλήσω στο γεγονός πως μπορεί να χρειαστεί να περιμένω ~5 δευτερόλεπτα για να μου ανοίξει η εφαρμογή εύρεσης μιας επαφής ή ο dialer ...

το κακό είναι πως πολλές φορές η πώρωση μας μας κάνει να μην τα βλέπουμε αντικειμενικά τα πράγματα ... όπως και εγώ που γράφω αυτά τώρα αν είχα τα χρήματα αύριο πρωί πρωί θα πήγαινα να την πάρω την συσκευή, όπως και ελπίζω να την πάρω.

αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν θα "βλέπω" το πρόβλημα ή δεν θα περιμένω ή μάλλον καλύτερα δεν θα απαιτώ από την Samsung ή την google να διορθώσει αυτά τα πολύ σημαντικά (κατ εμέ φυσικά) προβλήματα ...

 

Παντως φιλε μου οτι κι αν παρεις θα κανεις συμβιβασμους σε κατι, παντα ετσι ειναι ευτυχως η'δυστυχως παντως στο S3 εχει ριξει η Samsung πιστευω αρκετη σημασια εως τωρα λιγο-λιγο βελτιωνει καποια θεματακια απο αυτα που μπορουν να λυθουν και αφορουν το λογισμικο.Τελειο δεν θα γινει ποτε ειναι το μονο σιγουρο,αλλα θα ειναι αρκετα ικανοποιητικη η καθημερινοτητα με τη συσκευη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το τέλειο έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το τέλειο έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει

 

Και να υπάρξει, σε 2 μήνες θα βγει κάτι άλλο καλύτερο που θα το κάνει να μην φαίνεται σαν τέλειο.:)

Μετα απο 2 μήνες στην κατοχή μου το Siii, δεν μπορω να πω ότι είναι κακη συσκευη. Τα οποία προβλήματακια οφείλονται περισσότερο στο λειτουργικο και σε κάποιες ατυχείς επιλογές της Samsung όπως η μη χρησιμοποίηση του αισθητήρα της Sony σε όλες τις συσκευές.

Ευτυχώς βελτιώθηκε η κάμερα στις τελευταίες beta εκδόσεις του GB.

 

Απο εκει και πέρα, συνεχίζω να θεωρω λάθος την εμμονή της Samsung σε υλικά που δείχνουν φθηνά. Ενω το εμπρός μέρος της συσκευής είναι απο τα καλύτερα μέχρι στιγμής, το πλαστικο επινικελωμενο Basel και το γυαλιστερό καπάκι κάνουν το σύνολο να μην δείχνει αυτο που είναι.

Η επιφάνεια της οθόνης μαζι με το οβαλ frame έχουν καταπληκτική επεξεργασία, το home button είναι φοβερά ποιοτικο και σου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα αντιμετωπίσεις ποτε προβλημα απ αυτο.

Όλα αυτα για μένα δίνουν την καλύτερη υλοποίηση προσοψης σε λευκή συσκευη. Πολυ ανώτερη απο του iPhone 4s που στο λευκο δείχνει σαν ψεύτικο. Σε design υπερτερει το HOX αλλα το Galaxy καθώς ολη η πρόσοψη καλύπτεται απο το gorilla 2 δίνει μια βελουδινη αίσθηση.

Δεν ξέρω τι είδους επεξεργασία κάνουν στο κρυσταλλο, είναι τέλεια. Στο HOX αν το παρατηρήσεις με κλειστή οθόνη υπο γωνία, κάνει κάποιες παράλληλες γραμμές, screen pattern το αποκαλούν αν δεν κάνω λάθος. Επίσης η αφή στην οθόνη του δεν εχει την ίδια αίσθηση.

Αν οι κορεατες είχαν επιλέξει ένα μεταλλικό Basel, ένα mat polycarbonate καπάκι με ειδική επεξεργασία όπως αυτη που έχουν κάποιες θήκες που κυκλοφορούν, συν ένα μεταλλικό πλαίσιο για την κάμερα, θα είχαμε πραγματικα μια πολυ ποιοτική συσκευη χωρίς σπουδαίο κόστος.

