Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια για οσους εχουν το vodafone smart 2 update -version- 2 και πανω ακολουθηστε τις οδηγιες στη σελιδα 14 του user "panabesk" την 14 του Σεπτεμβρη.Κατι γινεται..Περιπου παω να βγαλω ακρη.Αλλα αυτη η version η 2 και πανω με το volume + και power button ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ σε recovery mode ΟΣΟ και να θελετε!Αυτο γινεται μονο σε οσα κινητα εχουν την version 1.0.0.0 ( οπως στο video στο YOUTUBE του τυπου αυτου του BASSALH η οπως τον λενε ( που ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ το αναφερει αυτο!)Πρεπει να σπασεις το κεφαλι σου επιτελους να καταφερεις κατι.Και μεχρι στιγμης με αυτο που εκανα (Απλα volume - και power button , μετα κολλαει το κινητο - φαινεται οτι κολλαει αλλα σε αυτη τη version ετσι μπαινει σε recovery mode {νομιζω atleast} και κανετε install το αρχειο -install-system-windows MS-DOS Batch File-) τουλαχιστον αυτο εκανα..Τωρα δεν ξερω ακριβως με το install-cwmrecovery-windows MS-DOS Batch File και το custpack.img τι να τα κανω , γιατι αποτι φαινεται η application "superuser και οι υπολοιπες δεν κανουν 100% την δουλεια τους..Any help here??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γνωριζει κανενας πως να ξεκλιδωσουμε τη συσκευη να δεχετε καρτες απο αλλη χώρα;;;;;

Οπως ανεφερα καιθ σε προιγουμενο ποστ η συσκευη ειναι απο αλβανια και με ελληνικη καρτα ανοιγει κανονικα αλλα δεν εχει σημα και ζηταει Pin ξεκλιδωματος καρτας sim.

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε GeorgeManim. μπήκα σε recovery mode ακριβώς όπως μου είπες, αλλά όταν πάτησα για να κάνει install το update.zip, μου γράφει στο κάτω μέρος της οθόνης "Can't open /sdcard/uptade.zip (no such file or directory) Instalation aborted. Πάντως οι οδηγίες σου για το recovery mode ήταν σωστές και σε ευχαριστω και πάλι.

στην version 2 του smart ii δεν γινεται κατι απο sdcard παρα μονο να το ρουταρεις με το superoneclick.

και recovery να περασεις την TCT ALCATEL Recovery v 1.0.0.0 δεν θα δουλευουν τα soft buttons οποτε δεν θα χρησιμευει καπου.

Υπάρχει υποστήριξη στο xda για την παρούσα συσκευή; Μπορεί να φλασαριστεί άλλος kernel να ανεβεί λίγο η συχνότητα;

αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει τιποτα γιαυτο το κινητο κ ενας που εκανε πειραμα το εστειλε στο νοσοκομειο το κινητο.:lol:

 

Γνωριζει κανενας πως να ξεκλιδωσουμε τη συσκευη να δεχετε καρτες απο αλλη χώρα;;;;;

Οπως ανεφερα καιθ σε προιγουμενο ποστ η συσκευη ειναι απο αλβανια και με ελληνικη καρτα ανοιγει κανονικα αλλα δεν εχει σημα και ζηταει Pin ξεκλιδωματος καρτας sim.

Ευχαριστω!!!

 

λογικα αυτο που ζητας ειναι εδω http://www.forum4phone.com/showthread.php/22874-25-09-2012-PACK6-VODAFONE-Smart-2-%28V860%29-DIRECT-UNLOCK-FAST-WAY-!

διαβασε προσεκτικα γιατι εμενα δεν μου χρειαστηκε.

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

λογικα αυτο που ζητας ειναι εδω http://www.forum4phone.com/showthread.php/22874-25-09-2012-PACK6-VODAFONE-Smart-2-%28V860%29-DIRECT-UNLOCK-FAST-WAY-!

διαβασε προσεκτικα γιατι εμενα δεν μου χρειαστηκε.

 

Έχεις δικαιο αλλα αυτο το πρόγραμμα λένε οι κατασκευαστες οτι θελει αγορα. δεν το βρηκα καπου δωρεαν.

Ελπιζω κάποια στιγμή στα κοντα να το διαθεσουν καποιοι δωρεαν να κάνουμε την δουλειά μας.

Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

στην version 2 του smart ii δεν γινεται κατι απο sdcard παρα μονο να το ρουταρεις με το superoneclick.

και recovery να περασεις την TCT ALCATEL Recovery v 1.0.0.0 δεν θα δουλευουν τα soft buttons οποτε δεν θα χρησιμευει καπου.

