Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κινητο ηρθε απο το service :D:D:D συντομα θα ανευασω και την official Rom στο inet.

 

Πόσες μέρες το κράτησαν;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το κινητο ηρθε απο το service :D:D:D συντομα θα ανευασω και την official Rom στο inet.

Ωραίος!

 

Εν το μεταξύ, στους drivers που μπαίνουν στα win, όταν έβαλα το κινητό σε φαστμποοτ και το σύνδεσα στο pc (να τα λέμε αυτά γιατί μέχρι τώρα αιωρείται ότι συνδέουμε το κινητό μόνο σε νόρμαλ mode και ελέγχουμε τους drivers. Λάθος!) μου βγάζει μια άγνωστη συσκευή android 1.0 και δέχεται μόνο manual οποιοδήποτε driver της περάσω. Με το αρχείο που δίνετε εμφανίζει 3 επιλογές όπως φαίνονται παρακάτω[ATTACH]27115[/ATTACH] Ποια από τις 3 επιλέγω;

Πάλι πήρες κινητό ρε;
Link to comment
Share on other sites

οποια και να επιλεξεις νομιζω πως θα κανει δουλεια αλλα εσυ επελεξε το 3ο και αν δεις οτι δεν γινετε κανε το 1ο τοτε αν και νομιζω πως clain main αυτοματα περνα τον driver στα παραθυρα 7 αυτα .
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να γραψεις τις οδηγιες για το ροοτ,εχω το recovery menu με το power & volume + πατημενα.το κινητο ειναι οπως μου το στειλε η βονταφον.
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=ya39X5cZBb8&feature=plcp

 

ολοι οσοι ρουταραμε το καναμε βασει αυτου του βιντεο και ολα πηγαν καλα κατεβασε τα αρχεια , ακολουθησε βημα βημα τις οδηγιες και αν καπου κολλας , εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Τραγική κατάσταση. Το διέλυσα.

Το ροοτ πέτυχε, όλα καλά, έκανα παρτιτιον, συνδέσεις στην sd me link2sd όλα καλά, titanium backup όλα καλά.

Το superuser μου έβγαλέ μύνημα για αναβάθμιση, την έκανα και το κινητό διαλύθηκε. Δεν διαβάζει τις εφαρμογές στο partition, δεν μου δίνει λογαριασμό google για playstore, o superuser δε δίνει δικαιώματα κτλ. κτλ. Πλέον έχω 150mb internal free, και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τηλεφωνεί.

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη. Όλα τα smart2 έχουν recovery. Αυτά που αποκαλούμε update1 έχουν το πλήρες και εμφανίζεται με power.vol+ και αυτά που αποκαλούμε update2 που δεν εμφανίζεται με κάποια κουμπιά. Αν περάσουμε το Android SDK και δώσουμε τις κατάλληλες εντολές (2 από το command line των win) το κινητό κάνει reboot και μπαίνει στο recovery με μόνο 4 επιλογές όπως στη φώτο http://www.4shared.com/photo/sRxJ0rGd/_005.html Δεν ξέρω όμως αν πατώντας το "update from sdcard και επιλέγοντας το αρχειάκι update.zip της πρώτης μεθόδου, θα δουλέψει.
Πάλι πήρες κινητό ρε;
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να γραψεις τις οδηγιες για το ροοτ,εχω το recovery menu με το power & volume + πατημενα.το κινητο ειναι οπως μου το στειλε η βονταφον.

 

ζαχο μην το κανεις ροοτ με το λινκ του παραπανω βιντεο.το βιντεο αυτο ειναι δικο μου και αφου ειπες οτι εχεις ρεκοβερυ μην μπαινεις σε τοσο κοπο, πανε στο youtube και γραψε root vodafone smart 2 ειναι το βιντεο του bassali δοκιμασμενο κατευασε το αρχειο στο λινκ περασε το στο κινητο αν δεν δουλεψει μετονομασε το σε update.zip πας ρεκοβερυ aply update from sd κ σε 1 εισαι ετοιμος..μολις το κανεις πες μου για να σου πω πως να κανεις 1 mpackup γιατι το δικο μου εχει το update 2 δηλαδη δεν εχει recovery βρηκα recovery το περασα το ανοιγει αλλα δεν δουλευουν τα soft κουμπια μου και θα θελα να δoκιμασουμε και με το δικο σου recovery img

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη. Όλα τα smart2 έχουν recovery. Αυτά που αποκαλούμε update1 έχουν το πλήρες και εμφανίζεται με power.vol+ και αυτά που αποκαλούμε update2 που δεν εμφανίζεται με κάποια κουμπιά. Αν περάσουμε το Android SDK και δώσουμε τις κατάλληλες εντολές (2 από το command line των win) το κινητό κάνει reboot και μπαίνει στο recovery με μόνο 4 επιλογές όπως στη φώτο http://www.4shared.com/photo/sRxJ0rGd/_005.html Δεν ξέρω όμως αν πατώντας το "update from sdcard και επιλέγοντας το αρχειάκι update.zip της πρώτης μεθόδου, θα δουλέψει.

