Jump to content

[Επίσημο] Vodafone Smart II (Alcatel V860)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλοι γίναμε root, άλλα μαμά ROM ακόμα τίποτε.... Χε χε... Άμα πάθουμε καμιά αβαρία γεια σου εγγύηση..... :-)

 

ναι όλοι εκτός από εμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι όλοι εκτός από εμένα!!!

 

Πάρε αντίγραφο τότε!!!! :-)

 

Κάνε backup και σε κάνουμε root με έναν οδηγό στη συνέχεια....

 

Στο φινάλε άμα σε δυσκολέψει... Απομακρυσμένη διαχείριση στον υπολογιστή σου να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

ναι όλοι εκτός από εμένα!!!

 

Και από εμένα :p Πρέπει να το αποφασίσω κάποιο απόγευμα.

 

Διάβασα τα προηγούμενα αλλά μπερδεύτηκα με τους οδηγούς, τα videos και τα αρχεία. Ποιά από όλες τις διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω τελικά;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε αντίγραφο τότε!!!! :-)

 

Κάνε backup και σε κάνουμε root με έναν οδηγό στη συνέχεια....

 

Στο φινάλε άμα σε δυσκολέψει... Απομακρυσμένη διαχείριση στον υπολογιστή σου να σε βοηθήσουμε.

 

οκ είμαι μέσα!!! ποιος θα βοηθήσει καταρχάς με το backup?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

κάτοχος και εγώ εδώ και ένα μηνα του smart II, έχω το εξής πρόβλημα. Αποθηκεύω τις επαφές, μου βγάζει ότι η επαφή αποθηκέυτηκε αλλά παρόλα αυτά δεν εμφανίζεται, ψάχνω τοσες μέρες στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

κάτοχος και εγώ εδώ και ένα μηνα του smart II, έχω το εξής πρόβλημα. Αποθηκεύω τις επαφές, μου βγάζει ότι η επαφή αποθηκέυτηκε αλλά παρόλα αυτά δεν εμφανίζεται, ψάχνω τοσες μέρες στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει.

 

Νομίζω ότι πρέπει να το αποθηκεύσεις στον λογαριασμό που του εχεις δώσει και όχι στο τηλέφωνο όταν σε ρωτάει δίνοντάς σου δύο επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Θέλω να κάνω ροοτ το κινητό, διάβασα όλο το φορουμ και ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιός τρόπος δούλεψε. Μάλλον θα επιχειρήσω με το βίντεο του nokisas, άλλα θέλω να ρωτήσω, να κάνω πρώτα update2?

To recovery μου δουλεύει με 4 μόνο επιλογές και όχι με όλες αυτές του youtube video στην πρώτη σελίδα. Το homescreen δουλευει. Μήπως είμαι από τους τυχερούς που μπορώ να κάνω ροοτ με τη μετονομασία του zip μέσω recovery? Σε αυτή τη περίπτωση μάλλον θα πρέπει μετά να ξεχάσω το update2.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Θέλω να κάνω ροοτ το κινητό, διάβασα όλο το φορουμ και ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιός τρόπος δούλεψε. Μάλλον θα επιχειρήσω με το βίντεο του nokisas, άλλα θέλω να ρωτήσω, να κάνω πρώτα update2?

To recovery μου δουλεύει με 4 μόνο επιλογές και όχι με όλες αυτές του youtube video στην πρώτη σελίδα. Το homescreen δουλευει. Μήπως είμαι από τους τυχερούς που μπορώ να κάνω ροοτ με τη μετονομασία του zip μέσω recovery? Σε αυτή τη περίπτωση μάλλον θα πρέπει μετά να ξεχάσω το update2.

 

Θα σου έλεγα να μείνεις στο update 1 και χαλαρά με μετονομασία το zip είσαι root. Το update 2 άλλωστε δεν άλλαξε τίποτε εκτός του κλειδώματος του recovery boot και άλλων κλειδωματων. Μετονόμασε το σε update.zip και στο μπαμ είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να μείνεις στο update 1 και χαλαρά με μετονομασία το zip είσαι root. Το update 2 άλλωστε δεν άλλαξε τίποτε εκτός του κλειδώματος του recovery boot και άλλων κλειδωματων. Μετονόμασε το σε update.zip και στο μπαμ είσαι έτοιμος.

OK. Thanks. Αυτό θα κάνω. Μπορώ να βοηθήσω με τη μαμίσια ρομ? Αν μου στείλετε οδηγίες πως θα πάρω μπακαπ, θα ασχοληθώ.

Μια ακόμη ερώτηση. Μετά το ροοτ, αν βάλω την sd του παλιού μου κινητού (ακόμα στεγνώνει, αλλά η sd δεν έπαθε τίποτα) που ήταν ροοτ, froyo, custom rom, partitioned και έχει backup σε titanium, θα μπορέσω να κάνω restore στο smart? Θα αναγνωριστει το partition?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Θέλω να κάνω ροοτ το κινητό, διάβασα όλο το φορουμ και ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιός τρόπος δούλεψε. Μάλλον θα επιχειρήσω με το βίντεο του nokisas, άλλα θέλω να ρωτήσω, να κάνω πρώτα update2?

