Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο και να κοπανιέσαι, αυτό to img δεν περνάει στο τηλέφωνο. Και να το πέρναγες, δεν φτάνει αυτό για φλασάρεις custom kernel! Κοντά είσαι όμως...

 

P.S. Και το bootloader δεν ξεκλειδώνει έτσι απλά...

 

δικιο εχεις με κολλισε η συσκευη... επιδη θελει πολυ δουλεια να κανω δικο μου kernel αμα περασω απο το galaxy y λες να γινει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δικιο εχεις με κολλισε η συσκευη... επιδη θελει πολυ δουλεια να κανω δικο μου kernel αμα περασω απο το galaxy y λες να γινει?

 

αν περασεις περασεις το boot του galaxy y θα μπρικαρεις την συσκευη σου

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

αν περασεις περασεις το boot του galaxy y θα μπρικαρεις την συσκευη σου

 

εχουμε το cm και δεν μπορουμε να το περασουμε εξετιας αυτις της ...... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πειτε μου λιγο για ποιο λογο δεν δουλευει το full recovery options της alcatel και δουλευει μονο το 4 options recovery?:shifty:

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα dalvik cache clear, ελευθερωθηκαν καμια 20-25ΜΒ, και με τη cache αλλα 30!!!!

Σχεδον 100ΜΒ free επιασε το καημενο πλεον, σ' ευχαριστω πολυ.

 

Αφου δεν χρειαζονται τ αρχεια αυτα, γιατι υπαρχουν ομως?

Έτσι δουλεύει το android. Εντάξει για την cache δεν παραξενεύτηκα...Αυτή είναι η δουλειά της. Απλά που και που πρέπει να την καθαρίζεις. Γιατί όμως είχες τόσα άχρηστα dalvik δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν έχω προσέξει ποτέ (δεν έτυχε) αν όταν απεγκαθιστάς μια εφαρμογή σβύνει και το dalvik της. Ίσως είναι αυτό. Τέλος πάντων, που και που κάνε ένα καθαρισμό και θα είσαι ΟΚ.

 

δικιο εχεις με κολλισε η συσκευη... επιδη θελει πολυ δουλεια να κανω δικο μου kernel αμα περασω απο το galaxy y λες να γινει?

 

ΜΗΝ περνάς αρχεία από άλλες συσκευές. Θα το καταστρέψεις.

Εδώ έχω φτιάξει τον δικό του kernel με cwm και δεν μπορώ να το περάσω. Αν δεν ξεκλειδώσει το bootloader, δεν γίνεται τίποτα. Το μόνο που μπορεί να γίνει, είναι ένα temporary cwm το οποίο θα χάνεται μετά από reboot. Προσανατολίσου προς τα κει.

Το αρχείο που έφτιαξες πριν, είναι εντελώς λάθος για αυτό το κινητό. Μην δουλεύεις το kitchen. κάντο με το δύσκολο τρόπο απο κονσόλα για να μπορείς/προλαβαίνεις να διαβάζεις και τα μυνήματα.

 

ρε παιδια πειτε μου λιγο για ποιο λογο δεν δουλευει το full recovery options της alcatel και δουλευει μονο το 4 options recovery?:shifty:

 

Το recovery με τα full options έχει άλλο kernel. Επειδή δεν έχω τώρα τέτοιο κινητό και επειδή αυτό το κινητό δεν ακολουθεί την "πεπατημένη", αν θες κάνε εσύ ένα πείραμα που έχω σκοπό να κάνω: Βρές ένα boot.img με τον ίδιο kernel και φλάσαρε ταυτόχρονα και τα δύο (boot και recovery).