 

Εγω δεν μιλησα για περασμα καμιας recovery. Απλα σε οσα δεν μπορεις να μπεις με recovery μεσω συνδυασμου πληκτρων, τα βαζεις με εντολη adb και απο κει και περα ακολουθειται η ιδια διαδικασια.

Το superoneclick δεν δουλευει στα v2 (εκτος αν εννοουμε διαφορετικο πραγμα λεγοντας version 2).

Link to comment
Share on other sites

εγω με superoneclick εκανα ροοτ παντως v2

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω μια χαρη επειδη γραφονται πολλα και πολλοι εχουν recovery και αλλοι οχι..

θα μπορουσε καποιος να κανει εναν οδηγο για το πως θα γινει root ενα smart2, που ειναι στο update 2 και δεν εχει recovery??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι ειναι αυτο και δεν εχω κ κινητο http://www.facebook.com/ClockworkMod

και εδω http://builder.clockworkmod.com/

ρε παιδια ας βαλει καποιος τα αρχεια που ζηταει εδω να δουμε τη κανει ?!!

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου στεiλεις το link απο την custom kernel?

ευχαριστω.

recovery ναι CWM.zip - 1.3 MB"]CWM.zip - 1.3 MB[/url] δεν ευθυνομαι αν το χαλασεις το κινητο σου η ο καθενας εδω μεσα το δικο μου το εστηλα service. τωρα κερνελ για το overclock δεν θυμαμε πρεπει να ψαξω.

το εκανα με το εξης τροπο παω fastboot erase recovery ανοιγω το κινητο παω στο στο αρχειο cwm.zip και μου ζηταει με τη να το ανοιξει και

το ανοιγω με rom manager premium λεω να το φλασαρει την στιγμη που κανει επανεκινηση κ παει στο ρομποτακι ανδροιδ εμεινε εκει το ξανανοιγω

κ κανω επανεκινηση στη recovery με το quick boot δεν εμπενε στην recovery και λεω θα κανω το αλλο. φλασαρα την recovery TCT ALCATEL Recovery v 1.0.0.0 recoverytct.img - 5.0 MB"]recoverytct.img - 5.0 MB[/url] και μετα μπηκε κανονικα οπως δειχνω στην πισω σελιδα στης φωτο.εκει μετα ειχα ενα κερνελ για overclock κ την φλασαρα κατευθειαν δεν ξερω αν εφτεγε αυτο η που περασε η recovery.τονιζω οτι κανεισ το κανετε απο μονοι σας δικια σας ευθυνη

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Τελικά ασχολήθηκα λίγο σήμερα και κατάφερα να περάσω custom recovery μέσω αυτού του απλού προγράμματος.

Στη συνέχεια με το update.zip που έτρεξα απο recovery έγινε root, και όλα κομπλέ!

 

Υπάρχει κάποια custom rom btw????

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantso_P
elthis, μιας κι έχεις κάνει την όλη διαδικασία, μπορείς να μας πεις αν το κινητό μετά από το root λειτουργεί κανονικά όπως και πριν ή έχει τίποτα μικροδιαφορές?? επίσης, το update.zip που πέρασες είναι το VodafoneSmart2SU.zip το οποίο έχεις μετονομάσει ή κάποιο άλλο? Edited by Pantso_P
κι άλλη ερώτηση
Link to comment
Share on other sites

elthis, μιας κι έχεις κάνει την όλη διαδικασία, μπορείς να μας πεις αν το κινητό μετά από το root λειτουργεί κανονικά όπως και πριν ή έχει τίποτα μικροδιαφορές?? επίσης, το update.zip που πέρασες είναι το VodafoneSmart2SU.zip το οποίο έχεις μετονομάσει ή κάποιο άλλο?

 

Λειτουργεί κανονικά η συσκευή.Κανένα πρόβλημα απολύτως.

Μέσω της superuser εφαρμογής αναβάθμισα τα su binaries και επιπλέον μου έκανε αναβάθμιση την εφαρμογή το Google play. Το custom recovery λειτουργεί επίσης μια χαρά από το λίγο που είδα, μιας και πακεταρισα το κινητό για να πάει πίσω στον κάτοχο του.

Το update.zip που έτρεξα είναι αυτό που λες.

 

Πάντως, και επισημως μπορώ να πω ότι αυτή η συσκευή με παίδεψε όσο καμία άλλη.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantso_P
Λειτουργεί κανονικά η συσκευή.Κανένα πρόβλημα απολύτως.

Μέσω της superuser εφαρμογής αναβάθμισα τα su binaries και επιπλέον μου έκανε αναβάθμιση την εφαρμογή το Google play. Το custom recovery λειτουργεί επίσης μια χαρά από το λίγο που είδα, μιας και πακεταρισα το κινητό για να πάει πίσω στον κάτοχο του.