 

δουλευει αφοβα 10 φορες το κανα και αφου ειμουνα ροοτ εμπαινα σε recovery με quick boot κ με αλλα προγραματα αλλα εχει μονο 4 επιλογες και μου τη δινει πηγα να περασω recovery img με λαθος τροπο κ το μπρικαρισα τελειως κολησε στο boot img παιδευτικα ολο τα βραδυ και το επανεφερα οποτε μην φοβαστε για τιποτα εχω backup ελληνικη ιταλικη και τροπο που γινεται το θεμα ειναι οτι φλασαρα img απο ιταλικο δουλευει ανοιγει αλλα δεν δουλευουν τα soft buttons γιαυτο ζητησα απο τον φιλο πιο πανω μπακαπ αν μας το δωσει το φλασαρω και σας λεω ααα κ ευκολο μπακαπ γινεται μολις γινει το τηλ ροοτ με romtoobox rom manager ktlp και δεν πειραζει που δεν θα ναι στοκ αλλα ροοτ οταν γινει

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Τραγική κατάσταση. Το διέλυσα.

Το ροοτ πέτυχε, όλα καλά, έκανα παρτιτιον, συνδέσεις στην sd me link2sd όλα καλά, titanium backup όλα καλά.

Το superuser μου έβγαλέ μύνημα για αναβάθμιση, την έκανα και το κινητό διαλύθηκε. Δεν διαβάζει τις εφαρμογές στο partition, δεν μου δίνει λογαριασμό google για playstore, o superuser δε δίνει δικαιώματα κτλ. κτλ. Πλέον έχω 150mb internal free, και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τηλεφωνεί.

Καμία ιδέα?

 

οπως σου ειπε ο φιλος πρωτα κανε στον superuser μια εκαθαριση δεδομενων απο τις ρυθμισεις και αν δεν γινει πας στο playstore η κ απ τις ρυθμισεις και καταργεις τις ενημερωσεις κ εγινε..δεν φταις εσυ το καινουργιο superuser εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ζαχο μην το κανεις ροοτ με το λινκ του παρακατω βιντεο.το βιντεο αυτο ειναι δικο μου και αφου ειπες οτι εχεις ρεκοβερυ μην μπαινεις σε τοσο κοπο, πανε στο youtube και γραψε root vodafone smart 2 ειναι το βιντεο του bassali δοκιμασμενο κατευασε το αρχειο στο λινκ περασε το στο κινητο αν δεν δουλεψει μετονομασε το σε update.zip πας ρεκοβερυ aply update from sd κ σε 1 εισαι ετοιμος..μολις το κανεις πες μου για να σου πω πως να κανεις 1 mpackup γιατι το δικο μου εχει το update 2 δηλαδη δεν εχει recovery βρηκα recovery το περασα το ανοιγει αλλα δεν δουλευουν τα soft κουμπια μου και θα θελα να δoκιμασουμε και με το δικο σου recovery img

 

Το εκανα ροοτ,εχω ετοιμασει καποια πραγματα να περασω.ενα απο αυτα ειναι και το titanium back up pro.στειλε οδηγιες και με το που βρω χρονο θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι το recovery στα smart με update 2 http://www.4shared.com/photo/sRxJ0rGd/_005.html [δεν ανοιγει με power+volume+]και εδω ειναι το recovery http://www.4shared.com/photo/VRV0mr91/_006.html μετα το φλασαρισμα του img δουλευουν ολα εκτος απο τα soft buttons δεν σε αφηνει να επιλεξεις,ανοιγει ομως κανονικα

 

Το εκανα ροοτ,εχω ετοιμασει καποια πραγματα να περασω.ενα απο αυτα ειναι και το titanium back up pro.στειλε οδηγιες και με το που βρω χρονο θα κανω.