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Διέτρεξα πρόχειρα το θέμα και ρωτώ:

Μετά τα Huawei Vodafone 845 και smart 858 που έχω, λέω να πάρω αυτό εδώ! Με 69 ευρώ και ανανέωση 20 ευρώ σε ένα CU. Αυτό το μοντέλο παρουσιάζει κάτι ενοχλητικό σε σύγκριση με τα 2 προηγούμενα κινητά (δικά μου και της vodafone) τα οποία χρησιμοποιώ μαμίσια χωρίς root και με πολύ basic χρήση; Πχ έχω ακούσει ότι τα Alcatel δουλεύουν σωστά μόνο με τα δικά τους, γνήσια, ακουστικά, ισχύει; (γιατί στα huawei έχω χάσει τα δικά τους ακουστικά και χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα κάτι νόκια). Διάβασα και για τη μικρή μνήμη, θα κάνω root αν είναι για να μεταφέρω στην κάρτα ότι δεν χωράει. Καμιά άλλη παρατήρηση;

Link to comment
Share on other sites

εστειλα e-mail στην alcatel για να μου δοσουν το opensource της συσκευης

καλημερα αν ενοεισ αυτα οριστε! http://sourceforge.net/projects/alcatel/files/

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

ο μεγαλος δρομος του προγραμματισμου ξεκιναει.... το 2013 ισως το εχω τελειωσει :lol:

 

 

1 ωρα δουλεια ειναι αλλα τελος παντον ... :confused:

Edited by george_f1
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟΣ ΕΔΩ!ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ,τοσο νεος.

 

(εγω ειμαι πραγματικα 15 ετων ομως....)

 

επειδη ειμαι λιγο κεφτεδονουμπας στα ανδροιδη,λατρευω αυτο το φορουμ γιατι αναλυετε τα παντα....

 

αυτη τη στιγμη φοραω στο σμαρτ 2 μου το ρομ του ροεντι (οτα 2),αλλα ΘΕΛΩ ΣΙΑΝΟΤΖΕΝ!

 

εχω κατεβασει ωστοσο το αρχειο του cm που ο αγιος ο τζορτζ εφ1 ανεβασε αλλα.....

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΕΕΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ!

το ρομ μανατζερ δεν με αφηνει -κανει εγκατασταση το ζιπ και δεν υπαρχει καμια διαφορα- και δεν ξερω και πως να ξεκλειδωσω το μπουτλοουντερ!

 

λιιιιιγη βοηθεια;

:O

 

ωστοσο η ομαδα του ιδιου του cm δεν δινει δεκαρα για το σμαρτ 2 και εδω εχουμε ελληνες που πραγματικα ασχοληθηκαν.....

 

αυτο να μας βαλει σε σκεψεις.......

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟΣ ΕΔΩ!ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ,τοσο νεος.

 

(εγω ειμαι πραγματικα 15 ετων ομως....)

 

επειδη ειμαι λιγο κεφτεδονουμπας στα ανδροιδη,λατρευω αυτο το φορουμ γιατι αναλυετε τα παντα....

 

αυτη τη στιγμη φοραω στο σμαρτ 2 μου το ρομ του ροεντι (οτα 2),αλλα ΘΕΛΩ ΣΙΑΝΟΤΖΕΝ!

 

εχω κατεβασει ωστοσο το αρχειο του cm που ο αγιος ο τζορτζ εφ1 ανεβασε αλλα.....

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΕΕΕΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ!

το ρομ μανατζερ δεν με αφηνει -κανει εγκατασταση το ζιπ και δεν υπαρχει καμια διαφορα- και δεν ξερω και πως να ξεκλειδωσω το μπουτλοουντερ!

 

λιιιιιγη βοηθεια;

:O

 

ωστοσο η ομαδα του ιδιου του cm δεν δινει δεκαρα για το σμαρτ 2 και εδω εχουμε ελληνες που πραγματικα ασχοληθηκαν.....

 

αυτο να μας βαλει σε σκεψεις.......