Το update.zip που έτρεξα είναι αυτό που λες.

 

Πάντως, και επισημως μπορώ να πω ότι αυτή η συσκευή με παίδεψε όσο καμία άλλη.

 

Το φαντάζομαι..αν σκεφτείς από πότε γίνονται προσπάθειες για το ρουτάρισμα.. Απλά μια διευκρίνιση. Ξεζιπάρεις το roeddie στο desktop του pc, τρέχεις το aio.install και στην οθόνη που σου εμφανίζει επιλέγεις «2. Start Auto Installing Recovery» μόνο? Και με αυτόν τον τρόπο οι συσκευές (που δεν το είχαν) αποκτούν fastboot?? Επίσης, είδα στο folder microsd πολλές άσχετες εφαρμογές που δεν είναι ήδη εγκατεστημένες στη συσκευή, εγκαθίστανται και αυτές, αντικαθιστώντας τις μαμίσιες??

Δείξε κατανόηση γιατί οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες συγκριτικά με τις δικές σου και πολλών άλλων εδώ μέσα

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάζομαι..αν σκεφτείς από πότε γίνονται προσπάθειες για το ρουτάρισμα.. Απλά μια διευκρίνιση. Ξεζιπάρεις το roeddie στο desktop του pc, τρέχεις το aio.install και στην οθόνη που σου εμφανίζει επιλέγεις «2. Start Auto Installing Recovery» μόνο? Και με αυτόν τον τρόπο οι συσκευές (που δεν το είχαν) αποκτούν fastboot?? Επίσης, είδα στο folder microsd πολλές άσχετες εφαρμογές που δεν είναι ήδη εγκατεστημένες στη συσκευή, εγκαθίστανται και αυτές, αντικαθιστώντας τις μαμίσιες??

Δείξε κατανόηση γιατί οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες συγκριτικά με τις δικές σου και πολλών άλλων εδώ μέσα

 

Καταρχην θα πρεπει να κατεβασεις και τα 2 μερη με τα link που δινει.

Προσωπικα δε δοκιμασα τιποτα αλλο εκτος απο την επιλογη ''2.Start Auto Installing Recovery''.

Με αυτο τον τροπο, οπως σωστα περιεγραψες, περασε στη συσκευη μονο custom recovery.Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantso_P
Καταρχην θα πρεπει να κατεβασεις και τα 2 μερη με τα link που δινει.

Προσωπικα δε δοκιμασα τιποτα αλλο εκτος απο την επιλογη ''2.Start Auto Installing Recovery''.

Με αυτο τον τροπο, οπως σωστα περιεγραψες, περασε στη συσκευη μονο custom recovery.Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο...:)

 

Αφού επιλέγω Start Auto Installing Recovery και μετά Flash Full Recovery μου κολλάει στην επόμενη οθόνη, βγάζοντας μήνυμα: waiting for device, ενώ τη συσκευή την έχω κανονικά συνδεδεμένη (τη διαβάζει το pc) και με προσάρτηση usb...καμιά ιδέα τι φταίει??

Link to comment
Share on other sites

Αφού επιλέγω Start Auto Installing Recovery και μετά Flash Full Recovery μου κολλάει στην επόμενη οθόνη, βγάζοντας μήνυμα: waiting for device, ενώ τη συσκευή την έχω κανονικά συνδεδεμένη (τη διαβάζει το pc) και με προσάρτηση usb...καμιά ιδέα τι φταίει??

 

Δε ξερω τι μπορει να φταιει..

Τη διαδικασια την εκανα σε wi7 64bit, αλλα επισης εχω εγκατεστημενο το android sdk.Δε ξερω αν αυτο κανει τη διαφορα...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αφού επιλέγω Start Auto Installing Recovery και μετά Flash Full Recovery μου κολλάει στην επόμενη οθόνη, βγάζοντας μήνυμα: waiting for device, ενώ τη συσκευή την έχω κανονικά συνδεδεμένη (τη διαβάζει το pc) και με προσάρτηση usb...καμιά ιδέα τι φταίει??

 

αν το κανεις σε fastboot δεν θα στο ξαναβγαλει αυτο το μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

recovery ναι CWM.zip - 1.3 MB"]CWM.zip - 1.3 MB[/url] δεν ευθυνομαι αν το χαλασεις το κινητο σου η ο καθενας εδω μεσα το δικο μου το εστηλα service. τωρα κερνελ για το overclock δεν θυμαμε πρεπει να ψαξω.