 

περασε αυτο http://www.4shared.com/android/Tgrz1Agq/rom_toolbox_pro_531-531.html χρειαζεται superuser αδεια,ανοιξε το μετα ανοιξε το manage rom μολις ανοιξει θα σε βγαλει σε μια οθονη με 4 επιλογες [cyanogenmod nightlies],[fonts],[google apps],[superuser] (τα fonts δουλευουν περνα οποια θες) γλυστρα την οθονη δεξια θα σε παει σε αλλες 6 επιλογες πας κατω create backup το πατας θα βγαλει την ημερομηνια πατας οκ και μετα στα αγγλικα θα λεει we failed to connect to rom manager δεν μας πειραζει πας κατω και πατας try anyway.μετα θα κλεισει θα μπει σε recovery για να κανει backup περιμενεις ολα γινονται αυτοματα μολις τελειωσει θα κανει reboot και μολις ανοιξει το συνδεεις στον pc,μολις ανοιξει το pc τα αρχεια σου πας clockworkmod εκει μεσα ειναι το backup soυ,και τα ανεβαζεις στο forum μεσω 4shared ειναι γρηγορο κ απλο.οτι αλλο χρειαστεις μου λες

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι το recovery στα smart με update 2 http://www.4shared.com/photo/sRxJ0rGd/_005.html [δεν ανοιγει με power+volume+]και εδω ειναι το recovery http://www.4shared.com/photo/VRV0mr91/_006.html μετα το φλασαρισμα του img δουλευουν ολα εκτος απο τα soft buttons δεν σε αφηνει να επιλεξεις,ανοιγει ομως κανονικα

 

 

 

περασε αυτο http://www.4shared.com/android/Tgrz1Agq/rom_toolbox_pro_531-531.html χρειαζεται superuser αδεια,ανοιξε το μετα ανοιξε το manage rom μολις ανοιξει θα σε βγαλει σε μια οθονη με 4 επιλογες [cyanogenmod nightlies],[fonts],[google apps],[superuser] (τα fonts δουλευουν περνα οποια θες) γλυστρα την οθονη δεξια θα σε παει σε αλλες 6 επιλογες πας κατω create backup το πατας θα βγαλει την ημερομηνια πατας οκ και μετα στα αγγλικα θα λεει we failed to connect to rom manager δεν μας πειραζει πας κατω και πατας try anyway.μετα θα κλεισει θα μπει σε recovery για να κανει backup περιμενεις ολα γινονται αυτοματα μολις τελειωσει θα κανει reboot και μολις ανοιξει το συνδεεις στον pc,μολις ανοιξει το pc τα αρχεια σου πας clockworkmod εκει μεσα ειναι το backup soυ,και τα ανεβαζεις στο forum μεσω 4shared ειναι γρηγορο κ απλο.οτι αλλο χρειαστεις μου λες

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

φιλε αυτο που δινεισ δεν ανοιγει εχει ληξει η αδεια χρησης.

Link to comment
Share on other sites

1) Βάζουμε το αρχειάκι update.zip στην sd. Περνάμε drivers στο pc. Μπαίνουμε σε recovery mode. (αν δεν έχουμε recovery το κάνουμε μέσω adb, uniflash ή ότι άλλο υπάρχει). Επιλέγουμε "install zip..." ή"apply update from sd" ανάλογα. Μετά το reboot είμαστε ροοτ! Τόσο απλά και αναίμακτα. Μηδέν παρενέργειες, πλήρως λειτουργικό, 0% λιπαρά! Μόνη διαφορά με πριν, το app superuser που εμφανίζεται στις εφαρμογές και ένα pop up πλαίσιο διαλόγου ΟΚ/cancel για τις εφαρμογές που τρέχουμε πρώτη φορά και θέλουν root access.

2) Με το ROM Toolbox Lite κάνετε uninstall τα βονταφονοπρογράμματα. Τα βγάζει όλα με ένα κλικ, δεν ψάχνεσαι με φακέλους, αρχεία και άλλες αηδίες. Και τέλος περνάτε το link2sd. Μην τσιγκουνευτείτε, βάλτε τουλάχιστον 1GB χώρο. Όλα τα apps τρώνε χώρο από το κινητό (ακόμα και αυτά που οι προγραμματιστές τα φτίαχνουν να μπαίνουν στις sd).

3)Πίνουμε μια τσικουδιά και λιώνουμε το κινητό :lol:

Πάλι πήρες κινητό ρε;
Link to comment
Share on other sites

ετοιμο..............πιστευω

http://www.4shared.com/rar/3l_wAna5/backup.html

 

να σαι καλα τωρα το κατευαζω μολις κατευει θα σου πω αν ειναι οκ.το αππ σε μενα δουλευει κανονικα τεσπα σημασια εχει οτι εγινε

 

[[ to recovery σου εχει μονο 4 επιλογες δουλευει ομως με volume+power σε σενα ποσες βγαζει]]??