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

δουλευω πανω στο custom kernel με αυτο θα ξεκλειδωσω το bootloader και ετσι θα περαστει το cyanogen με επιτυχια στην συσκευη χωρις brick και ιστοριες .

lol παιζεις? αν ναι πες μου πως σε λενε για να σε κανο add :P

Link to comment
Share on other sites

εαν ξεκλειδώθει ο boot loader πρέπει να βρεθεί και ένας τρόπος να κλειδωθεί πάλι αν χρειαστούμε την εγγύηση, και υπάρχουν αναφορές ότι μετά το ξεκλείδωμα σε διάφορα κινητά Εμφάνιστηκαν διάφορα bugs

( πάω και εγώ όλο χαρά να πάρω τοXperia που είδα ότι έχει cm και τελικά θέλει ξεκλείδωμα ο loader γιατί χρησιμοποιούν δικό τους kernel.δεν μπορούσαν να κάνουν δύο εκδόσεις για ξεκλείδωμενα και για κλειδωμένα όπως γίνεται με παρά πολλές rom?)

Link to comment
Share on other sites

δουλευω πανω στο custom kernel με αυτο θα ξεκλειδωσω το bootloader και ετσι θα περαστει το cyanogen με επιτυχια στην συσκευη χωρις brick και ιστοριες .

lol παιζεις? αν ναι πες μου πως σε λενε για να σε κανο add :P

 

οοοχι,δεν παιζω!......:lol:

 

με τα διαβασματα δεν προλαβαινω ετσι κι αλλιως!

 

ΑΝΤΕ ΦΤΙΑΧΝΕ ΤΟ ΣΙΑΝΟΤΖΕΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΛΟΛ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ!

:w00t::lol:

 

να ρωτησω και κατι.....

 

αφου φιταχνεις καστομ κερνελ,δεν θα εχουμε και δυνατοτητα για οβερκλοκ?

 

-δεν τρελενομαι να κλοκαρω και ποτε δεν εκανα,ουτε σε πισι.....

αλλα,θα βοηθουσε λιγακι,πιστευω-

 

πωωωωωωω,ολο αποριες ειμαι!

θα εχει και ελληνικα το ρομ?

ποτε θα ειναι ετοιμο?

 

παντως απο παρεα,εχουμε υποψηφιους τεστερς!

Edited by MnSXx
Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε gorge τι έγινε:-)

 

τι λες να εγινε καταλαβε οτι δεν προκειτε ποτε να γινει unlock ο bootloader

Samsung Galaxy S Plus GT-I9001

ROM:ParanoidAndroid 4.2 [bETA3]

Kernel:K^Kernel v1.7 (3.4.83)

Recovery:TWRP 2.6.0.0

Link to comment
Share on other sites

τι λες να εγινε καταλαβε οτι δεν προκειτε ποτε να γινει unlock ο bootloader

 

δεν έχει σχέση με αυτό ο λογος ειναι αλλος..

 

εγώ περί lock και unlock τα βλέπω μα....ες πως γίνετε δηλαδή το galaxy y με ένα απλό boot.img να περνάει και cm και OC και δεν αναφέρουν πουθενά για bootloader και τέτοιες μα....ες..

im working up to my custom kernel..defconfig is bcm21553_thunderbirdEDN31_defconfig i will install some profiles like power safe etc... sorry for english I AM ON LINUX PC AND I CANT INSTALL GREEK KEYBOARD

Edited by george_f1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για πείτε πως θα βγάλω τις άχρηστες ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ της Vodafone με χρήση iMac?μπας και κερδίσει λίγη μνήμη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα το κινητο για τον πατερα μου αλλα δεν μπορει να γραψει γιατι εχει πολυ μικρα γραμματα. στο πληκτρολογιο αλλα και στο dialler. υπαρχει τροποσ να περασω αλλο πληκτρολογιο με ποιο μεγαλα κουμπια?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το έχει μετρήσει κάποιος με το antutu και αν ναι,τι σκορ πιάνει; σκεφτόμουν να το αγοράσω για 2ο,και θα ήθελα να ξέρω αν "σηκώνει" κάποια παιχνίδια,υπάρχει τρόπος γι αυτό;
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για πείτε πως θα βγάλω τις άχρηστες ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ της Vodafone με χρήση iMac?μπας και κερδίσει λίγη μνήμη.