το εκανα με το εξης τροπο παω fastboot erase recovery ανοιγω το κινητο παω στο στο αρχειο cwm.zip και μου ζηταει με τη να το ανοιξει και

το ανοιγω με rom manager premium λεω να το φλασαρει την στιγμη που κανει επανεκινηση κ παει στο ρομποτακι ανδροιδ εμεινε εκει το ξανανοιγω

κ κανω επανεκινηση στη recovery με το quick boot δεν εμπενε στην recovery και λεω θα κανω το αλλο. φλασαρα την recovery TCT ALCATEL Recovery v 1.0.0.0 recoverytct.img - 5.0 MB"]recoverytct.img - 5.0 MB[/url] και μετα μπηκε κανονικα οπως δειχνω στην πισω σελιδα στης φωτο.εκει μετα ειχα ενα κερνελ για overclock κ την φλασαρα κατευθειαν δεν ξερω αν εφτεγε αυτο η που περασε η recovery.τονιζω οτι κανεισ το κανετε απο μονοι σας δικια σας ευθυνη

 

φιλε μου το cwm σου δουλευει μονο την πρωτη φορα ...μην το περασετε..[πως το κανα] βαζουμε το αρχειο zip στην sd παμε rom manager και παταμε instal rom form sd το περναει και το ανοιγει μπαμ μπαμ δουλευουν ολα τελεια σε μπλε χρωμα full επιλογες ολα τελεια μα οταν πατησα reboot με πηγε στο μανησιο recovery οταν πατησα reboot απο το μανησιο με ξαναπηγε στο recovery το μανησιο δεν ανηγε το κιν με τιποτα οποτε ειχα ειδη στην sd το update zip το πατησα το περασε ανοιξε ολα οκ και δεν το ξαναειδα το cwm περιεργο??αα και ψαξτε για cyanogen mod θα εφτιαχνα δικο μου για τα κιν μας αλλα ειχα ενα προβλημα στο pc και το αφησα ..μονο αυτο θα μας σωσει το ροοτ δεν κανει τιποτα του περασα και τη custom του roddie και το μονο που αλλαξε ειναι μια μικρη βελτιωση στην ταχυτητα και το top bar..με το cyanogen θα τα κανουμε ice cream-jelly bean τοτε θα δουμε διαφορα ψαξτε το

Link to comment
Share on other sites

To αρχειο που κατεβασες απο το video πρεπει να το μετονομασεις σε update.zip (μονο μετονομασια, οχι εξαγωγη αρχειων) και να το βαλεις στον ριζικο καταλογο της καρτας SD του κινητου. :)

Ετσι θα το δει και θα κανει το update.

 

Αν οχι, πες μου να στο ανεβασω εγω.

 

Μετά από λίγες μέρες απουσίας εδώ είμαι και πάλι. Ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά. Είμαι πλέον root....:D

Link to comment
Share on other sites

Με το root που εκανα με το δευτερο αρχειο system που δινει στον οδηγο του video το θεμα επαψε να υφίσταται

 

Κάποιος τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα με το wifi χωρίς root υπάρχει? Το τηλέφωνο είναι της αδελφής μου και αρνείται να το κάνει root για να μην χάσει την εγγύηση. Το τηλέφωνο το πήρε χθες.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος τρόπος να διορθωθεί το πρόβλημα με το wifi χωρίς root υπάρχει? Το τηλέφωνο είναι της αδελφής μου και αρνείται να το κάνει root για να μην χάσει την εγγύηση. Το τηλέφωνο το πήρε χθες.

 

 

πες μου αναλυτικα τι σου κανει να σου πω τι να κανεις

 

πες μου αναλυτικα τι σου κανει να σου πω τι να κανεις

 

 

περασα το λογισμικο του roddie ειναι στα αγγλικα αλλα μπορεις να γραφεις στα ελληνικα με custom πληκτρολογιο. κανει το κινητο αρκετα ομορφο και γρηγορο στην αρχη.....

μολις περασα ξανα τα μισα apps απο αυτα που ειχα το spb 3d [του roddie εχει το launcher pro]

kαι κινουμενα φοντα το κινητο κολουσε πολυ χειροτερα απο πριν μπαινει πανευκολα ειναι πολυ ωραιο αλλα αν το φορτωσεις λιγο αστα. οποιος θελει να περασει την custom rom ειναι στο xda

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη είναι η ιδέα μου ή όντως το ξυπνητήρι ΔΕΝ λειτουργεί με την συσκευή απενεργοποιημένη???

 

Σε καμία android συσκευή δε λειτουργεί το ξυπνητήρι όταν η συσκευή είναι απενεργοποιημένη...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...