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια δεν προσεξα,νομιζω και μενα 4 ειχε,ναι με το power και το volume + πατημενα το βγαζει.

τωρα να μπορεις εσύ ή καποιος να γραψει 2 λογακια,το βαζουμε,τι βγαζουμε στο κινητακι?τι μετακινουμε στην sd και πως?(πχ να θλω να περασω οτι εχει απο την αρχη μεσα σε ενα μεροσ στην sd),αν χρειαζεται να βαλουμε μεσα τιποτα για την Ram?και αλλα χρησιμα.

πως μπορω να κανω ενα πληρες backup με το titanium back up pro?

Edited by Zaxos7
Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια δεν προσεξα,νομιζω και μενα 4 ειχε,ναι με το power και το volume + πατημενα το βγαζει.

τωρα να μπορεις εσύ ή καποιος να γραψει 2 λογακια,το βαζουμε,τι βγαζουμε στο κινητακι?τι μετακινουμε στην sd και πως?(πχ να θλω να περασω οτι εχει απο την αρχη μεσα σε ενα μεροσ στην sd),αν χρειαζεται να βαλουμε μεσα τιποτα για την Ram?και αλλα χρησιμα.

πως μπορω να κανω ενα πληρες backup με το titanium back up pro?

 

to backup σου ενταξει ειναι κανε απο ενα καθε 1-2 μηνες, με link to sd σου βγαζει αυτοματα τι μπαινει στην sd σχεδον ολα μπαινουν,οταν κανεις την sd patition ασε ενα γιγα οχι λιγοτερο....[συνδεσα το τηλ σε fastboot να περασω custom rom αν γινει σε λιγο θα το γραψω]........τιποτα η μονη αλλαγη οταν ανοιγει αλλαζει γραφει android ηταν και στα αγγλικα οποτε ξαναπερασα το δικο μου

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

θελω απο ενα καλο widget για ωρα,θερμοκρασια και μπαταρια?τι προτεινεται?

αξιζει να βαλω κανεναν launcher οπως ο Γο kai o ADW?αν ναι ποιον προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

θελω απο ενα καλο widget για ωρα,θερμοκρασια και μπαταρια?τι προτεινεται?

αξιζει να βαλω κανεναν launcher οπως ο Γο kai o ADW?αν ναι ποιον προτεινεται?

 

εγω χρησιμοποιώ τους , spb 3d και go launcher το spb θέλει patcher για να δουλέψει να το χεις σε fly mode όταν το περνάς για να μην το αναγνωρίσει το κατάστημα και στο κλείσει, τώρα το άλλο είναι δωρεάν έχει πολύ καλά εφέ καλά widgets ελληνικά 9 οθόνες και συνδέεται στην sd

 

Andrea μάλλον αύριο θα περάσω τα αρχεία για fastboot

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιώ τους , spb 3d και go launcher το spb θέλει patcher για να δουλέψει να το χεις σε fly mode όταν το περνάς για να μην το αναγνωρίσει το κατάστημα και στο κλείσει, τώρα το άλλο είναι δωρεάν έχει πολύ καλά εφέ καλά widgets ελληνικά 9 οθόνες και συνδέεται στην sd

 

οταν λες patcher εννοεις τον lucky? γιατι το εχω μεσα,το χρησιμοποιησα για το rom tool box και το poweramp.

To go λειτουργει απροβληματιστα?εχεις βαλει τιποτα για καλυτερη διαχειρηση της ραμ?

Link to comment
Share on other sites

οταν λες patcher εννοεις τον lucky? γιατι το εχω μεσα,το χρησιμοποιησα για το rom tool box και το poweramp.

To go λειτουργει απροβληματιστα?εχεις βαλει τιποτα για καλυτερη διαχειρηση της ραμ?

 

άλλο patcher λεω,spb patcher λεγεται είναι μόνο για το spb και ο lanky patcher τη κάνει τη δουλειά , τώρα ο go launcher δουλεύει άψογα έχει πολλά widgets αλλά τα κατεβάζεις εσύ όλα είναι free, έχει και ένα app go task manager λέγεται είναι widget και με ένα κλικ τα κλείνει όλα.κατέβασε κ τα perfect task switcher k widget locker κ προσοχή στη ραμ μόνο απαραιτητα apps το δικό μου είχε φτάσει σε σημείο να κάνει μισό λεπτό να ξεκλειδώσει 397 ειναι όλη κι όλη μέχρι 100 να πέφτει καλά είναι α και τα κολλήματα το δικό μου τα τρώγε με 100+ mb free μνήμη τηλ δε παίζει ρόλο η μνήμη του τηλ μόνο η ραμ

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...