Είναι λάθος να επιμένουν σε κορεατες σχεδιαστές όταν η εταιρεία απευθύνεται στην παγκόσμια αγορα. Είναι αποδεδειγμένο ότι οι ευρωπαίοι designers αν αυτο που θα φτιάξουν αρέσει στην Ευρώπη, θα αρέσει σε όλο τον κόσμο. Οι κορεατες όσο καλοί και να είναι έχουν αλλα βιώματα που ακόμα και αν σπουδάσουν στο Μιλανο, πάλι θα τους βγει το κινέζικο στην τελική φόρμα.

Αν το καταλάβει αυτο η Samsung θα φτάσει πολυ ψηλά γιατι εχει όσα απαιτούνται για να γίνει κάτι τέτοιο. Πριν λίγα χρόνια δυσκολευόμαστε να αγοράσουμε Samsung tv παρόλο που ήταν φθηνότερες απο τις Sony. Ομως με την σωστή τακτική κυριάρχησαν. .

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδιά χαίρεται.

Λοιπόν εγώ θα πω 3-4 πραγματάκια

Νομίζω ότι σαν άνθρωποι, πάντα θέλουμε κάτι να χουμε να γκρινιάζουμε. έτσι λειτουργούμε. Δεν ικανοποιούμαστε με τίποτα, αλλά δε πειράζει! είναι η ανθρώπινη φύση.

Πάμε στο S3.

προσωπικά, κάτοχος του κινητού από τη πρώτη βδομάδα κυκλοφορίας, δεν έχω θεματάκια. είχα το S2 πριν και μπορώ να πω ότι κολλούσε σε κάποια μενού (stock rom) αλλά με το S3 αυτά έχουν εξαλειφθεί.Δεν υπάρχει το παραμικρό lag παρά μόνο στις επαφές. Όσο για τη ram, μη κολλάτε στο ελεύθερο μέγεθος στη διαχείριση εργασιών. Μάλλον βλέπετε εκεί τι είναι ελεύθερο και σας ενοχλεί. Το κινητό κατάφερε να παίζει Spiderman, να βλέπω video ταυτόχρονα(έχω και screen-shots) με τη χρήση Pop-Up Play (κάτι που άλλο κινητό δεν κάνει) αλλά και να τρέχει στο παρασκήνιο 3-4 ακόμη εφαρμογές. Χωρίς παράπονο. (έκανα εναλλαγή χωρίς να κολλήσει). Οπότε το τι λέει σαν διαθέσιμη ραμ, με το πόσο επηρεάζει τη χρήση διαφέρει. ;) Κάντε του τεστ αντοχής για να πειστείτε :) (ανοίξτε όλες τις εφαρμογές του κινητού, το έκανα είχε πλάκα :D)

Τώρα, όσον αφορά την φωτεινότητα, εμένα προσωπικά ντάλα μεσημέρι μου την έκανε τη δουλειά μου άψογα. (φουλ ήλιος) οπότε προσωπικά, δεν έχω παράπονο.

Η ένταση είναι πολύ καλή (εξαιρετική θα έλεγα) δεν είχα ποτέ θέμα με τις κλήσεις μου. Οι λειτουργίες του κινητού είναι και αυτές άψογες (smart stay-ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ (για μένα τουλάχιστον), όπως επίσης και οι φωνητικές εντολές για μουσική, κάμερα κτλ (δεν εννοώ το S Voice) και άλλα πολλά καλούδια: δημιουργία δικού μου ρυθμού δόνησης κ.α.) και προσωπικά δεν έχω το παραμικρό παράπονο ξαναλέω. :) Η κάμερα τραβάει ΥΠΕΡΟΧΕΣ φωτογραφίες που ανταγωνίζονται ψηφιακή των 16mp (ναι των 16. έκανα τεστάκι, βέβαια το Galaxy έχασε σε μερικές φυσικά, αλλά σε γενικές γραμμές έβγαζε πολύ παρόμοιες φωτογραφίες με πολύ λεπτομέρεια) και η βίντεοκάμερα έχει απίστευτη εύκρινεια ήχου/εικόνας.

Και απ'ότι διαβάζω xda με το JB βελτιώνονται πάρα πολλά. :) πχ να πατάς Pause στην εγγραφή βίντεο(ναι επιτέλους), αλλαγή μεγέθους στο παραθυράκι pop-up play κ.α.