To recovery μου δουλεύει με 4 μόνο επιλογές και όχι με όλες αυτές του youtube video στην πρώτη σελίδα. Το homescreen δουλευει. Μήπως είμαι από τους τυχερούς που μπορώ να κάνω ροοτ με τη μετονομασία του zip μέσω recovery? Σε αυτή τη περίπτωση μάλλον θα πρέπει μετά να ξεχάσω το update2.

 

για δικο μου ειναι το βιvτεο αν εχεις οπως λες 4 επιλογες ρεκοβερυ ειναι καλυτερος κ πιο ευκολος αυτος ο τροπος. το μετονομαζεις update και απο ρεκοβερυ το περνας 1 λεπτο κανει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν έχω κάνει το update2 τι πρέπει να κάνω για root?

 

αμα εχεις ρεκοβερυ[δεν εχει σημασια πιο update εχεις απλα με το 2 χανεις το ρεκοβερυ]απλα κατευαζεις τον φακελο του φιλου μου του bassalh τον βαζεις στην καρτα μνημης update.zip πας ρεκοβερυ πας upply update from sdcard πας κατω εκει που λεει yes instal sdcard update k σε 1 λεπτο εισαι ροοτ το καλο θα ταν ενα mpacup πριν απο αυτο αλλα δεν ξερω με πιο εργαλειο γινεται αμα δεν εισαι ροοτ,εγω το κανα μετα απ'το ροοτ

Link to comment
Share on other sites

OK. Thanks. Αυτό θα κάνω. Μπορώ να βοηθήσω με τη μαμίσια ρομ? Αν μου στείλετε οδηγίες πως θα πάρω μπακαπ, θα ασχοληθώ.

Μια ακόμη ερώτηση. Μετά το ροοτ, αν βάλω την sd του παλιού μου κινητού (ακόμα στεγνώνει, αλλά η sd δεν έπαθε τίποτα) που ήταν ροοτ, froyo, custom rom, partitioned και έχει backup σε titanium, θα μπορέσω να κάνω restore στο smart? Θα αναγνωριστει το partition?

 

λογικα ναι

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις ρεκοβερυ[δεν εχει σημασια πιο update εχεις απλα με το 2 χανεις το ρεκοβερυ]απλα κατευαζεις τον φακελο του φιλου μου του bassalh τον βαζεις στην καρτα μνημης update.zip πας ρεκοβερυ πας upply update from sdcard πας κατω εκει που λεει yes instal sdcard update k σε 1 λεπτο εισαι ροοτ το καλο θα ταν ενα mpacup πριν απο αυτο αλλα δεν ξερω με πιο εργαλειο γινεται αμα δεν εισαι ροοτ,εγω το κανα μετα απ'το ροοτ

 

συγνώμη αν κουράζω αλλά όπως έχω ξαναπει είμαι άσχετος με το θέμα...

τι εννοείς "αν έχω ρεκοβερυ"?

μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να δώσει αναλυτικά βήμα - βήμα οδηγίες?

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αν κουράζω αλλά όπως έχω ξαναπει είμαι άσχετος με το θέμα...

τι εννοείς "αν έχω ρεκοβερυ"?

μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να δώσει αναλυτικά βήμα - βήμα οδηγίες?

 

OK, πέτυχε το ροοτ με recovery, ευχαριστώ παιδιά.

Φίλε xlr θα σου τα πω εγώ που τα έχω και φρέσκα.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ RECOVERY

Κλείνεις το κινητό

Πατάς ταυτόχρονα power και Vol+. Οταν εμφανιστει το ρομποτάκι και δονήσει το κινητό αφήνεις το power και κρατάς το Vol+ μέχρι να εμφανιστεί το recovery. Αν σου βγάλει μια λίστα με επιλογές και η πρώτη είναι reboot system now τότε έχεις recovery. Οσο είναι μαρκαρισμένο το reboot system now αμα πατήσεις το πρώτο touch button με το σπιτάκι και το κινητό κλείσει και ανοίξει, δουλεύουν και τα κουμπιά, έχεις κανονικά recovery.

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΡΟΟΤ ΑΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ RECOVERY

Ακολουθείς τις οδηγίες του βίντεο στην πρώτη σελίδα, είναι πολύ απλές, ζήτημα λεπτών. Αμα θέλεις σου τις δίνω και αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

OK, πέτυχε το ροοτ με recovery, ευχαριστώ παιδιά.

Φίλε xlr θα σου τα πω εγώ που τα έχω και φρέσκα.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ RECOVERY

Κλείνεις το κινητό

Πατάς ταυτόχρονα power και Vol+. Οταν εμφανιστει το ρομποτάκι και δονήσει το κινητό αφήνεις το power και κρατάς το Vol+ μέχρι να εμφανιστεί το recovery. Αν σου βγάλει μια λίστα με επιλογές και η πρώτη είναι reboot system now τότε έχεις recovery. Οσο είναι μαρκαρισμένο το reboot system now αμα πατήσεις το πρώτο touch button με το σπιτάκι και το κινητό κλείσει και ανοίξει, δουλεύουν και τα κουμπιά, έχεις κανονικά recovery.