στις πίσω σελίδες έχει τρόπο να κανείς την κάρτα μνήμης partition και με link to sd βγάζεις ότι θες

 

παιδια πηρα το κινητο για τον πατερα μου αλλα δεν μπορει να γραψει γιατι εχει πολυ μικρα γραμματα. στο πληκτρολογιο αλλα και στο dialler. υπαρχει τροποσ να περασω αλλο πληκτρολογιο με ποιο μεγαλα κουμπια?

μπες στο store έχει πολλά

 

Το έχει μετρήσει κάποιος με το antutu και αν ναι,τι σκορ πιάνει; σκεφτόμουν να το αγοράσω για 2ο,και θα ήθελα να ξέρω αν "σηκώνει" κάποια παιχνίδια,υπάρχει τρόπος γι αυτό;

 

αν είναι μαμα σηκώνει τα απλά( angry bird) κτλπ

για να πεξεις dead space και αλλά τέτοια θες ροοτ και ένα αππ που λέγεται clainfire 3d

Link to comment
Share on other sites

Για απλη δουλιτσα το κινητο ειναι εξαιρετικο.

Ειδικα τωρα που το δινει η Voda με 4 καπακια και gps maps (νομιζω).

 

Με ενα root + link2sd ξενοιαζεις και απο θεμα μνημης!

Link to comment
Share on other sites

τι ονομα να δοσω στον kernal?

σκευτομαι για boot logo να βαλω την ελληνικη σημαια :p

και αν δουλευει ρολοι θελουν δεν θελουν οι ξενοι θα το περασουν :p

 

C:\>fastboot oem get_identifier_token
... FAILED (remote: invalid command)

C:\>fastboot oem unlock
... FAILED (remote: invalid command)

C:\>fastboot oem get_unlock
... FAILED (remote: invalid command)

C:\>fastboot oem get_unlock_data
... FAILED (remote: invalid command)

C:\>fastboot oem get_data
... FAILED (remote: invalid command)

αν οντως ειχαμε bootloader στην γ...μενη αυτη συσκευη καποια απο αυτες τις εντολες θα λειτουργουσε....

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ BOOTLOADER!!!!

recovery mode = power + volume up

download mode = power + volume down

μοναχα αυτα εχουμε.. δεν εχω δει τιποτα παραπανο... οπως και ολοι μας βεβεα....

τωρα γιατι κολλαει η συσκευη με το cyan και δεν δεχεται cwm προφανώς θα ευθυνεται ο kernal...

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να μπορώ να έχω ενεργοποιημένο το wifi χωρίς να κολλάει και να νεκρώνει η απόκριση της οθόνης με αποτέλεσμα να μη μπορώ να απαντάω σε κλήσεις. (το κλασσικό πρόβλημα που έχω ήδη αναφέρει).

Και το κακό είναι πως δεν υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσω άλλο android όσο θα είναι στο service μιας και όλος ο επαγγελματικός τηλεφωνικός κατάλογος είναι στο gmail (στο vodafone shop μου είπαν ότι δίνουν κινητό αντικατάστασης όσο θα περιμένω το service, αλλά όχι android). Έτσι πλέον έχω καταλήξει να ενεργοποιώ το wifi όποτε θέλω δεδομένα και να έχω το νου μου να μη σβήσει η οθόνη όσο είμαι συνδεδεμένος σε wifi γιατί μετά δεν αποκρίνεται ούτε ο οθόνη ούτε τα κουμπιά μέχρι να ξεκολλήσει (μετά από κανένα πεντάλεπτο).

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...