Σε αυτό που θέλω να καταλείξω, είναι να μη γκρινιάζετε τόσο ρε παιδιά. Όταν ο ανταγωνισμός (HTC One X) είναι γεμάτος lag, χωρίς πολλά updates(ναι όλοι λένε για τη Samsung όμως από αύριο θα τρώμε jelly beans όπως και το πολύ τέλη Οκτώβρη θα έχει jb και το SGS II (Ναι, το 2. Κινητό 1μιση χρόνου θα χει Jb όταν άλλες εταιρίες-Sony, HTC,LG!!!- δεν έχουν δώσει ολοκληρωτικά ICS. ) ενώ οι υπόλοιπες εταιρίες δεν έχουν αναφέρει ούτε καν ημερομηνίες. οπότε Cool :D

το κινητό είναι εργαλείο, και η Samsung κορυφή γιατί δίνει το καλύτερο σε software/hardware.

αυτά τα λίγα από μένα. Μη με ζαλίσετε τώρα. μία γνώμη είπα για το πως βλέπω εγώ τα πράγματα και το κινητό. και όχι δεν είμαι noobας. Είμαι ΠΟΛΥ ψαγμένος και με κινητά ασχολούμαι εδώ και ΠΟΛΥ καιρό.

 

ΥΓ: βλέπω άτομα να χουν task killer(δεν είχα ποτέ μου από το S2 και μετά) όπως και antivirus. αφαιρέστα τα παίδες :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ το s3 από την στιγμή πού κυκλοφόρησε.

Προβλήματά ούτε είχα ούτε κι έχω.

Lags ναι,όχι κάτι τρελό όμως,κι άλλωστε,εδώ μηχανήματά κι εννοώ υπολογιστές των 1500συν ευρώ έχουν,δεν θα έχει ένα κινητό?η μήπως ξαφνικά γίναμε τόσο high end users πού μία καθυστέρησή της τάξης των 2-3 δευτερολέπτων θα πρεπε να μας ενοχλεί.έλεος,κινητό είναι,εδώ τρώμε lags εμείς,το κινητό δε θα φάει?

Και συνεχίζω,από την οθόνη του είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,OK,σε φωτεινότητά δεν είναι σαν του lg 4x αλλά εμένα προσωπικά με καλύπτει και πάντα την έχω κάτω από την μέση καθώς η υψηλή φωτεινότητά με ενοχλεί.όχι ότι είναι σκοτεινή πάντως με την ρύθμισή πού έχω βάλει.

Στον ήλιο τώρα,ναι,εκεί δεν μπορεί ο χρήστης να το δουλέψει άνετα καθώς δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα,όμως προσωπικά ποτέ μου δε το δουλεύω με κόντρα τον ήλιο.

Η ram τώρα,αν και η ελεύθερη παίζει μεταξύ 180-280 δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα στο θέμα αυτό.

Από την κάμερα επίσης δεν έχω πρόβλημα,αν είχα θα έπαιρνα πάντα την ψηφιακή μαζί μου πού έτσι κι αλλιώς είναι καλύτερή από οποιουδήποτε κινητού την κάμερα.

Η μονή ένστασή είναι απλά η κατασκευή του πού OK δεν είναι κι ότι καλύτερό χωρίς όμως να μπορώ να το πω και ψεύτικο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αναθεωρω την άποψη μου για τα υλικά. Ο Νίκος 523 ανακάλυψε ότι το bezel είναι όντως μεταλλικό. Δειτε το ποστ στο επίσημο thread.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αναθεωρω την άποψη μου για τα υλικά. Ο Νίκος 523 ανακάλυψε ότι το bezel είναι όντως μεταλλικό. Δειτε το ποστ στο επίσημο thread.

 

Link?

εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με τα υλικά. μιας και πάντα βάζω θήκη στο κιν

(βέβαια τώρα πήρα zagg maximum cover :P hehe )

και να σου πω και το άλλο; που το σκέφτηκα τώρα;

σκέψου πχ το γυαλί κοστίζει 6 ευρώ πχ οκ;

το βάζεις στο κιν μετά από επεξεργασία και τέλος.

σκέψου όμως το πλαστικό κοστίζει ας πούμε 3 ευρώ ,αλλά έχει 2πλάσια(τουλάχιστον) επεξεργασία (hyperglaze coating κτλ)

οπότε :)

Edited by Noctis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...