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΡΟΟΤ ΑΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ RECOVERY

Ακολουθείς τις οδηγίες του βίντεο στην πρώτη σελίδα, είναι πολύ απλές, ζήτημα λεπτών. Αμα θέλεις σου τις δίνω και αναλυτικά.

 

Φίλε μου σου είμαι πραγματικα υπόχρεος!!! όλα έτσι όπως τα είπες να' σαι καλά!!!

Θα δω το βίντεο αύριο και νομίζω πως επιτέλους θα το rooτάρω γιατί χρειάζομαι επειγόντως χώρο!

Ευχαριστώ πραγματικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εμείς που έχουμε το update2, δηλαδή χωρίς recovery μενού όταν μπουτάρει, να επιχειρήσουμε την δεύτερη μέθοδο; Ένας αναλυτικός οδηγός δεν θα ήταν άσχημος :rolleyes: Είναι κρίμα να μπρικάρουμε το κινητάκι και να τα σκάμε μετά στο service. Επίσης μιας και δεν έχω κάνει root, μετά με πιο τρόπο κάνουμε uninstall τα μαμά apps; -με τον ίδιο τρόπο που κάνουμε χωρίς ροοτ (από διαχείρηση εφαρμογών);
Πάλι πήρες κινητό ρε;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγω ειχα μια επιφυλαξη για τον update 2 αλλα τελικα το βιντεακι και τα αρχεια που εχει διαθεσει ο φιλος εδω μεσα ειναι ακρως αξιοπιστα και κατατοπιστηκα.Δεν θα εχεις καποιο προβλημα αν τηρησεις κατα γραμμα τα βηματα.

 

Απαξ και γινει root εγκαθιστας το rom toolbox lite και πας στο app manager --> all programs και κανεις unistall οτι θες.Προτεινω αυτο το προγραμμα επειδη εχω δοκιμασει πολλα και ειναι το μονο που εμφανιζει ΟΛΕΣ τις εφαρμογες του συστηματος.

 

Και φυσικα μην αμελησεις να ακολουθησεις τον οδηγο για link2sd.

 

http://www.xperiablog.net/2011/12/12/link2sd-guide-never-worry-about-internal-memory-limits-again/

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεάκι του utube δεν δείχνει τπτ το σπουδαίο εκτώς και αν δεν κατάλαβα καλά τι κάνει προς το τέλος του. Οι οδηγίες στο ζιπάκι οκ, κατανοητές με μια μικρή απορία: περνάει καινούριο image στο κινητό; Τέλος τι διαφορές σας έχει παρουσιάσει μετά το ροοτ εκτώς του ότι αναβοσβήνει 2-3 φορές η οθόνη όταν συνδέεται στο pc.

Anyway, θα το δοκιμάσω γιατί το κινητό μου καταρρέει χωρίς φρι μνήμη.

 

Ps. σε 8ρα sd πιστεύω είναι καλά 1-2gb partition

Edited by madsteeve
Πάλι πήρες κινητό ρε;
Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεάκι του utube δεν δείχνει τπτ το σπουδαίο εκτώς και αν δεν κατάλαβα καλά τι κάνει προς το τέλος του. Οι οδηγίες στο ζιπάκι οκ, κατανοητές με μια μικρή απορία: περνάει καινούριο image στο κινητό; Τέλος τι διαφορές σας έχει παρουσιάσει μετά το ροοτ εκτώς του ότι αναβοσβήνει 2-3 φορές η οθόνη όταν συνδέεται στο pc.

Anyway, θα το δοκιμάσω γιατί το κινητό μου καταρρέει χωρίς φρι μνήμη.

 

Ps. σε 8ρα sd πιστεύω είναι καλά 1-2gb partition

 

μετά από το root θα χετε κάποιες διάφορες θα το συνηθίσετε την κάρτα μνήμης την άλλαξα έβαλα μια 8 άρα μισό γιγα άφησα με το partition και ίσα που μου φτάνει,1 γιγα χρειάζεται...και μην αγχώνεστε για brick και τι δε δοκίμασα στο δικό μου και δεν έπαθε τίποτα, μόνο με καμιά custom rom πηραγμενη μπορεί να το πάθουμε

Edited by nokisas
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εγκαταστήσει το opera mobile?

Μου κάνει κανονικά την εγκατάσταση άλλα δεν το ανοίγει με τίποτα. Μπορεί κανένας να βοηθήσει? Έστω να μου πει ότι το έβαλε και παίζει

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εγκαταστήσει το opera mobile?

Μου κάνει κανονικά την εγκατάσταση άλλα δεν το ανοίγει με τίποτα. Μπορεί κανένας να βοηθήσει? Έστω να μου πει ότι το έβαλε και παίζει

 

σε μένα παίζει μια χαρά το opera mini δοκίμασε το

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...